Kabızlığa Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Kabızlığa ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca kabızlığa ne iyi gelir evdekabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Kabızlığa ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Kabızlığa ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve kabızlık problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bu tür kabızlık sorunu olan kişiler kabızlığa kesin çözüm ve kabızlığa iyi gelen otlar, kabızlığa iyi gelen şeyle, kabızlığa iyi gelen çaylar sorgulamasıyla kabızlığa doğal tedavi yolları aramaktadır. Kabızlığa ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Kabızlığa Ne İyi Gelir?


Kabızlığa ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Kabızlığa ne iyi gelir evde , kabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Kabızlık için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Kabızlık evde tedavi yöntemleri
 • Kabızlık doğal tedavi yöntemleri
 • Kabızlık bitkisel tedavi yöntemleri
 • Kabızlık tıbbi tedavi yöntemleri
 • Kabızlık için kremler
 • Kabızlık ilaçları

Kabızlık Nasıl Geçer?


Kabızlık hemen hemen herkesin yaşamış olduğu bir sağlık problemi olarak bilinmektedir. Kabızlığın oluşumu ve tedavi süreçleri kişiden kişiye göre değişmekte ve oldukça basit bir şekilde tedavi yöntemleri ile kısa bir sürede tedavi edilebilmektedir. Kabızlık problemi ani bir şekilde ve yemek yedikten sonra oldukça kısa bir süre içerisinde oluşmaktadır. Kabızlık problemi hangi sebep ile oluyor, kabızlık sorununun durumu ne kadar kötü, kabızlık kişilerde ne kadar zamandır sürüyor gibi sorulan sorular hastanın durumunu ve tedavi şeklinin nasıl olacağının belirlenmesin de yardımcı olmaktadır.

Kabızlığın tedavisi aşağıdakileri içerebilmektedir:


Reçetesiz İlaçlar

Kabızlık tedavisinin pek çok yöntemi vardır. Doktorunuz sizin için en doğru olmuş olan tedavi yöntemini seçecektir. Bu tedavi yöntemlerini özenle doğru bir şekilde uygulayın. Doktor tarafından size önerilen her şeyi yaptığınız fakat hala kabızlık problemi sürecini geçiremediğiniz takdirde kısa bir süre için doktorunuz size müshil kullanmanızı önerebilir. Doktorunuz durumunuza göre sizin için en iyi müshil türünün hangisi olacağını söyleyecektir. Müshil ilaçları reçetesiz satılmış olan sıvı maddeler, tablet, kapsül, toz ve granüller gibi pek çok formda bulunmaktadır.

Eğer kabızlık problemine neden olan herhangi bir ilacı kullanıyorsanız ve kullanmak zorundaysanız, doktorunuz ile görüşerek bu ilacı almayı bırakmanızı ve başka bir ilacı almanızı isteyebilir ve yardım alabilirsiniz.

 • Reçetesiz İlaçlar: Kabızlık tedavisinin pek çok yöntemi vardır. Doktorunuz sizin için en doğru olmuş olan tedavi yöntemini seçecektir. Bu tedavi yöntemlerini özenle doğru bir şekilde uygulayın. Doktor tarafından size önerilen her şeyi yaptığınız fakat hala kabızlık problemi sürecini geçiremediğiniz takdirde kısa bir süre için doktorunuz size müshil kullanmanızı önerebilir. Doktorunuz durumunuza göre sizin için en iyi müshil türünün hangisi olacağını söyleyecektir. Müshil ilaçları reçetesiz satılmış olan sıvı maddeler, tablet, kapsül, toz ve granüller gibi pek çok formda bulunmaktadır. Eğer kabızlık problemine neden olmuş olan herhangi bir ilacı kullanıyorsanız ve kullanmak zorundaysanız, doktorunuz ile görüşerek bu ilacı almayı bırakmanızı ve başka bir ilacı almanızı isteyebilir ve yardım alabilirsiniz.
 • Kitle arttırıcı ajanlar: Kitle arttırıcı ajanlar bağırsaklarınızın içerisinde ki sıvıyı büyük bir hızla emer ve dışkınızı, atık maddelerinizi normalden çok daha yumuşak bir hale getirir. Bu ilaçları düzenli bir şekilde aldığınız takdirde çok fazla su içtiğinizden emin olmalısınız eğer yeteri kadar su içmezseniz bu durum bağırsakta tıkanıklık oluşmasına neden olabilir.
 • Osmotik ajanlar: Osmotik ajanlar vücut atıklarının yani dışkının sıvı tutmasına büyük oran da yardımcı olur. Daha akışkan olmuş olan dışkı, dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketlerinizi büyük oranda arttırır. Yaşlı yetişkinler ve kalp ya da böbrek yetmezliği olan insanlar osmotik ajan kullanırken çok fazla dikkatli olmalıdır. Dehidrasyona ya da mineral dengesizliğine sebep olabilir.
 • Yumuşatıcılar: Dışkı yumuşatıcıları kişilerde atık maddenin yani dışkının yumuşamasına büyük oranda yardımcı olmaktadır. Doktorlar meydana gelen bağırsak hareketliliğinden dolayı problem yaşayan kişilere genellikle bu ilaçları önermektedir. Bu ilaçla özellikle ameliyat ve doğum sonrası sık sık kullanılmaktadır.
 • Lubricantlar (yağlar): Kullanılan bu yağlar bağırsaklarda ki dışkının kolayca sıvı tutmasına ve normalden daha kolay bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Yağlar basit ve oldukça ucuz laksatiflerdir. Pek çok, anorektal tıkanıklığı olmuş olan kişiler için yağlayıcılar önerebilir.
 • Uyarıcı müshiller: Uyarıcı şekilde olmuş olan müshiller, dışkıyı çıkarmak amacı için bağırsakların büyük oranda kasılmasına sebep olur. Yaşanılan kabız problemi oldukça şiddetliyse ya da bir diğer uygulanmış olan tedaviler kişilerde işe yaramadıysa uyarıcı müshiller kullanılmaktadır.

Uzun süreliğine laksatif madde kullanıyor ve bunları kullanmadan bağırsağınızda ki atık maddeleri atamayıp, tuvalete gidemiyorsanız, doktorunuza bu durumu konuşmalı, yavaş yavaş kullanmayı nasıl durdurabileceğiniz konusunda konuşmalısınız. Eğer müshil bir şekilde ilaç almayı bırakırsanız, zaman içerisinde kolonunuz dışkıyı büyük oranda normal bir şekilde hareket ettirmelidir.


Reçeteli İlaçlar

Doktor tarafından yazılmayan yani reçetesiz satılmış olan ilaçlar hastalık belirtilerinizi rahatlatmazsa, doktorunuz aşağıda sizin için yazmış olduğumuz ilaçlardan herhangi birini önerip reçete edebilir bu ilaçları kullanırken kullanım talimatına uymanız gerekmektedir:

Klorür kanal aktivatörü: Uzun sürmüş olan ya da idiyopatik olmuş olan irritabl bağırsak sendromunuz (IBS) var ise doktorunuz sizin için lubiproston reçete edebilir. Lubiproston, doktor tarafından reçete halinde kullanılan bir klorür kanal aktivatörüdür. Yapılmış olan araştırmalar kullanılmış olan bu ilacın 6 ay ile 12 ay boyunca kullanıldığında güvenli olabildiğini göstermektedir. Eğer tam anlamıyla kullanamayacaksanız bu ilaçlara hiç başlamamanız önerilmektedir. Bir ilacı yarım bırakmak başka sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu sebep ile kullanmış olduğunuz hiçbir ilacı bitirmeden yarım bırakmamalısınız.

Bu tür ilaçlar:

 • Karında ağrı veya rahatsızlığı azaltır,
 • Dışkıları yumuşatır,
 • Bağırsak hareketi sırasında yaşanan zorlanmayı azaltır,
 • Bağırsak hareketlerinin sıklığını artırır.

Guanilat siklaz-C agonisti: Uzun bir sere boyunca sürmüş olan ya da eğer devamlı olan bir problemiz varsa, doktorunuz sizin için bağırsak hareketlerinizi düzenli bir hale getirmek için Linaklotiti reçete edebilir. Linaklotid, karnı bölgenizde ki ağrıyı azaltmaya yardımcı olan ve bağırsak hareketlerinizin sıklığını hızlandıran bir guanilat siklaz-C agonistidir.


Biofeedback

Bağırsaklarınızda meydana gelen hareketlerini kontrol eden kaslar ile ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuz bu kaslarınızı yeniden eğitebilmek için size biofeedback önerebilir. Biofeedback, gün içerisinde yaptığınız bedensel işlevleri ölçmek amacı için bir takım özel sensörler kullanmaktadır. Bu özel sensörler genellikle bir video monitörü ölçümleri ve bu ölçümlerin yanı sıra çizgi grafikleri olarak da gösterir ve bu ekipmanların sesleri size, doğru kasları ne zaman kullandığınız ve yorduğunuz hakkında bir takım bilgileri verir. Bu doğrultuda monitörü izleyerek ve sesleri dinleyerek, gün içinde kullandığınız kas işlevini nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz. Ev içerisin de gün içinde pratik yapmak da kas fonksiyonunu büyük oranda geliştirebilir. Eğitimden tam olarak fayda sağlamadan önce durumunuza göre yaklaşık 3 ay boyunca pratik yapmak zorunda kalabilirsiniz.


Kabızlık Ameliyatı

Kabızlık problemini önlemek için uygulamış olduğunuz diğer tedavi yöntemleri işe yaramazsa, rektal prolapsusun (makat sarkması) sebep olduğu bir anorektal tıkanıklığı tedavi etmek için cerrahi müdahaleye yani bir ameliyata ihtiyacınız olabilir. Eğer kolon kaslarınız normal bir şekilde ve düzgün çalışmıyorsa, bu çalışmayan kolonunuzu çıkarmanız için doktorunuz size ameliyatı önerebilir fakat bazı durumlarda zorunlu olarak ameliyat gerekebilir. Doktorunuz size uygulanacak bu ameliyatın vücudunuz için yararlarını ve risklerini anlatıp ameliyatı nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgi vermelidir.


Kabızlık için hangi doktora gidilir?

Kabızlık problemi ve bu problemin teşhisi ve tedavisi için herhangi bir hastanede bir sindirim sistemi hastalıkları uzmanına (gastroenterolog) kolaylıkla başvurabilirsiniz.


Kabızlığa Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Kabızlığa ne iyi gelir evde , kabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kabızlığa ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde kabızlık tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Epsom tuzu

Magnezyum (Mg) sülfattan oluşmuş olan epsom tuzu oldukça eski olan ve evde tedavi yöntemlerinden bir diğeridir. Bu tuz meydana gelen kabızlık probleminin rahatlamasına oldukça yardımcı olabilmektedir. Magnezyum (Mg) bağırsak kaslarını doğal bir şekilde uyararak her şeyin oldukça kolay bir şekilde ve ağrısız bir biçimde hareket etmesini sağlar.


Karbonat

Karbonat pek çok sağlık sorununda kullanılmakta ve hemen hemen her sağlık sorununda işe yaramaktadır. Aynı zamanda karbonat kabızlık problemi için de oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir. Yaklaşık bir çay kaşığı karbonatı çeyrek fincan sıcak su ile güzelce karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımın kabızlık ile ilişkili ağrı ve basıncı büyük ölçüde hafiflettiği söylenmektedir. Aynı zamanda karbonatın mide yanması ile ilişkili belirtileri azalttığı da düşünülmektedir.


Magnezyum

Magnezyum (Mg), bağırsak kasları ve burada ki kolon kas sağlığı için oldukça önemli bir bileşendir. Bu sebep ile, bu bileşen sindirim sistemi boyunca gıdaların düzenli hareketi için gereklidir. Düşük magnezyum tüketimi kişilerde ki kabızlık riskinin artması ile ilişkilendirilmektedir. Gün içerisin de yeterli miktarda magnezyum alımı gerekli ve önemlidir. Vücudunuza almış olduğunuz bu magnezyum suyun bağırsaklarla yönlendirilmesini sağlar ve burada ki dışkıyı yumuşatarak hareket ettirir.

Magnezyum :

 • Ispanak
 • Fındık
 • Balık

Yeşil yapraklı bitkilerde bol miktarda bulunmaktadır. Gün içerisinde yeterli miktarda bu besinlerden herhangi birini tüketmek magnezyum bakımından yeterli miktarda mineral almış olduğunuzu gösterir.


Diyet

Pek çok zaman, kabızlık problemi sebebi diyet uygulanan kişilerde ki i lif eksikliğindendir. Lif, bağırsak içerisinde suya bağlanmış olan bir tür maddedir. Bu şekilde dışkıyı büyük oranda yumuşatır.

 • Patates
 • Havuç
 • Kahverengi pirinç
 • Kuru erik
 • Buğday tohumu
 • Taze meyveler
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Fındık çeşitleri
 • Kabak çekirdeği
 • Ayçiçeği çekirdeği
 • Brokoli
 • Bezelye

gibi içerisinde yüksek lifli yiyecekleri yemek sindirim sistemi için çok önemlidir. Aynı zamanda bu besinlerin yanı sıra günlük lif takviyeleri de alabilirsiniz.

Ayrıca, kabızlık rahatsızlığı problemi durumunda, yeterli miktar da sıvı tüketmek ya da su içmek oldukça çok önemlidir. Her gün, gün içerisinde yaklaşık 8 bardak ile 10 bardak arasında su içtiğinizden emin olmalısınız. Sağlık probleminden kurtulmanın ve en iyi sonucu elde etmek için sabah ilk iş olarak uyandığınız da büyük bir bardak su için. Bu içmiş olduğunuz su bağırsak hareketlerini büyük ölçüde uyarır ve birkaç gün içerisinde size iyi sonuçlar verir.

Su ile birlikte, gün içerisinde diğer sıvı ürünleri de tüketebilirsiniz. Özellikle taze sebze suyu ve süt de tüketip içebilirsiniz. Dehidrasyona sebep olmuş olduğundan ve durumunuzu daha da kötüleştirebildiğinden alkollü içecekler ve kafeinlerden kaçınmalısınız.


Kabızlığa Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Kabızlığa ne iyi gelir evde , kabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kabızlığa ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirkabızlığa kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Beslenme Değişiklikleri

Yemek, diyet ve beslenme programlarında yapılan değişiklikler kabızlığı tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir.

 • Yemek yerken dikkat etmeniz gereken pek çok besin olabilmektedir. Kabızlık rahatsızlığı problemleri için diyet ve beslenme programlarında yapılmış olan bir takım değişiklikler kabızlık rahatsızlığını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir.
 • Gün içerisinde, gün boyunca yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir. Bir sağlık uzmanıyla görüşmek size oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sağlık uzmanı size gün içerisinde ne kadar su içmeniz ve sıvı tüketmeniz gerektiği ile ilgili bilgi verebilir.
 • Gün içerisinde normalden çok daha fazla meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin.
 • Lif içeren gıdaları daha fazla tüketerek diyetinize daha fazla dâhil etmeye çalışın.

Egzersiz ve Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, kabızlık problemini önlemeye ve rahatlatmaya büyük oranda yardımcı olabilir.

Aynı zaman da her gün, gün içerisinde en az bir kez tuvalete gitmeyi deneyebilirsiniz. Tuvalete gitmek için belli bir zaman dilimi seçmek, düzenli olarak bağırsak hareketi yapmanıza yardımcı olabilir. Örnek verecek olursak, bazı insanlar, kahvaltı yaptıktan sonra 15 ile 45 dakika içinde tuvalete giderek bu durumu rutin bir hale bağlamaktadır. Bazı kişiler ise kahvaltıdan önce uyandığı zaman tuvalete giderek bu durumu rutinleştirir. Yemek yemek kolonunuzda bulunan dışkıyı taşımaya yardımcı olur. Bağırsak hareketi için gün içerisinde yeterli zaman ayırdığınızdan emin olun. Aynı zamanda bağırsak hareketi isteğinizi hissettiğinizde de bu istek gitmeden tuvaleti kullanmalısınız.


Kabızlığa Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Kabızlığa ne iyi gelir evde , kabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Kabızlığa bitkisel çözüm yöntemleri.


Limon

Limon pek çok sağlık probleminde kullanılan C vitamini bakımından oldukça zengin olan ve pek çok hastalığa iyi gelen bir sebzedir. Aynı zamanda limon kabızlık rahatsızlığı için de kullanılmakta ve oldukça etkili olmaktadır. Limonu direk yemek ya daha özel olarak limon suyu tüketmek, sindirim sistemini büyük ölçüde uyarır ve bu sebep ile de kabızlık hastalığını da büyük oranda tedavi edebilir. Limon, evde deneyebileceğiniz en basit ve en etkili tedavilerden biridir.


Rezene

Rezene tohumları sindirim sistemi içerisinde ki düz kas hareketini teşvik etmektedir, bu şekilde hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve irritabl barsak sendromu gibi pek çok sorunların tedavisine büyük oranda yardımcı olmaktadır.


İncir

İncir pek çok sağlık problemine iyi gelen ve oldukça lezzetli olan bir meyvedir. İncir içerisinde bulunduğu besin içerikleriyle oldukça sağlıklıdır. Aynı zamanda incir içerisinde yüksek oranda lif içermektedir, bu sebep ile incir doğal bir müshil olarak çalışır. Aynı zamanda incir kabızlık rahatsızlığı tedavisinde hem taze hem de kurutulmuş incir kullanılabilir. İncir kabuğu ile beraber yenilebilen bir meyvedir. Eğer inciri kabuğuyla beraber yerseniz çok daha fazla lif tüketmiş olursunuz. Lif ve kalsiyumun çoğunu incirin kabuğu içermektedir.


Bal

Bal, oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca hafif bir müshil olarak işlev gördüğünden dolayı kabızlık rahatsızlığını hafifletmede son derece yararlıdır. Kabızlığı önlemenin yanı sıra kabızlığı tedavi etmek için günlük olarak düzenli olarak da alabilirsiniz.


Keten tohumu

Keten tohumu, lif ve omega-3 yağ asitleri ile birlikte pek çok tıbbi özelliklere sahiptir. Müshil etkisi de sahip olmuş olduğu bir diğer özelliktir. Hem hafif hem de şiddetli seviyelerdeki kabızlık problemini tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.


Üzüm

Üzüm, gün içerisinde normal bağırsak hareketlerini yapmaya yardım etmekte ve içerisinde çözünür olmayan lifi içermektedir. Hem kuru hem de taze üzümü sık sık tüketebilirsiniz.


Ispanak

Ispanak oldukça sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra sindirim sistemi için de ciddi anlamda faydalı bir besindir. Çiğ olarak ıspanak tüketmek içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde tüm bağırsak yolunu temizleyebilecek çeşitli özellikleri barındırıp kabızlık problemini büyük oranda önlemektedir.


Zeytinyağı

Zeytinyağı, bağırsak hareketlerini iyileştirirken sindirim sisteminin uyarılmasına yardımcı olmuş olduğu için kabızlık hastalığını da gidermek de oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.


Pekmez

Pekmez, bazı vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin ve etkilidir, özellikle de magnezyum (Mg) açısından oldukça zengin bir besindir ve bu sebep ile kabızlıktan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.


Kahve

Türk kahvesi, sindirim sistemi için doğal bir uyarıcı olmuş olduğu kanıtlanan kafeini içermektedir. Bu sebep ile, her gün bir fincan kahve yudumlayarak kronik olmuş olan kabızlıktan kurtulabilirsiniz.


Lahana

Normal diyetinize lahana ekleyin. Lahana lif bakımından oldukça zengin olan bir besindir ve bu şekil de bağırsağın içerisini boşaltmasına ve temizliğine büyük oranda yardımcı olur. Bunun için lahana suyunu da sık sık deneyebilirsiniz.


Fasulye

Fasulye oldukça sağlıklı ve lif açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Kabızlık rahatsızlığı problemini ortadan kaldırmada da oldukça etkili bir sebzedir. Bu sebeple fasulye tüketmek kabızlık problemini önleyebilmektedir.


Yoğurt

Yoğurt içerisinde bulunmuş olan probiyotikler, vücudumuzda bulunan iyi bakteriler ile yardım ederken sindirim sisteminin iyileştirilmesine de büyük oranda yardımcı olur.


Sonuç

Kabızlığa ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca kabızlığa ne iyi gelir evdekabızlığa ne iyi gelir doğal ve kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Kabızlığa ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.