Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Ayak kokusuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca ayak kokusuna ne iyi gelir evdeayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Ayak kokusuna ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Ayak kokusuna ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluSuna DumankayaAhmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve ayak kokusu problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde ayak kokusu sorunu olan kişiler ayak kokusu neden olurayak kokusu nasıl giderilirgeçmeyen ayak kokusuna çözüm ayak kokusuna hangi ilaç iyi gelirçay ayak kokusuna iyi gelir mi gibi aramalarla doğal ayak kokusu tedavisi yolları aramaktadır. Ayak kokusuna ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusuna ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Ayak kokusuna ne iyi gelir evde , ayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Ayak kokusu için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Ayak kokusu evde tedavi yöntemleri
 • Ayak kokusu doğal tedavi yöntemleri
 • Ayak kokusu bitkisel tedavi yöntemleri
 • Ayak kokusu tıbbi tedavi yöntemleri
 • Ayak kokusu kremleri
 • Ayak kokusu İlaçları

Ayak Kokusu Nasıl Geçer?


Ayak kokusu pek çok insanın yaşadığı ve rahatsızlık veren bir sağlık sorunudur. Bu sağlık sorunundan kurtulmak için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat bazı insanlar ayak kokusu problemi için ne yaparlarsa yapsınlar oluşan kötü ayak kokusundan bir türlü kurtulamazlar. Bu gibi sıkıntılı durumlar da bu kişilerin bir doktora başvurarak tıbbi yardım almaları gerekebilir. Ayak kokusu probleminden kurtulmak için hijyenin yeterli gelmediği durumlarda oral tedaviler de uygulanabilir. Ayak kokusu problemi için en çok kullanılmış olan tedavi seçenekleri aşağıda sizin için belirlediğimiz şekillerde sıralanabilir:


İlaçlar

Meydana gelen mantar enfeksiyonunu tedavi etmek amacı için antifungal kremler ya da doktor tarafından reçete dahilinde satılan bir takım merhemler, ayaklarda oluşan terlemeyi büyük oran da azaltmak için oral olarak alınmış olan glikopirrolat ilaçlar ve ayak üzerinde oluşan bakteriyel enfeksiyonları da önlemek için klindamisin, eritromisin ve benzoil peroksit gibi antibakteriyel ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir ve kolay bir şekilde alınabilir.

Aynı zamanda antibakteriyel ve antifungal etkileri olmuş olan çinko tozu ve alüminyum tozları da kullanıldığı zaman ayakta meydana gelen terlemeyi büyük oran da azaltmaktadır.


İyontoforez

Cilt üzerinde kullanıldığı zaman etkili olan topikal kremi elektrik akımı yolu ile vermeyi esas alır. Uygulanan bu tedavi yöntemin de meydana gelen aşırı terleme büyük oran da önlenir, fakat ayak kokusu ağır vakalarda ise iyontoforeze ek durum olarak glikopirolat gibi ilaç takviyeleri gerekebilir.


Botoks

Ayak üzerinde meydana gelen terlemeyi azaltmak amacı için botulinum toksini enjeksiyonu kolay bir şekilde uygulanabilir. Ayak kokusu problemi yaşayan hastanın ne kadar tedavi göreceği ve ne kadar seansa gireceği aynı zaman da bu seanslar da hangi dozlarda botoks olacağı kişilere göre ve yaşadıkları terleme şiddetine göre doğru orantılı olmuş olarak değişmektedir.

Tüm bu tedaviler uygulanırken ayaklar da temiz olmuş olmasına dikkat edilmelidir. Ayak bakımı herkes yapması gereken bir bakım türüdür. Hijyen ve temizlik açısından da oldukça etkili olan ayak bakımı herkesin günlük yaşamın da bir parçası haline gelmelidir. Ayakların bakımı yapılmadığın da ve hijyeni aksatıldığı takdirde oluşan kötü kokunun tekrar oluşabileceği unutulmamalıdır. Temizlik ile birlikte size uygun ayakkabıların seçimi gibi hususlara da oldukça dikkat edilmesi gerekir.


Ayak kokusu için hangi doktora gidilir?

Kötü ayak kokusu problemleri ile ilgili olarak hastanelerin Cilt Hastalıkları bölümlerinden kolay bir şekilde randevu alınabilir. Hem özel hastanelere hem de devlet hastanelerinde kolaylıkla bu bölümlere başvurabilirsiniz.


Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Ayak kokusuna ne iyi gelir evde , ayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak kokusuna ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde ayak kokusu tedavisi için uygulanacak yöntemler.


 • Ayaklarda meydana gelen ve oluşan ter miktarını büyük bir oran da azaltarak oluşan ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Bu durum için deri ayakkabılar ya da fiyatı bir miktar fazla olsa da oldukça rahat olan ve nefes alan spor ayakkabıları tercih edip giyebilirsiniz.
 • Aynı zaman da gün içerisin de giydiğiniz çoraplar da ayak kokusu probleminin önüne geçebilmek için son derece önemlidir. Ayağınızın sağlığı için yünlü ya da pamuklu kumaştan üretilen çorapları giymek oldukça önemlidir, sentetik kumaşları tercih etmekten kaçınmalısınız.
 • Bazı ayakkabı tabanlıkları ayaklarda oluşacak kötü kokuyu önlemeye büyük oranda yardımcı olabilirler. Bu tabanları ayakkabının içine özenli bir şekilde koyarak ayaklarınızın çok daha az kokmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ayaklarınızın bakımı ve temizliği kötü kokuyu önlemek için oldukça önemlidir. Kötü kokuyu önleyebilmek için düzenli bir şekilde ayaklarınızı her gün, sabah ve akşam olmak üzere gün içerisinde iki kez sabun yardımı ile yıkayın. Ayaklarınızı yıkarken sabun seçimin de antibakteriyel sabunları seçerek bu sabunları kullanmanız ayak sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
 • En az iki çeşit ayakkabınızın olması oldukça önemlidir. Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine ayakkabılarınızı havalandırarak bir gün arayla giymek oldukça önemlidir. Bir gün arayla olmasa bile en azından iki günde bir farklı ayakkabı giymeye özen gösterin, bu şekilde bir gün giymiş olduğunuz ayakkabının içerisinde oluşmuş olan nem kuruyacak ve kötü kokuya sebep olmayacaktır.
 • Aynı zaman da gün içerisinde ayaklarınızı mümkün olduğunca kuru tutmaya özen gösterin.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Ayak kokusuna ne iyi gelir evde , ayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak kokusuna ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Epsom Tuz

Bu tuz kötü ayak kokusu problemi ile büyük ölçüde savaşır ve kötü kokuyu engeller. Mikrobiyal enfeksiyonla mücadele ederek oluşan kötü kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Epsom tuzu ile yapılan detoksifiye ve ayak banyosu da ayak ağrılarına oldukça etkili ve faydalıdır.

 • Yarım kova ılık suya iki çay kaşığı epsom tozu karıştırın.
 • 10- 15 dakika süreyle suyun içerisinde ayaklarınızı ıslatın.

Not :

En iyi sonuçlar için birkaç saat için çorap ya da ayakkabı giymeyin, bu şekilde yatmaya gitmeden hemen önce bu uygulamayı yapın.


Şap

Şap tozunun içerisinde bulunan bileşenler de antiseptik özellikleri vardır. Bu sebep ile oluşan bakterilerin önüne geçerek büyümesini engeller.

 • 1 fincan su içerisine yaklaşık 1 çay kaşığı şap tozu koyun. İyice karıştırdıktan sonra ayaklarınızı bu su yardımı ile yıkayın.
 • Yaklaşık 15 dakika ile 20 dakika kadar bir süre sonra, ayaklarınızı iyice kurulayın ve ardından ayaklarınızın üzerine biraz şap tozu serpin.
 • Bu uygulamayı gün içerisin de bir kez yapın.

NOT:

Ayaklarınız da bir sıkıntı hissederseniz doktora danışınız.


Soda

Karbonat tozu olmuş olarak da bilinen sodyum bikarbonat, pek çok sağlık alanında sık sık kullanılan kimyasal bir bileşiktir aynı zaman oluşan kötü ayak kokusunu da ortadan kaldırmak için oldukça etkili bir çözümdür. Karbonat tozu olarak bilinen bu soda ayak bölgesinde oluşan kötü bakterilerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 • Ilık su içerisine kabartma tozu (1 litre su için 1 çorba kaşığı) ekleyin ve yaklaşık bir hafta boyunca düzenli bir şekilde her gece 15 ila 20 dakika içerisin de ayaklarınızı ıslatın.
 • Bunun yanında karbonat tozunu ayakkabınıza da serpebilirsiniz.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Ayak kokusuna ne iyi gelir evde , ayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Ayak kokusuna bitkisel çözüm yöntemleri;


Çay ayak kokusuna iyi gelir mi?

Siyah çayın içerisinde bulunan bileşenler oluşan kötü ayak kokusunun oluşmasını önler. Siyah çay ayaklarda bu kötü kokuyu üreten bakterileri öldürmeye büyük oranda yardımcı olmuş olan tanik asit içerir bu asit sayesinde kötü kokunun önüne büyük oranda geçmiş olursunuz. Aynı zamanda kötü bakterilerin besin kaynağı olmuş olan teri de azaltma özelliği vardır.

 • Üç bardak sıcak su içerisine iki paket siyah çay koyarak kaynatın.
 • Çözeltinin sıcaklığını düşürmek için yaklaşık yarım kova su ekleyin.
 • Yaklaşık 15dakika – 20 dakika kadar bir süre boyunca ayaklarınızı bu hazırlamış olduğunuz suyun içerisinde tutun.
 • Bu uygulamayı yaklaşık bir hafta boyunca düzenli bir şekilde yapın.

NOT:

Ayaklarınızda beklenmedik bir durum yaşarsanız bir doktora başvurmalı ve bu uygulamayı yapmayı bırakmalısınız.


Ayak kokusuna Sirke

Sirke pek çok durumda kullanmış olduğumuz ve oldukça fazla faydası olan bir besindir. Sirke temizlik alanında kullanılmasının yanı sıra vücut temizliğinde de büyük bir görevi üstlenebiliyor. Ayaklarda oluşan kötü bakterilerin ölmesine hem de oluşan kötü ayak kokusunun giderilmesine ve ayakların temizlenmesine büyük oran da yardımcı olmaktadır. Sirke seçerken özellikle elma sirkesini kullanmasını tavsiye ederiz fakat yoksa diğer sirke çeşitlerini de kullanabilirsiniz.

 • Sekiz bardak ile altı bardak miktar arasında suya yaklaşık yarım fincan sirkeyi ekleyin.
 • 10-15 dakika boyunca ayaklarınızı bu hazırlamış olduğunuz suyun içerisin de tutun.

Son aşama olarak, ayağınıza sinen sirke kokusunu çıkarmak için de ayaklarınızı sabunla iyice yıkayın.


Ayak kokusu için Adaçayı

Adaçayı pek çok sağlık problemine iyi gelmesinin yanı sıra aynı zaman da kötü ayak kokusunu da gideren mucizevi bir çaydır. Aynı zamanda adaçayı içerisinde bulunan bileşikler sayesinde antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir.

 • Ayakkabınızın zeminine ya da çorabın içine çıkardıktan sonra adaçayı yaprakları koyun.
 • Bu işlem kötü kokuyu emer ve naif bir koku verir.

Bu uygulama dışında gün içerisinde yaklaşık 15 dakika boyunca adaçayı katılmış olan suda ayakların ıslatılması büyük oran da yardımcı olabilir.


Zencefil

Bakterilerin büyümesini engeller ve aynı zamanda toksinleri temizler. Bunun için zencefil kökünü kaynatın ve yatmadan önce suyu 15-20 dakika boyunca ayaklarınıza masaj yaparak uygulayın.


Lavanta Yağı

Lavanta yağı oldukça sağlıklı ve hoş kokulu bir yağdır. Aynı zamanda çok güzel kokmasının yanı sıra ayaklarda oluşan kötü bakterileri de öldürür. Bu durumun yanı sıra ayak kokusuna sebep olmuş olan mantarları öldürücü etkisi vardır.

 • Ilık su içerisine lavanta esansiyel yağı birkaç damla koyun.
 • Yaklaşık 15 dakika ile 20 dakika boyunca ayaklarınızı güzelce ıslatın.
 • Birkaç gün boyunca gün içerisin de iki kez tekrarlayın.

Sonuç

Ayak kokusuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca ayak kokusuna ne iyi gelir evdeayak kokusuna ne iyi gelir doğal ve ayak kokusuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. 

Genelde ayak kokusu sorunu olan kişilerin ayak kokusuna kesin çözüm, ayak kokusu nasıl geçer gibi aramalarla doğal ayak kokusu tedavisi, ayak kokusuna ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.