Havaleye Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Yöntemler

0

Havaleye ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca havaleye ne iyi gelir evdehavaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Havaleye ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve havale problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde havale sorunu ile karşılaşan kişiler ateşli havale kaç kez tekrarlar ve ateşli havale sonrası gibi aramalarla doğal uçuk tedavisi yolları aramaktadır. Havaleye ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Havaleye Ne İyi Gelir?

Havaleye ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Havaleye ne iyi gelir evde , havaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Havale için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Havale evde tedavi yöntemleri
 • Havale doğal tedavi yöntemleri
 • Havale bitkisel tedavi yöntemleri
 • Havale tıbbi tedavi yöntemleri
 • Havale için ilaçlar

Havale Nasıl Geçer?


Havale eski zamanlarda pek çok can kaybına sebep olan bir hastalıktır. Günümüzde eskisi kadar tehlikeli bir hastalık olarak görülmemektedir. Gelişen teknoloji ve tıp ile beraber tedavi yöntemleri de hızla artış göstermiştir. Bu sebeple havale tedavisinde pek çok şey uygulanabilir fakat asıl amaç havalenin etkilerini en aza indirmek ve tekrarlanmasını önlemektir.

Havale tedavisi için kullanılmış olan ilaçlar oldukça çeşitlidir ve doktor tarafından reçete dahilinde kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu ilaçların belli başlı yan etkileri de bulunmaktadır bu sebep ile hastanın yan etkilere maruz kalmaması için doktor birden fazla ilaç da önerebilir. Hangi ilaçların doktor tarafından reçete edileceği ve kullanılacağı hastanın yaşına, havalenin ne zaman yaşandığına, havalenin şiddetine ve başka hastalıkların olmuş olup olmadığına göre değişiklik gösterebilir.


Havale ameliyatı

Bazı durumlarda doktor tarafından reçete edilen ilaçlar maalesef işe yarayamayabiliyor. Bu ilaçlar işe yaramadığında ise devreye cerrahi yöntemler girmek zorunda kalıyor. Havale ameliyatının asıl amacı, havalenin sürmesini ve gerçekleşmesini durdurmaktır. Cerrahlar, kişilerde meydana gelen havalenin beynin neresinde ki sorundan kaynaklanmış olduğunu bulmak için bir takım testler yapmak zorundadırlar. Bu testler sonucu sorunlu bölge ameliyatla alınır ve hastanın iyileşmesi içingerekli müdahaleler yapılır.

Ameliyat ve ilaçlar dışında başka yöntemler de havale tedavisinde uygulanabilir. Bunları ise size aşağıda sıraladığımız şekilde uygulyabilirsiniz;


Vagus siniri uyarımı

Hastanın göğüs bölgesin de, derinin hemen altına yerleştirilmiş olan bir cihaz yardımı ile vagus siniri kolayca uyarılır. Bu şekilde havaleye sebep olmuş olan elektriksel dalgalanmalar da önlenir. Vagus siniri stimülasyonu sırasında hastanın ilaç alması gerekebilir. Bu ilaçlara doktor karar veir ve reçete dahilinde hastanın kullanmasını isteyebilir. Doktor önermeden ilaç kullanmak oldukça sakıncalı bir durum olacaktır.


Nörostimülasyon

Nörostimülasyon esnasın da, beynin yüzeyinde veya beyin dokusu içerisin de implante edilmiş olan bir cihaz, kişilerde meydana gelen havale aktivitesini algılayabilir ve havaleyi durdurmak için tespit edilen bölgeye bir elektriksel uyarı verebilir. Bu elektriksel uyarı sayesinde havalenin etkisi azalır ve hasta iyileşebilir.


Beyin uyarımı

Doktorlar anormal beyin aktivitesini düzenleyen elektrik impulsları üretmek için hastanın beyninin belirli bölgelerindeki elektrotları implante ederler. Elektrotlar, hastanın göğüs bölgesindeki derinin hemen altına yerleştirilmiş olan kalp pili benzeri bir cihaza yapışır ve bu da üretilmiş olan stimülasyon miktarını kontrol eder.


Diyet tedavisi

Bazı durumlarda beslenme de havale geçiren hastalarda etkili olabilmektedir. Yağ bakımından yüksek olan ve karbonhidrat bakımından düşük olan besinlerin bulunduğu bir diyet listesi kişilerde havale riskini de azaltabilir.


Ateşli havale tekrarlar mı?

 • Bir kere ateşli nöbet geçiren çocukta %25-50 oranında nöbetin tekrarlama riski vardır.
 • Küçük yaşta başlayan nöbetlerde tekrar riski daha yüksektir.
 • Ailede nöbet geçiren kişi varsa tekrar riski %50 artar.
 • Nöbetlerin %50’si ilk 6 ay içinde tekrarlar.
 • Bir nöbet ne kadar tekrarlarsa tekrarlama riski de o kadar artar.
 • Ateşli havale uzun sürerse (15 dk’dan fazla) beyin hasarı ve epilepsi riski artar.

Havale için hangi doktora gidilir? 

Havale için hastanelerin İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilmelidir. Eğer havale geçiren kişi çocuksa, bunun için Çocuk Hastalıkları bölümüne gidilebilir.) Doktor hastanın durumuna göre uygulanacak olan tedavi yöntemini belirler. Bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.


Havaleye Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Havaleye ne iyi gelir evde , havaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda havaleye ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


 • Havale hastalığını önlemek ve bir miktar tedavi sağlamak amacı için ketojenik diyet önerilir. Bu diyette kişiler karbonhidrat oranı düşük olan besinleri ve aynı zamanda yağ oranı ise yüksek olan besinleri tüketmelidir. Ketojenik diyetin uygulanması için öncelikle hastalar oldukça kapsamlı bir hastanede doktor tarafından muayeneden geçirilirler. Bu diyet her havale geçiren hastaya önerilmez, çünkü bazı hastalarda farklı sıkıntılara yol açabilir. Kalp rahatsızlığı olan ya da yağlı tüketmesi ve karbonhidrata ihtiyacı olan kişiler için bu durum riskli olabilir. Bu sebeple doktorunuz söylemeden bu tedavi yöntemini uygulamamanızda fayda var.
 • Diyet dışında hastaların havaleden kurtulmak için günlük hayatında stresten uzak durmaları gerekir. Stresi önlemek amacı için her gün belli bir saat düzenli spor yapılabilir, uyku saatlerine de dikkat edilebilir, aynı zamanda yoga ve meditasyondan havaleyi önlemek ve stresten uzak durmak için faydalanılabilir bir aktivitedir.
 • Havale atakları sırasında düşme sebebi ile oluşacak kazaların önüne geçmek için kullanılmış olan mobilyaların keskin köşelerinin olmamasına dikkat edilmelidir. Yuvarlak hatlı ve çarpıldığında yaralanma riskini en aza indirecek mobilyalar seçilmelidir. Kişiler havale geçirip düştüğü takdirde kafasını ya da vücudunu sert bir köşeye çarpıp daha fazla zarar görmemesi için bu durum oldukça önemlidir.

Havaleye Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Havaleye ne iyi gelir evde , havaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda havaleye ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Havale hastalığı ile baş edebilmek için uygulanabilecek bir takım pratik yöntemler vardır. Bunları aşağıda belirttiğimiz şekilde sıralayabiliriz;


 • Doktorun reçete ettiği ilaçları doktorun önerdiği dozlarda ve zamanlarda almak. İlaçları aksatmadan kullanmaya dikkat etmek.
 • Uyku eksikliği çekmemek, uykusuz kalmamak.
 • Acil durumlara karşı hastalığın yazılı olmuş olduğu bir bileklik takmak ya da cüzdanda kart taşımak.
 • Düzenli olmuş olarak hareket etmek, hareketsiz kalmamak. Yürüyüş, koşu, hafif egzersizler, yoga ya da meditasyon yapmak.
 • Ev içinde köşesi sivri eşyalar kullanmamak, bunun yerine yuvarlak köşeli ve herhangi bir çarpma anında vücuda zarar vermeyecek eşyalar tercih emek.
 • Bisiklet ya da motosiklet kullanırken kask kullanmak.
 • Stresten uzak durmak.

Havaleye Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?

Havaleye ne iyi gelir evde , havaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Havale rahatsızlığını tedavi etmek amacı için bitkilerden büyük ölçüde faydalanabilirsiniz ya da evde alabileceğiniz bazı önlemlerle bu hastalığın etkilerini oldukça azaltabilirsiniz.


Havale bitkisel tedavisi

Havale hastalığında;

 • Kanarya otu
 • Kedi otu
 • Ökse otu
 • Zambak

çok sık kullanılır. Bu bitkilerin ortak özelliği yatıştırıcı özellikleri olmuş olmasıdır. Bu durum da havale semptomlarını büyük ölçüde azaltabilir. Bu otlara ek olarak B6 vitamini, E vitamini ve magnezyum gibi vitamin ve mineraller de tüketilebilmekte ve havale tedavisinde kullanılmaktadır.


Sonuç

Havaleye ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca havaleye ne iyi gelir evde, havaleye ne iyi gelir doğal ve havaleye ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Genelde ateşli havale sorunu olan kişiler ateşli havale sonrası, uykuda havale geçirmek ve havale geçiren bebeklerde hasar kalır mı gibi aramalarla doğal havale tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara havaleye ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.