Siyah Noktalara Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Siyah noktalara ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca siyah noktalara ne iyi gelir evdesiyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Siyah noktalara ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve Siyah nokta problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde siyah nokta sorunu olan kişiler siyah noktalara kesin çözüm ve siyah noktalara ne yapmalı gibi aramalarla doğal siyah nokta tedavisi yolları aramaktadır. Siyah noktalara ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Siyah Noktalara Ne İyi Gelir?


Siyah noktalara ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Siyah noktalara ne iyi gelir evde , siyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Siyah noktalara için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Siyah noktalara evde tedavi yöntemleri
  • Siyah noktalara doğal tedavi yöntemleri
  • Siyah noktalara bitkisel tedavi yöntemleri
  • Siyah noktalara tıbbi tedavi yöntemleri
  • Siyah nokta maskeleri

Siyah Noktalar Nasıl Neçer?


Siyah nokta problemi neredeyse herkesin büyük bir problem olarak gördüğü bir cilt sorunudur. Hemen hemen herkesin burun bölgesinde ya da alın, yanak ve çenelerinde siyah nokta bulunabilmektedir. Siyah nokta gidermek için herhangi bir uzmana danışmadan önce evde yapılabilecek birkaç pratik yöntem bulunmaktadır. Siyah noktalar ile baş ederken doğal tedavi yöntemlerinin istenilen sonuçları vermemesi durumunda da bir uzmandan yardım alınabilmektedir.

Siyah noktaları tedavi etmek için şu yöntemler faydalı olabilmektedir:

  • Düzenli cilt bakımı
  • Siyah noktalarla mücadele eden bazı cilt bakım ürünleri
  • Siyah noktaların bir uzman tarafından temizlenmesi

Siyah noktaları tedavi etmenin bazı yöntemleri şunlardır:


Siyah Nokta Bantları

Siyah noktaların vücutta en fazla belirgin olduğu ve görüldüğü alan burun üstüdür ve çenedir. Piyasada satılan burun üzerinde ki küçük sinir bozucu siyah noktalardan kurtulmak amacı için tasarlanmış pek çok ürün bulunmaktadır. Fakat almış olduğunuz ürüne ve kalitesine göre değişmektedir, eğer ucuz olduğu için sıradan, bilinmeyen bir markadan aldığınız bir ürünü kullanıyorsanız bunlar genellikle siyah noktaların sadece ucunu çekerek çıkarmaktadır. Geri kalan yağ, ölü cilt dokusu ve bakteriler aynı şekilde gözeneklerde kalmaya devam etmektedir. Bazen siyah noktanın durumuna göre almış olduğunuz ürünün kalitesi iyi olmuş olsa da siyah noktalar tam anlamıyla geçmeyebilir. Geçici bir çözüm olarak kullanılabilse de, siyah noktaların tekrar geri gelmesini önleyememektedir.


Siyah Nokta Karşıtı Bakım Ürünleri

Siyah noktaların tedavisi ve oluşmasını önlemek amacı için cildin her gün temiz su ile yıkanması yeterli olmuş olsa da, bazı durumlar da oluşan siyah noktalarla mücadele etmek için topikal merhemlerden, peelinglerden ve temizleme jellerinden ya da cilt doktorunuza danışarak yardım alabilirisiniz.

Bazı kozmetik ürünler, gözeneklerde bulunan yağı ve kiri temizleyebilmektedir. Düzenli olmuş olarak bu yöntemlerden yararlanmak siyah noktaların büyük ölçüde azaltılmasını ve cildin arınmasını sağlayabilmektedir.


Siyah Noktanın Çıkarılması

Siyah noktalar hemen hemen herkesin yaşadığı bir problemdir. Bu siyah noktalardan pek çok yöntemle kurtulabilirsiniz. Standart bir şekilde evde uyguladığınız tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı ya da çok derin siyah nokta problemlerinin varlığı söz konusu olmuş olduğunda, bir dermatologdan yardım alınabilmektedir. Dermatolog özel bir alet yardımı ile siyah noktaları cildinizden temizleyebilmektedir. Bu yöntem genellikle, çok daha büyük ve derin olmuş olan komedo isimli siyah noktalar için uygulanmaktadır.

Komedo tipli siyah noktaların evde çıkarılmaya çalışılması oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu sebep ile siyah noktalarınızı sıkarken zorlamamalısınız. Bu durum ciltte inflamasyona, şiddetli akne ve sivilce problemlerine, cilt hücresi duvarlarının reptüre olmasına da yol açabilmektedir.


Lazer Tedavisi

Siyah noktaların oluşumunu engellemek amacı için IPL ve LED gibi cihazlardan yararlanılabilmektedir. Bu cihazlar ile uygulanan tedavi yönteminde cilt gözeneklerini küçülterek siyah nokta oluşumunun önüne geçilmekte ve önlemektedir. Cihazdan yayılan IPL ve LED ışıklar, cilt yüzeyinin altına hatta derinlerine nüfuz edip buralara inerek kollajen üretimini teşvik etmektedir. Aynı zamanda, aknelere yol açmış olan cilt üzerindeki bakteriler de bu tedavi yöntemi uygulanırken temizlenmektedir.


Kimyasal Peeling

Siyah nokta problemi pek çok kişi için oldukça rahatsız edici olmuş olan bir cilt sorunudur ve bazı siyah noktalar ciltten temizlenmemekte ve cilt üzerinde kalmakta çok ısrarcı olmaktadır. Siyah noktadan çok şikayetçiyseniz bu problemlerinizin bir uzman tarafından kimyasal peeling uygulanabilmektedir. Bu yöntemde, kimyasal bir çözelti cilde uygulanmakta böylece cilt altında kalmış olan kir, yağ ve ölü cilt hücreleri cilt yüzeyine çıkartılmaktadır.


Mikrodermabrazyon

Bir diğer yöntemlere oranla çok daha hafif bir uygulama olmuş olan mikrodermabrazyon kişilere bir uzman tarafından uygulanmaktadır. Güçlü bir çekme kuvveti bulunan bu alet ile, cilt tabakasında bulunmakta olan kir, yağ ve ölü hücreler çekilmektedir. Böylece siyah noktaların tedavi edilmesine büyük bir ölçüde yardımcı olabilmektedir.


Siyah Nokta İçin Hangi Doktora Gidilir

Siyah nokta tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır.


Siyah Noktalara Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Siyah noktalara ne iyi gelir evde , siyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda siyah noktalara ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Yumurta

Evde cilt bakımı yapmak amacı için kullanılabilecek en uygun malzemelerden birisi de yumurtadır. Siyah noktalarla mücadele etmeye yardımcı olmuş olan yumurta, aşırı cilt yağını da önlemektedir. Yumurta akı, siyah noktaları temizlemekte ve gözenekleri sıkılaştırmaktadır.


Kil

Kil, cilt üzerinde bulunmakta olan kirleri temizlemekte ve gözenekleri oldukça iyi bir şekilde kirden ve gözeneklere dolan tozdan arındırmaktadır. Aynı zamanda doğal bir antibakteriyel olmuş olduğu için düzenli olarak uygulandığında, siyah noktaların oluşumunu da engellemektedir.


Kömür

Aktif odun kömürü son yıllarda cilt bakım ürünlerinde sık sık kullanılan bir malzeme haline gelmiştir. Siyah noktalar için kullanılmasının asıl sebebi ise cilt üzerindeki aşırı yağı emmesi ve gözenekleri açmasıdır. Bu neden ile, cildi siyah noktalardan arındırmak için oldukça faydalı olabilmektedir.


Aspirin

Aspirin, güçlü bir antiinflamatuardır ve bu sebep ile de, siyah noktalar nedeniyle kızarak ve şişen cildi rahatlatabilmektedir. Ölü cilt hücrelerini de temizleyerek cilt gözeneklerini küçültmektedir.


Karbonat

Karbonat hem antibakteriyel hem de antifungal bir maddedir. Aynı zamanda, cildi temizleme kirlerinden arındırabilecek temizleyici özelliklere sahiptir. Bu sebep ile, siyah noktalarla mücadele etmek için pek çok kişi tarafından evde kullanılabilmektedir.


Tuz

Siyah noktalardan kurtulmanın bir diğer basit ve etkili yöntemi de tuz kullanmaktır. Siyah noktadan etkilenen alanın tuzla temizlenmesi, aşırı yağın kaldırılmasını sağlayabilmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel olmuş olduğu için cilt sağlığını da desteklemektedir.


Süt

Siyah noktalardan etkilenmiş olan bölgeyi sütle temizleyerek arındırmak cilde oldukça iyi gelebilmektedir. Sütü cilde uygularken hafifçe fırçalayabilirsiniz. Böylece, ölü cilt hücreleri parçalanmakta ve ciltten çıkmaktadır.


Siyah Noktalara Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Siyah noktalara ne iyi gelir evde , siyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda siyah noktalara ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. İşte siyah noktalara en iyi maske tarifleri.


Yulaf ve Yoğurt Maskesi

Cildiniz normal cilt yapısına göre çok daha hassas bir yapıda ise ve siyah noktalar yüzünüzün neredeyse tüm alanına dağılmışsa; yüzünüze uygulayacağınız maskenin çok daha yumuşak bir kıvamda olması gerekir. Yapımı oldukça kolay olan bu maske düzenli kullanıldığı takdirde ise oldukça olumlu sonuçlar gösterecek ve yüzün normalden daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

Yulaf ve yoğurt maskesi tarifi; 1 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi ya da una, 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Bu maskeyi uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre bir ya da yarım yemek kaşığı kadar süzme yoğurdunu da bu karışıma ekleyerek yeniden karıştırabilirsiniz. Daha sonra temizleme jeli ya da bitkisel sabun ile yeni temizlediğiniz cildinize, parmaklarınız ya da bir pamuk yardımı ile karışımı iyice yayın. Bu karışımı 20-25 dakika boyunca yüzünüzde beklettikten sonra ise, önce ılık sonrasında ise soğuk su ile durulamasını sağlayabilirsiniz.


Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay son zamanlarda zayıflamak isteyen kişilerin ilk olarak koştuğu yöntemlerden birisidir. Yeşil çay hem zayıflama için hem de kozmetik ürün yapımında oldukça etkili bir bitkidir. Pek çok alanda kullanılabilen yeşil çay cilt üzerinde ve siyah noktalarda da etkilidir. Siyah noktalara çözüm arayan kişiler de yeşil çaya başvurarak yeşil çaydan yardım alıyor.

Tarifimizde havan içerisinde ezerek toz haline gelmiş olan 1 yemek kaşığı yeşil çayı macun kıvamını alana kadar az miktarda limon suyu ve 1 çay kaşığından daha az miktarda olan tuzla karıştırın. Yeterli kıvamı (macun kıvamı) alınca da, temizlenen siyah noktaların olduğu bölgeye uygulayın ve 15-20 dakika bekletip soğuk su ile yıkayın.


Kil Maskesi

Kil cilt sorunlarında oldukça fazla kullanılan bir toprak türüdür. Kilin temizleyici ve yumuşatıcı etkisi oldukça fazladır. Aynı zamanda kil, elma sirkesinin gözenekleri açma özelliği ile birleşerek cildinizde harikalar yaratacaktır.

Yapmanız gereken şey, 1 yemek kaşığı kile, 1 yemek kaşığı kadar gül suyu ve 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ekleyerek bu karışımı macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Öncesinde temizleme jeli ya da bitkisel bir sabun ile temizlenmiş olan siyah noktanın bulunduğu bölgeye bu karışımı güzelce uygulayın ve kil yüzünüzde kuruyana kadar (yaklaşık 20-25 dakika) bekleyin. Kil kuruduktan sonra ilk olarak yüzünüzü ılık su ile, sonrasında ise soğuk su ile iyice yıkayarak temizleyebilirsiniz.


Limonlu ve Ballı Tarif

Bal, hem temizleyici hem de antibakteriyel özelliklere sahip bir besindir. Limon ile birlikte karıştırıldığında ise siyah noktalar için harika bir ikili oluşturur. Uygulama aşamasında yapmanız gereken ilk şey maske karışımını hazırlamanızdır.

İlk olarak yarım limon suyunu sıkarak içerisine 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak elde ettiğiniz karışımı, temizleme jeli ya da bitkisel sabun ile temizlenmiş olan siyah nokta bakımından sorunlu olan bölgeye sürebilirsiniz ya da yarım limonun üstüne doğrudan bal döküp, o bölgeyi limon ile ovarak uygulayabilirsiniz. Son olarak ise yüzünüzde ki karışımı 15-20 dakika beklettikten sonra su yardımı ile yıkayıp durulayın.


Limon ve Karbonhidrat Maskesi

Limon suyu ve karbonat ikilisi birlikte çok iyi bir yağ ve kir çözücü olarak kullanılmaktadır. Yapacağını maskede, limon gözeneklere direkt yolla nüfus ederek, gözeneklerde birikmiş olan kir ve yağı çözerken; karbonat da ovma yardımı ile gözeneklerin içinin boşalmasını kolaylaştırmaktadır. Bu maskeyi dilerseniz yemeklik tuz ile de uygulamasını sağlayabilir ve cildinizde peeling etkisi yaratabilirsiniz.

Uygulayacağınız ve hazırlayacağınız cilt maskesine göre, 1 yemek kaşığı karbonat ya da tuz içerisine, yarım limon suyu ekleyerek karışımı macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırmalısınız. Ardından ise siyah nokta bakımından sorunlu olan bölgeye parmaklarınız ile oval hareketler yaparak yavaş yavaş sürün ve yüzünüzde 15-20 dakika arası bekletin. Son olarak ise yüzünüzü soğuk su yardımı ile iyice durulayın. Soğuk su uygulanmasının sebebi ise; soğuk su cildi gerecek ve bu sayede gözeneklerin kapatılmasına yardım edecektir.


Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı cildinizdeki gözenekleri temizlerken; cilt gözeneklerini sıkılaştırarak siyah nokta oluşma riskini de büyük ölçüde azaltır. Düzenli bir şekilde bu maskeyi uyguladığınızda cildiniz çok daha canlı ve pürüzsüz görünecektir. Cildiniz aşırı yağlı bir yapıda değilse; cildi kurutan kil maskesine alternatif olarak fazla kurutmayan yumurta akı maskesini deneyebilirsiniz.

Uygulanacak olan maske tarifine göre, 1 yumurtanın akını yüzünüze ince bir tabaka oluşturacak şekilde parmak uçlarınızla yüzünüze uygulayın. Yumurta akının yüzünüzde 15-20 dakika kurumasını bekleyip ardından yüzünüzü soğuk su yardımıyla güzelce yıkayın. İşlem sonrası cildinize nemlendirici uygulayarak da cildinizin kurumasını da tamamen önleyebilirsiniz.


Siyah Noktalara Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Siyah noktalara ne iyi gelir evde , siyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Limon ve tarçın

Limon suyu ile birlikte kullanıldığı zaman tarçın oldukça etkili olabilmektedir. Limon antibakteriyel olmuş olarak çalışırken, tarçın da kan dolaşımını hızlandırmakta ve cildi parlataraki güzelleştirmektedir. Tarçınlı limon suyu hem siyah noktaları temizlemekte hem de gözenekleri sıkılaştırmaktadır.


Aloe vera

Aloe vera bitkisi pek çok cilt problemi ve cilt lekelerine iyi gelmektedir. Yalnızca cilt problemleri ve cilt lekeleri değil aynı zamanda siyah noktalar söz konusu olduğunda da, gözenekleri temizlemekte ve aşırı yağ üretimini kontrol altına almaktadır.


Zerdeçal ve nane

Siyah noktaları temizlemeye yardımcı olmakta olan bir diğer yöntem ise zerdeçal ve nane suyu karışımıdır. Doğal bir antibakteriyel ve antimikrobiyal olarak bilinen zerdeçal, nanenin cildi rahatlatma özelliği ile bir araya gelince siyah noktalar için oldukça etkili olabilmektedir.


Domates

Siyah noktaların kurutulmasına yardımcı olması amacı için domates bir seçenek olabilmektedir. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidan olmuş oladuğundan cilt üzerinde hasara yol açan serbest radikallerle de mücadele edilebilmektedir.


Yeşil çay

Antioksidan denilince yeşil çay gibisi yoktur. Yeşil çay güçlü bir antioksidan olmuş olduğu için cildi temizlemekte, kirler ve siyah noktalarla mücadele etmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.


Çilek

Siyah noktaları temizlemek için çilek kullanmak oldukça eğlenceli ve keyifli olabilmektedir. Aynı zamanda hoş bir kokuya da sahiptir. Tıkalı olmuş olan gözenekleri temizlemeye yardımcı olan çilek, C vitamini açısından zengin olduğu için cildin kurumasını önlemekte ve cildi nemlendirmektedir.


Bal

Antibakteriyel olarak biline bal, siyah noktalarla etkili bir şekilde mücadele edebilmektedir. Limon suyu ile karıştırılınca cildi aydınlatmaya ve arındırmaya da yardımcı olabilmektedir.


Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı laurik asitten oluşmaktadır ve bu sebep ile de, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Siyah noktalarla mücadele ederken aynı zamanda, cildi beslenmekte ve nemlendirmektedir.


Hint yağı

Hint yağı, siyah noktalara sebep olmuş olan cilt kirlerini ve ölü cilt hücrelerini temizlemektedir. Böylece, cilt gözenekleri arındırılmaktadır.


Jojoba yağı

Jojoba yağı cilt yağına oldukça benzemektedir. Bu sebep ile, cilde uygulandığı takdirde, siyah noktalara yol açan aşırı sebum üretimini azaltmaktadır. Gözenekleri temizlemekte ve siyah noktalardan arındırmaktadır.


Sonuç

Siyah noktalara ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca siyah noktalara ne iyi gelir evdesiyah noktalara ne iyi gelir doğal ve siyah noktalara ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Siyah noktalara ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve uçuk problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyeler bulunmuşlardır. Genelde siyah nokta sorunu olan kişiler Siyah noktalara kesin çözüm ve siyah noktalara en iyi maske gibi aramalarla doğal siyah nokta tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara Siyah noktalara ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment