Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Boğaz ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca boğaz ağrısına ne iyi gelir evdeboğaz ağrısına ne iyi gelir doğal ve boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel  yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluSuna DumankayaAhmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve boğaz ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde boğaz ağrısı sorunu olan kişiler boğaz ağrısı nedenleriboğaz ağrısına ne yapılırboğaz ağrısına hangi ilaç iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelen çaylar gibi aramalarla doğal boğaz ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?


Bğaz ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde , boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal ve boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Bğaz ağrısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Boğaz ağrısı evde tedavi yöntemleri
 • Boğaz ağrısı doğal tedavi yöntemleri
 • Boğaz ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Boğaz ağrısı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Boğaz ağrısı ilaçları

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?


Viral Enfeksiyon Nedeniyle Oluşan Boğaz Ağrısı Tedavisi

Boğaz ağrısı sorunu pek çok sebepten dolayı oluşabile bir sağlık problemidir ve hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bu sağlık durumunun nedeni eğer viral bir enfeksiyon problemi ise meydana gelen şiddetli boğaz ağrısı genellikle 5 ile 7 gün gibi bir süre sürmekte ve sonrasında kişi kendi kendine iyileşmektedir. Bu durumda tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat, viral enfeksiyonların bir diğer belirtileri olan ateş ve genel vücut ağrısı sorununu dindirip hafifletmek için ağrı kesicilerden destek alınabilmektedir. Bu ilaçları mümkün olan en kısa sürede kullanmaya ve yan etkilerden kaçınmak için prospektüslerini okunmaya özen gösterin. Eğer ağrılar sizi rahatsız edecek dereceyse ve çok şiddetliyse bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Boğaz ağrısı sorununu yaşayan kişi bebek ya da çocuk ise genellikle eczacınıza veya doktorunuza danışarak, bebekler ya da çocuklar için tasarlanmış olan ağrı kesici ilaçları vermeye özen gösterin. Bu ilaçlar belirtileri hafifletmek için oldukça etkili ve yardımcı olabilmektedir.

Çocuklara ya da gençlere boğaz ağrısı problemi için aspirin verirken dikkatli olun. Suçiçeği ya da gribe benzer belirtilerden gösteren çocuklar ve gençler asla aspirin kullanmamalıdır. Bu durum nedeni ise aspirinin içerisinde bulundurmuş olduğu bileşenlerden dolayı bu tür belirtileri gösteren çocuklarda nadir olarak da olsa görülen, ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit etmeye yeten bir durum olan Reye sendromunu tetikleme ihtimali bulunmasıdır. Bu nedenle aspirini doktor tarafından önerilmediği sürece kullanmamaya özen gösterin.


Bakteriyel Enfeksiyon Nedeniyle Oluşan Boğaz Ağrısı Tedavisi

 • Eğer şiddetli boğaz ağrısının nedeni herhangi bir bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktorunuz antibiyotikleri reçete edecektir.
 • Belirtiler ortadan tam anlamıyla kaybolsa bile doktor tarafından reçete edilen bu antibiyotiklerin tam olarak alınması oldukça önemlidir. İlacın tam olarak bitirilmemesi ve yarım bırakılması, enfeksiyonun kötüleşmesine ya da vücudun bir diğer bölgelerine yayılmasına da neden olabilir.
 • Farenjit sebebi ile oluşan şiddetli boğaz ağrısını tedavi etmek için uygulanan antibiyotik tedavisinin tamamlanmaması çocukta romatizmal ateş ya da oldukça ciddi böbrek iltihabı riskini artırabilmektedir.
 • Bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan boğaz ağrısını antibiyotikle tedavi ederken bir dozu unutursanız ne yapmanız gerektiğini doktorunuzla veya eczacınızla konuşmalısınız. Bu durumu göz ardı etmemeye özen göstermeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Boğaz ağrısı ameliyatı

Boğaz ağrınız sürekli oluşuyorsa ve tedavi edildikten sonra da tekrar ediyorsa bu durumun nedenine bağlı olarak doktorunuz bademcikleri çıkarmak için (Tonsillektomi) ameliyat olmanız gerektiğini söyleyebilir. Fakat  bu durum kişiden kişiye göre değişebilir.


Boğaz ağrısı için hangi doktora gidilir

Boğaz ağrısı sıkıntısı yaşıyorsanız ilk olarak aile hekimlerine başvurabilirsiniz. Gerekli görülürse, iç hastalıkları uzmanları, kulak burun boğaz uzmanları boğaz ağrısını teşhis ve gerekirse tıbbi müdahalelerle tedavi edebilmektedir. Boğaz ağrısının oluşum nedenine bağlı olarak eğer ameliyat gerekiyorsa bir kulak burun boğaz uzmanına yönlendirilebilirsiniz.


Diğer Tedaviler

Boğaz ağrısı sorunu, viral ya da bakteriyel bir enfeksiyon dışında ki başka herhangi bir durumun sonucu ise, yapılan tanıya bağlı olarak diğer muhtemel tedavi yöntemleri doktorunuz tarafından tavsiye olarak önerilecektir.


Alternatif Tedavi Yöntemleri

 • Boğaz ağrısını tedavi etmek içi bazı alternatif tedavi yöntemleri ağrıyı yatıştırmak için yaygın olarak kullanılmış olsa da, bilimsel olarak hangilerinin kesin ve net sonuç verdiği bilinmemektedir. Bu durum kişide kişiye değişiklik gösterdiğinden dolayıdır. Ağrının sebebi bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa ve bu problem için antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa, bir doktora danışın ve tek başına alternatif tedavilere güvenmeyin.
 • Her ilacı ve bitkisel ilacı kullanmadan önce bölümle ilgili doktorunuza danışın. Çünkü kullanmış olduğunuz başka bir ilaç varsa bu ilaç reçeteli ilaçlarla olumsuz yönde bir etkileşime girebilirler, çocuklar, hamile kadınlar ve belirli sağlık koşullarına sahip insanlar için güvenli olmayabilir. Bu nedenle doktora danışmanızda fayda vardır.
 • Boğaz ağrısı problemi  için kullanılan bitkisel ya da bir takım alternatif ürünler genellikle çay, eczanelerde alabileceğiniz mentollü boğaz spreyi ya da pastil olarak bilinmektedir.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde , boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal ve boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda boğaz ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde boğaz ağrısı tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Tuzlu su

Şiddetli boğaz ağrısından kurtulmak için evde tuzlu su hazırlamak bilinen en iyi tedavi yöntemlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Tuzlu boğaz dokusundan çekerek o bölge üzerinde ki şişliği büyük ölçüde azaltmaktadır. Boğazdaki istenmeyen mikropları da yok edip öldürmeye yardımcı olabilmektedir.

Hazırlanışı:

Yaklaşık 1 fincan ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyip tuz suyun içerisinde iyice çözünüp eriyene kadar güzelce karıştırın. Bu karışımı gün boyunca gargara yapmak için kullanabilirsiniz.


Hindistancevizi yağı

Hastalık sonucu meydana gelen enfeksiyonla mücadele edebilme yeteneğine sahip olan hindistan cevizi yağı, boğaz üzerinde oluşan  mukus zarlarını yağlamaya yardımcı olduğundan çok yatıştırıcı bir yağdır.

Hindistan cevizi yağı faydaları hakkında detaylı bilgi…

Hazırlanışı:

 • Sıcak çay ya da sıcak kakaoya yaklaşık bir kaşık ekleyin.
 • Çorbaya bir kaşık ekleyin.
 • Basitçe bir kaşık Hindistan cevizi yağını ağzınıza koyun ve boğazınızda erimesine izin verin.

Tavuk çorbası

Tavuk çorbası tüketmeniz, soğuk algınlığı ve şiddetli boğaz ağrısı gibi pek çok sağlık sorununun tedavisi için bilinen en iyi ve en doğal evde tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. İçine doğal atibiyotik olan sarımsaktan bir miktar eklemek isterseniz bu etkisini ikiye katlayacaktır. Her ne kadar konserve ya da hazır tavuk çorbalarını tercih etme imkanınız olsa da evde doğal yöntemlerle yapılan taze tavuk çorbası neredeyse her hastalık için her zaman en iyisidir.


Soğuk yiyecek ve içecekler

Bazen soğuk bir şey içmek ya da çok baharatlı bir şeyler yemek boğazı daha fazla tahriş edebilir fakat bazı durumlarda soğuk bir şeyler yemek ya da içmek bu rahatsız edici boğaz ağrısını şaşırtıcı bir şekilde hafifletebilmektedir. Dondurma ya da buz küpleri yerine, dondurulmuş meyveleri ya da soğuk meyve sularını  tüketmeyi tercih edebilirsiniz.


Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde , boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal ve boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Evde Tedavi Yöntemleri

Şiddetli boğaz ağrısını nedeninden bağımsız olarak bazı bir takım basit evde bakım yöntemleri ile hafifletmek mümkündür. Boğaz ağrısı sorunu için basit tedavi yöntemleri arasında aşağıda belirttiğimiz maddeler bulunmaktadır:

 • Birkaç gün evde istirahat ederek sesinizi ve boğazınızı dinlendirmeye çalışın.
 • Gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Vücudunuz susuz kaldığı zaman pek çok sağlık sorunu meydana gelebilir bu sorunlardan bir tanesi de boğaz ağrısıdır. Tükettiğiniz sıvılar ağrıyan boğazı nemli tutmaya ve dehidrasyonu önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca sıvı tüketirken kafein içeren içeceklerden ve alkolden kaçın, bu durum vücutta sıvı kaybına neden olabilir.
 • Yiyecek ve içeceklerin yararlarından faydalanmaya çalışın. Et suyu, kafeinsiz çay ya da ballı ılık su gibi sıcak içecekler ya da buzlu hafif soğuk içecekler şiddetli boğaz ağrısını dindirerek hafifletebilir.
 • Tuzlu su ile hazırlayabileceğiniz karışımla gargara yapabilirsiniz. Bu karışımı su ve tuzla rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu gargarayı ağzınızda ve boğazınızda bir süre çalkaladıktan sonra suyu tükürün, ağzınızı su yardımıyla durulayın.
 • Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirmeye özen gösterin. Şiddetli boğaz ağrısını daha da tetikleyebilecek kuru havayı yok etmek için havayı nemlendirici cihazlar kullanılabilir ya da buharından yararlanabileceğiniz banyolar yapabilirsiniz.
 • Eczanelerden kolay bir şekilde satın alabileceğiniz pastil ya da boğazı rahatlatan bir takım şekerlemelerden faydalanın. Bunlar boğaz ağrısını büyük ölçüde yatıştırılabilmektedir, fakat, boğulma riski olmasının sebebi ile 4 yaş ve altındaki çocuklara verilmesi sakıncalıdır.
 • Boğazınızı ve vücudunuzu tahriş edici maddelerden kaçının. Evinizde sigara içememeye özen gösterin ve sigara dumanından uzak durun , boğazı tahriş edebilecek temizlik ürünlerinden uzak durmaya çalışın.

Boğaz Ağrısından Korunma Yöntemleri

Boğaz ağrısı sorununun pek çok sebebi ve düzeyi vardır. Bu sağlık sorununu tam anlamıyla engelleyebilecek kesin ve net yöntemler bulunmamaktadır ancak boğaz ağrısı riskini azaltmak için bir takım önlemleri almak şiddeti azaltmak için faydalı olabilmektedir.

Bu önlemler şu şekildedir:

 • Dehidrasyonu yani vücuttaki sıvı kaybını önlemek için yeterli miktarda sıvı tüketin. (2.5 litre su)
 • Ellerinizi ve yüzünüzü gün içerisinde sık sık yıkayın, özellikle hasta kişilerle temas halindeyseniz uzak durmaya çalışın ve böyle durumlarda daha fazla ellerinizi yıkayın.
 • Boğaz ağrısını şiddetlendiren ve tetikleyen duman ya da bağırma gibi tahriş edici maddeleri veya durumlardan uzak durun ve bunlardan kaçının.
 • Sigara içmeyin ya da diğer tütün ürünlerini kullanmayın. Bu durum boğazınızı daha fazla tahriş edeceğinden dolayı zararlıdır.
 • Boğaz ağrısı problemi yaşayan insanlarla temastan kaçınmaya özen gösterin.
 • Mononükleoz (Öpücük Hastalığı) hastalığınız varsa, bu virüsün başkalarına yayılmasını önlemek amacı için yiyecek ya da içecek aletlerini paylaşmayın. (bardak, çatal, kaşık, fican, vs.)

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Boğaz ağrısına ne iyi gelir evde , boğaz ağrısına ne iyi gelir doğal ve  boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda  boğaz ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir  inceleye çalışacağız. Boğaz ağrısı bitkisel çözüm yöntemleri;


Limon

Boğaz ağrısı sorununun pek çok sebebi olabilmektedir. Eğer bu sağlık sorunu mukustan kaynaklanıyorsa bu mukusu temizlemek için limon kullanabilirsiniz. Limon pek çok sağlık sorunun tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Tedavi ederken hem bakterilerle mücadele etmekte hem de mukusu temizleyerek şiddetli boğaz ağrısını hafifletmektedir.


Elma sirkesi

Elma sirkesi, mikroplarla başa çıkmakta birebir çözüm olan bir besi ögesidir. Aynı zamanda pek çok sağlık problemi ile de mücadele edebilen bu besin ögesi antibakteriyel özelliklerinden dolayı boğaz ağrısı probleminin tedavisine de etki göstererek yardımcı olmaktadır.


Tarçın

Tarçın pek çok sağlık sorununda kullanılan ve detoks etkisi gösteren bir bitkidir. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında da oldukça etkili ve faydalı bir bitkidir. Bu nedenle, boğaz ağrısı sorunu yaşayan kişilerin başvurduğu çözümlerden biridir. Ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı tedavi etmeye yardımcı olmaktadır.


Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik özellikler gösteren hemen hemen her sağlık probleminde kullanılabilen bir bitkidir. Bu mucizevi bitki aynı zamanda meydana gelen boğaz ağrısı sorununu da tedavi edebilecek özellikleri barındırmaktadır. Tedavi ederken aynı zamanda oluşan şiddetli ağrıyı da dindirip önleyebilecek tıbbi özelliklerle birlikte antibakteriyel ve antiseptik özelliklerde içermektedir.


Bal

Bal, kahvaltılara konuk olan oldukça lezzetli bir , besin ögesidir. Yalnızca lezzetli değil aynı zamanda sağlık saçan ve enfeksiyonla savaşabilen, iyileşme sürecini de etkileyerek  hızlandıracak antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca sağlıklı olan bu besin iltihaplı dokudan çekilmesi gereken suyu da çekmeye de yardımcı olur ve bu şekilde şişmeyi azaltır.


Zerdeçal

Boğaz ağrısı problemini sık sık yaşayanlar için bir diğer etkili evde bitkisel tedavi yöntemi ise zerdeçal baharatı ile olandır. Oldukça güçlü ve etkili antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan zerdeçal pek çok cilt sorun ile beraber boğaz ağrısını da büyük ölçüde hafifletebilmektedir.


Hatmi çiçeği

Hatmi çiçeği çok fazla duyulmasa da eski çağlardan beri sağlık sorunlarını tedavi etmek amacıyla kullanılan bir bitkidir. Bu çiçek boğaz ağrısı problemini de hafifletmek için sık sık kullanılan bitkilerin arasında yer almaktadır.  Hatmi çiçeği çayı aynı zamanda boğaz ağrısı sorununu dindirmenin yanı sıra diğer üst solunum yolları enfeksiyonları için de mükemmel bir çözüm olabilmektedir.


Çemen otu tohumu

Çemen otu tohumu günümüzde ilaç sektöründe ve sağlık alanında sıkça rastladığımız tohumlardan bir tanesidir. Aynı zamanda bu tohumun mukusu temizleme özelliği de vardır. Bu sebeple hastalık sonucu iltihap nedeniyle oluşan şiddetli  boğaz ağrısı sorununda kullanıldığı zaman kişilere etki ederek boğazda hemen bir rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca bu tohumu gargara malzemesi olarak da kullanılabilirsiniz.


Meyan kökü

Boğaz ağrısı problemi pek çok sebepten oluşabilir bu problemi dindirmek ve belirtilerini azaltmak için su ve meyan kökü ikilisinden oluşan bir solüsyon hazırlayarak bu solüsyon ile gargara yaparak hafifletebilmek mümkündür. Meyan kökü boğaz ağrısı sorununu hafifletmek için oldukça ideal bir bitkidir.


Ekinezya ve adaçayı

İçerisinde ekinezya ve adaçayı bulunan boğaz ağrısı spreyleri meydana gelen ağrıyı dindirmek ve hafifletmek için oldukça yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Boğaz ağrısı problemleri yaşıyorsanız eczanelerden bu spreyleri kolay bir şekilde temin ederek kullanabilirsiniz.


Nane

Nane hem yaş olarak hem de kurutulduktan sonra kullanılabilen bir bitkidir. Pek çok sağlık sorununun tedavisinde kullanılan nane aynı zaman da boğaz ağrısı problemini de hafifletmek için sık sık kullanabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Boğaz ağrısı problemini tedavi etme sürecinde nane çayı hazırlayabilir ya da içinde nane yağı bulunan bazı boğaz spreylerini eczanelerden temin ederek kullanabilirsiniz.


Papatya çayı

Papatya çayı pek çok sağlık sorununda kullanılan oldukça faydalı ve yatıştırıcı özelliklere sahip olan bu çay doğal bir ilaçtır. Grip, nezle ve pek çok sağlık sorununa iyi gele papatya çayı boğaz ağrısı problemini yaşayan kişilere de yatıştırmak ve ağrıyı dindirmek gibi tıbbi amaçla da kullanılmaktadır.


Zencefil

Zencefil pek çok yemeğin içerisinde kullanabileceğiniz aynı zamanda oldukça sağlıklı olan bir bitkidir. bu bitki yalnızca yemeklerde değil sağlık alanında da sık sık karşımıza çıkmaktadır. Boğaz ağrısı yaşayan kişilerin bu ağrıyı dindirip hafifletebilmek için zencefilden yardım istediği doğrudur. Çünkü zencefil boğaz ağrısı problemini iyileştirici ve dindirici olabilecek antibakteriyel ve antiinflamatuar etkilere sahip olan bir baharattır. Özellikle zencefille hazırlanabilen lezzetli ve faydalı  çaylar boğaz ağrısını yatıştırmak ve dindirmek için son derece faydalı ve etkili olabilmektedir.


Sonuç

Baş ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca baş ağrısına ne iyi gelir evdebaş ağrısına ne iyi gelir doğal ve baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. 

Genelde baş ağrısı sorunu olan kişilerin boğaz ağrısı nedenleriboğaz ağrısına ne yapılırboğaz ağrısına hangi ilaç iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelen çaylar nelerdir yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.