Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tırnak mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca tırnak mantarına ne iyi gelir evdetırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. tırnak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Tırnak mantarına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve tırnak mantarı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mantar sorunu olan kişiler tırnak mantarını ne öldürür, tırnak mantarına kesin çözüm ve tırnak mantarı tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Tırnak mantarına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?


Tırnak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Tırnak mantarına ne iyi gelir evde , tırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Tırnak mantarı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Tırnak mantarı evde tedavi yöntemleri
  • Tırnak mantarı doğal tedavi yöntemleri
  • Tırnak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri
  • Tırnak mantarı tıbbi tedavi yöntemleri
  • Tırnak mantarı kremleri
  • Tırnak mantarı ilaçları

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?


Tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalık olmakla beraber doktor tarafından reçete edilecek ilaçların kullanılması ile geçebilecek bir hastalıktır. Tırnak mantarı için reçete edilen ilaçlarla ya da doğal bitkiler ile uygun bir tedavi yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Bunun ile birlikte, uygulanacak tedavi seçimi kişiden kişiye göre ve tırnağın durumundan durumuna göre değişebilmektedir. Anti mantar ilaçlarının etkinlik oranları yaklaşık % 60 ile % 80 arasındadır ve değişiklik gösterebilmektedir. Pek çok zaman birkaç hafta, ay ve hatta yıllar süren bir tedaviye devam edilmesi de gerekebilmektedir.

Genellikle uygulanabilecek en etkili antifungal tedavi, derinlemesine yapılan çalışmalıdır. Bunun anlamı, uygulanacak olan tedavinin, tırnak mantarı enfeksiyonlarına sebep olmuş olması aynı zamanda tüm organizmalara karşı hareket etmesi gerekebilmesidir.

Doktor tarafından tavsiye edilen tedavi, tırnak ve tırnak yatağına kan yolu ile bir şekilde erişebilmeli ve kalınlaşmış olan tırnaklara ve tırnak altlarına nüfuz edebilmelidir. Antifungal ilaçların kullanılmasında ki asıl amaç genellikle mümkün olmuş olan en kısa sürede tırnak üzerinde etkili olmalı ve en az yan etkiye yol açmalıdır. Fakat , mevcut olan ilaçlar bu kriterlerin tümünü yerine getirememektedir.

Tırnak mantarı hemen hemen herkes de oluşabilecek bir sağlık sorunudur. Bu sağlık problemi için uygulanmakta olan tedavi yöntemlerini genellikle başvurduğunuz doktorlar seçmektedir. Pek çok doktor tedavi yönteminde ilaçlardan yararlanmaktadır fakat bu durum ameliyata kadar gidebilmekte ve hastanın durumuna göre değişebilmektedir. Bu gibi durumlarda, bazen tırnağın tamamen çıkarılması bile söz konusu olabilmektedir. Bu sebep ile tırnak mantarı sorununu yaşadığınız zaman hiç vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalısınız.

Enfeksiyonun hafif olmuş olması durumda genellikle çok derinlemesine bir tedavi yöntemine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun ile birlikte, bu tırnak mantarının tedavi edilmemesi durumunda, bu bölgede üzerinde ki enfeksiyonun giderek kötüleşme, sonrasında diğer bulunan tırnaklara ve cilde yayılma riski bulunmaktadır.


İlaç Tedavisi

Sık sık oluşan, terbinafin ve itrakonazol gibi mantar sorunlarının önüne geçerek önleyici tabletler, doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Ağız yolu ile yani oral yolla alınan bu ilaçlar vücutta ki kan dolaşımını hızlandırarak kan hücrelerine ulaşmaktadır. Bu sebep ile, mantar problemi yaşayan kişilerde bu mantar oluşan bölgelerde ki enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça fazla etkili olmakta ve mantar oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Kullanılan bu ilaçlar yavaş yavaş büyümekte ola n tırnak enfeksiyonlarında birkaç hafta ya da birkaç ay düzenli olarak kullanılabilmesi gerekebilmektedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra sıkılıp çok erken bir sürede kullanmayı durdurmak ve kullanmamak aynı tırnak da oluşan enfeksiyonun tekrarlanma ve ilaca tepki vermeme riskini artırabilmektedir.

Atlet ayağı olarak da bilinmekte olan ayak mantarı için de bu ilaçlar etkili olabilmektedir.

Bu ilaçların her ilaçta olduğu gibi bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin en yaygın olanları arasında, zamanla değişen tat alma hissi, şiddeti baş ağrısı, mide bulantısı, hazımsızlık ve sulu ishal bulunmaktadır. Bazı gıdalar ve diğer ilaçlarla etkileşeme girme riski de bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde mantar tedavisi uygulanması gereken kadınlarda bir doktor tarafından onay alması gerekmektedir. Kullanılacak ilaçlar doktor tavsiyesi üzerine alınmalı ve belirtilen sürede kullanılmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde tırnak mantar ilacı alınması çok fazla önerilmemektedir.


Antifungal Tırnak Cilaları

Anti mantar olmuş olan tırnak cilaları da, tırnak mantar tedavilerinde kullanılarak tercih edilebilmektedir. Ağız yolu ile yani oral yolla alınan ilaçları kullanmayı tercih etmeyen kişiler tarafından bu tırnak cilaları tercih edilebilmektedir. Fakat, tırnak cilaları oral yolla alınan ilaçlar kadar etkili olamamaktadır.

Doktor tarafından reçete edilmiş olan bir tırnak cilası genellikle 6 ile 12 ay arasında değişiklik gösteren bir süre boyunca kullanılmaya devam edilmektedir. En iyi sonucu alabilmek için hem oral yol ile alınan ilacı hem de tırnak cilalarını kullanabilirsiniz. Bu ilaçların doktor tarafından eçete edilmesi durumuna özen göstereniz sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.


Kişisel Bakım

Tedavi etkili olmaya başladığı zaman tedavinin uygulandığı ve bu tedaviye yanıt vererek, etkilenen tırnağın tabanından sağlıklı tırnak protein alma durumunuza göre doğru orantılı bir hızda uzamaya başlamaktadır. Eski virüslü tırnak, sağlıklı tırnak giderek büyüdüğünde kesilerek alınmalıdır.

Tırnak mantarı olan kişiler de ayaklar serin ve kuru tutulmalıdır. Bir kez giyilen çorabı bir daha giymemeye özen göstermelilerdir. Aynı zamanda sadece temiz ve pamuklu çorap giymelidir. Sıkı yani ayağa tam oturan veya sıkan ayakkabılardan uzak durulması da önerilmektedir. Tırnakların her hafta düzenli bir şekilde kesilmesi gerekmektedir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacı için mantar olan tırnak için ayrı bir tırnak makası kullanılmalıdır. Eski ayakkabılar bir daha kullanılmamalıdır bunun sebebi mantar sporlarından kurtulmaktır. Hızla çoğalma yeteneğine sahip olduklarından dolayı eski ayakkabılar atılmalı ve kullanılmamalıdır.


Tırnak Mantarı Ameliyatı

Bazen bazı durumlarda tırnak mantarı sorunu yaşayan kişilere cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Cerrahi yöntem, ciddi bir sağlık sorunu olan ve t sürekli ekrarlayan tırnak mantarı enfeksiyonlarını tedavi etmek amacı için uygulanabilmektedir. Enfekte olmuş olan tırnak dokusu çıkartılmakta ve enfekte olan bölgeye doğrudan antifungal bir krem uygulanabilmektedir. Tırnağın etten tamamen ayrılıp, çıkarılması nadiren de olsa gerekli olabilmektedir.


Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir

Tırnak mantarı teşhisi ve tedavisi için cilt hastalıkları bölümüne (dermatoloji) başvurulmaktadır.


Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Tırnak mantarına ne iyi gelir evde , tırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tırnak mantarına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Asit içerdiği için elma sirkesi onikomikoz oluşturan dermatofiti yok etmeye büyük ölçüde yardımcı olur. Asetik asit olarak da bilinen bu ilaç, bir kısım sirke ve iki katı sudan oluşur.

Etkilenen bu bölge gün içerisinde her 20 dakikada bir sirkeli su ile ıslatıldığında, mantarın oluşabileceği ortam hızla engellenmiş olmaktadır. Sike içerisinde ki asitten etkilenen alan temizlenene kadar tedaviye devam etmek gerekmektedir. Fakat bazen çevresindeki cildin tahriş olma ihtimali de bulunmaktadır. Bu durumda tedavi kesilmelidir ve ciddi bir yan etki gözlemlediğiniz takdirde bir doktor ile iletişime geçmeniz gerekmelidir.


Vicks

Vicks pek çok sağlık sorununda kullanılan keskin bir kokuya sahip kremdir. Viks, kendine özgü olmuş olan yapısından dolayı enfeksiyonların oluşmasını engellemek amacı için tırnaklara kolayca nüfuz edebilmektedir. Oldukça faydalı olduğu bilinen vicks mantar enfeksiyonları için sık sık doktorlar tarafından ya da kullanan kişiler tarafından tavsiye edilmektedir.


Karbonat

Bir diğer adı sodyum bikarbonat (NaHCO3) oldukça güçlü antifungal etkilere sahiptir. Yapılmış olan bazı çalışmalar sodyum bikarbonatın mantarla  ile mücadele edebildiğini göstermektedir. Su ve karbonatla yapmış olduğunuz karışımı tırnağınıza özenle yaymayı deneyin. Alternatif olarak, bir kova suya bir miktar karbonat ekleyin ve günlük olarak ayaklarınızı bu su içerisinde belli bir süre bekletin.


Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Tırnak mantarına ne iyi gelir evde , tırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tırnak mantarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

  • Duş ya da banyo yaptıktan sonra, cildinizin etkilenen bölgesini, özellikle de cildinizin kat yerlerini iyice kuruttuğunuzdan emin olun.
  • Bazı insanlar mantar enfeksiyonlarını diğer insanlara yayabilir. Mantardan kurtulmak için elbiselerinizi, yatak takımlarınızı ve havluları sık sık yıkamanız önemlidir.
  • Bir başkasının kişisel eşyalarını kullanmaktan kaçının
  • Pamuktan yapılmış gevşek veya cildinizde nem oluşmasını engelleyen malzemeden yapılmış giysiler tercih edin.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Tırnak mantarına ne iyi gelir evde , tırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı tırnak mantarında sıklıkla kullanılmış olan bir tedavi şeklidir. Bu uçucu yağ, antibakteriyel ve antiinflamatuar olmasıyla birlikte güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Çay ağacı yağındaki nanokapsülleri, tırnak mantarının ilerlemesini engellemektedir.


Zeytin yaprağı ekstratı

Zeytin yaprağı fenolik bileşikler de dâhil olmak üzere pek çok faydalı bileşik içermektedir. Zeytin bitkilerinin yapraklarından alınan ekstraktın önemli antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu sebep ile, tırnağı mantarına karşı kullanılmaktadır.


Kekik yağı

Kekik yağı da antibakteriyel, antiinflamatuar ve güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Bu sebeple tırnak mantarı enfeksiyonlarıyla mücadele etmede faydalı olabilmektedir.


Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağında orta zincirli yağ asitleri olmuş olan kaprilik asit, Candida ve bir diğer mantarların dayanıklı hücre duvarına nüfuz etme özelliğine sahiptir. Mantar hücrelerini eriterek enfeksiyonla mücadele edebilmektedir.


Lavanta yağı

Lavanta yağı antimikrobiyal özelliğe sahiptir bu sebeple, hafif yumuşak olan ayak tırnak mantarı vakaları için etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. Enfeksiyonun ilerlemesini de engelleyebilmektedir.


Sarımsak

Sarımsak, antifungal ajan olmuş olan allisin içerdiğinden, tırnak mantarını tedavi etmek için çok etkili bir evde tedavi yöntemi haline gelmektedir. Tırnak mantarı için sarımsağın kendisinden ya da sarımsak yağından faydalanılmaktadır.


Portakal yağı

Saf portakal yağı, mantar önleyici özelliklere sahiptir ve dolayısıyla tırnak mantarını tedavi etmek için kullanılabilmektedir. Enfekte olan tırnağa uygulandığında hem enfeksiyonla mücadele etmekte hem de mantarın ilerlemesini önlemektedir.


Limon suyu

Limon suyu antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir. Diğer bir yandan, limon suyu içerisin de bulunmuş olan sitrik asit ayrıca, tırnak mantarının yayılmasını önlemeye de yardımcı olabilmektedir.


Sonuç

Tırnak mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca tırnak mantarına ne iyi gelir evde, tırnak mantarına ne iyi gelir doğal ve tırnak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Tırnak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment