Öksürüğe Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca öksürüğe ne iyi gelir evdeöksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Öksürüğe ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Öksürüğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve öksürük problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde sivilce sorunu olan kişiler öksürüğe kesin çözüm, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, gıcık öksürüğe ne iyi gelir ve öksürüğü ne keser gibi aramalarla doğal sivilce tedavisi yolları aramaktadır. Öksürüğe ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Öksürüğe Ne İyi Gelir?


Öksürüğe ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Öksürüğe ne iyi gelir evde , öksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Öksürük için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Öksürük evde tedavi yöntemleri
 • Öksürük doğal tedavi yöntemleri
 • Öksürük bitkisel tedavi yöntemleri
 • Öksürük tıbbi tedavi yöntemleri
 • Öksürük şurupları
 • Öksürük İlaçları

Öksürük Nasıl Geçer?


Hastalık sonucu ya da kötü alışkanlıkların (sigara tüketmek) neticesinde meydana gelen öksürük refleksi sürekli devam edebilmektedir bu durum ise kişilerde oldukça yorucu bir hal alabilir. Özellikle kış aylarında artış gösteren soğuk algınlığı ve grip rahatsızlığı, kişilerde göğüs üzerinde baskı yaratan öksürük krizleri oluşturabilir ve kişiyi perişan bir duruma sokabilir. Bunun yanı sıra bununla birlikte, öksürük problemine neden olmuş olan tek sorun soğuk algınlığı ya da grip problemi değildir. Öksürüğe sebep olan diğer durumlar ise, sigara tüketmek, alerjiler, astım hastalığı, mide ekşimesi durumu, kuru hava ya da tozlu ortamlarda çok fazla bulunmak da öksürük probleminin yaygın nedenleri arasındadır.

Yüksek tansiyon ve alerjik reaksiyonlar sonucunda bile kişilerde öksürük meydana gelebilmektedir. Hatta bu öksürük kronik (sürekli) bile olabilmektedir. Bu durumun asıl sebebi yüksek tansiyon ve alerjik reaksiyonlar sonucu kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar da öksürük problemini arttırarak, sürekli hale getirebilir ve durumu tetikleyebilir.


İlaç Tedavisi

Öksürük rahatsızlığı yaşadığınızda ilk olarak doğal yöntemlere başvurmalısınız. Bu doğal yöntemlerin başında buhar banyoları ve sıcak çaylar gelmektedir. Doğal yöntemleri uyguladıktan ve belli bir süre devam ettirdikten sonra öksürüğün şiddetinde ve sıklığında herhangi bir değişim görmüyorsanız eğer bu doğal tedaviler öksürüğü hafifletmeye yardımcı olmuyorsa doktorlar tarafından reçete dahilinde satılan bazı ilaçlardan yardım alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bununla birlikte, öksürük problemini bastırmakta olan ilaçların gerçekten faydalı olup olmadığıyla ilgili araştırmalar hala büyük ölçüde devam etmektedir. İlaçların içerisin de bulunmuş olan bazı bileşenler tıkalı burun ve ateş gibi diğer bir belirtileri de büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilir.


Not:

6 yaş ve 6 yaşın altında olan çocuklara öksürük ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında ilaç verilmesi önerilmemektedir. Bu durum asıl nedeni ise bu ilaçların çocuklarda alerji, uyku sorunları ve bir takım sancılar gibi istenmeyen yan etkilere sebep olmuş olmasıdır.


Dekonjestanlar

Doku çözücü etki gösteren maddeler kişilerde meydana gelen burun tıkanıklığına sebep olmuş olan burun dokusunu daraltarak ve burun içerisinde bulunan mukus üretimini azaltarak oluşan sağlık durumunu bir miktar hafifletir. Akciğerlerdeki mukusu kuruturlar ve hava yolu geçişlerini açarlar. Diğer bir doku çözücü yöntemler arasında ise haplar, sıvılar ve burun spreyleri bulunmaktadır.


Not:

Haplar ve sıvılar gibi oral dekonjestanlar kan basıncını büyük ölçüde artırabilir, bu sebep ile yüksek tansiyonu olmuş olan insanların bunları kullanırken dikkatli olması gerekir. Ayrıca, dekonjestanların fazla kullanılması kuru öksürük rahatsızlığını tetikleyebilecek aşırı kuruluğa da sebep olabilir.


Öksürük Bastırıcılar ve Balgam Söktürücüler

Hastalık sonucu öksürmeye başladıysanız ve öksürüğün yanı sıra göğsünüzde bir takım ağrılar varsa ve uyuduğunuz zaman uykusuz kalıyorsanız yani kötü bir gece uykusu çekiyorsanız, doktor tarafından reçete edilmiş öksürük giderici ilaçları kullanmayı düşünebilirsiniz. Öksürük gideri ilaçları kullanmadan önce doktorunuza ya da eczacınıza danışmalısınız. Alerjik reaksiyonlara ve başka sağlık problemlerine de sebep açabilirsiniz.

Bazı öksürükler sonucunda ortaya balgam olarak mukus da çıkabilir ve vücut bu mukusu dışarıya atmak ister. Bu şekilde oluşan öksürük rahatsızlıklarında doktorlar balgam söktürücü ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Ekspektoranlar mukusun inceltilmesine destek olur, öksürüğü çok daha az olmasını sağlayarak durumu hafifletir.


Uyku Rutinleri

Gece geç saatlerde hatta uykuya daldıktan sonra öksürük problemi genelde normale göre daha da kötüleşir bunun sebebi mukus düzgün bir şekilde akamaz ve gece uyurken boğazda birikerek kişiyi oldukça fazla rahatsız edici bir hal alır. Baş altına biraz daha yüksek bir yastık ya da bir adet fazla yastık koyup başı biraz daha yukarıda tutup uyumak bu duruma bir miktar yardımcı olabilir. Mide ekşimesi sebebi ile öksürük problemi yaşayan insanlar için de aynı şekilde yastık yöntemini uygulamak sorunu aza indirmek için mümkündür.

Eğer gece çok sık öksürmeye başlarsanız, bir bardak sıcak su ya da öksürük damlası durumu bir nebzede olsa hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gece uyurken öksürüğün artma sının asıl neden bir takım alerjenler de olabilir. Bu sebep ile, yatak ve yastıklardaki toz akarlarının, ölü cilt pullarının, küçük böceklerin, tüylerin temizlenmesi son derece önemli bir durumdur.


Kronik Öksürük Tedavisi

Kronik öksürük rahatsızlığının yani sürekli devam eden öksürüğün asıl sebebinin belirlenmesinde etkili olabilecek tedavi yöntemi çok önemlidir. Çoğu durumda, altta yatmış olan birden fazla durum kronik öksürük rahatsızlığına sebep olabilir. Örneğin, eğer bir ACE inhibitörü olmuş olan ilaç kullanıyorsanız, doktorunuz bu ilacın yanında size herhangi bir yan etkisi öksürük olmayan başka bir ilacı daha almanızı önerebilir.

Kronik öksürüğü tedavi etmek için kullanılan ilaçlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Antihistaminikler, glükokortikoidler ve dekonjestanlar: Bu ilaçlar, alerjiler ve geniz akıntısı için uygulanmış olan standart tedavi yöntemlerinin arasındadır.
 • Astım ilaçları: Astım rahatsızlığına bağlı olmuş olan öksürük tedavisi için yapılabilecek en etkili tedaviler, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan ve öksürüğün bağlantılı olduğu bir başka etken olan solunum yollarınıza yardımcı olup açan glükokortikoidler ve bronkodilatatörlerdir.
 • Antibiyotikler: Bakteriyel bir enfeksiyon kronik öksürüğe yani devamlı süren öksürüğe neden olmuş oluyorsa, doktorunuz size antibiyotik reçete edebilir. Fakat antibiyotik kullanımını önemseyerek ilaç kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda antibiyotik kullanımı yaparken K vitamini tüketmeye özen göstermelisiniz. Çünkü kullanmış olduğunuz antibiyotikler bağırsaklarınızda bulunan ve vücut için oldukça faydalı olan bakterileri öldürebilir. Bu bakterilerin ölmesini engellemek amacıyla K vitamini tüketimine dikkat etmeniz sağlığınız açısından etkili olacaktır.
 • Asit blokerler: Yapmış olduğunuz yaşam tarzı değişiklikleri asit reflüsü problemine iyi gelmiyorsa, asit üretimini engelleyen ilaçları tercih edilebilirsiniz. Bu ilaçları doktorunuzun önermiş olması oldukça önemlidir.
 • Öksürük baskılayıcılar: Sürekli öksürüyorsanız ve bu durumun asıl sebebini bilmiyorsanız bir doktor ile görüşmeniz ve bilgi almanız gerekmektedir eğer asıl sebebi belirlenemezse ve eğer bu durum sizin için ciddi sorunlara neden oluyorsa, örnek verecek olursak gece sizi uyutmuyorsa, doktorunuz sizin için öksürük giderici ilaçları reçete edebilir. Bunun yanı sıra bununla birlikte, reçetesiz öksürük ilaçlarının etkili olmuş olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Not:

Çocuğunuz öksürük problemi yaşıyorsa ve eğer çocuğunuz için öksürük ilacı almak istiyorsanız muhakkak doktoruna danışmalısınız, çünkü 4 yaşından küçük çocuklara asla reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları vermemeniz gerekmektedir. Bu tarz ilaçlar yaşı küçük olan çocuklara ciddi ölçüde zarar verebilir.


Öksürük için hangi doktora gidilir

Öksürük için başlangıç olarak aile hekiminize başvurabilirsiniz. Altında yatmış olan nedene bağlı olarak tanı ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alabilirsiniz. Gideceğiniz doktor sizi yönlendirecektir.


Öksürüğe Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Öksürüğe ne iyi gelir evde , öksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda öksürüğe ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Bol Sıvı Tüketimi

Soğuk algınlığı, nezle ya da grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız bu durum aynı zaman da sizin geniz akıntısı sorununu yaşamanıza da neden olur. Vücutta fazla olan mukus boğazın arka kısmına akarak bu bölgeyi ciddi anlamda tahriş eder öksürüğün artasına sebep olur ve şiddetini arttırarak tetikler. Bu gibi durumlarda bol bol sıvı içmek geniz akıntısı yaşanan durumda ki mukusun inceltilmesine büyük ölçüde yardımcı olur.

Aynı zamanda bol miktarda su ya da sıvı tüketimi mukoza zarının nemli kalmasını destekler. Bu durum özellikle ortamın kuru olma eğilimi gösterdiği kış mevsimlerde yani kış aylarında ve sonbahar mevsiminde, öksürük rahatsızlığına sebep olan başka bir nedene de yardımcı olur.


Pastil ve Sıcak İçecekler

Mentollü içecekler ya da mentol bulunduran şekerler boğazın yumuşamasına büyük ölçüde yardımcı olur. Aynı zamanda mentol öksürük problemini de önlemeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Boğazın arkasını yani mukusun aktığı bölgeyi uyuşturmaya ve öksürük refleksini bir miktar azaltmaya destek olarak öksürüğü önlemektedir.

Balla hazırlanmış olan sıcak çay ya da sıcak içecekler boğazı büyük ölçüde yatıştırabilir. Yapılmış olan pek çok araştırmada da balın yatıştırıcı özelliği olduğu ortaya konulmuş ve onaylanmıştır.


Not: 

Yeni doğmuş bebeklerde botulizm riskinden dolayı balın 1 yaşın altında olan bir çocuğa asla verilmemesi gerekmektedir ve kalıcı bir öksürük için her zaman bir doktor tarafından tıbbi yardım istenmelidir.


Tuzlu su ile gargara

Oldukça basit bir yöntem olan ve aynı zaman da evde tedavi yöntemlerinin başında olmuş olan tuzlu su ile yapılan gargara kişilerin öksürük rahatsızlığı tedavisinde çok etkilidir. Öksürük sebebi ile tahriş olmuş boğazı büyük ölçüde rahatlatmaya da yardımcı olabilmektedir. Yaklaşık 1 bardak sıcak su içerisine 1/4 ya da 1/2 çay kaşığı tuz karıştırmak, tahrişi gidermek için yeterli olacaktır.

6 yaş ve 6 yaşın altındaki çocukların bu gargara yöntemi tavsiye edilmemektedir. Küçük olan bu yaş grubu için başka çözüm yolları denemek en doğrusu olacaktır.


Sıvı tüketimi

Öksürük rahatsızlığı basit gözükse de ihmal edilmemelidir, çünkü bazen bazı durumlar da komplikasyonlara sebep olabilir. İçilmiş olan sıcak su, boğaz üzerinde ki iltihapları yatıştırmanın iyi bir yoludur, fakat suyun cezbedici herhangi bir tadı yoktur ve pek çok insan için iştah kesici bir durum da olabilir. Sıcak bir şekilde tüketilen bitki çayları ya da çorbalar öksürük tedavisi için çok daha iyi çözümlerdir.


Tavuk çorbası

Tavuk çorbası içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde öksürük, nezle ve soğuk algınlığı rahatsızlığı için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir. Tavuk suyu ile yapılan çorba ya da tavuk çorbası öksürük, nezle ve grip enfeksiyonunu iyileştirmede oldukça faydalıdır. Tavuk ve sebzelerde bulunmuş olan antioksidanlar öksürük ve soğuk algınlığı tedavisine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.


Buhar

Gün içerisin de en az iki ya da üç defa kendi hazırlamış olduğunuz buharı teneffüs edin. Buhar hazırlamak için bir tencerenin içerisinde su kaynatmanız ve kafanızın üzerine havlu geçirerek buharın yüzünüze teneffüs etmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken tencereye çok yakın olmamaya dikkat etmelisiniz. Yapmış olduğunuz buhar sayesinde mukus gevşeyerek rahatsızlığın iyi olmasını sağlar aynı zamanda öksürüğün geçmesinin yanı sıra buharın sıcaklığı iyileşmeyi hızlandırırken soğuk algınlığı ve gribi de hızlı bir şekilde iyileştirir.


Öksürüğe Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Öksürüğe ne iyi gelir evde , öksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda öksürüğe ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Buharlı Duş Almak ve Havayı Nemlendirmek

Sıcak su ya da ılık su ile duş almak, burundaki salgıyı gevşeterek öksürüğün geçmesine yardımcı olabilir. Bu yöntem sadece soğuk algınlığı sebebi ile oluşmuş olan öksürüğü yalnızca tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda alerji problemi ve astım rahatsızlığı gibi sağlık durumlarında da büyük ölçüde rahatlama sağlar.

Boğazı ve cildi nemlendirme yöntemleri öksürüğün geçmesine ve iyileşme sürecinin hızlanmasına oldukça yardımcı olabilir. Kuru bir havası olan merkezi ısıtmalı bir sistemle ısınan bir evde, burun salgıları kuruyabilir, bu da fazlasıyla rahatsız edici bir durum olabilir. Havadaki nem oranını korumak öksürük probleminize büyük ölçüde yardımcı olabilir, fakat bu durumda aşırıya kaçmamaya da özen göstermelisiniz. Fazla nem de sağlığınız için zararlı olabilmektedir.


Not:

Nemlendirici makinalar kullanıyorsanız, sık sık temizlediğinizden emin olun. Aksi takdirde, mantar, küf ve bakterilerin havaya salınmasına sebep olabilir.


Havadaki Tahriş Edicileri Temizlemek

Kullanmış olduğunuz parfüm ve kokulu banyo spreyleri, deodorantlar oldukça zararsız görünebilir, fakat bazı insanlar için uzun süreli sinüs tahrişine sebep olabilirler. Bu hoş kokulu ama zararlı kimyasalların kullanımı fazla mukus üretimi sebebi ile uzun süreli öksürüğü tetikleyebilir. Tahriş edici kokulu ürünlerden kaçınarak bu durumu kolayca kontrol altına alabilirsiniz.

Tabi ki yalızca bu kimyasal, kokulu ürünler değil aynı zamanda havadaki rahatsız edici maddelerden de uzak durmanız gerekmektedir. Havada ki en rahatsız edici maddelerden birisi sigara dumanıdır. Hemen hemen sigara içen tüm insanlar sonunda öksürük geliştirir. Ayrıca, sigara içmeyen ama sigara dumanına maruz kalmış olan insanların da havayolları büyük ölçüde tahriş olabilir. Bunun için en iyi çözüm sigarayı bırakmak ve sigara içen insanların yanından uzak olamaktır.

Doktorlar, şiddetli uzun süreli öksürüklerin KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ya da akciğer kanseri belirtileri olabileceğini söylemektedir, bu neden ile eğer sigara içiyorsanız ya da sigara içilen ortamlarda uzun süre bulunuyorsanız ve bu durum neticesinde uzun süre devam eden öksürük probleminiz varsa muhakkak herhangi bir doktora başvurmanız gerekmektedir.


Öksürüğe Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Öksürüğe ne iyi gelir evde , öksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Bal

Doğal bir antibiyotik olan bal öksürük problemine oldukça faydalı bir besindir. Bal tüketmek oldukça kısa bir sürede solunum yollarında meydana gelen tahrişi giderebilir. Bu durumun yanı sıra özellikle kestane balı, akciğer sorunlarından kaynaklanan öksürüğe faydalıdır. Gün içerisin de sabah ve akşam 1 çay kaşığı ya da tatlı kaşığı bal öksürüğü azaltır ya da giderebilir.


Ayva Çayı

Ayva çayı oldukça faydalı kış aylarında sık sık tüketilen ve öksürüğe oldukça iyi gelen diğer bir besin kaynağıdır. Genel anlamda ayva çayı metabolizmayı kuvvetlendirir. Aynı zamanda öksürüğün yanı sıra mideye ve sindirim sistemine de oldukça faydalıdır. Üşütme sonucu öksürük ile birlikte gelen balgama karşı da etkilidir.


Nane

Yeşil nane ya da kuru nane pek çok yemeğin içinde kullandığımız ve sağlık alanında da oldukça kullanılan faydalı ve lezzetli bir bitkidir. Nane hem çay olarak hem de baharat olarak sıkça tüketilmektedir. Nane çayı ve nane buharı da öksürük tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Sabahları ve akşam yatmadan önce içilmiş olan nane çayı, soğuk algınlığından kaynaklanmış olan öksürüğe oldukça iyi gelir. Bunun yanı sıra taze nane yapraklarını kaynatarak buharını solumanız da öksürüğü büyük ölçüde hafifletebilir.


Ihlamur

Kış aylarında üşütmeden kaynaklanmış olan öksürüklere karşı oldukça yaygın bir şekilde kullanılmış olan ıhlamur, bal ile karıştırılarak da kullanılabilir. Bunun yanı sıra içerisine limon eklenerek içildiğinde de ıhlamur çayı boğazlarda meydana gelen tahrişin giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu çayın nefesi açmak gibi bir özelliği de vardır.


Toz Karabiber

Biberin bütün türleri öksürük ve solunum yolları için oldukça faydalıdır. Boğazlarda öksürüğe sebep olmuş olan mikropların kırılmasında faydalıdır. Solunum yollarını temizler, ayrıca akıntıyı da giderir.


Yeşil Çay

Öksürük problemine karşı en yaygın kullanılan bitkilerden birisidir. Yeşil çay solunum yollarında rahatlama sağlayarak öksürüğü tamamen kesebilir, şiddetine göre de azaltabilir.


Soğan

Soğan bitkisi öksürüğe iyi geldiği gibi nefes darlığı sorunlarını da giderebilir. Mukozaların sağlıklı çalışmasına büyük miktarda katkıda bulunmaktadır. Özellikle soğan suyu bal karışımı öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Tadı biraz kötü gelebilir fakat oldukça faydalı bir karışımdır.


Keten tohumu

Keten tohumları, mukus sebebi ile oluşmuş olan öksürüğü tedavi etmek amacı için büyük ölçüde kullanılabilmektedir. Boğazın yanı sıra solunum sisteminin rahatlamasına da yardımcı olur.


Portakal suyu

Portakal suyu bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olmuş olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bronşit öksürüğünü hafifletmek için bol bol portakal suyu içebilirsiniz. Eğer içmek istemiyorsanız portakalı ya da mandalinayı da yiyerek kendinize bakabilirsiniz.


Kekik

Kekik doğal bir öksürük önleyicidir ve ayrıca boğmaca, bronşit ve bir diğer enfeksiyonları da büyük ölçüde tedavi etmektedir.


Zerdeçal

Zerdeçal oldukça faydalı bir bitkidir. Bu bitkisinin öksürük üzerinde terapötik bir etkisi bulunmaktadır, bu neden ile, özellikle kuru öksürük için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.


Zencefil

Zencefil, öksürük için bilinen ve kullanılmış olan en popüler doğal tedavilerden biridir.


Limon

Limon, öksürüğü iyileştirmek amacı için çeşitli şekillerde kullanılabilir. Limon iltihaplanmayı azaltan ve aynı zamanda enfeksiyonla mücadele eden yüksek oranda C vitaminini barındırmaktadır.


Sarımsak

Sarımsağın öksürük tedavisine yardımcı olacak hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. Bu sebeple öksürük problemi yaşıyorsanız sarımsak tüketmenizi öneririz.


Sonuç

Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca öksürüğe ne iyi gelir evdeöksürüğe ne iyi gelir doğal ve öksürüğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Öksürüğe ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır. Ayrıca öksürüğü ne keser, gıcık öksürüğe ne iyi gelir, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir, çocuk ve bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir bu konulara da değindik.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.