Kepeğe Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

1

Kepeğe ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca kepeğe ne iyi gelir evdekepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Kepeğe ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Kepeğe ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve kepek problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde kepek sorunu olan kişiler kepeğe kesin çözüm, kepeğe hangi şampuan iyi gelir ve evde kepeğe çözüm aramalarıyla kepeğe doğal tedavi yolları aramaktadır. Kepeğe ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Kepeğe Ne İyi Gelir?


Kepeğe ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Kepeğe ne iyi gelir evde , kepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Kepek için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Kepek evde tedavi yöntemleri
 • Kepek doğal tedavi yöntemleri
 • Kepek bitkisel tedavi yöntemleri
 • Kepek tıbbi tedavi yöntemleri
 • Kepek şampuanları
 • Kepek İlaçları

Kepek Nasıl Geçer?


Kepek problemi hemen hemen herkes de görülebilen bir sağlık problemidir. Kepek sorunu yaşayan çoğu vaka kolay bir şekilde kontrol altına alınarak bu cilt problemi kısa bir sürede çözülebilmektedir. Kepek sorunu ile karşılamanın pek çok sebebi olabilmektedir. Şampuan değiştirmek bile bazen kepek oluşumuna sebep olabilmektedir. Kepek problemi yaşayan bazı kişilerde bu oluşan kepeğin süreci çok daha uzun bir zaman alabilmektedir. Kişiler kepeği tedavi etmenin en basit yöntemi, cilt üzerinde ki yağ oranını dengelemek ve ölü hücrelerin sürecini yavaşlatmak için üretilmiş olan bir takım şampuanların her gün düzenli olarak kullanılmasıdır.

Kepek sorunu ile mücadele etmenize yardımcı olan şampuanların düzenli bir şekilde her gün bir miktar kullanılmış olması zaman içerisinde kepeğin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Fakat bazı vakalarda bu durum böyle olmayabilmektedir. Eğer düzenli bir şekilde bu şampuanları kullanmanıza rağmen herhangi bir fayda sağlamadığını düşünüyorsanız o zaman, bir doktor ile görüşebilirsiniz ya da eczanelerden temin edilebilen daha etkili kepek şampuanları sorarak bir kez daha düzenli şampuan tedavisine başlayabilirsiniz.

Not

Bu üretilen kepeğe etkili olan şampuanların hepsi aynı içeriğe sahip değildir, bu sebep ile de, hangisinin sizin için uygun olup olmadığını tam anlamıyla anlayabilmeniz için cilt doktoruna ya da eczacınıza danışmanız gerekmektedir.

 • Kullanılmış olan kepeğe etkili şampuan ürünü, kafa derisi üzerinde bir miktar kaşıntıya, batmaya, hafif kızarıklığa ve bir miktar yanmaya sebep oluyorsa, kullanmış olduğunuz ürünü hemen kullanmayı bırakmanız gerekir.
 • Bu yan etkilere sebep olan kepeğe etkili olduğu düşünülen şampuanlar durumu çok daha ciddi boyutlara taşıyabilir ve daha da kötüleştirebilir.
 • Kurdeşen ya da nefes darlığı gibi alerjik reaksiyonların ortaya çıkması durumunda ise hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Kepeğe Hangi Şampuan İyi Gelir?

Kepeğe iyi gelen şampuanlar içerisinde içerdiği bileşenlere bağlı olmuş olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çinko İçeren Şampuanlar

Bu şampuanlar içerisinde çinko pirition maddesini içermekte olan ilaçların hem antibakteriyel hem de antifungal olmuş olma özellikleri bulunmaktadır. Bu sebep ile de, özellikle seboreik dermatit nedeniyle gelişmekte olan kepek ile büyük ölçüde mücadele edebilmektedir. Bazı kişilerde etkisini gösterirken bazı durumlarda etkisiz olabilmektedirler. Bu sebep ile bir doktora ya da eczacınıza danışmanızda büyük ayda var.

 • Katran Bazlı Şampuanlar

Özellikle, kömür katranı içermiş olan bu şampuanlar, kepek, seboreik dermatit ve bunları yanı sıra aynı zamanda sedef hastalığı gibi durumlarda oluşmuş olan kafa derisi problemler nedeni ile büyük ölçüde mücadele edebilmektedir. Bu şampuanlar kişilerde kafa derisindeki ölü hücre üretimini büyük miktarda yavaşlatma ve cildin pul pul olup dökülmesini önlemektedir.

Not

Açık renkli saçlarda, (sarı, kumral, açık kahve) bu tür şampuanlar saç rengi değişimine yol açabilmektedir. Bir nebi oksitlenme de denebilir bu duruma.

 • Salisilik Asit İçeren Şampuanlar

Bu bileşenleri içermiş olan şampuanlar kafa derisi üzerinde bir peeling görevi görebilmektedir. Bir diğer yandan, kafa derisinin çok daha fazla bir şekilde kurumasına engel olmakta ve saçların normale göre daha fazla dökülmesine de yol açabilmektedir. Bu sebep ile, bu şampuan ile beraber saç kremi kullanmak kafa derisinin ve saçların kurumasını önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 • Selenyum Disülfit İçeren Şampuanlar

Selenyum disülfit bileşenlerini içeren şampuanlar kafa derisi üzerinde zamanla meydana gelmiş olan ölü deri hücresi üretiminin zaman içerisinde yavaşlatılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu bileşenleri içeren şampuan aynı zaman da malassezia enfeksiyonu sebebi ile gelişen kepekle de mücadele ederek önlemektedir. Sarı, gri ve bir diğer açık renk boyalı saçlarda doğru kullanımı için kullanım talimatlarına uyulması en doğrusu olacaktır. Çünkü bu renk saçlarda saça bir miktar zarar vererek rengini değiştirebilmektedir.

 • Ketokonazol İçeren Şampuanlar

Pek çok kepek şampuanı bulunmaktadır. Bir diğer şampuan olarak bu bileşenleri içeren şampuanları kullanmak kepek şampuanlarının etkisiz olmuş olması durumunda işe yarayabilmektedir. Ketokonazol içerikli şampuanlar ek bir seçenek olarak kişilere kolaylıkla sunulmaktır. Güçlü bir antifungal olmuş olan bu şampuan doktorlar tarafından reçete edilerek kullanılabilmektedir.


Kepek Şampuanı Nasıl Kullanılır?

Kepek problemi için üretilmiş olan şampuanlarını başlangıçta günlük olarak kullanılmış olduktan bir süre sonra ara vererek (haftada 2 ya da 3 kez)bu durumu gözlemleyebilirsiniz. Bu şekilde, başta etki gösterip sonrasında ise etkisini zamanla kaybeden kepek şampuanlarından sizin için çok daha doğru olacağını düşündüğünüz bir diğer kepek şampuanına kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz.

Bazı kepek şampuanları kullanıldıktan hemen sonra durulanmakta, bazıları ise saçta yaklaşık 1-2 dakika gibi bir süre boyunca saç üzerinde bekletilmektedir. Bu bilgiler için şampuanın belli başlı talimatlarını okuyabilirsiniz.

Kepek şampuanlarının birkaç haftalık kullanımından sonra hala devam etmekte olan kepek sorunu problemi varsa, doktora başvurulması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda, tedavi doktorlar tarafından reçeteli devam edebilmektedir.


Kepek İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kepek sorunu tanısı ve kepek probleminin tedavisi için genellikle dermatoloji ( cildiye) bölümüne başvurulmaktadır.


Kepeğe Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?

Kepeğe ne iyi gelir evde , kepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kepeğe ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde kepeğe kesin çözüm için uygulanacak yöntemler.


Su

Vücut içerisinde ki suyun zamanla azalması durumunda, kafa derisin de ki nem oranını kaybetmesine de neden olmaktadır. Bu gibi durumlar da, su içmek pek çok problemi kolaylıkla çözmektedir. Genel olarak sağlığın yanı sıra cilt ve kafa derisi kuruluğunun giderilmesi için de her gün düzenli olarak bol miktarda düzenli bir şekilde su ya da sıvı besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.


Kepeğe ne iyi gelir sirke

Elma sirkesi içerisinde asidik asit bulundurmuş olduğu için mantar büyümesini büyük ölçüde engelleyebilmektedir. Ayrıca, asit sayesinde vücutta ki pH dengesini de korumaktadır. Yaklaşık bir bardak suyun içerisine ¼ kadar yani çeyrek fincan elma sirkesi katıp sprey olmuş olarak kafa derisine bir sprey yardımıyla sıkmak yeterli olacaktır. Sonrasında bir havlu ile başınızı sıkıca sarın, yaklaşık 15 dakika gibi bir süre bekleyin ve sonrasında ise saçlarınızı iyice yıkayın ve durulayın. Bu uygulamayı bir haftada 2 kez yapabilirsiniz.


Karbonat

Duşa gireceğiniz zaman bu uygulamayı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. ilk olarak saçınızı güzel bir şekilde ıslatmanız gerekmektedir. Saçınızı ıslattıktan sonra ise kafa derisine bir miktar karbonatı dökün ve masaj yapar gibi iyice ovalayın. Şampuan kullanmadan yani şampuan işlemini atlayıp direk olarak durulamaya geçebilirsiniz. Karbonat kepeğe sebep olmuş olan mantar enfeksiyonunu ciddi ölçüde azaltabilmektedir. Başlangıçta saçlarınızda ve saç diplerinizde, kuruma meydana gelebilmektedir, ancak birkaç hafta sonra kafa derisi kendini bırakıp doğal yağlar üretmeye başlayacaktır. Aynı zamanda kepek problemi de ortadan kalkmış olacaktır.


Yulaf ezmesi

Pek çok insan bu işlemi pek bilmese de, yulaf ezmesi kepek sorunu için oldukça etkili olabilmektedir. Çünkü yulaf ezmesi ve yulaf kafa derisi ve saç köklerindeki hidrasyon için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda saç derisi sağlığı için de yulaf ezmesi ile masaj uygulamak yeterli olacaktır. Saç derinize yulaf ezmesiyle masaj yaptıktan en az bir saat sonra saçlarınızı güzel bir şekilde durulayabilirsiniz.


Tuz İle Kepekten Kurtulma

Yemeklere lezzet katmasının yanı sıra sağlık açısından da çok faydası olmuş olan tuz aynı zamanda kişilerde meydana gelen kepek probleminden kurtulmaya da yardımcı olmaktadır. İçerisin de bulunmuş olan aşındırıcı kristaller ekstra yağı ve ölü deriyi temizlemektedir. Kafa derinin tuz ile ovulması da, aslında ciltteki kaşıntıyı almak için oldukça faydalı bir işlem olabilmektedir. Bu sebep ile hem kafa derisi sağlığı için hem de kepekten kurtulmak için tuz ile saç diplerinizi ovalayabilirsiniz.


Yumurta Kepeğe İyi Gelir Mi?

Eğer kaşıntılı bir kafa derisi ve kepek sorunu varsa, kullanılabilecek en iyi doğal yöntem ve doğal ilaçlardan birisi de yumurta olabilmektedir. Aynı zamanda sadece kepek probleminde değil kırıklarınızda ve saç bakımınızda da yumurtayı kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınız kolayca kırılıyorsa, yumurta maskeleri kullanarak yumurtanın içerdiği amino asit grupları ile saç köklerini hızla güçlendirerek bakım ve onarım yapabilirsiniz. Aynı zamanda saçınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için de yumurta maskelerini deneyebilirsiniz.


Probiyotikler

Vücut içerisinde ki besin değerlerinin eksikliği pek çok probleme yol açabilmektedir. Kepek de bu problemlerden yalnızca biridir. Probiyotik yüklü gıdaları tüketmek saçlarınızda ki kepeği ciddi oranda azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bağırsak sağlığınız için son derece gerekli olmuş olan probiyotikler aynı zamanda genel sağlığı da desteklemenin de bir parçası olarak bilinmektedir.


Omega 3

Taze, vahşi yakalanmış somon ya da oldukça yaygın kullanılmaya başlayan Chia tohumları, eklenen diyet programları, omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin besin ögeleridir. Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda cildi oldukça etkileyen hidrasyonu sağlamaya yardımcı olan yağ asitleridir. Bu sebep ile omega 3 kullanarak meydana gelen kepeği de kısa bir sürede azaltmak mümkün olabilmektedir.


Kepeğe Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Kepeğe ne iyi gelir evde , kepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kepeğe ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir, kepek nasıl gider kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Kepek sorunu yaşayan kişiler kepek giderici şampuanlar ile bu durumu kontrol altına almaya çalışırken, bunun yanı sıra izlenebilecek bazı adımlar da kepeği azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu adımlar aşağıda sıraladığımız basamaklar olabilir.


Stresi Azaltmak

Stres pek çok sağlık probleminin başlangıcıdır. Pek çok sebepten doğabilmekte ve hayatımızı büyük oranda etkileyebilen ve pek çok sağlık sorununa yol açarak hastalığı tetikleyebilen bir faktördür. Kepek problemi de bu sağlık problemlerinden bir tanesidir. Bu sebep ile, stresten uzak durmaya çalışmak ya da stresi kontrol altına almaya çalışmak kepek gibi sağlık sorunlarının ya da bir başlka sağlık sorunlarının yaşanmasını önleyebilmektedir.


Düzenli Saç Temizliği

Eğer yağlı ya da karma bir cilt yapısına sahipseniz, saçlarınızı sık sık yıkamaya özen göstermelisiniz aksi takdirde uyurken saçlarınız yüzünüze değerek sürekli yağlanabilir. Saçların yağlı olmuş olması durumunda da kepek problemi yaşanmaktadır. Her gün saçlarınızı yıkamak ya da saçlarınızın yağlanmamasına dikkat etmek oldukça önemlidir. Böylece, aşırı yağ üretimi kepeği de tetikleyememektedir.


Güneş Işığından Yararlanmak

Güneş ışığı kepek problemini hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bunun ile birlikte, cildin doğrudan uzun süre ultraviyole ışığa maruz kalmış olması cilt kanseri gibi istenmeyen sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Bu sebeple kısa bir süre için güneş ışığından faydalanmak yeterli olacaktır.


Kepeğe Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Kepeğe ne iyi gelir evde , kepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Kepeğe bitkisel çözüm yöntemleri;


Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı son zamanlarda kozmetik ve sağlık alanında oldukça yaygın kullanılmaya başlayan bir üründür. Pek çok faydası vardır. Kepeğe kesin çözüm de bu faydalarından yalnızca bir tanesidir. Yapılmış olan bir takım araştırmalara göre, çay ağacı yaprağı ile karıştırılmış olan şampuan meydana gelen kepek probleminin şiddetini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Normal zamanlarda kullandığınız şampuanın içine çay ağacı yağını birkaç damla damlatarak karışım haline getirerek kullanabilirsiniz.


Neem Yağı

Hem antibakteriyel hem de antifungal özelliklere sahip olmuş olan neem, çoğunlukla mantar problemi ile kafa derisinde oluşmuş olan kepeği azaltabilmektedir. Nem kepek problemi ile mücadele etmede oldukça etkili olabilmektedir. Kafa derisini tahriş etmemesi için sulandırılmış olarak kullanmak çok daha doğru bir yöntem olacaktır.


Aloe vera

Aloe vera pek çok alanda kullanılan sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Aynı zamanda aloe vera cildi soyma özelliği taşır ve bunun yanı sıra antifungal ve antibakteriyel özelliklere de sahip bir bitkidir. Şeffaf, kalın ve oldukça yoğun bir kıvama sahip olmuş olan aloe vera, kafa derisine uygulanmakta ve daha sonra kepeğe karşı herhangi bir şampuan ile iyice durulanarak yıkanmaktadır. Aynı zamanda aloe vera iltihaplanmayı ve tahrişi de büyük ölçüde azaltmaktadır.


Çay

Çay yalnızca sohbet ederken kullandığımız bir içecek değil aynı zamanda sağlık alanında da kullanılan bir bitkidir. Çay, kepekten kurtulmak için harika bir çözüm yoludur. Yaklaşık yarım bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı kadar çay ekleyerek bir çay hazırlayın. Sonrasında ise bu karşımı süzün ve süzmüş olduğunuz karışımın içerisine yaklaşık 1 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı ise kafa derisi üzerine bir pamuk yardımı ile tampon yapar gibi uygulayın. Yaklaşık 15 dakika kadar bir süre beklettikten sonra bol suyla durulayın.


Limon

Taze sıkmış olduğunuz limon suyunu saçınıza ve kafa derinize sürebilirsiniz. Eşit olarak dağıttığınız limon suyunu yaklaşık olarak 20-25 dakika boyunca bekletin. Kafa dersin de kaşıntı hissedebilirsiniz merak etmeyin bu durum oldukça normaldir. Bekledikten sonra ise saçınızı iyice durulayıp yıkayın ve gerekiyorsa durulama işleminden önce şampuan kullanın.


Zeytinyağı

Duşa girmeden ya da saçınızı yıkamadan önce saçlarınızın iplerine ve kafa derinize zeytinyağı sürün. 5-10 dakika boyunca bekleyin ve sonrasında güzel bir şekilde durulayarak yıkayın. Yatmadan önce, bir kez daha zeytinyağını uygulayın. Bir havlu ya da bez yardımıyla başınızı sarın. Sabah uyandığınızda kepekten kurtulmuş olmalısınız. Bu işlem neredeyse kepekten kurtulmak için en kısa çözüm yoludur. Fakat yağdan rahatsız olabilirsiniz.


Sarımsak

Sarımsak yemeklere lezzet katmasının ve antibiyotik görevi görmesinin yanı sıra kepek için de etkili bir çözüm yoludur. Kepeğe sebep olmuş olan bakteri ve mantar ile büyük ölçüde mücadele etmektedir. Taze sarımsağı ezip kafa derisi içine yapılmış olan masaj oldukça faydalıdır. Dilerseniz sarımsağı bir miktar bal ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Sonrasında saçınızı normal şampuanla güzel bir şekilde durulayıp yıkayarak sarımsak kokusunu alabilirsiniz.


Not

Banyoda şampuan kullanırken aşırı miktarda almamaya dikkat etmelisiniz. Fazla şampuan kullanımı ve saçlarını tam durulayamamakta kepek problemine sebep olabilmektedir. Bu nedenle saçlarınızı durularken oldukça dikkatli olmalı ve tam anlamıyla şampuandan arındırmalısınız.


Sonuç

Kepeğe ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca kepeğe ne iyi gelir evdekepeğe ne iyi gelir doğal ve kepeğe ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Kepeğe ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


1 yorum
 1. Nisan diyor

  Kepeğe iyi gelen şampuan markaları isimleri nelerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.