Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir evdetansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir doğal ve tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Tnsiyon düşüklüğüne ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluSuna DumankayaAhmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve düşük tansiyon problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde tansiyon sorunu olan kişiler düşük tansiyon neden olurtansiyon düşüklüğü nasıl yükseltilir, tansiyon düşüklüğüne hangi ilaç iyi gelirtansiyonu ne düşürürgibi aramalarla doğal tansiyon tedavisi yolları aramaktadır. Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?


Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir evde , tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir doğal ve tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Düşük tansiyon için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Tansiyon düşüklüğü evde tedavi yöntemleri
  • Tansiyon düşüklüğü doğal tedavi yöntemleri
  • Tansiyon düşüklüğü bitkisel tedavi yöntemleri
  • Tansiyon tıbbi tedavi yöntemleri
  • Tansiyon ilaçları

Hipotansiyon Nasıl Geçer?


Hipotansiyon olarak bilinen sağlık sorunu pek çok sebepten kaynaklanabilmektedir. Hipotansiyon yani halk arasında düşük kan basıncı olarak bilinen sağlık sorunu genellikle sadece belli başlı bir takım belirtilere neden olmuş olduğunda tedavi edilmektedir. Tedavinin amacı ve planı ise genel yaşam tarzı değişiklikleri ve hipotansiyonun altında yatan herhangi bir sebebi tedavi etmek ve iyileştirmek üzerine şekillenmektedir.

NOT:

Eğer doğal bir durum olarak hipotansiyon yaşıyorsanız ve bu durum sizin için kötü herhangi bir problem yaratmıyorsa, tedaviye nadiren de olsa gerek duyulmaktadır.


İlaçla Hipotansiyon Tedavisi

Çok nadir olan sağlık durumlarında, hipotansiyon problemi olmuş olan kişiler için bir takım ilaçlar doktor tarafından uygun görülürse reçete edilmektedir. Çünkü genelde, hipotansiyon sorunu belirtilerini kontrol altına alabilmek için yaşam biçiminiz üzerinde yapacağınız birtakım değişiklikler oldukça önemli ve yeterlidir ayrıca buna bir örnek vermemiz gerekirse sadece sıvı ve tuz alımını artırmanız oldukça uygun ve yeterli bir durum olabilmektedir.

Hipotansiyon sorunu için doktorların size tavsiye edebileceği bir takım ilaçlar olabilir ve belli bir süre ilaç tedavisi gerekebilir, genellikle kan basıncını ve kan hacmini genişletmek ya da arterleri daraltmak için kullanılmış olan bir takım ilaçlar doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Daha az ve daha küçük bir alana bir miktar daha fazla kan akışı sağlanarak bu bölgedeki kan basıncınızın artması amaçlanmaktadır.


Hipotansiyon İçin Hangi Doktora Gidilir?

Başlangıç bir durum olarak, aile hekiminiz sizin için hipotansiyon problemini teşhis ve tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Gerekli olduğu takdirde, herhangi bir kalp sağlığı uzmanına bir (kardiyoloğa), böbrek sağlığı uzmanına (nefrolog) ve gerekli görülürse beyin ve sinir uzmanına da (nörolog) başvurabilirsiniz. Gitmiş olduğunuz doktor problemin oluştuğu bölgeye ve sağlık sorununa göre sizi diğer bölümlere yönlendirerek başka doktorlara görünmenizi de sağlayabilir.


Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir evde , tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir doğal ve tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde düşük tansiyon tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Su

Vücudunuz da bulunan sistemlerinizin ve organlarınızın düzgün çalışmasını sağlamak ve sistemlerin sağlığını koruyarak sağlıklı ve düzenli bir şekilde işleyip çalışabilmesi için bol miktarda suya ihtiyaç duymaktadır. Bazı gibi durumlarda düşük kan basıncı aşırı ısınma ya da dehidratasyon ile tetiklenebilmektedir. Bu sebep ile bol bol sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Gün boyunca bol bol sıvı tüketmek, özellikle açık bir ortam da ve açık havada çalışırken vücudunuzun sulu kalmasını sağlamaktadır.


Tuzlu su

Tuzlu su oluşabilecek düşük kan basıncı problemine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu durum asıl nedeni tuz içerisinde bulunmuş olan sodyumun kan basıncını yüksek oran da arttırmasıdır. Fazla olan her şey gibi fazla kullanılan tuzun da sağlıksız olduğu kanıtlanmış bir durum olduğu için bu tedavi yöntemi olarak kullanılan yöntemi sadece sağlıklı miktarları aşmadan gerekli miktarda deneyin. Bu miktarı doktorunuza danışabilirsiniz ya da yaklaşık bir buçuk tatlı kaşığı tuzu bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz.


Kafein

Bir fincan sade ve güçlü bir kahve, sıcak çikolata, bir bardak kola ya da herhangi bir kafein içeren içecek içmek de geçici olarak kan basıncınızı artırabilmektedir. Sık sık düşük kan basıncı probleminde mustarip oluyorsanız, sabah uyandığınız zaman aç karnına bir fincan kahve içebilir ya da özellikle ortostatik hipotansiyonla mücadele ediyorsanız yemek yiyerek kan değerlerini normal bir düzeye çevirebilirsiniz. Fakat bu durumu alışkanlık haline getirmemelisiniz, çünkü kafeinin uzun vadeli etkileri net olarak belli değildir. Aynı zamanda kafeinli içecek olarak kola gibi zararlı ve asitli içecekleri sürekli tüketmek zararlı olabilmekte ve farklı sonuçlara sebep olabilmektedir.


Lif

Lif bakımından oldukça zengin olan gıdalar vücut içerisin de ki kan şekeri ve kolesterol düzeylerini kontrol etmek amacı için tüketilmelidir. Lif bakımından ve vitamin bakımından oldukça zengin olan havuç, bezelye, muz ya da tahıllar gibi sukroz ve lif bakımından zengin olan diğer gıdaları sık sık tüketmeye çalışabilirsiniz. Vücudunuzu besleyecek ve aynı zaman da bağışıklık sisteminizi iyileştirecek olan vitamin ve lif değeri yüksek olan bu sağlıklı gıdalar, vücut içerisin de ki hormonları düzenli bir hale getirerek hipotansiyonu da önleyebilmektedir.


Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Tansiyon düşmesine ne iyi gelir evde , düşük tansiyona ne iyi gelir doğal ve tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Aşağıda sizler için sıralanmış olan genel tavsiyeler bulunmaktadır bunlar yaygın bir durum olarak yaşanmış olan hipotansiyon türlerinden bazılarının belirtilerini kolay bir şekilde sınırlamaya yardımcı olabilmektedir:


Ayağa yavaş kalkın

Özellikle sabah ilk uyandığınız da yapmış olduğunuz hareketler yataktan acele etmeden yavaş yavaş kalkmak olmalıdır. Kalp atış hızınızı ve vücudunuzda ki meydana gelen kan akışını artırmak için önce diğer fiziksel hareketleri denemek de oldukça etkili ve yararlı bir durum olabilir.

Örneğin, yataktan kalkmadan önce yatak da gerinmek ya da oturduğunuz yerden kalkmadan önce bacaklarınızı hafif hafif biraz hareket ettirmek ani kan basıncı düşmesini önlemeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.


Uzun süre ayakta durmaktan kaçının

Gün içerisin de zun bir süre ayakta durmaktan kaçınmanız, nöral aracılı hipotansiyonu (kalp ve beyin arasında ki iletişimin yanlış olmuş olması nedeni ile oluşmuş olan düşük kan basıncını) önlemeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.


Özel çoraplar ya da taytlar giyin

Kullanılmış olan bu çoraplara özel sıkıştırmalı çoraplar da denmektedir. Bunlar bacakları sıkıca saran elastik çoraplar ya da taytlar denir. Ayaklarınızda, bacaklarınızda ve karnın bölgeniz de ki dolaşımı ve tansiyonunuzu artırmanıza da yardımcı olabilecek aynı zaman da bu çoraplar ekstra basınç sağlamaktadırlar. Bunun ile birlikte, herkese uygun olmuş olmayan bu destek çoraplarını kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Her bünyede ve hasta da aynı sonuçlara ve neticelere sebep olamayabiliyor.


Geceleri kafein kullanmaktan kaçının ve alkol alımını sınırlayın

Bu önlemleri almış olduğunuz takdir de, dehidratasyon yani sıvı kaybı yaşama riskini büyük oran da azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Aynı zaman da gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeye de özen göstermelisiniz. Çünkü vücut içerisin de yaşanan sıvı kaybı hipotansiyonu (yüksek tansiyon problemini) büyük ölçüde arttırarak, tetikleyebilmektedir.


Büyük bir tek öğün yerine küçük ama sık öğünler yiyin

Hemen hemen her diyetisyenin ve sağlık uzmanın da vermiş olduğu bir tavsiyedir. Bu şekilde beslendiğiniz zaman, yemek sonrası oluşan hipotansiyon (yedikten sonra düşük kan basıncının) yaşama riski büyük ölçüde önlenebilmektedir. Yemek yedikten sonra bir süre uzanmak ya da bir süre dinlenmek de hipotansiyon rahatsızlığına büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.


Sıvı Kaybının Önlenmesi

Dehidratasyon yani sıvı kaybı da tansiyon hastalığına yani hipotansiyon problemine sebep olabilmektedir. Bu sebep ile gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeniz oldukça önemli bir durumdur. Bu sebep ile oluşabilecek durumlara karşı, sıvı ve tuz alımını arttırarak kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Gün içerisinde vücudunuz için yeterli miktarda sıvı tüketmek, kan hacminizi büyük ölçüde artırarak kan basıncınızı normal bir hale döndürmeye oldukça fazla yardımcı olmaktadır.

Eğer hipotansiyon problemi yaşıyorsanız, beslenmenize ve yediğiniz besinlere ya da diyetinize dikkat etmelisiniz. Besinlerin yanı sıra bir miktar daha fazla tuz almanızın sağlığınız için yararı olabilir. Doktorunuz size hangi miktarda ve ne kadar tuz almanız gerektiği hakkın da bilgi verebilir ve günlük öğünlerinize, normal gıdalarınıza ne kadar tuz ekleyip eklememeniz gerektiğini ya da bir başka yöntem olarak tuz tabletleri alıp almayacağınızı söyleyebilir. Bu sebep ile doktorunuzdan herhangi bir onay olmadan önce diyetinize ilave tuz ilave etmeyin.


Kullanılan İlaçların Değiştirilmesi

Eğer doktorunuz size kullanmış olduğunuz ilaçların hipotansiyon rahatsızlığına sebep olduğu düşünülürse, ilacın dozunuzu değiştirebilir ya da kullandığınız ilaç yerine alternatif bir başka ilaç kullanmanızı önerebilir. İlaç kullanmaya başladığınız takdirde kullandığınız ilacı kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız gerekmektedir. İlaçları düzenli bir şekilde kullandığınızda bile kan basıncınızı kontrol etmeniz gerekir. Gözlemlenmiş olan bir değişiklik olduğu takdirde ya da herhangi basit bir değişiklik gördüğünüz de bu konu hakkında doktorunuza bilgi vermelisiniz. İlaç aldıktan sonra oluşan yani ilaç almaktan kaynaklanan herhangi bir yan etki varsa bu durumu da muhakkak doktorunuza bildirmelisiniz.


Hipotansiyonun Altında Yatan Nedenlerin Tedavi Edilmesi

Doktorunuz size hipotansiyon probleminin altında yatan başka bir sağlık problemi olduğunu düşünüyorsa ve bu durum yüzünden tetiklendiğini düşünüyorsa, size durumunuzu tam olarak anlamak için daha ileri testler yapmak isteyebilir ve bu durum için sizi bir hastaneye sevk edebilir.

Örnek verecek olursak, hipotansiyon probleminiz hormon sorunları ile ilgili bir durumsa hormon seviyelerinin tedavisini kontrol etmek için bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanına kolay bir şekilde başvurabilirsiniz.


Tansiyon Düşüklüğüne Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Tansiyona ne iyi gelir evde , tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir doğal ve düşük tansiyona ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Düşüktansiyon için bitkisel çözüm yöntemleri;


Hurma, Kuru üzüm, Kuru incir

Bu gıdaları tüketmek sağlık sorununuz ile başa çıkmanızda oldukça etkili olacaktır. Çünkü kuru meyveler hipotansiyon tedavisine büyük ölçüde iyi gelmekte ve tedavi sürecinde oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olabilmektedir. Hurma, sağlıklı kan değerleri için gerekli olmuş olan demir (Fe) açısından oldukça zengin bir besin ögesidir. Diğer bir yandan, kuru üzüm de özellikle tansiyon düşüklüğü için kullanılması ile oldukça popüler bir besindir. Kuru incir de meydana gelen düşük kan basıncı için faydalı olabilmektedir.


Badem sütü

Bademin içerisinde bulunan bileşenler ve sahip olduğu potasyum içeriği sayesin de tansiyonu büyük ayarlamaya yardımcı olmakta ve kan basıncının normale döndürülmesini büyük ölçüde sağlamaktadır. Diğer bir yandan, badem düşük oranda sodyum içerdiği için meydana gelen değişken kan basıncını da büyük ölçüde kontrol edebilmektedir. Oluşan hipotansiyonu tedavi etmek için günlük hayatta badem sütünü de sık sık deneyebilirsiniz.


Havuç

Havuç beta-karoten için oldukça etkili ve iyi bir kaynaktır ve yapılmış olan klinik araştırmalara göre, felç ve kalp krizi riskini de büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilen bir bitkidir. Beli miktarda tüketmek olası olabilecek olan kan basıncını normal tutmayı da desteklemektedir. Havuç aynı zaman da vücudun sıvı dengesini düzenleyen, bu şekil de kan basıncını normalleştiren potasyumu da bol miktarda içermektedir.


Fesleğen

Fesleğen pek çok sağlık sorununa iyi gelen ve oldukça etkili olan bir bitkidir. Aynı zaman da bu bitkiyi düşük tansiyon problemi için de sık sık kullanan kişiler mevcuttur. Bu mucizevi bitki düşük tansiyon hastalığı için oldukça faydalı olmaktadır çünkü içerisinde bulundurduğu yüksek C vitamini, magnezyum (Mg), potasyum (K) ve pantotenik asit bakımından son derece zengin olan bir bitkidir. Artı bir durum olarak, zihni büyük oranda sabit tutmaya ve dengelemeye de yardımcı olmakta ve oluşabilecek stresi azaltmaktadır.


Meyan kökü

Meyan kökü, düşük seviyeli kortizolün sebep olduğu düşük kan basıncını yani düşük tansiyon problemini normalleştiren etkili bir başka popüler bitkidir. Kortizolü parçalamaya yardımcı olan enzimi bloke etmek de ve sağlıklı bir şekilde adrenalin fonksiyonunu desteklemektedir. Aynı zamanda kronik yorgunluk sendromunun tedavisinde de oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir.


Pancar suyu

Çiğ olan pancar suyu pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Pancar suyu , hem düşük hem de yüksek kan basıncı sorunu ile büyük ölçüde mücadele etmeye yardımcı olmakta ve tedavi sürecini de hızlandırmaktadır. Hipotansiyon sorunu için çiğ pancar suyunu gün içerisin de yaklaşık iki kere tüketmek ve bunu bir hafta düzenli olarak uygulamak sağlığınızı düzeltmek ve yüksek ya da düşük kan basıncınızı sabitlemenize büyük ölçüde destek olacaktır. Bu konuda bir diğer doğal olarak evde yapılan meyve suları da oldukça faydalı olabilmektedir.


Limon

Limon ve limon suyu C vitamini bakımından oldukça zengin olmuş olan ve yüksek tansiyon probleminin tedavisinde oldukça etkili ola bir bitkidir, ancak özellikle dehidratasyon sebebi olan düşük kan basıncı için de sık sık kullanılabilmektedir. Limon içerisinde bulunan bileşenler sayesinde, karaciğer fonksiyonunu uyararak ve sindirim sistemine büyük ölçüde yardımcı olarak vücudunuza bir miktar enerji vermektedir. Bu sebep ile düşük kan basıncı problemlerinde sık sık kullanılan limon ya da limon suyu yöntemini sizler de deneyebilirsiniz.


Zencefil

Zencefil pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça sağlıklı ve lezzetli olan bir bitki ve baharattır. Aynı zamanda bu mükemmel bitki oldukça güçlü antioksidanlar ve kan basıncı düzeylerindeki dalgalanmaları önlemeye yardımcı olabilen zingerone, gingerol ve shogaol gibi bazı bitki kimyasalları içerdiğinden dolayı hem hipertansiyon hem de hipotansiyon için bir diğer ortak evde tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkabilmektedir.


Bal

Bal oldukça lezzetli ve sağlıklı bir besin olarak sofralarımıza konuk olarak aldığımız bir besindir. Ayrıca bal neredeyse tüm sıkıntı ve rahatsızlıkların tedavisi için de sık sık kullandığımız bir ilaç olarak da karşımıza çıkar. Bu çok fazla özelliği olan ve her yönden iyi olmuş olan besini düşük tansiyon ya da hipotansiyon sorununu tedavi etmek amacı için de sık sık kullanabilirsiniz. Bu yöntem bilinen en iyi doğal ilaçlardan biri bal ile uygulanabilecek oldukça kolay ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Eğer düşük kan basıncı problemi nedeni ile bir miktar sıkıntılar yaşıyorsanız ve baş dönmesi hissediyorsanız, bal tüketmek bu sorunlara anında etki edebilmektedir. Bu sebep ile herhangi bir sıkıntı anında bala başvurabilirsiniz.


Nar

Nar, düşük kan basıncı için oldukça etkili olan ve uzun süre kullanılan oldukça etkili ve doğal bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkan bitkilerden yalnızca bir tanesidir. Bu mucizevi bitki kişilerde meydana gelen kan basıncını korumak için farklı yollarla ve çeşitli şekillerde tüketebilmektedir. Bunu bir meyve olarak yiyebilir ya da suyunu çıkarıp içerek tüketebilirsiniz.


Sonuç

Baş ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca baş ağrısına ne iyi gelir evdebaş ağrısına ne iyi gelir doğal ve baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. 

Genelde tansiyon sorunu olan kişiler düşük tansiyon neden olurtansiyon düşüklüğü nasıl yükseltilir, tansiyon düşüklüğüne hangi ilaç iyi gelirtansiyonu ne düşürür, tansiyon kaç olursa düşüktür gibi aramalarla doğal tansiyon tedavisi yolları aramaktadır. Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment