Depresyona Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Depresyona ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca depresyona ne iyi gelir evdedepresyona ne iyi gelir doğal ve depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Depresyona ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Depresyona ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve depresyon problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bu tür depresyon sorunu olan kişiler depresyona kesin çözüm ve depresyon ilaçlarıdepresyon iyileşme belirtileri, depresyon nedenleri ve türleri, depresyona iyi gelen bitkiler ve yiyecekler sorgulamasıyla depresyona doğal tedavi yolları aramaktadır. Depresyona ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Depresyona Ne İyi Gelir?


Depresyona ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Depresyona ne iyi gelir evde , depresyona ne iyi gelir doğal ve depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.


Depresyon için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Depresyon evde tedavi yöntemleri
 • Depresyon doğal tedavi yöntemleri
 • Depresyon bitkisel tedavi yöntemleri
 • Depresyon tıbbi tedavi yöntemleri
 • Psikoterapi
 • Depresyon ilaçları

Depresyon Nasıl Geçer?


Depresyon pek çok sebepten dolayı ya da durumdan dolayı oluşabilen psikolojik bir sağlık sorunu olan bir durumdur, bu sağlık sorunu belirli dönemlerde ve belli olaylar sonucu oluşabilen ve tedavi edilebilen bir ruh sağlığı bozukluğu durumudur. Genellikle, ilaç, psikoterapi ya da her ikisinin kombinasyonu ile birlikte tedavi edilebilmekte ve bu sağlık sorunun belirtileri bir miktarda olsa hafifletilebilmektedir.

Depresyon problemi ve bu problemin uygulanacak olan tedavisinin kişiler de olumlu sonuçlar vermesi için mümkün olduğunca ve olabildiğince kişiye özel bir şekilde tasarlanması gerekir. Hemen hemen her tedavi yöntemi uygulama yapılan her hastaya yardımcı olmayabilmektedir. Bu sağlık sorununa neden oluşmuş olan problemin sebebinin farklı olması ve kişilerin ruhsal değişikliklerinin bulunmasından dolayı uygulanacak olan tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilmektedir. Sizin için en doğru, en etkili seçenekler için doktorunuz ve tedavi ekibinizle konuşmanız da oldukça fazla önem vardır.


Psikoterapi

Depresyon rahatsızlığını tedavi etmek amacı için en sık kullanılmış olan yöntem psikoterapidir. Bu durum pek çok zaman kişilerde olumlu sonuçlar vermekte ve rahatsızlığın kısa bir sürede tedavi edilmesini sağlamaktadır. Uygulanmış olan bu tedavi yönteminin ve psikoterapinin bilinen pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu uygulanacak çeşit kişiden kişiye göre değişmektedir.

 • Kişiler arası ilişkiler terapisi:Nispeten de olsa çok daha kısa süreli olmuş olan bu tedavi yönteminde, genellikle kişilerin ilişkilerin de olan değişikliklerin ya da durumlarının depresyon sorununa olmuş olan etkisi üzerinde daha fazla durulmaktadır. Tedavinin asıl amacı, hastaların iletişim becerileri ve çatışma-çözme becerileri gibi bir takım becerilerini büyük oranda geliştirmelerine yardımcı ve destek olmaktır.
 • Bilişsel davranışçı terapi:Bilişsel davranışçı terapi, genellikle insanların depresif duygularını büyük oranda güçlendiren bilişsel bir takım çarpıtmaları ve davranış kalıplarını tanımlamalarına ve değiştirmelerine, destek ve yardımcı olabilmek için pek çok kişi tarafından tercih edilebilmektedir. Pek çok zaman kısa süreli olmuş olan bu depresyon yardımcısı terapi çeşidinde, mevcut sorunlar ve bir takım becerileri öğretimi üzerinde odaklanılmaktadır.
 • Sosyal beceri terapisi:Bu terapi yönteminde ki amaç hastalara sağlıklı ilişkiler kurmayı ve kurdukları ilişkileri sürdürebilmeyi aşılayıp belirli yöntemlerle öğretmektir. Depresyon sorununa sebep olmuş olan bir takım belirtilerinden mustarip olan hastalar ile iletişim becerilerinin iyi bir hale gelmesi ve geliştirilmesi diğer insanlarla güçlü bir takım sosyal ağların nasıl kurulması gerektiği (dürüstlük ve saygıya dayalı) öğretilmektedir.
 • Psikodinamik terapi: Depresyon yaşayan hastaların bilincinde olmadığı ya da iyileşmeyen duygusal yaralarını keşfetmesine yardımcı olmayı içermektedir. Geçmişteki tatsız deneyimler ve çözülmemiş durumlar tekrar gündeme getirilerek çözüme ulaştırılmaktadır.
 • Destekleyici terapi: Depresyon sorunu yaşayan bir takım hastaların bilincinde olmadığı ya da zaman geçmesine rağmen bir iyileşme yaşanmayan duygusal yaralarını keşfetmesine oldukça fazla yardımcı olmayı içermektedir. Geçmişiniz de ki yaşamış olduğunuz bazı tatsız deneyimler ve çözülmemiş ruhsal bir takım durumlar tekrar gündeme getirilerek hızlı bir şekilde çözüme ulaştırılmaktadır.
 • Davranışsal aktivasyon terapisi:Bu terapi yöntemi de depresyon problemi yaşayan kişilerin sık sık başvurduğu yöntemlerden birisidir. Davranışsal aktivasyon terapi yönteminde, adından da anlaşılmış olacağı üzere, amaç sorunu yaşayan hastanın hoş bir takım aktiviteler ile günlük hayata göre daha fazla ilgili olmasını sağlamaktır. Çevresiyle arasında etkileşim kurmaya başlayan ve aktivitelerle meşgul olmuş olan ruhsal sıkıntıya sahip hasta, depresyon sorunun oluşturmuş olduğu içsel burukluktan ve baskısından uzak kalarak bu problemle baş edebilmektedir.
 • Problem çözme terapisi:Depresyon sorununu yaşayan hastanın yaşadığı bu sorunun hangi sebepten kaynaklandığını bilmediği durumlarda, problemlerini tanımlamak üzerine odaklanılmaktadır. Depresyonun sebebi olan problemler tespit edildikten sonra, doktor tarafından hastaya çeşitli bir takım çözüm yöntemleri sunulmaktadır. Bu problemlerine çözüm bulabilen hasta, çözümleri uyguladıktan sonra depresyon sorunun belirtilerinden büyük ölçüde kurtulabilmektedir.
 • Aile ve çift terapisi:Depresyon sorununu yaşayan kişi ev içerisinde bulunan diğer bireyleri de olumsuz yönde etkilediğinde ya da hastanın yaşamış olduğu depresyon sorunun da aile bireylerinin de büyük etkisi olması durumunda, aile ya da çift terapisi düşünülebilmektedir. Bu şekilde sorun kolay bir şekilde çözüme ulaşabilir.

İlaç Tedavisi

Depresyon sorununu ve meydana getirdiği belirtilerini bir miktar da olsa hafifletmek için kullanılabileceğiniz, reçeteli ya da reçetesiz pek çok ilaç bulunmaktadır. Yapılmış olan bir takım araştırmalara göre, bu kullanılan ilaçlar bir psikoterapi ile beraber uygulanmış olduğunda çok daha fazla etkili olmaktadır.

 • Trisiklik antidepresanlar:Depresyon sorunu için geliştirilmiş olan ilk antidepresanların arasındadır. Yeni çıkan antidepresan ilaçlara oranla kıyaslayacak olursak bu ilacın yan etkileri biraz daha fazladır fakat bazı hastalarda çok daha fazla etkili olabilmektedir. Bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışanız da fayda vardır.
 • Monoamin oksidaz inhibitörleri: Genellikle bilinen eski tip bir antidepresan ilaç olan monoamin oksidaz inhibitörleri, hastalarda yüksek tansiyon rahatsızlığına neden olmuş olabileceği için bu ilaç doktor tarafından belirlenen, belirli takım diyet listesi ile birlikte alınmalıdır. Bilinen diğer ilaçlarla beraber kullanıldığında da olumsuz yönde etkileşime girebileceğinden dolayı, bu ilacı kullanırken muhakkak dikkatli olunmasında ve bir doktora danışmadan kullanılmamasında fayda vardır.
 • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri: Depresyon sorunun tedavisi için en sık reçete edilmiş olan ilaçlardandır. Diğer bir antidepresan ilaçlara oranla bu ilacın yan etkileri çok daha azdır.
 • Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri: Selektif serotonin geri alım inhibitörlerine benzer ilaçlar olmuş olsa da, bu tip antidepresan ilaçları daha yeni ilaçlardır. Serotonin ile birlikte norepinefrin geri alımını da büyük ölçüde bloke etmektedirler. Kullanmadan önce muhakkak bir doktora danışmalısınız, aksi takdirde pek çok sıkıntıya sebep olabilirsiniz.

Hastanede Depresyon Tedavisi

Depresyon sorununu yaşayan hastanın, belli şekillerde kendine ya da çevresinde bulunmuş olan diğer kişilere karşı zarar verme riski oluşmuş olduğu takdirde, hastanın tedavi sürecinin hastanede geçmesi ve doktor kontrolü altında yapılması gerekebilmektedir. Depresyona girmiş olan hastanın son zamanlarda ki tavırları ve özellikle intihar düşünceleri içinde olmuş olması hasta için büyük bir tehlike oluşturabilmektedir.

Hastanede uygulanmış olan tedavi sırasında hem psikoterapi hem de bir takım ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Hastanın hastaneden ayrıldıktan sonra, bir müddet daha tedavi programına devam etmiş olması önerilebilmektedir. Hastanın tamamen iyileştiğinden emin olmak için hemen hemen her gün düzenli bir şekilde yaklaşık birkaç saat boyunca bu terapiler uygulaması gerekmektedir.


Depresyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Depresyon sorununu yaşayan hastanın bu problemin tanısı ve tedavisi için ilk olarak bir psikoloğa ya da herhangi bir hastane de psikiyatriste başvurulmaları önerilmektedir.


Depresyona Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Depresyona ne iyi gelir evde , depresyona ne iyi gelir doğal ve  depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda depresyona ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde depresyon tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Balık yağı

Balık yağı omega-3 bakımından oldukça zengin olan bir yağ çeşididir ve pek çok sağlık sorunun da kullanılan tedavi yöntemleri arasında da yer almaktadır. Bu etkili yağ hakkında yapılmış olan araştırmalar, depresyon sorununu yaşayan hastalarını genellikle vücutlarında ki düşük omega-3 yağ asitlerine sahip olmuş oldukları ortaya koymuştur. Balık yağları genellikle normal beyin fonksiyonları için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek bir yağ olmuş olduğundan dolayı kullanıldığı takdirde nedenle de depresyon hastaları için bu yağı kullanmaları önerilmektedir.


Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı olmuş olması ile bilinen bir besin ögesidir. Aynı zamanda yulaf ezmesi, vücutta ki serotonin düzeylerini arttırmakta da o oldukça etkilidir ve bu şekilde oluşan stres hormonlarını da büyük oran da düşürmektedir. Meydana gelen kaygı ve depresyonun üstesinden gelmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile ruhsal sıkıntılar yaşadığınız yani depresyona girdiğiniz dönemde yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.


Epsom tuzu

Banyo yapmak ve sıcak su altında durmak her zaman yatıştırıcı bir etki göstermektedir ve vücudun ısısını büyük ölçüde yükselterek ruh halini düzenlemektedir. Bir takım ekavantajlar için, oldukça etkili olan bu Epsom tuzlarından kolay bir şekilde yardım ve destek alabilirsiniz. Epsom tuzunun içerisinde bulunmuş olan magnezyum (Mg) sülfat, anksiyete belirtilerini büyük miktarda hafiflemekte ve meydana gelen yüksek tansiyonu düşürmektedir. Banyo yaptığınız suyunuzun içerisine lavanta ya da vanilya gibi uçucu yağlar eklemeyi de sık sık deneyebilirsiniz.


Depresyona Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Depresyona ne iyi gelir evde , depresyona ne iyi gelir doğal ve  depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda depresyona ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirdepresyona kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Depresyon sorunu büyük ölçüde ve çok ciddi seviyelerde değilse, kişi evde kendi başına tedavi yöntemleri ile oluşan bu depresyon belirtilerini kolay bir şekilde hafifletebilmektedir. Hafif olan depresyon belirtilerine yardımcı olmuş olması için kişinin kendi başına yapabilecek bazı tedavi yöntemleri ise şekildedir:


Yakınlardan destek

Kişiler yaşamış olduğu depresyon sonrası oluşan bir takım sağlık problemlerini çevresinde bulunmuş olan bir diğer insanlarla konuşarak paylaştığı takdirde, kendisini biraz daha iyi hissedebilir. Bu sebep ile, pek çok insan ailesinden, arkadaşlarından ve eşinden, kısacası kendini yakın görmüş olduğu kim varsa ondan destekleyici yardım almaktadır.


Çevrimiçi kaynaklar

Özellikle depresyon rahatsızlığına yardımcı olan pek çok, blog ve web sitesi, haber bülteni ve bu sağlık sorununda yanınızda olabilecek birçok çevrimiçi program bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine başvurarak destek alabilirsiniz.


Kişisel gelişim kitapları

Son zamanlarda hızlı bir artış gösteren kişisel gelişim kitapları depresyon problemi yaşayan kişilerinde okuyabileceği türdendir. Piyasada pek çok ilgi çekici ve yol gösterici kişisel gelişim kitabı bulunmaktadır. Bu kişisel gelişim kitaplarının bazıları kişinin günlük hayatında yaşamış olduğu belli başlı problemlerle nasıl baş edebileceği konusunda oldukça faydalı bilgiler barındırmaktadır.


Depresyona Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Depresyona ne iyi gelir evde , depresyona ne iyi gelir doğal ve  depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Depresyona bitkisel çözüm yöntemleri.


Elma

Her gün bir adet yenmesi gereken ve hemen hemen her derde deva olabilen faydalı meyvelerden bir diğeri de elma, bu pek çok probleme iyi gelen meyve aynı zaman da depresyon durumuyla da büyük ölçüde mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Uzmanlar depresyon sorununu ve meydana getirdiği belirtileri büyük ölçüde önlemek için her gün düzenli bir şekilde 1 adet elma yenmesin tavsiye etmektedir.


Safran

Safran, beyin üzerinde ki serotonin düzeylerini büyük ölçüde artırmaktadır, bu şekilde de hafif düzeyde olan depresyonu iyileştirebilmektedir. Yemek için oldukça lezzetli bir baharattır. Düzenli bir şekilde bu baharattan bir tutam alabilir ya da bir miktar yiyeceğinize ekleyebilirsiniz.


Gül yaprakları

25-30 adet arası değişen taze gül yapraklarını suyun içine koyun. Yaklaşık 12-15 dakika boyunca güzel bir şekilde kaynatın. Kaynamış olan bu karışımı biraz soğutun ve içerisine şeker ekleyin. Bu karışımı gün içerisin de iki ya da üç kez düzenli bir şekilde içebilirsiniz. Sakinleştirici bir bitki olmuş olan gül, depresyon rahatsızlığının belirtilerini büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olmaktadır.


Kahve

Hemen hemen her gün bir fincan Türk kahvesi ile güne tazeleyici bir başlangıç yapmak günü dinç bir şekilde ve zinde geçirmenize yardımcı olur. Kahvenin içerisinde bulunmuş olan kafein nedeni ile iyi zinde tutan bir duygu durum yükselticisidir ve sizi gün içerisinde çok daha iyi hissettirir. Düzenli bir şekilde gün içerisinde 1 ya da 2 fincan kahve içmek oluşabilecek hafif depresyon sorununu önleyebilmektedir. Fakat tedavi amacı için kullanılmış olsa da gün içerisin de 2 bardaktan daha fazla tüketmek oldukça zararlı olabilmektedir. Aksi takdirde, depresyon sorunu daha fazla artırabilirsiniz.


Sarımsak

Sarımsak, içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesin de serotonerjik, adrenerjik ve dopaminerjik sistem ile etkileşerek önemli antidepresan aktivitesi göstermektedir. Kronik bir sağlık sorunu olarak çıkan depresyon problemi, uykusuzluk problemi ve yorgunluğun üstesinden büyük ölçüde gelmek için evde uygulanabilecek en etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkabilmektedir.


Kaju

Depresyon sorunu yaşayan kişilere uygulanan tedavilerin bir diğerinde de niasin, B3 vitamini formu kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemin de genellikle kaju fıstığına başvurabilirsiniz. Çükü kaju fıstığı içerisinde bulunan vitaminler ve B3 vitamini açısından oldukça iyi ve etkili bir kaynaktır. Bu sebep ile, depresyon problemi için düzenli bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir.


Kereviz

Kereviz oldukça sağlıklı bir besin kaynağıdır. Tadı pek sevilmese de içerisinde bol miktarda hem potasyum hem de folik asit içermektedir. Bu bileşenler ise vücudumuz için oldukça etkili ve önemlidir. Aynı zamanda depresyon sorunlarında da tüketildiği takdirde sık sık etkili olabilmektedir. Bu sebep ile depresyon sorunu belirtilerini düzenlemek ve hafifletmek için beslenme düzeninize ya da yapmış olduğunuz bir diyet varsa, diyetinize kereviz bitkisini de ekleyebilirsiniz.


Badem

Badem her sabah uyandığınızda 3 adet ve 7 adet arasında tükettiğiniz takdirde gün içinde zinde kalmanızı ve dinç bir şekilde olmanızı sağlar. Pek çok faydası olan bademin aynı zamanda depresyon sorunuyla da mücadele etmek gibi bir özelliği de vardır. Bu sorun ile mücadele etmeye büyük ölçüde yardımcı olan bu bitkinin yardımcı olmasının sebebi çinko ile birlikte B12 vitamini bakımından oldukça zengin olmuş olmasıdır, bu sebep ile, depresyon sorunu belirtilerini büyük ölçüde hafifletmekde günlük olarak sık sık tüketilebilmektedir.


Kuşkonmaz

Kuşkonmaz pek çok sağlık alanında kullanılan ve içerisinde bulunan bileşenlerin yanı sıra E vitamini ve E vitaminin yanı sıra folat bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır, bu sebep ile de beynin çalışma işleyişini artırıp ruh halinin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Bu duruma ek bir durum olarak kuşkonmaz, beyin içerisinde ki serotonin üretiminden sorumlu olmuş olan triptofana da sahiptir. Dolayısıyla, ruh halini de büyük ölçüde dengeleyebilmektedir.


Ispanak

Folik asit bakımından zengin olmuş olan bir diğer bitki ise ıspanak olarak karşımıza çıkmaktadır. Serotonin seviyeleri, folik asitten yoksun olmuş olduklarında düşmekte ve depresyon sorunu gelişmektedir.


Meyan kökü

Meyan kökü bitkisi, vücut içerisinde ki ortizol üretimini engelleyebilen bir kimyasal olmuş olan glisirizin maddesini bol miktarda içermektedir. Bu sebep ile depresyon sorunun belirtilerini büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.


Papatya

Papatya pek çok özelliği olan ve sağlık sorununa iyi gelen oldukça güçlü bir sakinleştirici olarak bilinmektedir. Depresyon sorunu belirtilerini hafifletmek için etkili olmuş olması da hiç şaşırtıcı bir durum değildir. Gün içerisinde yaklaşık bir fincan papatya çayı içmek kişinin kendisini çok daha iyi hissetmesini ve dinç olmasını sağlayabilmektedir.


Yeşil çay

L-theanine gibi pek çok temel besin maddesi içermiş olan yeşil çay, meydana gelen depresyon sorununu ve ruh halini iyileştirmekte ve yorgunluğu gidermektedir. Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için, özellikle kahvaltı yaptıktan sonra gün içersin de birkaç kez yeşil çay içip tüketebilirsiniz.


Muz

Muz potasyum bakımından oldukça zengin olan ve sadece fiziksel gücünüz için değil aynı zamanda zihinsel sağlığınız için de oldukça iyi bir meyvedir. Sadece potasyum bakımından değil aynı zamanda magnezyum (Mg)bakımından da oldukça zengindir. Bu sebep ile, depresyon sorununa oldukça iyi gelmektedir. Kendinizi biraz daha iyi hissetmek için gün içerisinde 2-3 adet muz yiyebilirsiniz.


Kabak çekirdeği

Muz gibi, kabak çekirdeği de depresyonun ortadan kaldırılması için yararlı olmuş olan magnezyum (Mg) açısından oldukça zengin bir bitkidir. Balıklarda bulunmuş olan sağlıklı yağlar kabak çekirdeği içerisinde bulunmaktadır.


Sarı kantaron

Sarı kantaron hafif ila orta düzeyde depresyon için kullanılmış olan popüler bir bitkisel tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Bir antidepresan gibi çalışan, serotonin ve serotonin reseptörlerinin tekrar alımını engelleyen hiperisin ve hiperforin gibi kimyasal bileşenleri içermektedir.


Kakule

Kakule, bedeni ve vücutta ki hücreleri yenilemeye yardımcı olmuş olabildiği için ruh halini de düzeltip iyileştirmeye destek olmaktadır.


Sonuç

Depresyona ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca depresyona ne iyi gelir evdedepresyona ne iyi gelir doğal ve depresyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Depresyona ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.

Genelde bu tür depresyon sorunu olan kişiler depresyona kesin çözüm ve depresyon ilaçlarıdepresyon iyileşme belirtileri, depresyon nedenleri ve türleri, depresyona iyi gelen bitkisel çaylar ve yiyecekler sorgulamasıyla depresyona doğal tedavi yolları aramaktadır. Depresyona ne iyi gelir yazımızda sorularınıza yanıt vermeye çalıştık.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.