Topuk Dikenine Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Topuk dikenine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca topuk dikenine ne iyi gelir evdetopuk dikenine ne iyi gelir doğal ve topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Topuk dikenine ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Topuk dikenine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya ve Ahmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve topuk dikeni problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde el ve ayakta topuk dikeni sorunu olan kişiler topuk dikenine kesin çözümtopuk dikenine iyi gelen kremtopuk dikeni nasıl kırılır ve topuk dikeni tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Topuk dikenine ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?


Topuk dikenine ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Topuk dikenine ne iyi gelir evde , topuk dikenine ne iyi gelir doğal ve topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Topuk dikeni için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Topuk dikeni evde tedavi yöntemleri
 • Topuk dikeni doğal tedavi yöntemleri
 • Topuk dikeni bitkisel tedavi yöntemleri
 • Topuk dikeni tıbbi tedavi yöntemleri
 • Topuk dikeni kremleri
 • Topuk dikeni ilaçları
 • Topuk dikeni terliği

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?


Topuk dikeni pek çok kişide oluşabilecek bir sağlık sorunudur ve oldukça şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu sağlık sorunu için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Topuk dikeni her ne kadar şiddetli ve dayanılmaz ağrılara yol açmış olsa da, bu hastalığın tedavisi oldukça kolay ve mümkün olan bir durumdur. Topuk dikeni hastalığı olan vakalarının yaklaşık yüzde 90’ı (doksanı) evde oldukça basit tedavi yöntemleri ile kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Bunun ile birlikte, bazı kişilerde çok daha inatçı durumlarda oluşabilmektedir. Bu durum ise biraz daha zor olan tıbbi yöntemler ya da cerrahi yöntemler ile tedavi edilip iyileştirilebilmektedir.

Topuk dikeni rahatsızlığının durumuna göre tedavi süreci ve tedavi yöntemleri de değişmektedir. Topuk dikeni hastalığının tedavisi her ne olursa olsun bu sürece ne kadar erken başlanmış olunursa, karşılanacak olan olumlu sonuçların alınması da o kadar mümkün bir durum olabilmektedir. Bu sebep ile, sabahları uyandığınızda ilk adımınızda bile şiddetli bir ağrı hissediyorsanız ve ayağınızda ki topuk bölgesinde keskin ve şiddetli bir titreme hissi oluşuyorsa, muhakkak bir doktora başvurulmalı ve hemen tedavi sürecine ve doktorun önerdiği ilaçlara ya da kremlere başlanmalıdır.

Plantar fasiit tedavi sürecin de kolay bir şekilde kullanılabilecek olan evde tedavi yöntemleri hem oldukça faydalı olmak da hem de ileri zamanda topuk dikenini ortaya çıkmasını büyük ölçüde önleyebilmektedir.


Topuk Dikeni Evde Tedavi Yöntemleri

 • Dinlenme: Yoğun bir şekilde çalışmak ya da çok fazla fiziksel aktivitede bulunmak, gün içerisinde çok uzun süre ayak da durmak ya da kiloca ağır olmuş olan cisimlerin ani bir şekilde kaldırılması gibi durumlar da plantar fasya ve çevresinde bulunmuş olan dokularda da pek çok hasarın bulunmasına ve bu bölgelerde bir takım hasarların görülmesine sebep olup yol açabilmektedir. Bu durumlar neticesinde de sonuç olarak kişilerde topuk dikeni gelişmekte ve kişileri rahatsız etmektedir. Bu sebep ile, ağır bir şekilde uygulanan fiziksel aktivitelerden sonra kişiler tamamen dinlendiğinden emin olmalıdır ve eğer mümkün ise vücudu büyük ölçüde zorlayacak ve kişiye zarar verecek ağır egzersizler yapmamak oluşacak sağlık sorunları ve topuk dikeni için büyük ölçüde faydalı olabilmektedir.
 • Buz uygulaması: Buz ile uygulanmış olan pek çok tedavi yöntemi vardır. Buz birçok tedavi yönteminde oldukça fazla kullanılmanın yanı sıra bu tedavi yöntemlerinde ki faydaları da oldukça fazladır, özellikle bir yere çarpan bölgelerde ya da yanmış olan yanık bölgelerde ilk olarak başvurulan tedavi yöntemi bu yöntem olmaktadır. Aynı zamanda buz topuk dikeni tedavisinde de oldukça fazla kullanılmakta ve uygulanan bölgeye büyük miktarda etki etmektedir. Kişilerde meydana gelen ve topuk bölgesin de oluşan kızarıklık ya da bir takım iltihaplanmalar gördüğünüz takdir de, yaklaşık 20 dakika boyunca buz yardımı ile bu bölgeye bir tür soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğukluk antienflamatuar ve analjezik olmuş olarak bilindiğinden dolayı hasarlı olmuş olan dokunun olduğundan çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamakta ve meydana gelebilecek şiddetli ağrıyı hafifletmektedir.

Özel ortez cihazlar

Ayak bölgesine takılmış olan ortez, hasarlı olan plantar fasia ligamentini kaldırmakta ve bu bölgede adeta bir yastık görevi görmektedir. Bu şekilde topuk üzerinde ki şiddetli baskı bir miktar azalmakta ve ağrı büyük ölçüde hafiflemektedir.


Germe egzersizleri

Topuk dikeni probleminde evde yapılabilecek pek çok tedavi yöntemi vardır. Bunlardan bir diğeri de yapılabilecek germe egzersizleridir. Bu germe egzersizleri, plantar fasia ligament ve bunların çevresin de bulunmuş olan dokularda ki esnekliği zaman içerisinde git gide güçlendirmektedir. Bu şekilde kişilerde topuk dikeni rahatsızlığı azalmakta ve daha önceden bilinmiş olan yanlış tedavi yöntemleri düzenleyip iyileştirme yöntemi büyük oranda düzenlenip yanlış yöntemler azaltılmaktadır.


Diyet

Topuk dikeni problemi yaşayan bazı kişilerde vücut içerisindeki bir takım kalsiyum (Ca) emilimi büyük oranda kontrol altına alınarak bu problem biraz olsun hafiflemekte ve ağrı şiddeti de bir nebze olsun azalmaktadır. Topuk dikeni probleminin kalsiyum emilim sorunlarından ya da vücut için ve kemikler için en gerekli olan bileşenlerin başında gelen kalsiyum (Ca) eksikliğinden kaynaklanmış olduğunu düşünüyor ve bu durumdan şüpheleniyorsanız, bu durumda uygun olmuş olan bir diyet programı faydalı ve etkili olabilmektedir.

Aynı zamanda, meydana gelen eksikliklerden dolayı, kemik gücünü ve kalsiyum emilimini artırmış olan ve kalsiyum eksikliğini azaltan magnezyum (Mg) gibi takviyeler de bazı bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı ve destek olabilmektedir.


Antienflamatuar ilaçlar

Vücutta oluşan ağrı ve şişkinliği azaltmak amacı için topuk dikeni problemini yaşamakta olan hastalar antienflamatuar ilaçları da reçete dahilinde kullanılabilmekte ve bu ilaçların etkisini fazlası ile görebilmektedir.


Tıbbi Tedavisi

Topuk dikenini problemini iyileştirmenin bir başka etkili olan yöntemi de topuk dikeninin zaman geçmeden ilerlemesini ve ağrı şiddetini engellemeye büyük oranda yardımcı olmaktır. Bunu yapmanın en iyi yolu ve yöntemi ise ayak altında bulunan bölgede ki destekleyici kemeri (ayak önü ile topuk arasında kalmış alan) korumaya almaktır. Yastık görevi görebilecek bir katman bu durumda olabildiğince faydalı ve destekleyici bir yöntem olacaktır. Bu işlemde sık sık ortez kullanılmaktadır.

 • Ortez: Topuk dikeni tedavisinde bazı durumlarda ortez isimli cihaz doktor tarafından uygulanacak olan cerrahi bir yöntem ile ayağa yerleştirilmektedir. Kalsiyumun kişilerde ayak topuğu altında ki birikmesini önlemek amacı için kemeri olabildiğince optimal yüksekliğe ulaştırmaktadır. Özellikle plantar fasiit tedavisi oldukça başarılı olmuş olabilmektedir. Bu durumda kişiler hazır ortezler kullanmak yerine ayağınız ve topuğunuz için özel olarak tasarlanmış ortezleri tercih etmekte oldukça fayda vardır.
 • Kortizon enjeksiyonları: Etkilenmiş olan bölge üzerinde ki oluşan şişliği ve ağrıları büyük ölçüde azaltmak için oldukça kullanılabilmektedir. Doktor tarafından yazılmayan reçetesiz olarak satılmış olan antienflamatuar ilaçların kullanılması tehlikeli olmaktadır. Bu durum iyileşmek için etkili olmadığı gibi aynı zamanda kişilere zararda verebilmektedir. Bu sebep ile, bu ilaçlar çok daha güçlü bir seçenek olabilmektedir.

Topuk Dikeni Ameliyatı

Topuk dikeni problemi için doktor tarafından uygulanmakta olan bir takım cerrahi yöntemler ve evde uygulanabilecek topuk dikeni problemi için uygun olan tedavi yöntemleri ve ortez tedavisi faydalı olmadığı takdirde topuk dikeni ameliyatı tercih edilebilmektedir. Bu durum genellikle en az 1 yıl kadar bir diğer tedavi yöntemlerinin denenmesinden sonra tavsiye edilmektedir. İlk aşamada ön seçenek olarak ameliyat dışında diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu işlemler uygulandığında hala durum düzelmemiş ise cerrahi müdahale ile son çare olarak mevcut olan topuk dikeni ameliyat yardımı ile doktor tarafından çıkarılabilmektedir.

Topuk dikeni problemi ameliyatın da, kişilerde ki topuk altında ki kemiksi yapıyı keserek düzenli bir şekilde çıkarıp almak için bir takım hassas aletler kullanılmaktadır. Kişiler de meydana gelen topuk dikenini alma ameliyatına sık sık plantar fasyasının bir kısmını topuk kemiğinden ayırmış olan plantar fasyayı serbest bırakma ameliyatı da eşlik etmektedir, bu durum da kemer üzerinde ki oluşan şiddetli sızı ve ağrıya sebep olmuş olan bu baskıyı ve gerginliği büyük oranda azaltmaktadır.


Topuk Dikeni İçin Hangi Doktora Gidilir?

Topuk dikeni hastalığı ve bu hastalığın tanısı ve tedavisi için ortopedi uzmanına başvurabilir ve doktordan topuk dikeni hastalığı için gerekli yardım isteyebilirsiniz. Doktorunuz size kullanmanız gereken ilaçları reçete halinde verecek ya da uygulanmış olacak tedavi yöntemlerini söyleyecektir.


Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?

Topuk dikenine ne iyi gelir evde , topuk dikenine ne iyi gelir doğal ve topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda topuk dikenine ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Buz

Topuk dikeni problemi tedavisinde anında hızlı bir rahatlama yaşamak için sorunlu olan bölgeye buz tedavisi uygulamaları yapabilirsiniz. Etkilenmiş olan bölgeye birkaç dakika boyunca bir buz torbası koymak burada oluşan şişkinliği ve ağrıyı büyük oranda hafifletmek için etkili olabilmektedir.


Not

Buzu dolaptan doğrudan topuklarınıza uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu bölgeye bir buz torbası kullanabilir ya da bir havluya sarabilirsiniz.


Epsom tuzu

Epsom tuzu magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Vücut içerisinde ki magnezyumun çoğu da kemiklerin üzerinde depolanmaktadır.

Su içerisine bir miktar Epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suyun içerisine sokun. Aynı zamanda topuklarınıza hafif bir şekilde masaj yapmak için de kullanabilirsiniz.


Karbonat

Topuk dikeni hastalığının tedavisi için kişilerin evde kendi kendine uygulayabilecekleri bir diğer yöntem ise karbonattır. Karbonat topukta biriken kalsiyum kristallerine etki edebilmektedir. Aynı zamanda, pH seviyesinin dengelenmesine de büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

Yarım çay kaşığı karbonatı su ile karıştırarak bu karışımı bir macun kıvamına gelebilecek şekilde hazırlayın. Sonrasında ise bu bölgeye güzel bir şekilde masaj yaparak bu macun şeklinde ayarladığınız karışımı topuğunuza uygulayın.


Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Topuk dikenine ne iyi gelir evde , topuk dikenine ne iyi gelir doğal ve topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda topuk dikenine ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Topuk Dikenini Önleme Yöntemleri

Topuk dikeni problemi hemen gerçekleşen ya da herhangi bir ilk tetikleyicide meydana gelen bir sağlık problemi değildir. Bu sebep ile, en mantıklı olmuş olan topuk dikeni meydana gelmeden bu durumu olabildiğince önlemeye çalışmaktır. Oluşan topuk dikenini önlemek amacı için faydalı olmuş olabilecek bir takım tavsiyeler şu şekildedir:

 • Çok sayıda kemer desteği ile doğru ayakkabıları giyin.
 • Farklı amaçlar için uygun ayakkabılar giyin.
 • Egzersizden önce ısının ve gerinin.
 • Egzersiz yaparken kendinizi adım adım hızlandırın.
 • Düz, sert yüzeylerde koşmaktan kaçının.
 • Kilonuza ve kilonuzu korumaya dikkat edin. Kilo vermek ya da sağlıklı kilonuzu korumak, topuk dikenlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Topuk dikenine ne iyi gelir evde , topuk dikenine ne iyi gelir doğal ve topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda topuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Esansiyel yağlar

Biberiye ya da lavanta yağı gibi saf ve uçucu yağlar ya da hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi günlük kullanılan yağlar antienflamatuar özelliklerinden dolayı ağrıyı büyük oranda hafifletmeye ve düzeltmeye yardımcı olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda etkili bir nemlendirici olmuş olduğu için topukların yumuşamasını da sağlamaktadır. Tercih ettiğiniz yağı hafifçe ısıtın ve derin ama nazik bir şekilde topuğunuza masaj yaparak uygulayın.


Elma sirkesi

Her derde deva olmuş olan elma sirkesini topuk dikeni için de kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin kemikten çok daha fazla kalsiyumu (Ca) çıkardığı bilinmektedir. Bu sebep ile topuk dikeni için etkili olabilmektedir.

Ilık su ile dolu olmuş olan küvet içerisine birkaç damla elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı bunun içerisine sokup topuklarınızı iyice ıslatın. Bu işlem sonrasında ise bir havlu ile topuklarınızı özenle kurulayın.


Keten tohumu yağı

Keten tohumu yağı, iltihaplanmayı büyük oranda engellemeye da yardımcı bir omega-3 yağ asidi biçimi olmuş olan alfa-linolenik asit bakımından oldukça zengindir. Ilık su içerisine bir miktar keten tohumu yağı ekleyin ve bir havlu ile su içerisine batırın. Havluyu topuğunuzun etrafına sarın ve üzerine bir ısıtma yastığını özenle yerleştirin. En az bir saat açık bırakın ve bu süre içerisinde hareket etmekten kaçının.


Antienflamatuar bitkiler

Zerdeçal, zencefil, kırmızı biber ve kimyon tohumu gibi bazı bir takım bileşenler, güçlü antienflamatuar özellikleri ile bilinmekte ve tanınmaktadır.

Bu sebep ile, topuk dikeni problemi ile mücadele ederken bu bitkilerden oldukça fazla bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Yaklaşık 1 çay kaşığı kadar toz zencefili, zerdeçal, kimyon tohumlarını ya da karabiberi ılık su ile güzelce kaynatın. Bu ağrıyı hafifletmek amacı için bu karışımı bol miktarda içebilirsiniz.


Sonuç

Topuk dikenine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca topuk dikenine ne iyi gelir evdetopuk dikenine ne iyi gelir doğaltopuk dikenine ne iyi gelir bitkisel yöntemler ve topuk dikeni nasıl kırılır incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Topuk dikenine ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment