Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mide ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca mide ağrısına ne iyi gelir evdemide ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Mide ağrısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve mide ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mide sorunu olan kişiler mide ağrısına kesin çözüm ve mide ağrısını ne keser gibi aramalarla doğal mide ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Mide ağrısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?


Mide ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Mide ağrısına ne iyi gelir evde , mide ağrısına ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Mide ağrısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Mide ağrısı evde tedavi yöntemleri
 • Mide ağrısı doğal tedavi yöntemleri
 • Mide ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Mide tıbbi tedavi yöntemleri
 • Mide ağrısı ilaçları

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?


Mide ağrısı yaşayan kişilerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Mide ağrısına göre pek çok tedavi yöntemi vardır. Bu mide sorunları için uygulanmakta olan tedavi belirtilere bağlı olmuş olarak değişebilmektedir. Hem ilaçlarla hem de yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte mide ağrısını iyileştirmek mümkün olabilmektedir. Eğer şiddetli ağrı yaşıyorsanız ve bu durum sürekli tekrarlıyorsa bir doktor ile görüşmeli ve destek almalısınız. Mide sorunu yaşıyorsanız ihmal etmeden önlem almakta fayda vardır aksi takdirde çok büyük sıkıntılara sebep olabilir.


İlaç Tedavisi

Mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olmuş olması için doktor tarafından önerilerek kullanılabilecek ilaçlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Gaz giderici ilaçlar: Mide ağrısı pek çok sebepten oluşuyor olabilir. Eğer mide ağrısı, hazımsızlık ve gaz sıkışması sebebi ile oluşuyorsa, gaz giderici ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar bağırsaklardaki gazı azaltmaya yardımcı olarak mideyi de rahatlatmaktadır. Bu ilaçları doktorunuzdan reçete dahilinde alarak kullanabilirsiniz.
 • Asit üretimini azaltmak için kullanılan ilaçlar: Mide asidi mide ağrısını tetikleyebilmektedir. Bu durumda, H-2 reseptör blokerleri olarak adlandırılan ilaçlar mide asidini dengelemeye yardımcı olabilmektedir.
 • Proton pompa inhibitörü: Proton pompası inhibitörleri, asit salgılamakta olan mide hücrelerindeki asit pompalarını kapatarak ve asit üretimini azaltmayı amaçlayarak çalışmaktadır.
 • Prokinetik ilaçlar: Prokinetik ajanlar, midenin çok daha hızlı boşalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mideyi boşaltmayı amaçlar ilaçlar: Midenin tam olarak boşalmaması sonucu oluşan mide ağrısının yaşanması durumunda, doktor tarafından metoklopramid ilaç reçete edilebilmektedir. Diğer yandan, bu ilaç mide ağrısı çeken herkes için uygun değildir, pek çok yan etkiye neden olabilmektedir.
 • Düşük dozlu antidepresanlar: Trisiklik antidepresanlar ve seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar, bağırsak ağrısını kontrol eden nöronların aktivitesini inhibe etmeye yardımcı olabilmektedir. Kişilerde meydana gelen mide ağrısının mide ülseri gibi çok daha ciddi bir durumdan kaynaklandığı düşünüyorsa, daha ayrıntılı bir şekilde tedavi yöntemi uygulanacaktır. Özel diyetlerin mide ülserini önleme ya da tedavi etmede çok az etkisi olmuş olduğu düşünülmektedir.

Tedavi seçenekleri arasında ise şunlar bulunmaktadır

 • İlaçla tedavi: Pylori nedeniyle oluşan enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler dâhil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Farklı ilaçların kombinasyon halinde kullanılması da gerekebilir.
 • Tedavide bazı değişiklikler: Artrit ilacı, aspirin veya diğer antiinflamatuar ilaçlar, tedavinin mide ülseri üzerindeki etkisini azaltabileceği için hafifçe değiştirilebilir.
 • Asidi azaltma: Antiasit tabletleri gastrik suları içindeki asit içeriğini azaltmak için kullanılabilmektedir.
 • Yaşam tarzı değişiklikleri: Sigara bırakma da dâhil olmak üzere, bazı yaşam tarzı değişiklikleri mide ülserinin belirtilerini hafifletebilir. Sigara, midenin doğal savunma mekanizmalarına etki ederek iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Yaşam tarzı değişikliklerinin mide ağrısı tedavisinde oldukça etkili olmuş olduğu düşünülmektedir. Doktorunuz, mide ağrısını kontrol etmenize yardımcı olmak amacı için bazı yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir. Diyet tarzı değişiklikleri ve bir takım yeme alışkanlıklarında yapılmış olan bazı farklılıklarla mide ağrısı belirtilerini kontrol altına almak mümkün olabilmektedir.


Stresi Azaltmak

Stres bazı insanlarda mide ağrısını tetikleyebilmektedir, bu sebep ile, hayatınızdaki stresi azaltma teknikleri öğrenmek faydalı sonuçlar verebilmektedir. Eğer her sorunu kafaya takıyorsanız profesyonel bir destek de alabilirsiniz. Stresi azaltmak için aynı zamanda pek çok hobiler ve spor gibi seçeneklere yönelebilirsiniz. Bunların yanı sıra gevşeme ve yoga gibi stresle mücadele edilmesini sağlayan teknikleri de öğrenebilirsiniz. Bu gibi stres gideren aktiviteler yaptıktan sonra stresiz olarak mide ağrınızı da hafifletebilirsiniz.


Mide Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Mide ağrısı teşhisi ve tedavisi için bir iç hastalıkları uzmanına (dâhiliye) başvurabilirsiniz.


Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Mide ağrısına ne iyi gelir evde , mide ağrısına ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Elma sirkesi gaz ya da hazımsızlık nedeni ile oluşmuş olan mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Elma sirkesinin antibiyotik özelliği mideyi rahatlatmakta ve sindirimi iyileştirmektedir.

 • Bir çorba kaşığı elma sirkesini bir fincan ılık suyla karıştırın.
 • Bir çorba kaşığı bal ekleyin.
 • Bu içecek birkaç saatte bir mide ağrısı yok olana kadar içilebilmektedir.

Yoğurt

Yoğurt, midenin genel sağlığını desteklemektedir. İçerdiği iyi bakteriler sayesinde yoğurt,
sindirimi geliştirmekte ve hazımsızlık nedeniyle oluşan mide ağrısını hafifletmektedir. Durumunuzda iyileşme görene kadar günde birkaç kez sade, şekersiz yoğurt yiyebilirsiniz.


Pirinç suyu

Mide ağrısı sorunun yaşanması gibi sağlık problemi durumunda normalden çok daha yumuşak ve hafif yiyecekler yenmesi daha doğru olacaktır. Pirinç suyu, mide astarının iltihaplanmasını hafifletebilen ve mide ağrısını dindirebilen yumuşak bir besindir. Bu gibi mide ağrısı problemlerinde pirinç suyu tüketebilirsiniz. Aşağıda belirttiğimiz aşamaları takip ettikten sonra tüketmeniz mide ağrısının geçmesine yeterli olacaktır.

 • Yarım fincan beyaz pirinci iyice yıkayın.
 • 6 su bardağı su kaynatın ve içindeki pirinci ekleyin.
 • Tamamen piştiğinde suyu süzün ve soğumasını bekleyin.
 • Bir buçuk tatlı kaşığı bal ekleyin.
 • Sıcak pirinç suyunu yavaşça yudumlayın.

Sıcak kompres

Isı, mide ağrısı hafifletebilecek oldukça etkili ve oldukça basit bir evde tedavi yöntemidir. Sıcaklık dolaşımı artırmakta ve sindirim sürecini de hızlandırmaktadır.

 • 5-10 dakika boyunca karın üzerine bir ısıtma yastığı ya da sıcak su şişesi yerleştirin.
 • Fakat doğrudan teninize temas ettirmeyin.
 • En iyi sonucu elde etmek için, ısıtma cihazını karnınızın üzerine uzatın.
 • Bunu gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz.
 • Gün içerisinde en az iki kez yaklaşık 15 ile 20 dakika boyunca sıcak bir banyo ya da duş keyfi de mide ağrısını gidermeye yardımcı olabilmektedir.

Mide ağrısının pek çok sebebi olabilir fakat bu ağrının üç günden fazla sürmesi, aynı zamanda, ateş ve baş ağrısı gibi belirtilerin yaşanması durumunda, doktora başvurulması en doğrusu olacaktır.


Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Mide ağrısına ne iyi gelir evde , mide ağrısına ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


 • Daha küçük öğünleri yiyin, ancak daha sık yemek yiyin
 • Midenin boş olması da bazen mide ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle, düzenli beslenmek de genel mide sağlığı için önemlidir.
 • Yanlış yeme alışkanlıkları nedeniyle oluşan mide ağrısını engellemek için daha küçük öğünlerle daha sık beslenmek en doğrusu olacaktır. Böylece mideye gereğinden fazla stres yüklenmemektedir.
 • Mide ağrısını tetikleyen gıdalardan uzak durun
 • Yağsız ve baharatlı gıdalar, gazlı içecekler, kafein ve alkol gibi bazı yiyecek ve içecekler mideyle ilgili ağrıları tetikleyebilmektedir.
 • Yavaş yavaş yiyin ve iyice çiğneyin
 • Yiyecekleri yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemek için kendinize bir zaman tanıyın.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Mide ağrısına ne iyi gelir evde , mide ağrısına ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Zencefil

Zencefil pek çok açıdan faydalı olan ve birçok tedavi yönteminde kullanılan oldukça etkili bir baharattır. Zencefil, hem antioksidan hem de antiinflamatuar özellikler sunmaktadır. Bu sebep ile, sindirim sürecini düzenleyebilmekte ve dolayısıyla da mide ağrısını azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, mide asidini dengesini korumaya da destekçidir.


Rezene

Hazımsızlık sebebi ile oluşmuş olan mide ağrısı için rezene tohumları etkili olabilmektedir. Diüretik, ağrı azaltıcı ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için hızlı bir rahatlama sağlayabilmektedir. Gaz ve şişkinlik gibi diğer hazımsızlık belirtilerini de hafifletmektedir.


Papatya

Papatya, şiddetli ağrıyan ve kramp şeklinde kasılan bir mideyi yatıştırmanın yanı sıra, sindirim sistemindeki kasları da rahatlatabilmektedir. Karın ağrısı hazımsızlıktan kaynaklanıyor ise, papatya ya da papatya çayı oldukça etkili olabilmektedir. Ayrıca, antiinflamatuar, antioksidan ve sedatif özelliklere de sahiptir.


Karbonat ve limon

Karbonat vücudun pH dengesini eski haline getirerek enfeksiyonlar ile mücadele edilmesine yardımcı olmaktadır. Böylece, mide ağrısına yol açmış olan şişkinlik ve gaz da hafifletilebilmektedir. Limon ise serbest radikalleri vücuttan atmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan kaynağıdır.


Nane

Nane, mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilen bir bitkidir. Nanenin kaslara müdahale edebilen antispazmodik etkisi, gazın sebep olmuş olduğu ağrıyı hafifletmeyi sağlayabilmektedir. Ayrıca, sindirim sürecini de iyileştirebilmektedir.


Elma

Elma, mide ve karın ağrısını hafifletmeye yardımcı olan oldukça faydalı bir meyvedir. Aynı zamanda elma, mide sıkıntısı yaşayan ve şiddetli ağrıdan şikayetçi olan kişilere bu mide ağrısını büyük ölçüde hafifletebilme yeteneğine sahiptir. Elma, sindirim sistemi için gerekli olmuş olan lif açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. Tüketildiği zaman vücutta ki mide ağrısının şiddetlenmesini de engellenebilmektedir.


Muz

Muz mide ağrısını doğal olmuş olarak önlemeye yardımcı olan yumuşak, lif bakımından ve potasyum bakımından oldukça besleyici olan bir meyve çeşididir. Aynı zamanda muz bağırsak hareketine yardımcı olmakta ve mide ağrısının ana nedenlerinden biri olan kabızlıktan kurtulmaya da destek olmaktadır.


Tarçın

Tarçın pek çok açıdan faydalı bir baharattır. Aynı zamanda tarçın mide ağrısını engellemeye de büyük ölçüde yardımcı olan oldukça etkilidir bu sebep ile detoks suyu hazırlarken suyunuzun içerisine bir adet çubuk tarçın atarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda mide ağrınızı da almaya yarayacaktır. Güçlü bir antioksidan olan tarçın, sindirim sistemini harekete geçirmekte ve düzgün çalışmasına destek olmaktadır. Bu sebeple hazırladığınız su ile sindirim sisteminizi de olumlu yönde etkileyeceksiniz.


Kekik

Kekik mide problemlerini yatıştırmak konusunda büyük ölçüde yardımcı olabilen bir bitkidir. Mide ağrısına ve kramplarına yol açan gazın rahatlatılmasını sağlayabilmektedir. Ayrıca, sağlıklı sindirim sistemini de desteklemektedir.


Sonuç

Mide ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca mide ağrısına ne iyi gelir evdemide ağrısına ne iyi gelir doğal ve mide ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Uçuğa ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve mide ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyeler bulunmuşlardır. Genelde mide ağrısı sorunu olan kişiler Mide ağrısına kesin çözüm ve mide ağrısını ne keser gibi aramalarla doğal mide ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara mide ağrısına ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment