Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Karın şişkinliğine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca karın şişkinliğine ne iyi gelir evdekarın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Karın şişkinliğine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki, Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve karın şişkinliği problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde karın şişkinliği sorunu olan kişiler karın şişkinliğine kesin çözümkarın şişkinliği nasıl giderkarın şişkinliği ve gaza iyi gelen ilaçlar ve karın şişkinliği nedenleri gibi aramalarla doğal karın şişkinliği tedavisi yolları aramaktadır. Karın şişkinliğine ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir?


Karın şişkinliğine ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Karın şişkinliğine ne iyi gelir evde , karın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Karın şişkinliği için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Karın şişkinliği evde tedavi yöntemleri
 • Karın şişkinliği doğal tedavi yöntemleri
 • Karın şişkinliği bitkisel tedavi yöntemleri
 • Karın şişkinliği tıbbi tedavi yöntemleri
 • Karın şişkinliği ilaçları

Karın Şişkinliği Nasıl Geçer?


Karın şişkinliği sorunu hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Pek çok zaman basit ve kısa bir sürede çözülebilecek olan bir problemdir ve evde kolay tedavi yöntemleri ile basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Örnek verecek olursak, nedeni kabızlık sorunu ise, bağırsak hareketlerini bir miktar daha hızlandıran pek çok bitki ile bitkisel tedavi yöntemi ve ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerine başvurarak uygulamak meydana gelen şişkinliği de ortadan kaldırmayı sağlamaktadır.

Bu durum ile birlikte, diğer bir sağlık sorunlarından kaynaklanan karın şişkinliğini problemini de tedavi etmek amacı için doktor tarafından uygun bulunduğu takdirde, bir takım reçeteli ilaçlar ve ameliyatlar da uygulanabilmektedir.

Sonuç olarak, karın şişkinliği sorunun tedavisi genel anlamda bu sorunun altında yatmış olan nedene bağlı olarak kişiden kişiye göre değişmektedir.

Aşağıdakileri de içermiş olan tedavi yöntemleri ile pek çok zaman kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir:


Tetikleyicilerden Uzak Durma

Gün içerisinde tükettiğiniz bir takım bazı yiyecekler ve içecekler ya da yiyeceklerin tüketilme zamanları karın şişkinliği sorununu büyük ölçüde tetikleyebilmektedir. Bu soruları ve sorunları meydana getiren besinleri belirlemek için bir günlük tutmak oldukça etkili ve faydalı bir yöntem olabilmektedir.

Tüketmiş olduğunuz hangi yiyeceklerden sonra karın şişkinliği, gaz problemi ya da farklı bağırsak hareketleri yaşadığınızı güzel bir şekilde not almalısınız. Tüketmiş olduğunuz yiyecekleri teker teker ve yavaş yavaş tüketmelisiniz. Şişkinliği gaz yapıcı etkisi olmuş olan lifli gıdalardan kaynaklandığını düşünüyorsanız, bu gıdalara da bir takım sınırlamalar getirebilirsiniz.

Yiyecek ve içecekler sebebi ile gelen karın şişkinliğini büyük ölçüde kontrol altına almak ve tedavi edebilmek için bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

 • Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı sebebi ile gelişmiş olan ve karın şişkinliğini kontrol altına almak amacı için mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınılmalıdır. Bu bileşenler kişilerde gaz problemine sebep olabilmekte bu durum ise karın şişkiliği sorununa yol açabilmektedir.
 • İrritabl bağırsak sendromu: İrritabl barsak sendromu sebebi ile gelişen karın şişkinliği sorunu söz konusu ise, gün içerisinde tükettiğiniz yemeklere dikkat ederek  lif açısından zengin olmuş olan gıdaları öğünlerinize ekleyerek dahil etmek son derece sağlıklı ve faydalı olabilmektedir. Stres seviyelerini de büyük ölçüde azaltmak oluşan bu hastalığı kontrol altına almak için son derece etkili ve doğru bir adım olacaktır
 • Sıvı birikmesi: Karın bölgesinde meydana gelen şişkinliğin sebebinin bu bölgenin sıvı toplanması (ödem) sebebi ile karın şişkinliği oluştuğu düşünülüyor ise, bu daha çok ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmektedir ve sıvıları büyük ölçüde tutma özelliği olmuş olan tuzun diyetler ile daha az dahil edilmesi meydana gelen şişkinliği azaltmaya büyük ölçüde  yardımcı olabilmektedir.

İlaçla Tedavisi

Karın şişkinliği sorunu yaşıyorsanız ve bu sağlık sorunu için bir doktora başvurduysanız, karın şişkinliği sorunun bağırsak bölgesinde ki tıkanıklıktan,  sıvı birikiminden (ödem) ya da herhangi olası yapısal bir takım farklı bozukluktan kaynakladığını düşünüyorsa, bu sağlık sorununun altında yatan asıl nedeni tespit etmek amacı için endoskopi ya da kolonoskopi, röntgen, ultrason ya da BT taramalarının yapılmasını isteyebilmektedir.

Mide yanması, aşırı bakteriyel büyüme, irritabl bağırsak sendromu, kabızlık veya karın şişmesine neden olabilecek diğer enfeksiyonları tedavi etmek için çeşitli ilaçlar reçete edebilmektedir.

 • Diüretikler:Karın bölgesinde meydana gelmiş olan şişkinlik o bölgede yoğunlaşmış olan sıvı birikimi ya da bir  diğer adı ile ödemden kaynaklanıyorsa, diüretikler sıvı birikimini hafifletmeye büyük oran da yardımcı olabilmektedir.
 • Antibiyotikler:Karın bölgesin de ki şişkin enfeksiyonal bir hastalık sonucu gelişmiş ise, bu sağlık sorunu durumunu düzeltmek ve kontrol altına alabilmek için kişilere doktor tarafından reçete edilen ilaçlar ile antibiyotik tedavisi uygulanabilmektedir.

Karın Şişkinliği Ameliyatı

Bağırsak üzerinde meydana gelmiş olan bir tıkanıklık sonucu oluşmuş olan karın şişkinliği problemi genellikle pek rastlanılmış olunan bir durum değildir, ancak bu sağlık durumunun varlığı söz konusu ise, doktor oluşmuş olan bu sorunu ortadan kaldırmak için kişilere cerrahi bir müdahale ile ameliyatı önerebilmektedir. Uygulanacak olan bir takım cerrahi müdahaleler ile bağırsak üzerin de ki tıkanıklık giderilmektedir.


Karın Şişkinliğine Hangi Doktor Bakar?

Karın şişkinliği sorununu yaşıyorsanız ve bu durumdan son derece rahatsızlık hissediyorsanız bu sağlık sorununun tanısı ve tedavisi için gastroenteroloji (sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen bilim dalı) bölümüne kolay bir şekilde başvurarak yardım alabilirsiniz.


Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Karın şişkinliğine ne iyi gelir evde , karın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın şişkinliğine ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Doğal yöntemlerle ev yapımı katkısız elma sirkes, sindirim sistemi sağlığını ve sindirim sistemini büyük ölçüde güçlendirmeye ve sağlığını korumaya yardımcı olan enzimler açısından oldukça zengin bir besin ögesidir. Bir bardak su içerisine yaklaşık olarak bir çorba kaşığı kadar doğal elma sirkesi ekleyin bu eklediğiniz sirke ve suyu iyice karıştırın sonra hazırlamış olduğunuz bu suyu,  gün içerisin de yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra içebilirsiniz. Bu şekil de, gaz problemi ile kolay bir şekilde baş edilebilmekte ve mücadele edilmekte, aynı zaman da mide asidi dengelemekte ve karın şişkinliği sorunu ya da mide ekşimesi gibi sindirim sorunları da büyük ölçüde hafifletilmektedir.


Detoks suyu

Genellikle salatalık, limon ve elma ile hazırlanmış olan sular, hem laksatif hem de diüretik olmuş olarak vücuda büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Lif açısından da oldukça zengin olmuş olan bir kaynaktır. Tüketmiş olduğunuz bu detoks suyunu, kabızlık sorununu ve ödem problemlerini  önlemek ve hafifletmek için de sık sık tercih edilmektedir.


Yoğurt

Probiyotikler, pek çok sağlık sorunu ile baş edebilen ve savaşan etkili bileşenler olarak bilinmektedir. Pek çok probiyotik bağırsak üzerinde yaşayan sağlık bakteriler olarak da bilinir. Bu faydalı ve sağlıklı bakteriler genellikle sindirim sistemi için gerekli olan sağlıklı bağırsak hareketliliği için oldukça gereklidir. Aynı zamanda sindirim sisteminde bir sorun olmaması için ve sindirimin hızlandırılmasını sağlamak amacı için vücuda yeterli miktarda probiyotik alınmalıdır. Probiyotikler yani sağlıklı bakteriler söz konusu olduğunda ise akla  en başta yoğurt ve süt ürünleri gelmektedir. Karın şişkinliğini hafifletmek ve probiyotiklere sahip olabilmek için sık sık yoğurt tüketilmelidir.


Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Karın şişkinliğine ne iyi gelir evde , karın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın şişkinliğine ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


 • Sakız çiğnerken meydana gelen hava yutma sorunu genellikle kişilerde gaz sorununa neden olmaktadır ve bu gaz da karın şişkinliğine yol açmaktadır. Örnek verecek olursak, ağzınız açık bir şekilde sakız çiğniyorsanız, çok fazla hava yutabilirsiniz. Bu sebep ile hava yutmamaya özen göstermelisiniz.
 • Sigara kullanıyorsanız sigara tüketimini bırakmak, alkol tüketimini sınırlandırmak, gün içerisinde düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ve yeme alışkanlıklarını bir miktar değiştirmek karın şişkinliği sorununu önlemenin en etkili yolları arasında yer almaktadır.
 • Gün içerisinde çok büyük öğünler yemek, ve çok fazla yemek yiyerek ve yediğiniz bu yemekleri de çok hızlı yemek genel olarak, karın şişkinliğini sorununa sebep olan hatta bu sorunun en önde gelen nedeni olarak bilinmektedir. Tüketmiş olduğunuz büyük öğünler yerine daha küçük porsiyonlar ve daha küçük öğünler ile beslenmek ve bu besinleri yavaş yavaş, iyice çiğneyerek gıdaları tüketmek sindirim sürecini de desteklemenin etkili bir yöntemleridir.
 • Yemek yedikten sonra meydana gelen karın şişkinliği sorunu hissedilmesi söz konusu olmuş olduğunda, hafif bir yürüyüş doluluk hissinin hafiflemesine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

Karın Şişkinliğine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Karın şişkinliğine ne iyi gelir evde , karın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Rezene tohumu

Karın şişkinliği sorunu için etkili olan ve kullanılabilecek olan son derece güvenilir ve etkili bir bitki olarak karşımıza rezene tohumu çıkmaktadır. Bu bitkinin kişilerde, gaz giderici, diüretil, sızı ve ağrı hafifletici ve antimikrobiyal özellikleri bulunmaktadır. Bu sebep ile de, karın şişkinliği sorunu gibi pek çok sindirim sorunları için oldukça etkili ve  faydalı bir bitki de olabilmektedir.


Nane

Nane bitkisinin bilinen pek çok faydası ve yararı bulunmaktadır. Bu faydalarından biri de sindirim sisteminde bulunan düz kasları rahatlama özelliği olarak bilinmektedir. İçerisinde bulundurulduğu bileşenler sayesinde antispazmodik özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği bulundurmuş olması ise içerisinde bulunan mentol yağından gelmektedir. Gastrointestinal sistem, safra kanalı ve safra kesesinde meydana gelen spazmları büyük ölçüde sakinleştirmekte ve sindirim sistemi sağlığınızı korumanıza büyük ölçüde etki sağlamaktadır.


Zencefil

Zencefil bitkisi, karın şişkinliği problemine neden olmuş olan gazı büyük ölçüde dindirerek ve hafifleterek oluşan şişkinliği ortadan kaldırmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bağırsak üzerinde bulunan bazı bağırsak kaslarını da gevşetme özelliği bulunmuş olan zencefil, sindirim sistemi problemlerini de düzenlemek ve tedavi etmek için mükemmel bir iş çıkarabilmektedir.


Papatya

Papatya çayı pek çok sağlık sorununa iyi elen ve etkili olan bir bitki çayıdır. Bu bitki çayı aynı zaman da karın bölgesinde meydana gelen ve bir sindirim sistemi sorunu olarak karşımıza çıkan karın şişkinliği sorunundan da kurtulmak için en sık kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmakta ve bizi yine etkisi altına almaktadır. Aynı zaman da bu bitki çayının mideyi yatıştırma özelliği de bulunmaktadır. İçerisinde ki bileşikler sayesinde vücudumuza  antiinflamatuar ve antispazmodik etkiler de sunmakta ve sistemlerimizin sağlını korumamızda bize büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.


Kimyon

Kimyon yemeklerimizin baş tacı olmasının yanı sora aynı zaman da, antimikrobiyal, gaz giderici ve antispazmodik özelliklere sahip olmuş olan bir   bitkidir. Aynı zamanda bu bitkinin, içerisinde bulunmuş olan bazı bir takım sağlıklı maddeler sindirim sisteminde bulunmuş olan düz kasları da büyük ölçüde rahatlatabilmektedir. Bu sebep ile, karın şişkinliği sorunu için sık sık tercih edilip kullanılabilmektedir.


Anason

Anason, antispazmodik özelliklere sahip olmuş olan ve pek çok sağlık sektörde kullanılan son derece etkili bir bitkidir, bu son derece etkili ve fayf-dalı olan anason bitkisi içerisinde bulundurduğu bileşenler ve etkenler sayesinde de, sindirim sisteminin büyük oranda rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık sorunu  ve mide ekşimesi gibi pek çok sorunları tedavi etmeye yarayan ve yardımcı olan anason bitkisi aynı zamanda, karın şişkinliği sorunu için de oldukça etkili bir bitkidir.


Muz

Muz oldukça lezzetli ve sağlıklı olan bir meyvedir. Hemen hemen tüm bileşenler bakımından zengin olan muz aynı  zaman da potasyum ve lif bakımından da oldukça zengin bir besindir. Vücutta sıvı birikimi sebebi ile oluşmuş olan karın şişkinliğini sorununu büyük ölçüde dindirmek ve hafifletmek için sodyum seviyelerini azaltmaya ve sorunun giderilmesine büyük oran da yardımcı olabilmektedir.


Hint yağı

Kabızlık sorunu ve belirtilerinden olarak bilinen  bir diğer sorun da karın şişkinliği olarak bilinmektedir. Hint yağı ise kullanıldığı zaman vücutta laksatif bir etki göstererek bağırsak da meydana gelen hareketliliği büyük ölçüde hızlandırarak teşvik etmektedir. Bu sebep ile de, karın şişkinliği sorununu büyük ölçüde gidererek hafifletebilmektedir.


Yeşil çay

Yeşil çay pek çok sağlık alanında kullanıla ve hemen hemen her türlü sağlık sorunu için etkili olan bir bitkidir. Aynı zaman da yeşil çay içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde hem güçlü bir antioksidan hem de diüretiktir olarak bilinmektedir. Vücut içerisinde ki fazla sıvının vücuttan kolay bir şekilde atılmasını destekleyen yeşil çay, aynı zamanda meydana gelebilecek olan gazın da hafifletilmesini büyük ölçüde sağlayabilmektedir. Bu sebep ile, karın şişkinliği  problemi için de son derece ideal bir yöntemdir.


Aloe vera

Aloe vera bitkisi son zamanlarda gündeme gelen ve hemen hemen her türlü sağlık sorununda etkili olan mucizevi bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mucizevi bitki aynı zamanda karın şişkinliği sorununa da oldukça iyi gelmektedir.  Çünkü aloe vera bitkisi sindirim sistemi ve sistemlerin sağlığı için yatıştırıcı olarak görev gören bir bitkidir. oldukça etkili bir antiinflamatuar olan aloe vera bitkisi, aynı zamanda kabızlık sorunu ve şişkinlik gibi pek çok farklı problemleri de hafifletmek  amacı için etkili ve faydalı olabilmektedir.


Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi ve Hindistancevizi yağı  son derece sağlıklı ve pek çok sağlık alanında, cilt bakım alanında kullanılan son derece iyi ve etkili olan aynı zamanda içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde iyileştirici özelliklere sahip olmuş olan bir yağdır. Antiinflamatuar bir besin kaynağı olduğu için bağırsaklar da meydana gelen hareketliliği de büyük ölçüde teşvik edebilmektedir. Bu şekilde de, karın şişkinliğini orununu da büyük miktarda hafifletebilmektedir.


Portakal

Portakal kış aylarında sık sık tükettiğimiz oldukça lezzetli ve sağlıklı olan bir meyvedir. Bu meyve aynı zaman da pek çok sağlık sorununun önüne geçen doğal bir lif ve asit kaynağı olarak da bilinmektedir. Sahip olmuş olduğu asidik özellik mide içerisinde ki pH seviyesini büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile de, karın şişkinliğini sorununu büyük ölçüde hafifletebileceği düşünülmektedir.


Ananas

Oldukça lezzetli olan tadının yanı sıra ananas oldukça güçlü ve etkili bir antiinflamatuar olarak da bilinir. Bu lezzetli meyve ananas içerisinde, bromelain isimli olan faydalı bir enzimi içermektedir. Bu enzim sayesinde ananas tükettiğiniz zaman, mide içerisin de ki proteinlerin kolay bir şekilde parçalanmasına yardımcı olmak da ve, karın şişkinliğini sorununu büyük ölçüde hafifletmektedir.


Sonuç

Karın şişkinliğine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca karın şişkinliğine ne iyi gelir evdekarın şişkinliğine ne iyi gelir doğal ve karın şişkinliğine ne iyi gelir bitkisel  yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Genelde karın şişkinliği sorunu olan kişiler karın şişkinliğine kesin çözümkarın şişkinliği nasıl giderkarın şişkinliği ve gaza iyi gelen ilaçlar ve karın şişkinliği nedenleri gibi aramalarla doğal karın şişkinliği tedavisi yollarını karın şişkinliğine ne iyi gelir yazımızda paylaşmaya çalıştık.


Comments (0)
Add Comment