Nasıra Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nasıra ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca nasıra ne iyi gelir evdenasıra ne iyi gelir doğal ve nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Nasıra ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Nasıra ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve nasır problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde el ve ayakta nasır sorunu olan kişiler nasıra kesin çözüm, nasıra iyi gelen krem, nasıra ne iyi gelir domates ve nasır tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Nasıra ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Nasıra Ne İyi Gelir?

Nasıra ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Nasıra ne iyi gelir evde , nasıra ne iyi gelir doğal ve nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Nasıra için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Nasır evde tedavi yöntemleri
 • Nasır doğal tedavi yöntemleri
 • Nasır bitkisel tedavi yöntemleri
 • Nasır tıbbi tedavi yöntemleri
 • Nasır kremleri
 • Nasır ilaçları

Nasır Nasıl Geçer?


Nasır rahatsızlığı hemen hemen herkes de meydana gelebilecek bir durumdur. Bu hastalık pek çok sebepten oluşabilir. Tedavi sürecinde ise yine pek çok yöntem mevcuttur. Nasır hastalığının tedavisinde hiperkeratotik doku miktarını azaltmak, doku lezyonlarını gerekli miktarlarda (nasırın durumuna göre) küçültmek ve keratinleri çıkarmak için palyatif tedavi uygulanabilmektedir, bazı kişilerde nasırın durumuna ya da oluşum boyutuna göre kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi terapotik dolgu maddesi ya da cerrahi müdahale yani ameliyat da uygulanabilmektedir. Şimdi sizlerle bu tedavi yöntemlerini yakından inceleyelim.


Palyatif tedavi

Kişiler de nasır oluşan bölgedeki (genelde ayaklar) ölü dokular doktor tarafından özenle temizlendikten sonra hastanın rahat bir şekilde yürüyebilmesi ve basabilmesi için bir pet kullanılır. Oluşa nasır bazen ağrılı olabilmekle beraber bazı durumlarda ve kişilerde ağrısız olmaktadır. Ağrılı olmayan kişilerde ağrı ve acı hissi uyandırmayan nasırlarda ilk olarak ayak bir leğen ya da kap içerisinde olan ılık suya batırılır ve bir müddet bekletilir, ardından oluşmuş olan lezyonu azaltmak amacı için ponza taşı kullanılması önerilmektedir. İçerisinde salisilik asit içermiş olan doktor tarafından önerilmeyen bir takım reçetesiz ilaçlar tedavi sürecinde kullanılmamalıdır. Özellikle nöropatik rahatsızlıkları olmuş olan ya da immün sistemi baskılanmış hastalarda salisilik asit içermiş olan ilaçlar ve ürünler asır dışında bir de çevre dokulara ciddi anlamda zarar verebilir.


Dolgu

Terapötik dolgu maddesi nasır probleminin bulunmuş olduğu bölge üzerinde ki oluşan mekanik tahriş miktarını büyük ölçüde azaltarak hastanın semptomlarını oldukça fazla miktarda hafifletebilir. Oluşmuş olan sert nasırlar için, köpük petler ya da nasır problemi için satılmış olan silikon ayak kılıflarını kullanılarak nasırın çıkarılmış olduğu bölgenin korunması sağlanır. Silikon manşonlar nasır problemi için özellikle tercih edilebilir ve yararlı olabilir çünkü keratotik lezyonun yumuşaması esnasında çevre dokuları büyük ölçüde koruyarak bir bariyer görevi görürler.


Ayakkabı seçimi

Nasır rahatsızlığı sonucu uygulanmış olan nasır tedavisi sırasında nasır problemi yaşayan hastaların belli başlı ayakkabıları giymeleri gerekmektedir. Bu ayakkabıların şekilleri genellikle üst kısmı yumuşak, ön kısmı ise geniş ve alçak topuklu ayakkabıların giymeleri önerilmektedir. Çekiç ayak bileğine sahip olmuş olan hastalar, genellikle deforme olmuş bir şekilde ki ayak parmakları sebebi ile meydana gelen ekstra derinliğe sahip olmuş olan ayakkabılara ihtiyaç duyarlar.

Ayak şekli daha farklı olan kişiler de ise daha farklı ayakkabı önerileri vardır. Bu kişiler ayaklarında ki serçeparmakları üzerinde yumuşak ya da sert damarları olmuş olan hastalardır. Bu ayak yapısına sahip olmuş olan kişilerin ise normalden çok daha geniş ayakkabıları giymeleri gerekmektedir. Ayakkabının içerisinde ki ayakta oluşmuş olan düzensizlikler göz ardı edilmemelidir, çünkü bu durum kötü konumlandırılmış herhangi bir dikiş lezyonun tekrarlamasına yol açığ sebep olabilir.


Nasır ameliyatı

Nasır ameliyatı, yapılacak olan tedavi yöntemleri işe yaramadığı takdirde yapılan bir cerrahi uygulamadır. Kişilerin ayağında bulunmuş olan çekiç parmak ya da bunyon (başparmak çıkıntısı) gibi bir takım şekil bozuklukları olmuş olan hastalardaki oluşan bu nasırı tedavi etmek için ayakta ki nasırlı olan bölgenin özenli bir şekilde kazınması gerekir. Özellikle ağrı ile birlikte olan nasırlarda ayağı yeniden şekillendirmek gerekebilmektedir. Sürtünmeye yol açarak nasır probleminin çok daha fazla kötüleşmesine sebep olmuş olan kemik bozuklukları da tedavi edilir.


Nasır için hangi doktora gidilir?

Nasır rahatsızlığı oluşan kişiler bu sağlık sorunu için hastanelerde dermatolog bölümünde dermatolog doktorlarına gidilebilmektedir.


Nasıra Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Nasıra ne iyi gelir evde , nasıra ne iyi gelir doğal ve nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda nasıra ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


 • Kişiler ayağına uyan ayakkabıları ve yine ayağına uyan çorapları giymelidir. Daha büyük ya da daha küçük kullanmak sıkıntı yaratabilir.
 • Düzenli bir şekilde her akşam ayaklarınızı sabun ve su ile yıkayın. Nasırlı olan bölgeyi yıkarken ponza taşı ya da yumuşak bir fırça da kullanabilirsiniz.
 • Ayaklarınızı sabun yardımıyla yıkadıktan ve iyice kuruladıktan sonra düzenli olarak nemlendirici ayak kremi sürün. Ayak kremleri yağlı geliyorsa ya da krem kullanmaktan hoşlanmıyorsanız krem yerine vücut losyonu kullanabilirsiniz.
 • Cilt üzerinde sürtünmelere sebep olmayacak dikişleri olan ayakkabılar ve çoraplar tercih edin.
 • Ayaklarınızı düzenli olmuş olarak bir doktora giderek kontrol ettirin.
 • Ayak tırnaklarınızı düzeltirken ya da keserken, kenarlarını düz bir şekilde olmasına özen göstererek kesin ve aşağı doğru eğimli olacak bir şekilde kesmeyin.
 • Düzenli olarak ponza taşı ya da kağıt zımpara kullanın.
 • Her gün çoraplarınızı değişin ve temiz çoraplar giyin aynı zamanda ayaklarınızda meydana gelebilecek terlemeyi önlemek için talk pudrası kullanın.
 • Ellerinizi destekli eldivenler ile koruyun ya da sert bir alet kullanmanız gerekiyorsa ellerinize koruyan malzemeler takın.

Nasıra Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Nasıra ne iyi gelir evde , nasıra ne iyi gelir doğal ve nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda nasıra ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Epsom tuzu

Ayak nasırının tedavisinde en kolay yollardan biri etkilenmiş olan bölgeyi Epsom tuzu ile karıştırılmış sıcak suya batırmaktır. Bu tuz nasır oluşan alanı yumuşatmaya oldukça yardımcı olur, bu şekilde sert cildi fırçalamayı ve ayaklarınızı enfeksiyondan büyük ölçüde uzak tutmayı kolaylaştırır.


Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununun tedavisinde sık sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu besin ögesini nasır tedavilerinde de sık sık kullanan kişiler ve tavsiye eden kişiler bulunmaktadır. Nasır tedavisinde elma sirkesini çok kolay ve rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. İçerisinde bulundurmuş olduğu asit yapısı sert cildi yumuşatır ve iyileşme sürecini büyük oranda hızlandırır. Bir pamuk yardımı ile bu işlemi yapmanız oldukça kolay olacaktır.

 • Pamuğu elma sirkesine batırın ve nasır olan bölgenin üzerine güzel bir şekilde cildinizi çok fazla sıkmadan bantlayın.
 • Bir gece boyunca nasırlı olan bölgede bırakın.
 • Ertesi sabah, ponza taşı yardımı ile nasırdan etkilenen bölgeyi pul pul dökün.
 • Bu alanı nemli tutmak amacı için bir miktar zeytinyağı ya da hindistancevizi yağını özenle uygulayın.
 • Bu işlemi düzenli olarak nasır yok oluncaya kadar gün içerisin de bir kez tekrarlayın.

Karbonat

Karbonat, pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça etkili ve faydalı bir besindir. Aynı zamanda karbonat nasır tedavisinde de sık sık kullanılmaktadır. Nasır için karbonat kullanmak çok iyi bir tedavi yöntemi ve çok iyi bir çaredir. Doğal bir eksfoliye edici olmuş olarak çalışır. Karbonat tozu içerisinde ki kristaller katılaşmış cildi pul pul dökmeye yardımcı olur.

 • Ilık su ile doldurduğunuz bir leğene üç yemek kaşığı kadar kabartma tozunu ekleyin.
 • Bu karışımı iyice karıştırın ve ayaklarınızı en az 10 dakika kadar ıslatın.
 • Ayaklarınızı ıslattıktan sonra özenle yıkayın ve ponza taşı yardımıyla yumuşatılmış cildi özenle fırçalayın.

Ekmek

Ekmek neredeyse her gün tüketmiş olduğumuz ve soframız da yer alan bir besindir. Nasır tedavisinde de sık sık kullanılır ve oldukça etkili bir yöntemdir. Pek çok kişi bu duruma şaşırabilir fakat inanılması zor olsa da nasırlar için etkili olan bir başka doğal bakım aracı da ekmeklerdir. Ekmek, sirke ile bir araya geldiğinde, deri üzerinde oluşan nasırlardan hızlı bir şekilde kurtulmanıza ve aynı zamanda cilt enfeksiyonundan uzak durmanıza büyük ölçüde yardımcı olabilir.

 • Öncelikle, ayaklarınız birkaç dakika boyunca ılık su içerisinde bekletin.
 • Beklettikten sonra yumuşayan ayağınızı iyice kurulayın bu işleminyapmadan önce ayaklarınızın kuru olduğundan emin olmalısınız.
 • Ekmeği ince ince dilimler halinde kesin ve dilimlemiş olduğunuz her dilim ekmeği sirkenin içerisine daldırın.
 • Bu ekmek dilimlerini nasırlardan etkilenmiş olan bölgelere güzel bir şekilde yerleştirin ve bunları güzel bir şekilde örtmek için bandaj kullanın.

Nasıra Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Nasıra ne iyi gelir evde , nasıra ne iyi gelir doğal ve nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Nasıra ne iyi gelir domates

Nasırları yumuşatıp temizlemenin bir diğer yolu da domates tedavisidir. Domates sert nasırı yumuşatmaya ve yok etmeye yardımcı olur.

Domates posasını çıkarın ve doğrudan etkilenmiş bölgeye uygulayın. Sonra, bir bandajla kapatın ve tüm gece bekletin. Yatmadan önce her gün uygulayın.


Limon

Limon yalnızca C vitamini kaynağı değil aynı zamanda pek çok sağlık alanında kullanılmış olan ve pek çok hastalığa iyi gelen bir sebzedir. Limonu nasır tedavisinde kullanmak içi gece olduğunda uyumadan önce limon kabuğunun bir dilimi yaklaşık bir inç uzunluğunda ve ayak parmağınızın genişliğinde özenle kesin. Nasır olan bölgenin üzerine bu limon kabuğunu özenle yerleştirin, bir bandaj yardımı ile emniyete alın ve bir gecelik beyaz pamuk çorabı ile örtün. Bu tedavi yöntemini de nasır yok olana kadar her gece düzenli bir şekilde uygulayarak devam edin.


Soğan

Soğan neredeyse her yemekte kullanmış olduğumuz ve yemeklere kattığı lezzetler yetmezmiş gibi bir de pek çok sağlık alanında faydalandığımız bir besindir. Doğal antibiyotik olarak da bilinen soğan aynı zamanda nasır hastalığı için de sık sık kullanılmaktadır.

 • Nasır tedavisinde soğan kullanırken cam bir kap içerisinde beyaz bir soğan dilimi üzerine beyaz sirkeyi bir miktar dökün.
 • Sirke ve soğanın olmuş olduğu bu kabı gün boyunca sıcak bir ortam da beklemişi için bırakın, daha sonra uyumak için yatağa geçmeden ve yatmadan önce nasırınızın üzerini bu soğanla örtün.
 • Siz uyurken soğanı yerinde tutmak için bir bandaj ya da herhangi bir bandaj bandı kullanın.
 • Bu işlemi uyguladığınızda sabah nasırı ayağınızdan alabileceğiniz bir kıvama gelmesi gerekmektedir.
 • Eğer nasır sabah uyandığınız da alınacak kadar yumuşak değilse, tedavi süresini nasır çok daha fazla yumuşayana kadar düzenli bir şekilde her gece boyunca tekrarlayın.

Hint yağı

Bir diğer nasır tedavisinde kullanılan besin ise Hint yağıdır. Bir takım doğal uçucu yağlar nasır problemi için bilinen mükemmel ev ilaçlarıdır. Hintyağı da bu uçucu yağlardan sadece bir tanesidir. Bu oldukça doğal olan yağ cildi çok nemli bir hale getirebilir ve cildi daha yumuşak ve normal ten rengine göre daha beyaz yapar. Bu uygulama yapılmadan önce ayaklar birkaç dakika boyunca ılık su ile ıslatılmalı ve ıslanıp yumuşadıktan sonra önce bir ponza taşı ile güzel bir şekilde törpülenmelidir. Ardından, bunları bir bandaj yardımı ile örtmeden önce nasır oluşan bu alanların üzerine sürmek için yaklaşık bir iki damla hintyağı damlası damlatılmalıdır.


Elma sirkesi

Elma sirkeli içerisin de 4-5 aspirin tabletini ezin ve karıştırmalısınız. Bu hazırlamış olduğunuz karışımı nasır üzerine özenle uygulayın ve bir bandaj yardımı ile tutun. Nasırın olmuş olduğu gölge gevşeyip yumuşadıktan sonra nasırın ovulması için ponza taşını kullanın. Aspirin içerisinde salisilik asit içerir. Bu asit, nasır probleminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmuş olan deride nem içeriğini büyük oranda arttırır.


Mısır nişastası

Nem enfeksiyon yayarak nasırın durumunu kötüleştirir. Nemi emmek ve nasır oluşmuş olan alanı kuru tutmak için parmaklarınız arasına biraz mısır nişastası serpebilirsiniz.


Ananas

Ananas oldukça lezzetli ve sağlıklı bir meyve olmasının yanı sıra aynı zamanda nasır tedavi için de kullanılabilmektedir. Küçük bir parça ananası kesip nasır oluşan bölge üzerine özenle yerleştirin. Bu ananası bir bandaj yardımı ile güzel bir şekilde örtün ve ananası ayağınızda bir gece tutun. Bu işlemi nasır kaybolana kadar tekrarlayın. Yaklaşık bir hafta içerisinde nasır geçmiş olacaktır.


Kuru üzüm

Yaklaşık 2-3 adet kuru üzümü alın ve yarı yarıya kesin. Etkilenmiş olan alana bu kuru üzümün iç kısmını koyun. İyice yerleştirdikten sonra herhangi bir bandaj ile bu üzümleri bu alanda tutun ve bütün gece boyunca sarmasını ve tutmasını sağlayın. Bu işlemi nasır kayboluncaya kadar düzenli bir şekilde uygulayın. Yaklaşık bir hafta ya da bir haftadan çok daha kısa bir süre sonra nasır geçmiş olacaktır.


Papatya çayı

Papatya çayı ile karıştırılmış olan sıcak su içerisinde ayaklarınızı güzel bir şekilde belli bir miktar ıslatmak, nasır probleminden kurtulmak için oldukça etkili ve neredeyse en iyi evde tedavi yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Papatya çayı aynı zamanda enfekte olmuş olan cildinizin pH değerini de büyük oranda değiştirerek yatıştırıcı bir etki yaratarak onu büyük oranda yumuşatır.


Sarımsak

Sarımsak pek çok sağlık alanında kullanılan antibiyotik özelliği gösteren ve faydaları saymakla bitmeyecek olan bir bitkidir. Bu mucizevi bitki nasır tedavisinde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Nasır ile enfekte olmuş olan cildi su, limon ve sarımsak karışımdan oluşmuş olan bir macun yardımıyla nemlendirmek ayak üzerinde ki nasırlar ile başa çıkmak için bilinen bir diğer başka etkili bir çaredir.


İncir suyu

Nasır problemini tedavi etmek için tanınmış doğal ev ilaçlarından biri ise, yeşil incir suyudur. Yeşil incir suyu, oluşan nasırları tedavi etmekte ve yumuşatmakta büyük ölçüde yardımcı olabilir ve bu şekilde oluşan nasırlardan kurtulmak çok daha kolay olur. Yaklaşık bir avuç kadar yeşil inciri almanız ve bir blender yardımı ile iyice tüm suyunu çıkarmanız gerekmektedir. Oluşan bu meyve suyu herhangi bir şişe içerisin de saklanır ve bu hazırda bekleyen meyve suyundan yaklaşık yarım çorba kaşığı kadar her gün en az üç defa nasırın olmuş olduğu bölgeye uygulanır. Nasırların tedavi sürecinden sonra oldukça yumuşak bir deri bırakarak gittiklerini kısa bir süre geçtikten sonra göreceksiniz.


Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağı mükemmel nemlendirici olmasıyla iyi bilinmektedir. Pek çok vücut losyonunun, el kremlerinin içinde oldukça yaygın kullanılır. Aynı zaman da sadece yağ olarak kullanıldığında da oldukça sağlıklı olduğu ve etkileri ile nasır problemini tedavi ettiği bilinmektedir. Bir iki damla Hindistan yağı ile nemlendirmiş olduğunuz nasırlı bölgeye bir ponza taşı kullanarak nasırlardan tam anlamıyla kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu işlemi her nasır problemi ile karşılaştığınızda nasır tam olarak geçene kadar devam ettiriniz.


Muz

Muz yalnızca oldukça faydalı ve lezzetli bir bitki değil aynı zamanda nasırlar üzerinde de etkili bir meyvedir. Pek çok kişi şaşırsa da muz ayaklardaki nasırları etkili bir şekilde tedavi eder. Muz içerisinde bulunan yatıştırıcı bir takım özellikler cildinizi yumuşatmaya büyük oranda yardımcı olabilir, bu sebep ile nasırlardan kolayca kurtulmanızı kolaylaştırabilir.


Zerdeçal

Zerdeçal, antibakteriyel özellikleri sebebi ile nasırdaki tüm bakterilerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Zerdeçalda bulunmuş olan antiseptik özellikler cildin hızlı bir biçim de iyileşmesine yardımcı olur. Balla karıştırıldığında ise nasırı götürmenin yanı sıra cilde de büyük oran da yumuşatmaktadır.


Sonuç

Nasıra ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca nasıra ne iyi gelir evdeayak mantarına ne iyi gelir doğal, nasıra ne iyi gelir bitkisel yöntemler ve domatesle nasır tedavisi incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Nasıra ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment