Uçuğa Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Uçuğa ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca uçuğa ne iyi gelir evdeuçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Uçuğa ne iyi gelir Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve uçuk problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde uçuk sorunu olan kişiler Uçuğa kesin çözüm ve 1 günde uçuk kurutma gibi aramalarla doğal uçuk tedavisi yolları aramaktadır. Uçuğa ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Uçuğa Ne İyi Gelir?


Uçuğa ne iyi gelirtedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Uçuğa ne iyi gelir evde , uçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.


Uçuk için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Uçuk evde tedavi yöntemleri
 • Uçuk doğal tedavi yöntemleri
 • Uçuk bitkisel tedavi yöntemleri
 • Uçuk tıbbi tedavi yöntemleri
 • Uçuk kremleri

Uçuk Nasıl Geçer?


Uçuk problemi virüs yolu ile bulaşan ve oluşan bir sağlık sorunudur. Hemen hemen her insanın başına gelmiştir. Oluşan uçuklar genellikle vücuttan 7 ile 10 gün içinde kendi kendine tedavi olmuş olmadan iyileşir. Antiviral tabletler ya da bazı kremler bu oluşabilecek belirtileri hafifletmek ve aynı zamanda uçuk tedavisini hızlandırma iyileşme süresini kısaltmak için kullanılabilir. Eğer uçuk sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri izleyebilirsiniz:

 • Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda sıvı için
 • Asitli ya da tuzlu yiyeceklerden kaçının ve serin, yumuşak yiyecekleri tercih edin
 • Dişlerinizi fırçalamak diş etinize ya da dişlerinize şiddetli bir ağrı veriyorsa, antiseptik bir
  gargara kullanın
 • Kremleri uçuğun üzerine sürtmek yerine yaralara hafifçe vurun
 • Uçuk kremleri uygulamadan önce ve sonra sabun ve su kullanarak ellerinizi yıkayın
 • Krem uygulamanın yanı sıra, uçuklarınıza dokunmaktan kaçının ve uçuk kreminizi başkaları ile
  paylaşmayın
 • Antiviral Kremler ve Tabletler

Asiklovir ya da pensiklovir gibi antiviral kremler doğru uçuk üzerine uygulanarak kullanıldığında tekrarlamakta olan uçuk enfeksiyonunun iyileşme süresini hızlandırabilir. Oluşan ağrılı uçuklar için iyi gelen ve tedavide kullanılabilecek bu kremler reçetesiz olarak eczanelerden temin edilebilmektedir. Fakat sizler yine de bir doktora başvurarak almaya özen göstermelisiniz.

Uçuk yaraları genellikle dudak kenarlarında ortaya çıkar ve ilk ortaya çıktığı anda, herpes simpleks virüsü yayılır ve bu virüs çoğaldığında, bu bahsetmiş olduğumuz kremleri uygularsanız çok daha etkili olabilir. Bu ilk dönemden sonra kullanacağınız bir antiviral krem kullanılması çok fazla bir etki göstermeyecektir.

Oluşan uçuk yarası pek çok bölgede tekrar tekrar ortaya çıkarak aynı şekilde uçuk sorunu oluşturabilir. Uçuğunuzda ya da vücudunuzda eğer bu tekrar potansiyeli varsa, yeni uçuk gelişirken, tam oluşmadan gelişme aşamasında karıncalanma hissi hissettiğinizde antiviral ilaçları kullanın. Bu kremi dört ya da beş gün boyunca gün içinde beş defa düzenli bir şekilde uygulamanız gerekecektir.


Uçuk nasıl geçer krem

Antiviral kremler, uçuk tedavisinde kullanılan ve oldukça etkili olan ilaçlardandır. Bu kremler günümüzdeki uçuk patlamalarının da iyileşmesine yardımcı olabilir. Fakat kullanılacak bu ilaçlar kişiyi herpes simpleks virüsünden tamamen kurtulmazlar ya da daha sonra gelecekte ortaya çıkacak olan uçukların ortaya çıkmasını tam anlamıyla önlemezler. Eğer vücudunuz uçuk ile tanıştıysa bunu tekrarlaması oldukça yüksek bir olasılıktır. Bu sebep ile kendinize dikkat etmelisiniz.

Antiviral tablet ilaçları genelde uçuk tedavisinde kremlerden çok daha etkilidir, fakat genellikle daha fazla şiddetli vakalar için bu ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilmektedir.


Uçuk Bantları

Uçuk tedavisinde kullanılan pek çok yöntem vardır. Bunlardan birisi de hidrokolloid adı verilen özel bir jel içeren uçuk bantları olarak bilinmektedir. Cilt yaraları için oldukça etkili ve iyileşme süresini hızlandıran bir tedavi yöntemidir ve aynı zamanda oluşan uçuk iyileşirken ağrısını hafifletip gizlemek için bu uçuk bantlarını güzelce uçukların üzerine yerleştirilir.


Antiviral Olmayan İlaçlar

Uçuk güzel görünmeyen bir görüntü de oluşturmaktadır. Uçuk tedavisi için antiviral olmayan kremler de mevcuttur. Bu tedavi de kullanılan kremler özellikle uçuk tedavisi sürecini hızlandırmak ve kısa zamanda iyileştirmek için tasarlanmamıştır, aynı zamanda herhangi bir ağrı ya da tahrişi hafifletme aşamasında yardımcı olabilir. Bir doktora danışarak bu ilaçları reçete olarak yazdırabilirsiniz. Ya da eczacınızdan bu ilaçlar hakkında bilgi alın.

Aynı zamanda ağrı, ibuprofen ya da parasetamol gibi bazı ağrı kesiciler ile de tedavi edilebilir. Bununla birlikte, astım ya da mide ülseriniz varsa ya da geçmişte bu sağlık sorunlarını yaşadıysanız, ibuprofen almayınız. 16 yaşının altında ki çocuklara aspirin verilmemelidir. Rahatsız edici uçuklarınız var ise ve hamiliyseniz herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.


Komplikasyonların Tedavisi

Oluşan uçuklar özellikle ağırsa ya da bağışıklık sistemi hasar gördüyse (örneğin, HIV’iniz varsa ya da kemoterapi tedavisi görüyorsanız) ciddi komplikasyonlar ile gelişme riski taşıyabilirsiniz. Örneğin, ensefalit gelişme riskiniz ya da gözleriniz gibi vücudunuzun diğer bölgelerine enfeksiyonların bulaşma riski artar. Bu sebep ile hemen bir doktora başburmalısınız.

Eğer risk altındaysanız doktorunuza başvurun. Antiviral tabletler reçete edebilir ve size uzman tedavi için yönlendirebilir. Önerilen tedavi tipi, uçuk belirtilerinin ciddiyetine ve sorunlara sebep olmuş olan komplikasyona bağlı olacaktır. Örneğin, herpetik keratokonjonktivit gelişirse (bir göz enfeksiyonu) bir göz doktoruna başvurmanız gerekebilir. Bu tür sonuçlara sebep olabilecek olan uçuk problemi bazen hafife alınacak bir sağlık sorunu olmayabiliyor.


Gingivostomatit

Eğer siz ya da çocuğunuz birincil herpes simpleks enfeksiyonu sonucu şişmiş, ağrılı dişetleri
(gingivostomatit) geliştirirseniz mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz belirtilerinizi
hafifletmeye yardımcı olacak tedavileri önerecektir.
Enfeksiyon acı vericiyse, doktorunuz oral yıkama ya da herhangi bir oral sprey şeklinde bulunan
benzidamin içeren bir tedavi yöntemi önerebilir.


Dehidrasyon (Sıvı kaybı)

Siz ya da çocuğunuzda gingivostomatit var ise, kurutulmasını önlemek amacı için gün içerisinde bol miktarda sıvı içmeniz oldukça önemlidir. Küçük çocuklar özellikle ağızda ağrı sebebi ile yemek yemeyi ya da içmeyi reddettikleri için risk altındadır. Dehidrasyon belirtileri için aşağıdakileri dikkat etmeniz önemlidir:

 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik
 • Baş dönmesi
 • Azalan idrar

Gingivostomatit vakalarının çoğu 7 ile 14 gün içinde daha iyi olur, fakat bu yaraların tamamen iyileşmesi üç hafta sürebilir.


Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir

Uçuk teşhisi ve tedavisi için bir dermatoloğa yani cilt hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz. Doktorunuz size hangi tedavi yöntemini kullanmanız gerektiği konusunda yardımcı olacaktır.


Uçuğa Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Uçuğa ne iyi gelir evde , uçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda uçuğa ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Lizin

Lizin, bir amino asittir. Amino asitler proteinlerin basit yapı taşıdır. Bu asidi takviye olarak ya da krem şeklinde kullanabilirsiniz. Çalışmalara göre lizin takviyeleri uçukların önlenmesi için etkili olabilmektedir. Uzmanlara göre, düzenli alınan lizin uçukların alevlenme yoğunluğunu azaltabilmektedir.


Buz

Buz, uçukların oluşmasını engellemeyebilir ancak uçukların oluşturduğu iltihabı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Geçici bir rahatlama sağlamak için yaralara doğrudan uygulamak yerine soğuk paket olarak uygulamak daha doğru olacaktır.


Çinko oksit

Çinko oksit kremler uçuğu tedavi etmek amacı için kullanılabilmektedir. Uçuktan etkilenen bölgeye doğru bir şekilde uygulandığında kabarma, kaşıntı ve ağrı gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Belirtiler ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren 24 saat içerisin de uygulamak iyileşme süresini normalden daha fazla hızlandırmaktadır.


Süt

Süt kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Sütü aynı zamanda kompres olmuş olarak etkilenen bölgeye uygulamak da tedavi i yöntemlerinde etkili olabilmektedir. Süt, içerisinde esasen herpes virüsünü defetmek ve önlemek amacı için bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren

proteinler içermektedir. Ayrıca, içerisinde lizin de içerir. Lizin, vücut da ki uçuğun iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ağrıyı dindirmek için tam yağlı süt ile de kompres yapabilirsiniz.


E vitamini

E vitamini vücutta depo edilebilen ve cildi yatıştırır ve uçukla gelmiş olan ağrı ve rahatsızlığı gidermek amacı için vücut tarafından kullanılabilir. Antioksidan olarak çalışır ve iltihabı azaltarak cildi onarmakta yardımcı olur. E vitamini eğer vücut da eksiklik varsa kapsül olarak da alabilirsiniz ya da badem, ıspanak, tatlı patates, avokado, ayçiçeği tohumu ve zeytinyağı gibi E vitamini bakımından oldukça zengin olmuş olan bu gıdaları tüketebilirsiniz.


C vitamini

C vitamini her gün alınması gereken bir vitamin çeşididir. Vücut içerisinde depo edilmediğiiçin her gün alınmalıdır. Çünkü c vitamini vücutta istilacılara karşı vücudun savunma mekanizmasını desteklemektedir. Aynı zamanda bir diğer savunma mekanizması olan beyaz kan hücrelerini (akyuvar) devreye sokarak uçukların iyileşmesini hızlandırmaktadır. C vitaminini eğer vücudunuzda çok fazla eksiklik hissediyorsanız kapsül olarak da alabilir ya da portakal, kırmızı biber, yeşil biber, lahana, Brüksel lahanası, brokoli, çilek, greyfurt ve kivi gibi C vitamini gıdalarını tüketebilir ve vücudunuza alabilirsiniz.


Uçuğa Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Uçuğa ne iyi gelir evde , uçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda uçuğa ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Uçuğa nasıl geçer doğal

Eğer normalden daha fazla ve sık sık uçuk problemi yaşıyorsanız ya da komplikasyonlar yaşama riskiniz normalden daha yüksek ise, doktorunuza danışmanız gerekmektedir ve gerekiyorsa antiviral ilaçlarla tedaviye başlamanız da çok daha doğru bir tedavi süreci olcaktır. Güneş ışığı uçuğunuzu arttırıyor ve daha da tetikliyorsa, uçuğun patlamaya eğilimli olmuş olduğu bölgeye güneş kremi uygulayabilirsiniz.

Uçuktan korunmak amacı için ve vücudun diğer bölgelerine yayılmasını önlemek için bazı tedbirler alınması gerekmektedir. Bu tedbirlerden bazıları:

 • Uçuklara dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Uçuklara dokunduğunuz zaman sonrasında gözlerinizi ovmayın, sonrasında oluşacak
  komplikasyonlar tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilen göz herpes enfeksiyonu
  ile sonuçlanabilir.
 • Uçuklara dokunduktan sonra kesinlikle genital bölgeye dokunmayın; bu durumda genital
  herpes gelişebilir.
 • Diş fırçanızı değiştirin.
 • Uçuk problemi yaşayan kişiyi öpmekten kaçının ve havlu, jilet gibi eşyaları ortak olarak
  kullanmayın.
 • Uzun süreli olarak güneşe maruz kalmadan önce yüz ve dudak bölgesine güneş kremini
  uygulayın.
 • Rujunuzu ya da dudak balsamınızı değiştirin.

Uçuğa Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Uçuğa ne iyi gelir evde , uçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Sarımsak

Sarımsak, doğal atibiyotik olarak bilinen ve birçok hastalığa iyi gelen bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda sarımsak, uçuk tedavisine yardımcı olan antibakteriyel, antiviral ve antifungal maddeler olarak çalışan enzimleri de içermektedir. Buna ek olarak, bir antiinflamatuardır, bu sebep ile, şişme ve inflamasyonu azaltır.


Meyan kökü

Bu bitki demlenerek yapılan oldukça faydalı bir bitkidir. Meyve suyu gibi tüketilen meyan kökü pek çok faydasının yanı sıra uçuk yaralarını önlemeye ve tedavi etmeye de oldukça fazla yardımcı olmaktadır. Antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahip olmuş olan glisyrrizin adlı aktif bir bileşen içermektedir.


Melisa

Limon balsamı olmuş olarak da bilinmekte olan melisa, uçuk tedavilerinde iyileşme sürecini oldukça hızlandırır, rahatsızlığı giderir ve oluşan enfeksiyonun yayılmasını önler. Antiviral etkilere katkıda bulunmuş olan tanenler ve polifenolik bileşikler içermektedir.


Ekinezya

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendiren ve antiviral etkilere sahip oldukça güçlü bir bitkidir. Pek çok tedavi sürecinde kullanılmaktadır. Yapılan bir araştırmalara göre, ekinezya özü herpes simpleks virüsü ile mücadele edebilmektedir. Bu da uçuk sorununu oldukça hızlı bir şekilde iyileştirebileceği anlamına gelmektedir.


Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı sivilce lekeleri, akne sorunları, mantar problemi gibi pek çok cilti sorununa iyi gelmekte ve tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Aynı zaman da uçuk yaralarının tedavisine ve iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olan antiviral özelliklere sahiptir.


Bal

Bal, pek çok sağlık problemine iyi gelmekte ve oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu doğal bir tedavi edici olan mucizevi bal. Bu sebep ile uçuk yaralarını iyileştirmek için de oldukça kullanışlı ve faydalı bir hale gelmektedir.


Zeytin yaprağı

Zeytin yapraklarından elde edilmiş olan ekstrakt, uçuk yaraları tedavisinde doğal antibiyotikler gibi davranmaktadır. Viral enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır. Bu sebep ile zeytin yapraklarını uçuk tedavilerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.


Nane yağı

Nane yağı pek çok tedavi yönteminde kullanılan oldukça etkili bir yağdır. Bu bitkisel uçuk yaraları için kullanılabilecek bir başka mükemmel çözümdür. Herpes simplex virüsüne karşı oldukça etkili dezenfektan görevi görmektedir.


Fesleğen

Fesleğen antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile bilinmektedir. Bu sebep ile, fesleğen yaprakları uçuk yaraları için etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.


Elma sirkesi

Elma sirkesi, enfeksiyonlar ile mücadele edebilen oldukça güçlü bir antiviraldir, bu sebep ile, uçuk yaralarını tedavi etmek için yardımcı olabilmektedir.


Vanilya özü

Uçuk tedavisi için pek çok bitkisel yöntem vardır. Vanilya özü de bu tedavilerden birisidir. Gerçek ve saf olmuş olan vanilya özü insanlar tarafından uçukları tedavi etmek için oldukça etki bir çözüm olmuş olduğundan oldukça fazla kişi tercih etmektedir. Vanilya özü bu tedavi sürecinde virüsün gelişme hızını azaltmakta ve hastalığın şiddetini hafifletmektedir.


Sonuç

Uçuğa ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca uçuğa ne iyi gelir evdeuçuğa ne iyi gelir doğal ve uçuğa ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Uçuğa ne iyi gelir Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve uçuk problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyeler bulunmuşlardır. Genelde uçuk sorunu olan kişiler Uçuğa kesin çözüm ve 1 günde uçuk kurutma gibi aramalarla doğal sivilce tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara uçuğa ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.