Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca saç dökülmesine ne iyi gelir evdesaç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Saç dökülmesine ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Saç dökülmesine ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve saç dökülmesi problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde saç dökülmesi sorunu olan kişiler saç dökülmesine kesin çözümsaç dökülmesine karşı şampuan, saç dökülmesine ilaç, saç dökülmesine karşı maske ve evde saç dökülmesine çözüm aramalarıyla saç dökülmesine doğal tedavi yolları aramaktadır. Saç dökülmesine ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?


Saç dökülmesine ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Saç dökülmesine ne iyi gelir evde , saç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Saç dökülmesi için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Saç dökülmesi evde tedavi yöntemleri
 • Saç dökülmesi doğal tedavi yöntemleri
 • Saç dökülmesi bitkisel tedavi yöntemleri
 • Saç dökülmesi tıbbi tedavi yöntemleri
 • Saç dökülmesine karşı şampuanlar
 • Saç dökülmesine karşı ilaçlar
 • Saç dökülmesine karşı maskeler
 • Saç dökülmesine karşı serumlar
 • Saç dökülmesine karşı kürler

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?


Saç dökülmesi problemi hemen hemen herkesin başına gelebilmektedir. Oluşan sağlık problemleri de saç dökülme sorununa sebep olabilmektedir. Yalnızca sağlık problemi değil aynı zaman da değişen şampuanlar da kişiler de saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca menopozdan ya da doğumdan kaynaklı olmuş olan saç dökülmesi problemine de sık sık rastlayabilmekteyiz. Bu sebeplerden dolayı oluşan saç dökülme problemleri genellikle yaklaşık 6 ay ile 2 yıl sonrasına kadar normale dönmektedir.

Hastalıktan dolayı (ateş gibi), radyasyon terapisinden kaynaklanan, ilaç kullanımından ya da bir diğer nedenlerden ötürü oluşmuş oluşan saç dökülmesi problemi için uygulanması gereken herhangi bir tedavi yöntemi gerekli değildir. Saç dökülmesi genellikle sona ermiş olduğun da ya da uygulanan terapi bittiğinde dökülen saçların yerine yeni saçlar çıkarak kendiliğinden büyür. Dökülen saçlar yerine yenisi çıktıkça ve büyüdükçe bir peruk, şapka ya da bir diğer örtüleri
giymek isteyebilirsiniz.

Saç stilleriniz, saç dökülmesi problemini bir miktar da olsa örtebilir örneğin saç örgüleri, saç parçaları ya da saç stilindeki diğer bir değişiklikler saç dökülmesini kolayca gizleyebilir. Bu durum genellikle saç dökülmesi problemine yapılabilecek en ucuz ve en basit yaklaşımlardandır. Saç parçaları, yara izi ve enfeksiyon riski sebebi ile kafa derisine dikilmemelidir.


İlaç Tedavisi

Saç dökülmesi problemi bir doktora başvurmak ve ardından bu dökülmeler için reçete dahilinde ilaç kullanmak muhtemelen saç dökülmesi probleminin ve tedavisinin uygulanacak ilk adımı olacaktır. Bu ilaçları eczanelerden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Aynı zaman da ilaçların yanı sıra topikal kremleri ve doğrudan saç derisine uygulanan jelleri de doktor reçetesi dahilin de kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi için kullanılmış olan en yaygın ilaçlardan biri de minoksidil olarak bilinmektedir. Pek çok doktor saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler için minoksidil de önerebilmektedir. Fakat doktor dahilinde kullanmak oldukça önemlidir. Doktor tarafından reçete edilmeyen ilaçlar kişilere başka zararlar verebilmektedir.

Reçete dahilinde kullanılan ilaçlar genellikle saç dökülmesini büyük oran da onararak tedavi edebilir. Pek çok doktor erkek tipi kellik için oral antibakteriyel finasterid ilaçları kolay bir şekilde reçete edebilmektedir. Saç dökülmesi problemini olabildiğince yavaşlatmak için reçete edilen bu ilaçları her gün düzenli bir şekilde almak gerekmektedir. İlacı kullanmaya başlayan ve düzenli bir şekilde kullanmaya devam eden bazı erkeklerin saçları yeniden uzamaya ve büyümeye başlayabilmektedir. İlacın bazı kişiler de nadir görülen yan etkileri arasında cinsel isteksizlik bulunduğu söylenmektedir. Diğer bir yandan, bu ilacın bir takım zararları da olabilmektedir bu zararların biri hızla büyümekte olan
prostat kanserinin türü arasında bir bağlantı olmuş olabilir.

Doktor tarafından reçete edilen ve önerilen ilaçlardan biri de kortikosteroid olmuş olan prednizon isimli tedavi sürecine etkili olan bir ilaçtır. Alopesi areata tipi saç dökülmesi problemi olmuş olan bireyler oluşan iltihabı azaltmak amacı için ve bağışıklık sistemini bir miktar bastırmak için kullanmaktadır. Kortikosteroidler adrenal bezler tarafından yapılmış olan hormonları taklit eder. Vücut içerisinde bulunmuş olan yüksek miktardaki kortikosteroid inflamasyonu azaltır ve bağışıklık sistemini de baskı altına alır.

Yukarda sizler için sıralanmış olan ilaçların bazı yan bir takım etkileri bulunmaktadır, bu sebep ile aşağıdaki sağlıksal koşullara özen gösterip dikkate alınmalıdır:

 • Glokom (optik sinir hasarına ve görme kaybına neden olabilecek bir göz hastalıkları)
 • Alt bacaklarda sıvı birikmesi ve şişme (ödem)
 • Daha yüksek tansiyon
 • Katarakt
 • Yüksek kan şekeri

Kortikosteroid kullanımının bazı yan etkileri ise şunlardır:

 • Enfeksiyonlar
 • Kemiklerden kalsiyum kaybı (osteoporoza neden olabilir)
 • Cilt hassasiyeti ve morarma
 • Boğaz ağrısı
 • Ses kısıklığı

İmmünoterapi

Kişiler de meydana gelen bütün saçların dökülmesi durumunda uygulanabilecek bir takım yöntemler vardır bu tedavi yöntemleri ise en etkili tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi problemini yaşayan hasta, yavaş yavaş artan dozlarda, haftada bir kez saçsız deriye ilacı kolay bir şekilde uygular. Uygulanan bu dozlar sayesinde saç kişilerde yaklaşık 3 ay sonra yeniden oluşmaya başlar.

Yan etkileri bulunabilen bu ilaçlar da;

 • Alerjik reaksiyon,
 • Hafif dermatit
 • Egzama
 • Şiddetli bir cilt reaksiyonunu içerebilir.

Dozaj artış oranının düşürülmesi saç dökülmesi probleminin önüne geçerek büyük oranda yardımcı olabilir. Nadiren, hasta da vitiligo ya da pigmentasyon lekeleri gelişebilir. Bu gibi durumlarda bir doktora danışmanızda fayda var.


Saç Dökülmesi Ameliyatı

Bazen bazı durumlarda doktorların reçete dahilinde kullanmanızı istediği ilaçlar saç dökülmesi probleminin önüne geçmesini engellemek ve durdurmak için yeterli olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda meydana kellik problemi ortaya çıkabilir, kellik probleminin tedavisi için ise pek çok cerrahi uygulama ve prosedür uygulanabilmektedir.

 • Saç Nakli Ameliyatı:Saç nakli pek çok saç dökülmesi durumunda ya da kellik problemi yaşayan kişilere uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminin ameliyatı, kafa derisinin kelleşmiş olan saçsız bölgelerine, deriye uygun saç tellerinin yerleştirilmesini doktor tarafından uygulanarak tedavi edilebilmektedir. Ameliyat, genellikle kalıtsal kellik problemi tipine sahip olmuş olan ve kafa tasının üst kısmında bulunmuş olan saçları dökülmüş ve kaybetmiş kişiler için oldukça etkili olmaktadır. Bu tip saç dökülmesi progresif olmuş olduğundan (devam edebildiğinden), zaman içerisinde birden fazla ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Kafa derisi ameliyatı:Kafa derisinde oluşan kelliğin ve saç dökülmesinin olduğu deriler çıkarılarak saçlı olmuş olan derinin birleştirilmesini içeren bir ameliyat yöntemidir. Başka bir seçenek olarak ise cerrahi bir müdahale ile doktor kelliğin olduğu bölgeye saçlı deri ile yama yaparak o bölgeyi kolay bir şekilde kapatabilir.

Kellik sorunu için yapılmış olan bu cerrahi yöntem hem çok pahalı hem de çok riskli bir durumdur. Oluşabilecek bu riskleri arasında da şunlar bulunmaktadır:

 • Yamalı saç büyümesi
 • Kanama
 • Geniş yara izleri
 • Enfeksiyon

Bu problemler herkes de aynı olmak zorunda değil kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.


Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi probleminin teşhisi ve tedavisi için sağlık ocakların da bulunan aile hekimleri, hastaneler de iç hastalıkları uzmanları ve dermatologlardan sıra ve randevu alarak yardım isteyebilirsiniz. Aynı zaman da saç nakli ameliyatları için de dermatologlara ve plastik cerrahlara başvurabilirsiniz. Bu işlemler genellikle özel hastanelerde yapılmaktadır. Bu sebep ile başvuracağınız yerlere dikkat etmeniz önerilmektedir.


Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Gün içinde oluşan problemleri ve stresi düşürmek ve en aza indirgemek, kolay bir şekilde uygulanabilecek sağlıklı bir diyet programı ile yemek yemek ve saçları yıpratmayacak mantıklı kuaför teknikleri kullanmak ve eğer mümkünse saç dökülmesine sebep olmayan doktor tarafından reçete edilen ilaçlara geçmek saç dökülmesi sorununu önlemenin bazı biçimleri arasında kolay bir şekilde sıralanmaktadır. Fungal enfeksiyonlar saç dökülmesi problemine sebep olabilmektedir, bu neden ile hem sağlığınızı hem de saçlarınızı temiz tutmak için kişisel şapkaları, tarakları, fırçaları ve bir diğer kişisel saç malzemelerini paylaşmamak bu problemlerin ve oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir.


Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?

Saç dökülmesine ne iyi gelir evde , saç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde saç dökülmesine kesin çözüm için uygulanacak yöntemler.


Yağ Masajı

Saç dökülmesi problemini en aza indirip sorunu azaltmak için alabileceğiniz ilk adım, saç derinize uygun olan bir saç yağı ile güzel birşekilde masaj yapmaktır. Doğru saç yapısına uygulanacak ve doğru saç yağı ile yapılan saç derisi masajı, saç foliküllerine olmuş olan kan akışını büyük oranda artıracak, kafa derisini koşullandıracak ve saç köklerinin kuvvetini artıracaktır. Bu şekilde saç dökülmesi ve neticesinde oluşabilecek olan kellik sorunun önüne büyük oranda geçmiş olacaktır. Aynı zamanda bu şekilde kişilerde gevşemeyi ve rahatlamayı teşvik edecek oluşan stres duygularını büyük oran da azaltacaktır.

 • Hindistan cevizi
 • Badem yağı
 • Zeytinyağı
 • Hint yağı
 • Amla yağı

Yağı gibi yağları tercih ederek saç masajlarınız da bu saç yağlarını ya da bildiğiniz başka saç yağlarını kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer biraz sabırsızsanız ve daha iyi daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız bunun için baz yağına birkaç damla biberiye esans yağı da ekleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz bir diğer yağ türleri emu yağı, argan yağı ve buğday tohumu yağıdır.

Yukarıda sizin için bahsetmiş olduğumuz saç yağlarının herhangi birini el ve parmaklarınızın yardımı ile hafif bir şekilde basınç uygulayarak saçınıza ve saçlı derinize güzel bir şekilde masaj yapın. Bu bahsettiğimiz uygulamaları haftada en az bir kere yapın.


Balık yağı

Balık yağı omega3 bakımından oldukça zengin olan bir yağ türüdür. Aynı zaman da son derece etkili ve sağlıklı bir yağdır. Bu yağ yalnızca pürüzsüz, parlak saçları teşvik etmek ile kalmaz aynı zamanda sağlıklı bir şekilde saç büyümesini teşvik eden omega-3 yağ asitlerini barındırdığı için saç dökülmesini engelleyen hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olan bir yağdır. Pek çok zaman, bu yağ asitlerinin bir takım eksikliği saç büyümesini de bir miktar engelleyebilmektedir.

Eğer balık yağı takviyesi alıyorsanız belli bir düzen içinde kullanmanız gerekli olmaktadır. Balık yağı takviyelerini en az bir ay boyunca günlük olarak düzenli bir şekilde alabilirsiniz. Balık yağı takviyesinin ağır bir kokusu olabilir eğer bu kokuya katlanamıyorsanız balık yağı yerine keten tohumu yağı almayı da düşünebilirsiniz. Diyetinize keten tohumları da kolay bir şekilde ekleyebilirsiniz.


Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Saç dökülmesine ne iyi gelir evde , saç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirsaç dökülmesi nasıl durdurulur çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


 • A vitamini , B vitamini, C vitamini ve E vitaminleri, protein ve demir (Fe) açısından zengin gıdaları tüketin.
 • Saçların doğal sağlığı için gerekli olmuş olan yağlı asitleri almak için keten tohumu, balık ve cevizi kullanın.
 • Saç büyümesinin ve uzamasının arttırdığı gibi aynı zamanda kafa derisini sağlıklı tutan biyotin, silika ve çinko tüketim miktarını büyük oranda artırın.
 • Saç dökülmesini büyük ölçüde arttırdığından dolayı saçı yıkamak için çok fazla sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Saçlarınızı yıkamak için zarar verecek çok sert şampuanlar kullanmayın, bunun yerine, nemlendirici içeren hafif olmuş olanları tercih edin.
 • Saçınızı yumuşatmak ve gençleştirmek için buhar yöntemini kullanın. Temiz bir havluyu sıcak bir suyun içerisine batırın, fazla suyu sıkın ve saçlarınızı bu havluyla güzelce örtün. Havlu soğuyana kadar bekleyin. Bu, durum kafa derisindeki doğru kan akışını arttırır ve kafa derisinde bulunmuş olan gözenekleri temizler.
 • Saçları güzel bir şekilde yıkadıktan sonra kafa derisi üzerinde parmaklarınızı sıkı bir şekilde kuvvetlice ovmak da kan dolaşımını arttırır ve saç dökülmesinin önüne geçerek önler.
 • Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketin. (2 litre)
 • Kafa derisini yağlanmasına engel olun ve temiz tutun, kir ve tozdan kaçınmaya özen gösterin.
 • Saçların düzeltilmesi yine saç dökülmesini önlemek için oldukça iyi bir seçenektir.
 • Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde bağlamayın.
 • Saçları duştan çıkar çıkmaz ıslak olduğu zaman taramayın ve havluyla yıpratacak bir şekilde kurutmayın, aynı zaman da tekrar tekrar kabaca bir şekilde de kurutmayın.
 • Saçlarınıza günlük olarak fön çekmekten kaçının. Fön çekmek saç foliküllerine büyük oranda zarar verir ve kafa derisi kuruluğuna sebep olmuş olur.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Saç dökülmesine ne iyi gelir evde , saç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Saç dökülmesi bitkisel çözüm yöntemleri;


Soğan suyu

Soğan suyu pek çok sağlık sorununda kullanılan oldukça faydalı ve antibiyotik görevi gören bir içecektir. Aynı zamanda soğan suyu içerisinde bol miktarda yüksek kükürt içeriğinden dolayı saç dökülmesini de önleyerek tedavi etmeye yardımcı olur. Kafa tası üzerinde ki saç köklerini büyük oranda güçlendirir ve kan dolaşımını geliştirir, saç foliküllerini hızlı bir şekilde yeniler ve oluşabilecek iltihabı azaltır. Soğan suyunun antibakteriyel özellikleri oluşan mikropları ve parazitleri büyük ölçüde azaltarak öldürmeye yardımcı olurken saç dökülmesine sebep olmuş olabilecek enfeksiyonlarını büyük ölçüde tedavi eder.


Aloe vera

Aloe vera, pek çok sağlık alanında ve kozmetik alan da kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda bu mükemmel bitki saç dökülmesi probleminde de sık sık kullanılmaktadır. Bu bitki doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden bir takım enzimleri içerir. Aynı zamanda, alkalileştirme özellikleri, saç derisinin ve saçın pH dengesini istenen bir seviyeye getirmeye büyük ölçüde yardımcı olabilir, bu durum da saçın uzamasını ve büyümesini önemli ölçüde teşvik eder. Diğer bir yandan oluşabilecek kaşıntıyı, kepeği, kızarıklığı ve meydana gelen iltihabı da büyük oran da azaltır.


Meyan kökü

Meyan kökü saç dökülmesini büyük ölçüde önleyen başka bir bitkidir. Meyan kökleri vücutta ki gözenekleri açar, kafa derisini ve saç köklerini yatıştırır ve tahrişlerden kurtulmanıza büyük oranda yardımcı olur. Bu ilaç kepek problemine, saç dökülmesi sorununa ve kellik gibi rahatsız edici sağlık durumları için oldukça iyidir.


Hibiskus

Hibiskus çiçeği, saç dökülmesinin önüne geçmekte ve tedavi edilmesin de ekili olup yardımcı olabilecek pek çok doğal özelliği barındırmaktadır. Saç büyümesini hızlandırıp desteklemenin yanı sıra, saçlarda ki kepeği azaltmak, açılmaları önlemek ve saçları kalınlaştırmak için de sık sık kullanılabilir.


Pancar

Pancar suyu, karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve bol miktarda B vitamini ve C vitamini içerir. Tüm bu bileşenler ve besinler sayesinde sağlıklı saç büyümesi için son derece gereklidir.


Keten tohumu

Keten tohumları, daha fazla saç dökülmesini önleyebilen ve saç büyümesini teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu sebep ile sık sık saçı dökülen ve saç dökülme problemi yaşayan kişiler keten tohumu yağını kullanabilirler.


Hindistancevizi sütü

Hindistancevizi sütü, saç büyümesini teşvik eden ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan protein ve esansiyel yağlar açısından oldukça zengin olmuş olan bir besindir. Saça masaj şeklinde ve doğru yöntemlerle uygulandığı takdir de, hindistancevizi sütü hızlı bir şekilde olumlu sonuçlar verir.


Yumurta

Yumurta içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde oldukça zengin kükürt, demir (Fe), protein, fosfor, iyot ve çinko kaynağı olarak bilinir. Sağlığımız açsından her gün bir adet yumurta tüketmenin yanı sıra aynı zamanda saçlarınıza da uyguladığınız saç dökülmesi problemi ve saç bakımı açısından oldukça etkili olabilecektir. Yumurta özellikle zeytinyağı ile beraber kombine edildiğinde saçların hızlı bir şekilde yeniden büyümesi için mükemmel bir çare haline gelmektedir.


Sarımsak

Sarımsak doğal antibiyotik olmuş olarak bilinen ve sofralarımızın baş tacı olan bir bitkidir. Aynı zaman da içerisinde barındırdığı besinler sayesinde zengin bir sülfür kaynağı olarak da bilinir ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına ve büyümesine yardımcı olur. Sarımsağı kabuklarından ayırıp bir miktar hindistancevizi yağı ile kaynattıktan sonra kafa derisine güzel bir şekilde uygulandığında oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir.


Sonuç

Saç dökülmesine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca saç dökülmesine ne iyi gelir evdesaç dökülmesine ne iyi gelir doğal ve saç dökülmesine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Saç dökülmesine ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment