Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Karın ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca karın ağrısına ne iyi gelir evdekarın ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Karın ağrısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve karın ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde karın ağrısı sorunu olan kişiler karın ağrısına kesin çözüm, şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına iyi gelen ilaçlarve karın ağrısını ne keser gibi aramalarla doğal karın ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Karın ağrısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?


Karın ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Karın ağrısına ne iyi gelir evde , karın ağrısına ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Karın ağrısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Karın ağrısı evde tedavi yöntemleri
 • Karın ağrısı doğal tedavi yöntemleri
 • Karın ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Karın tıbbi tedavi yöntemleri
 • Karın ağrısı ilaçları

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?


Karın ağrısı pek çok kişinin yaşamış olduğu ve çeşitli sebeplerde dolayı karşılaşabileceğiniz bir sağlık sorunu olarak bilinmektedir. Fakat bu durum çoğu zaman tıbbi bir problem olmamaktadır ve bu sebep ile de özel herhangi bir tedavi uygulanmasına ihtiyaç duyulmadan zaman içerisinde kendi kendine kısa bir sürede geçmektedir. Diğer biryandan, eğer çok daha ciddi ağrılar ve daha ciddi durumlar söz konusu ise, bu ağrı durumunun nedeni tespit edilir ve nedeninin tespit edilmesi durumunda, uygulanacak olan tedavi yöntemleri alanında uzman olmuş olan doktor tarafından belirlenmektedir.


Karın Ağrısının Tanısı

Karın ağrısı sorunu eğer aralıklar halinde sürekli olarak devam eden bir ağrıysa ve aynı zamanda kişinin günlük aktivitelerini yapmasını kısıtlıyor ve hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa, uygun bir tedavi yönteminin uygulanması için altta yatan tıbbi sebebin asıl nedeninin öğrenilip, tespit edilmesi ve tedavi sürecine başlanılması gerekmektedir. Bu durum için en basit şekilde başlangıç tespit için, muhtemelen doktor tarafından bir takım muayeneler yapılacaktır. (Fizik muayenesi) yapılacaktır. Sorunu yaşayan hastanın karın bölgesi, kalbi ve akciğerleri pek çok test ile dikkatli bir şekilde incelenecektir.

 • Bu ağrının yoğunlaşmış olduğu alanı tespit etmek amacı için doktor, karnın farklı alanlarına dokunarak ağrının yerini tam olarak netleştirmeye çalışmaktadır. Diğer bir yandan, doktorunuz önerdiği takdirde kan, dışkı ve idrar örnekleri alınarak gerekli bir takım testler de uygulanmaktadır.
 • Karın ağrısı sorunundan mustarip olan hasta eğer erkek ise, doktor bu kişilere penis ve testis muayenesi yapabilmektedir. Ağrı sorunu olmuş olan hasta eğer kadın ise de, doktor rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkları kontrol etmektedir. Eğer sorun cinsiyet hormonlarından ve cinsel organlardan kaynaklanıyorsa doktorunuz farklı tedavi yöntemleri uygulamakta ya da sizi başka bir bölüme yönlendirebilir.
 • Sarılık sorunu ve sıvı kaybı durumlarının mevcut olmuş olup olmadığını anlamak amacı için doktor aynı zamanda göz, deri, cilt ve ağız kontrolleri yapmaktadır.

Karın ağrısı sorununun nedenini tespit etmek amacı için uygulanacak olan fiziksel muayeneden sonra bazı laboratuvar testleri de uygulanmaktadır. Hastadan alınmış olan kan, idrar ve dışkı örnekleri ile bu testler yapılmaktadır.

 • Karın ağrısı sorunundan mustarip olan hastaların bu problem ile doktora başvurduğu takdirde eğer bu hasta bir kadın ise doktor öncelikle gebelik ihtimalinin olup olmadığı tespit etmek için testler yapmaktadır. Eğer gebelik durumu söz konusu ise doktor sizi kadın doğum uzmanına yönlendirebilmektedir.
 • Kan içerisinde ki beyaz kan hücrelerinin (akyuvar) yükselmiş olması aynı zamanda enfeksiyonal bir durumun da geliştiği anlamına gelmektedir. Kan içerisinde ki düşük hemoglobin sayısı ise hastanın iç kanama yaşadığını ve durumun ciddi bir problem olduğunun işareti olabilmektedir.
 • Verilen idrar örneklerinde eğer kan bulunuyorsa, bu durum kişilerin idrar yolu enfeksiyonları sorununu ya da böbrek taşları problemini yaşadığının bir habercisi olabilmektedir.
 • Kişilerde karaciğer ve pankreas enzimleri üzerine yapılmış olan testler ise, oluşan ağrının hangi organ sebebi ile geliştiğini tespit etmek amacı için kullanılabilmektedir. Eğer doktor bu sorunlardan şüpheleniyorsa, bu testleri yapmanızı isteyebilir.

Bazı sıkıntılı vakalarda, doktor önerdiği takdirde radyoloji taramalarının yapılmış olması uygun bir durum olarak görülebilmektedir. Bu tip bir taramanın yapılmış olması, bağırsak üzerinde ki meydana gelen bir takım parçalanmaları ya da delinmeyi, bağırsak tıkanıklığını ya da böbrek taşını tespit etmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

Doktorların yapmanızı istediği diğer bir test yöntemi ise ultrason testleridir. Bu uygulanan yöntem ile meydana gelen karın ağrısın sorununun safra kesesi, pankreas, karaciğer ya da yumurtalık ve üreme organlarıyla (kadınlarda) ilgili olup olmadığını kolay bir şekilde tespit edebilmektedir.

Sonuç olarak, doktorun vermiş olduğu karara bağlı olarak karın ağrısı sorunu için kişilere ya herhangi bir test uygulanmayacak ya da bütün şüpheleri ortadan kaldırmak amacı için yukarıdaki testler yapılacaktır. Karın ağrısı sorunu eğer tıbbi bir problem sonucu oluşmuş ve gelişmiş ise uygun tedavi yöntemleri hasta ile birlikte değerlendirilebilmektedir.


Karın Ağrısı Ameliyatı

Karın ağrısı sorunun nedenleri arasında olan bazı tıbbi vakalar doktor tarafından cerrahi işlemler uygulanması gereken durumlardır.

Bu durum için bazı örnekler de şu şekildedir :

 • Apandisit ya da safra kesesini üzerinde oluşan bir takım enfeksiyon söz konusu ise belirli bir gözlem yapıldıktan sonra uygunsa kişilere cerrahi müdahale yapılarak, ameliyat uygulanabilmektedir.
 • Karın ağrısı sorunu eğer bağırsak tanıklığı sebebi ile oluşmuşsa, bu tıkanıklığın nedenini ortadan kaldırmak amacı için cerrahi ameliyat gerekli olabilmektedir.
 • Karın ağrısı, bağırsak üzerinde ya da mide üzerinde gelişmiş olan bir yırtık ya da herhangi bir delinme sonucu oluşmuş ise, derhal bir ameliyatın uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Karın Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Karın ağrısı sorununu tedavi etmek ve bu ağrı ile kolay bir şekilde baş edebilmek için başvurulabilecek doktorlar, altta yatmış olan nedene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. İlk aşamada başlangıç olarak aile hekimine başvurulabilmektedir. Sonrasın da ise eğer doktorunuz yönlendirirse bir gastroenterolog ya da jinekolog veya doktor tarafından cerrahi bir uzmana başvurmanız gerekebilir ve tedavi sürecini bu bölümlerde ki doktorlar devam ettirebilmektedir.


Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Karın ağrısına ne iyi gelir evde , karın ağrısına ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma Sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununu tedavi etmek amacı için kullanılan bir besindir. Neredeyse her derde deva olabilen doğal elma sirkesi, özellikle gaz sorunu ve hazımsızlık problemi gibi sindirim sistemi sorunları sonucu oluşmuş olan karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Doğal elma sirkesi aynı zamanda bir antibiyotik gibi çalışmakta ve mideyi büyük ölçüde yatıştırmaktadır. Aynı zamanda sindirim sürecini de hızlandırarak geliştirmektedir.


Yoğurt

Yoğurt içerisinde bol miktarda bulunan probiyotikler sağlıklı sindirim sürecini besleyen sağlıklı bakteriler olarak bilinmektedir. Yoğurt içeriisnde bol miktarda bulunmuş olmasından dolayı gün içerisinde yoğurt tüketmek tedavi sürecini hızlandırarak tedaviyi desteklemektedir. Bilinmiş olan en iyi probiyotiklerden biri olan yoğurt, genel olarak mide sağlığı için oldukça faydalı bir etken olabilmektedir. Hazımsızlık sorunu , halsizlik gibi karın ağrısı sorunu nedenleri için de benzersizdir.


Isıtma yastığı ya da sıcak su torbası

Karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletmenin bir diğer yolu da, ağrının yoğun olduğu karın bölgesine bir süre sıcak su torbası ya da ısıtma yastığı yerleştirmektir. Yerleştirilen bu sıcak su torbası ve ısıtma yastığı çok sıcak olmayacak şekilde, bu yöntemi yaklaşık 20 dakika boyunca bekletmek, kasları büyük ölçüde gevşetmeye ve oluşmuş olan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.


Sıcak banyo

Gün içerisinde yapılan sıcak su banyoları, kasları gevşetmek amacı için oldukça etkili ve mükemmel bir yoldur. Gevşeyen bu kaslar ve rahatlayan bir zihin aynı zamanda karın ağrısı sorununu da ortadan kalkmasına etki göstererek yardımcı olabilmektedir. Bu toksinlerden kurtulmak amacı için banyo suyuna epsom tuzu da ekleyebilir ya da rahatlatması için lavanta yağı ya da nane yağı damlatabilirsiniz. Aynı zaman da antiinflamatuar yağları tercih etmekte de büyük fayda vardır.


Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Karın ağrısına ne iyi gelir evde , karın ağrısına ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Nispeten daha basit olan ve herhangi bir sağlık tehlikesi taşımayan karın ağrıları sorununu hafifletmek amacı için uygulanabilecek bir takım doğal yöntemler şu şekilde olabilmektedir:

 • Ağrıyı hafifletmek ve dindirmek amacı için sıcak su torbası, ısıtma yastığı ya da ılık su banyosu uygulanabilmektedir.
 • Bazı antiasitler, asit reflüsü sorununu ya da benzeri mide içeriği kaynaklı rahatsızlıkları rahatlamak amacı için sık sık kullanılabilmektedir.
 • Asetaminofen içeren bir takım ilaçlar doktorun da teşhisinden sonra reçete etmesi ile uygun şekillerde kullanılabilmektedir. Bir diğer yandan, özellikle karaciğer ve akciğer hastalığı gibi ciddi bir takım rahatsızlıkların söz konusu olması durumunda, bu ilaçlar sık sık alınmamalıdır.
 • Karın ağrısı sorunu mide ya da bağırsak ülseri gibi problemler sebebi ile yaşanıyorsa, aspirin veya ibuprofen ilaçları ağrıyı çok daha da kötüleştirebilmektedir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Karın ağrısına ne iyi gelir evde , karın ağrısına ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Zencefil

Neredeyse meydana gelen tüm sindirim sistemi sorunları için faydalı olduğu bilinen zencefil bitkisi, karın ağrısı problemini azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olabilecek antiinflamatuar özellikler içermektedir. Aynı zamanda oldukça güçlü bir antioksidan olan bu bitki, menstürasyon, PMS, kabızlık sorunu, hazımsızlık sıkıntısı, gaz problemi, divertiküler gibi problemler sonucu oluşmuş olan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletebilmektedir.


Rezene

Rezene bitkisi, gaz sorunu ve hazımsızlık problemi gibi bir takım sindirim problemlerini hafifletmek amacı için benzersiz olabilen bir bitkidir. Gaz giderici, idrar söktürücü, ağrı hafifletici, azaltıcı ve antimikrobiyal olan rezene tohumları karın ağrısı sorununu hafifletmek amacı için sık sık tercih edilmekte ve kullanılabilmektedir.


Papatya

Papatya pek çok sağlık sorunu problemine kullanılan ve oldukça etkili olan bir bitki olarak bilinmektedir. Bu mucizevi bitki özellikle menstürasyon sebebi ile oluşmuş olan karın ağrısını büyük ölçüde azaltmak için faydalı olabilen bir bitkidir. Diğer bir yandan, hem antienflamatuar hem de antispazmodik olduğu için divertiküler gibi bir diğer karın ağrısı sorunu nedenleri için de oldukça etkili bir seçenek olabilmektedir.


Nane

Nane, mide üzerinde yaşanan bir takım problemler sebebi ile oluşan karın ağrısı sorununu büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Sindirim sisteminde bulunmuş olan kasları büyük ölçüde gevşetebilen etkisi nedeni ile oldukça etkili olabilen nane, aynı zaman da bu sindirim sürecini de büyük ölçüde desteklemektedir.


Tarçın

Oldukça güçlü bir antioksidan olan tarçın, bitkisi, meydana gelen mide problemlerini de büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Sindirim sistemini düzenleyerek ve uyararak daha doğru ve daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamakta, bu şekilde de karın ağrısını sorununu büyük ölçüde önleyebilmektedir.


Muz

Muz, çeşitli karın ağrısı sorunun nedenlerini önlemeye büyük ölçüde etki göstererek yardımcı olabilmektedir. Özellikle, kabızlık sorunu gibi sindirim sistemi sorunları sebebi ile gelişmiş olan ağrıları büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Oldukça besleyici olan ve lezzetli olan muz, bu süreç yerken damak zevkinizin yanı sıra vücudu da büyük ölçüde desteklemektedir.


Zerdeçal

Oldukça güçlü bir madde olan kurkumini içeren zerdeçal, doğal bir antiinflamatuar ve antioksidan olarak bilinmektedir. Bu neden ile, irritabl bağırsak sendromu, ülser, hazımsızlık, ülseratif kolit ve crohn hastalığı sebebi ile oluşan karın ağrısını da büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.


Sonuç

Karın ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca karın ağrısına ne iyi gelir evdekarın ağrısına ne iyi gelir doğal ve karın ağrısına ne iyi gelir bitkisel  yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Genelde karın ağrısı sorunu olan kişiler karın ağrısına kesin çözüm, şiddetli karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısına iyi gelen ilaçlar ve karın ağrısını ne keser gibi aramalarla doğal karın ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Karın ağrısına ne iyi gelir yazımızda yer vermeye çalıştık.


Comments (0)
Add Comment