Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Mide bulantısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca mide bulantısına ne iyi gelir evdemide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Mide bulantısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya, Ahmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve mide bulantısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mide sorunu olan kişiler mide bulantısına kesin çözüm, ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısına ne iyi gelir ilaç ve mide bulantısını ne keser gibi aramalarla doğal mide bulantısı tedavisi yolları aramaktadır. Mide bulantısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?


Mide bulantısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Mide bulantısına ne iyi gelir evde , mide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Mide bulantısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Mide bulantısı evde tedavi yöntemleri
  • Mide bulantısı doğal tedavi yöntemleri
  • Mide bulantısı bitkisel tedavi yöntemleri
  • Mide bulantısı tıbbi tedavi yöntemleri
  • Mide bulantısı ilaçları

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?


Mide bulantısı genellikle hamilelik döneminde artış gösteren bir durumdur. Fakat pek çok sebepten mide bulantısı oluşabilir. Hemen hemen herkesin mide bulantısı gibi bir sağlık problemini yaşamış olması oldukça normaldir. Genellikle pek çok kişi de ve durum da, mide bulantısı yaşayan kişi kusma eylemini gerçekleştirerek mide içeriğini dışarı atıldıktan sonra kendini biraz daha iyi hissetmeye başlamaktadır. Diğer bir yandan, kusma eyleminden sonra da mide bulantısının devam etme ihtimali de oldukça fazla olabilmektedir.

Kişiler de herhangi bir sağlık problemi olmuş olmadan kısa süreli mide bulantısı ve bu bulantının ardından kusma problemi yaşamakta olan yetişkinlerde ve yaşça büyük olan çocuklarda genellikle çok daha fazla tıbbi müdahaleye ve ilaç kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Özellikle ilk başta su olmak üzere gün içerisinde bol bol sıvı tüketimi mide bulantısı ve kusma eylemi ile oluşmuş olan sıvı kaybını önlemeye de yardımcı olabilmektedir.

Yaş olarak büyük olmuş olan yetişkinler ve küçük çocuklarda devam etmekte olan mide bulantısı ve kusma eylemi (yani bir günden daha fazla) problemleri, bu sıkıntıların oluşmasından sonra pek çok sağlık sorununa ya da ağrıya da sebep olabilmektedir. Özellikle mide bulantısı beraberinde mide ağrısı, baş ağrısı, kafa karışıklığı ya da bünyeden bünyeye göre değişmesinin yanı sıra güçsüzlük gibi bir başka belirtiler de söz konusu olabilir bu gibi durumda ise herhangi bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Mide bulantısı rahatsızlığını tetikleyen güçlü kokulardan ve tatlardan uzak durmakta oldukça fazla fayda vardır. Gün boyunca meydana gelen mide bulantısı rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olan yiyecek ve içeceklerin tercih edilmesi çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Mide bulantısı rahatsızlığı çok fazla devam ettiği zaman, bu bulantıyı engelleyici (anti-bulantı) ilaçlar pek çok doktor tarafından kolayca reçete edilebilmektedir. Diğer bir yandan, genellikle altta yatmış olan tıbbi bir sebep sonucu ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma problemlerini büyük oranda durdurmak için tıbbi sebebin tespit edilip ardından tedavi edilmesi gerekmektedir.


İlaç Tedavisi

Doktorun sizin için reçete edebileceği bazı bulantı engelleyici ilaçlar (antiemetik) bulunmaktadır. Bu ilaçları, kullanabilecek olma durumunuz kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin kanına bakarak ve kan değeri durumuna bağlı olarak farklı şekillerde ilaç tedavisi ya da başka tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. İlaçlar, dil üzerinde ya da dil altında çözünen hap, sıvı ya da tabletler, intravenöz ya da intramüsküler enjeksiyon veya rektal fitil ile kullanılabilmektedir.

Mide bulantısı ve kusma refleksini kontrol etmek için kullanılmış olan yaygın ilaçlar arasında şunlar da bulunmaktadır:

  • Prometazin
  • Proklorperazin
  • Droperidol
  • Metoklopramid
  • Ondansetron

Bulantı ve kusma refleksini azaltmak için yetişkinlerde sık sık kullanılmış olan ilaçlar, kişilerde meydana gelen faydaları henüz tam anlamıyla kanıtlanmadığı için çocuklarda çok daha az kullanılmaktadır. Aynı zaman da, bu ilaçların yan etkileri de kişiden kişiye göre değişebilmekte ve oldukça fazla olabilmektedir. Bunun ile birlikte meydana gelen, mide bulantısı ya da kusma eylemi şiddetli ise ya da sürekli bir şekilde devam ederse, bir doktora danışılmalıdır doktorlar 2 yaşın üzerinde olan küçük çocuklara genellikle prometazin, proklorperazin, metoklopramid ya da ondansetron ilacını önerebilir ve verebilir.


Mide Bulantısı Ameliyatı

Mide bulantısı rahatsızlığını yaşayan ve kusma eylemini yaşayan kişiler de sebebine bağlı olmuş olarak, bazı durumlarda bu durum eğer normalden çok daha fazlaysa kişiler için ameliyat tercih edilebilecek bir seçenek olabilmektedir. Örnek vermek gerekir ise, sürekli olarak devam eden mide ağrısı ve mide bulantısı ayrıca sonrasında oluşan kusma, kafa tası içerisinde meydana gelen şiddetli basınç artışının ya da bazı tıkanma şekillerinin bir belirtisi olarak ise yine cerrahi müdahale yapılarak kişilere ameliyat uygulanabilmektedir.


Hamilelikte Mide Bulantısı Tedavisi

Her ne kadar çok rahatsız edici bir durum olmuş olsa da, meydana gelen mide bulantıları ve kusma eylemi sağlıklı bir hamileliğin bir parçası olmuş olarak görülmektedir. Mide bulantısı denilince bile ilk olarak akla gelen hamilelik olmaktadır. Eğer bu belirler şiddetli değilse, çok daha öncesinde ve sonrasında başka tıbbi belirtiler yaşanmadıysa, kusma eylemi için özel bir tedavi yöntemi uygulanmasına doktorlar tarafından gerek duyulmamaktadır. Ev içerisinde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile hamile olan kadınların kendilerini bir miktar daha iyi hissetmesi sağlanabilmektedir.

Mide bulantısı rahatsızlığı ve kusma eylemi eğer sık sık gelişiyorsa, doktor kişilere vücutta oluşabilecek sıvı kaybının yaşanmasını önlemek için elektoritler içeren bir takım sıvı takviyelerini kullanmalarını ya da bol bol su içmelerini ve sıvı tüketmelerini tavsiye edebilmektedir. Ağız ya da damar yolu ile alınmış olan bu sıvılar, neredeyse tek seferde anne adayının kendisini çok daha iyi hissetmesine ve kusma döngüsünün kırılmasına büyük oranda yardımcı olabilmektedir.


Mide Bulantısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Mide bulantısı rahatsızlığının ve kusma refleksinin altında yatmış olan tıbbi nedenin teşhis ve tedavi edilmesi için gastroenteroloji (mide bağırsaklar ve karaciğer hastalıkları ile ilgilenen alan) bölümüne başvurulmaktadır. Durumunuza ve hastalığınıza göre doktorunuz sizi diğer bölümlere yönlendirebilmektedir.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Mide bulantısına ne iyi gelir evde , mide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide bulantısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık alanında sık sık kullanılmaktadır. Ateş düşürme işleminde oldukça etkili olan elma sirkesi aynı zamanda mide bulantısı ve kusma eyleminden sonra da kişilere iyi gelmektedir. Elma sirkesi özellikle, hareket hastalığı, gıda zehirlenmesi ve migren sebebi işe gelişmiş olan mide bulantısını büyük oranda hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda elma sirkesinin sindirim sistemi üzerinde mükemmel etkileri vardır. Sirke mideyi büyük oranda yatıştırmakta ve oluşan bulantıya yol açmış olan sebep ile büyük oranda mücadele edebilmektedir.


Soğuk kompres

Soğuk kompres pek çok sağlık alanında kullanılan tedavi yöntemlerinin başında yer almaktadır. Fakat soğuk kompres mide bulantısında doğrudan kullanılmaz. Bu tedavi yöntemi mide bulantısını tedavi etmeye yardımcı olmuş olmasa da, mide bulantısı sebeplerinden biri olmuş olan baş dönmesini byük oranda azaltabilmektedir. Mide bulantısı sırasında vücut da şiddetli bir etki görülerek vücut sıcaklığı da bu etki ile beraber artmaktadır. Vücut sıcaklığını dengelemek için kullanılabilen soğuk kompres, mide bulantısı rahatsızlığı ile çok daha kolay baş edilmesini sağlayabilmektedir.


Bal

Balın, mide bulantısı rahatsızlığı gibi oluşan can sıkı rahatsızlıklar da dahil olmak üzere pek çok hastalığı iyileştirmek için oldukça yararlı olmuş olduğu bilinmektedir. Antimikrobik ve antibakteriyel olmuş olan bal, aynı zamanda sindirim sistemi için oldukça faydalı olmuş olan pek enzimini de içerisinde barınmaktadır. Bu sebep ile, mide bulantısı rahatsızlığının tedavisinde oldukça fazla bir şekilde kullanılabilmektedir.


Karbonat

Mide bulantısı, kusma ve genellikle beraberinde de görülen ishal ile mücadele etmek karbonat kullanılabilmektedir. Antibakteriyel özellikler bakımından oldukça zengin olan karbonat, mide ağrısını hafifletebilmektedir.

Bir bardak su ile yaklaşık bir tutam karbonatı bir araya getirip tam anlamıyla içinde çözünüp eriyinceye kadar iyice karıştırın. Gastrointestinal sistemi yatıştırmak ve çeşitli belirtilerden kurtulmak amacı için ara sıra bu suyu yavaş yavaş yudumlayarak içerebilirsiniz.


Pirinç suyu

Mide bulantısı rahatsızlığı ve kusma eylemi ile birlikte ishal gibi bir başka sağlık sorunlarını ya da belirtileri de yaşıyorsunuz, bu durum vücudu oldukça fazla yorabilmektedir. Böyle bir durumla kolay bir şekilde mücadele etmek için pirinç suyundan oldukça fazla faydalanabilirsiniz.

Pirinci bir miktar suyun içerisin de haşlayın ve sonrasında pirinci ve suyunu iyice süzün. Bu suyun içerisine toz miktarda olan tarçından bir miktar koyun ve ardından bir miktar da bal ekleyip güzelce içebilirsiniz. Mide bulantısı ve kusma belirtilerini hafifletmek için çok daha fazla etkili olmasını istiyorsanız bu karışımda tarçın yerine zencefil de ekleyebilirsiniz.


Yoğurt

Aşırı mide bulantısı ve kusma eylemi kişilerde mide ve bağırsak sisteminin sağlığını büyük oran da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Özellikle kusmanın yanı sıra beraberinde ishal sorunu da yaşanıyorsa, bağırsakta ki faydalı bakterilerin temin edilmesi ve vücudun enfeksiyonlar ile büyük oran da mücadele edebilmesini yoğurt sağlayabilmektedir.

Yoğurtta bulunmuş olan probiyotikler bu konuda oldukça mükemmel yetkilere sahiptir. Yoğurt sadece mideyi yatıştırmakla kalmamakta, aynı zamanda iyileşme sürecini de oldukça fazla bir şekilde hızlandırmak için bağırsak sağlığını desteklemektedir.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Mide bulantısına ne iyi gelir evde , mide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide bulantısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Dinlenmek

Çok fazla aktivite içerisin de olmuş olmak ya da gerekli olmuş olduğu kadar dinlenmemek kişilerde eğer mide bulantısı ve eğer varsa beraberinde yaşanan bir diğer belirtileri de çok daha fazla etkileyerek kötüleştirebilmektedir. Bu nedenle, vücut için oldukça yorucu olmuş olabilen ve sürekli bir şekilde devam eden mide bulantısı ve kusma problemleri durumunda, mümkün olduğunca dinlenmeye özen gösterilmelidir.


Bol sıvı tüketmek

Başta su olmuş olmak üzere yeteri miktarda sıvı alınması gereklidir. Bu durum yalnızca mide bulantısı değil vücudun diğer sağlık sorunları ve normali işleyişi için de oldukça gerekli bir durumdur. Bu sebep ile gün içerisinde tükettiğiniz su ve sıvı alımını artırın. Özellikle, kaybedilen elektrolitlerin vücuda geri kazandırılmasını sağlamak için kullanılmış olan oral dehidrasyon çözeltileri eczanelerden kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.

Bunun ile birlikte, zencefilli ve limonlu içecekler mide bulantısını büyük oran da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Spor içecekleri, gazlı içecekler, meyve suları ve benzer içeceklerin içerisinde çok az sodyum ve çok fazla karbonhidrat içerdiği için kullanılmamalıdır.

Çocuklar anne babalarına göre yetişkinlere göre, çok daha az bir miktarlarda oral çözeltilerden yararlanmalıdır. Doktorun da tavsiye etmesi dahilinde, genellikle küçük yaşta ki çocuğa bu sıvılar her 5 dakikada bir yaklaşık bir (1) çay kaşığı (5 mililitre) kadar verilmektedir.

Sıvı almayı istemeyen ve reddeden ya da çok şiddetli kusma yaşayan çocuklarda, kaybedilen sıvıların vücuda geri temini damar yolu ile (intravenöz sıvılar) de verilebilmektedir. Bunun için hastaneye gidip doktorunuza çocuğunuzun durumunu anlatmanız yeterli olacaktır. Eğer uygunsa ve gerekliyse damar yolu ile vücuda su alımı sağlanabilmektedir.


Tetikleyicilerden kaçınma

Yiyecek ve yemek kokusu, parfüm, duman, havasız odalar, aşırı ısı, nem, loş ışıklı mekanlar ve araç kullanıyor olmak gibi mide bulantısı ve kusmanın olası tetikleyicileri arasında yer almaktadır, bu neden ile, mümkün olduğunca bunlardan uzak durulmalıdır.


Hafif yiyecekleri tüketme

Yemek yemeye kolay bir şekilde sindirilen gıdalarla başlamaya özen gösterin. Tahıl, pirinç, meyve ve tuzlu ya da yüksek proteinli, yüksek karbonhidratlı yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Çok yağlı ya da aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durup kaçınmalısınız.


Mide Bulantısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Mide bulantısına ne iyi gelir evde , mide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Zencefil

Zencefil pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça faydalı bir besindir aynı zamanda zencefil mide bulantısı rahatsızlığına da oldukça iyi gelmektedir. İçerisinde bulundurduğu , antibakteriyel, antiviral, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı oluşan mide bulantısı rahatsızlığı ve kusma eyleminin tedavisi için oldukça ideal bir bitki olabilmektedir. Zencefil, mide enfeksiyonunu ve mide bulantısını aynı zamanda oluşan mide bulantısının neticesinde kusma eyleminin ve karın krampları gibi belirtilerin sıklığını büyük oranda azaltabilmektedir.


Nane

Nane bitkisi pek çok sağlık alanında ve kozmetik alanında karşımıza çıkan aynı zamanda yemeklerde baharat olarak da kullandığımız bir bitkidir. Nane bu etkilerinin ve faydalarının yanı sıra aynı zamanda, mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmış olan oldukça eski yöntemlerden bir diğeridir. Alternatif olmuş olarak, nane ailesinin bir parçası olmuş olan yabani nane, melisa, limon balsamı ya da bahçe nanesi de kullanılabilmektedir. Nane antimikrobiyal, antispazmodiktir ve hafif sakinleştirici özelliklere sahip bir bitkidir, bu sebep ile de, mide bulantısı rahatsızlığını büyük oranda düzelterek tedavi edebilmektedir.


Limon

Mide rahatsızlıkları ve problemleri söz konusu olmuş olduğunda asidik özelliklere sahip olmuş olan meyvelerin tüketilmesi genellikle tavsiye edilmemektedir, fakat limon bu konuda bir istisna olarak bilinir. Limon suyu, kişilerde meydana gelen mide bulantısı, mide rahatsızlığı, kusma ve ishal problemine sebep olmuş olan patojenleri yok edebilmektedir. Vücudun içerisinde oluşmuş olan enfeksiyonlar ile büyük oranda savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin C vitamini ile desteklenmesi de faydalı olacaktır. Bu C vitamini limonun içerisinde bol miktarda bulunmaktadır.


Karanfil

Karanfil pek çok sağlık sorununa iyi gelen ve pek çok alanda kullanılmış olan bir bitkidir. Aynı zamanda karanfil bitkisi sindirim sistemi problemlerini hde hafifletmek amacı için kullanılan ve oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Mide bulantısı rahatsızlığını büyük oranda azaltmaya ve rahatlamaya yardımcı olabilen karanfil, gastrik problemler sebebi ile oluşmuş olan bir diğer belirtileri de büyük oranda sakinleştirebilmektedir.


Kimyon

Mide bulantısı rahatsızlığı ve kusmanın verdiği rahatsızlıkları büyük oranda hafifletmenin bir diğer yolu da kimyon bitkisidir. Pankreatik enzimlerin salgılanmasını büyük oranda uyarabilen bu bitki, sindirim sistemi problemlerinin verdiği rahatsızlık ve huzursuzluk hissini büyük oranda hafifletebilmektedir.


Rezene tohumu

Rezene tohumları pek çok sağlık alanında kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda bu bitki mide bulantısı rahatsızlığı ve kusma eylemi gibi sindirim sistemi problemlerini büyük oranda sakinleştirebilmektedir. Aynı zaman da, mide gribi sebebi ile oluşmuş olan kusma belirtisi durumunda, antmikrobiyal bir görev görmektedir.


Tarçın

Tarçın pek çok sağlık alanında kullanılmış olan bir bitkidir. Detoks olarak da oldukça etkilidir. Bunların yanı sıra tarçın bitkisi mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olmuş olan kimyasalları da içermektedir. Tahriş olmuş olan mideyi de rahatlatabilen tarçın, bu sebep ile hazımsızlık problemi, asit reflü ve gazın sebep olduğu mide bulantısı rahatsızlığını büyük oran da hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.


Papatya

Papatya çayı pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça lezzetli bir bitki çayıdır. Bu mucizevi bitki çayı aynı zamanda mide bulantısı rahatsızlığında da sık sık kullanılmaktadır. Papatya çayı, halk arasında sindirim sistemini gevşetmesi için oldukça sık kullanılmış olan bitkisel bir tedavi yöntemidir. Mide bulantısı, mide rahatsızlığı, kusma eylemi, hazımsızlık ve hareket hastalığını büyük oran da tedavi etmek için etkili bir seçenek olabilmektedir.


Sonuç

Mide bulantısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca mide bulantısına ne iyi gelir evdemide bulantısına ne iyi gelir doğal ve mide bulantısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Genelde uçuk sorunu olan kişiler Mide bulantısına kesin çözüm, ishal ve mide bulantısına ne iyi gelir, mide bulantısına ne iyi gelir ilaç  ve mide bulantısı nasıl geçer gibi aramalarla doğal mide bulantısı tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara mide bulantısına ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.