Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Gaz sancısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca gaz sancısına ne iyi gelir evdegaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Gaz sancısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Gaz sancısına ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve karında gaz sancısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde gaz sancısı sorunu olan kişiler gaz sancısına ne iyi gelir bebekte, büyüklerdekarında gaz sancısına ne iyi gelir ve evde gaz sancısına çözüm aramalarıyla gaz sancısına doğal tedavi yolları aramaktadır. Gaz sancısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?


Gaz sancısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Gaz sancısına ne iyi gelir evde , gaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Gaz sancısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Gaz sancısı evde tedavi yöntemleri
 • Gaz sancısı doğal tedavi yöntemleri
 • Gaz sancısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Gaz sancısı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Gaz sancısı için ilaçlar

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?


Gaz sancısı hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Gaz sancısı yaşayan kişiler karın bölgesinde şiddetli ağrı hissedebilmektedir. Aynı zamanda bu ağrılar kişilerin günlük işlerini yapmasına bile engel olabilecek sorunlar yaratabilir. Gaz sancısı, kişilerde meydana gelen gaz sıkışması sebebi ile oluşmuş olduğu için ilk olarak amaç vücutta aşırı miktarda üretilmiş olan gazı belli bir seviyede hafifletmeye çalışmaktır. Gaz sıkışması problemi ise kişilerin düzenli olarak yapacağı hem diyet hem de bir takım yaşam tarzı değişikleriyle kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Bazı durumlarda, alt da yatmış olan sebebe bağlı olmuş olarak ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Gaz sancısı probleminde genellikle, gaz ağrısını rahatlatmanın en kolay ve en basit yöntemi kişilerin yapmış olduğu diyetlerde birkaç değişiklikleri yapmasıdır. Gaz sıkışması hastalığında oldukça büyük bir role sahip olmuş olan fazla miktarda yutulan havayı önlemek de bu gaz sancısı için oldukça faydalı olacaktır. Şimdi diyet değişiklikleri ile ilgili birkaç bilgi paylaşalım.


Diyet Değişiklikleri

Gaz sancısının ve gaz sıkışmasının önüne geçek için bazı önlemler alınmalıdır. Diyet değişiklikleri bu önlemlerin en kolayı olarak bilinmekte ve oldukça etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Diyet değişikliklerinde ilk olarak yapmamız gereken gaz sancısını tetikleyen ya da vücutta gaz yapıcı özellikleri bulunmuş olan bazı gıdalar ile sınırlandırmalar yapmak oldukça önemlidir. Gaz sancısını ve gaz sıkışmasını önlemek amacı için oldukça etkili ve doğru bir adım olacaktır. Bu uygulayacağınız diyet değişikliği durumunda, bazı insanların meyve ve sebzeler, tam tahıllar ve süt ve süt ürünleri gibi bir takım sağlıklı gıdaları da sınırlandırması ve azaltması gerektiği anlamına gelebilmektedir.

Doktora gaz sancısı ve gaz sıkışması problemi için başvurduğunuz zaman muhtemelen sizin için ilk olarak, yüksek yağlı besin ve karbonhidrat bakımından zengin olmuş olan bir takım gıdaların oldukça fazla tüketimi varsa bunu sınırlandırmanız gerektiğini söyleyip önerecektir. Sindirim sürecini de büyük ölçüde yavaşlatmış olan bu tür gıdaların sınırlandırılması durumunda, mide çok daha hızlı bir şekilde boşalmakta ve gazın ince bağırsağa kolay bir şekilde geçişi sağlanmaktadır.

Hangi gıdanın hangi insanda ne kadar gaz problemine sebep olabileceği besinin durumuna göre tamamen değişebilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebep ile, kişilerin yaptığı en doğru şey kendine özgü bir diyet günlüğü tutmak, hangi gıdaların hangi miktarlarda bünyesine zarar vereceğini ve gaz sıkışıklığına sebep olmuş olduğunu büyük ölçüde belirlemektir. Bu şekilde, gaz sancılarını ve vücutta ki gaz üretimini azaltmanın yolları denenebilmektedir.


İlaç Tedavisi

Zaman zaman meydana gelebilen gaz sancısının belirtilerini hafifletmeye ve azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olması için eczanelerden reçetesiz ya da doktor tarafından reçeteli olmuş olarak satılmış olan pek çok ilaç bulunmaktadır. Simetikon ve aktif kömür ile antrasitleri içermiş olan doktor tarafından tavsiye edilip, reçete edilen bu ilaçlar, kişilerde sindirim sürecine etki ederek gaz sancısını ve gaz problemini büyük ölçüde azaltabilmektedir.

Süt içerisinde bol miktarda laktoz bulunmaktadır. Bu vücut için gerekli olan bir besin değeridir. Fakat fazla tüketildiğinde belli başlı sorunlara sebep açabilmektedir. Laktoz takviyeleri vücutta ki karbonhidrat bakımından zengin olan besinlerin sindirilmesine yardımcı olmuş olan enzimlerin desteğini yapmaktadır. Bu şekilde, kişi normalde gaz yapmış olan gıdaları da tüketebilmektedir. Fakat fazla tükettiği takdir de yine gaz sancıları ve gaz problemlerine sebep olabilmektedir.

 • Simetikon ve antiasitler: Simetikon olarak adlandırılmış gaz sancısını ve gaz önleyici olarak kullanılan ilaçlar ve mide asidi dengeleyicileri olan antiasitler, gaz sancısının ve ağrıların hafifletilmesine büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bunun ile birlikte, bu ilaçların kullanılması bağırsak da bulunan gazın üzerinde hiçbir etki sağlamamaktadır. Yemeklerden önce alınabilmiş olan bu ilaçlar sindirim sürecine destek olmuş olarak gazı önleyebilmektedir.
 • Aktif kömür: Aktif kömür tabletleri kalın bağırsak üzerinde bulunmuş olan gazı engelleyerek önüne geçmekte ve rahatlatmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu aktif kömür tabletleri yemeklerden önce ve sonra alındığı takdirde vücutta bulunan gazı büyük oranda azaltılabilme özelliğine sahiptir.
 • Probiyotikler: Yoğurt oldukça sağlıklı ve lezzetli bir süt ürünüdür. Hemen hemen her akşam yemeğinde ya da ara öğün olarak kullanılması gereken bir besin değeridir. Aynı zamanda yoğurt güçlü bir probiytik özelliğe sahiptir. Bu probiyotik özelliği olan besinler vücuda ilaç almadan ve kimyasal etkilere ve sağlıklı bakterilere zarar vermeden oldukça güvenli bir şekilde sağlıklı bakterileri vücuda almanın en iyi yöntemlerindendir. Probiyotikler aynı zamanda, vücutta gaz üretimine sebep olmuş olan bakteri florasına da etki ederek gaz sıkışmasının, gaz oluşmasının ve kişilerde meydana gelebilecek şiddetli ağrıların önüne geçerek sağlık sorunlarının yaşanmasını büyük ölçüde önleyebilmektedir.
 • Diğer ilaçlar: Bir takım ilaçlar, doktor tarafından reçete edilerek gaz sancısı çeken kişilerin kullanması için tavsiye edilmekte ve önerilmektedir. Bu ilaçlar, özellikle irritabl bağırsak sendromu, kişilerde oluşan rahatsızlıklar ve problemler sebebiyle oluşmuş olan gaz sıkışmasını büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bu ilaçlar bağırsak aktivitesini arttırarak gaz şikâyetlerini de büyük ölçüde azaltmaktadır. Unutulmaması gereklidir ki bu ilaçlar doktorlar tarafından reçete edildiğinde kullanılması gereken ilaçlardır. Aksi takdirde kişilerde bir başka sağlık sorunları ile karşılaşılabilmektedir.

Egzersiz

Gastrointestinal yoldan ilerlemekte sorun yaşayan gaz probleminde, gazın ve gaz sancısının geçmesini sağlamak amacı için bir takım basit ve hafif egzersizler yapılabilmektedir. Bu yapılmış olan egzersizler kişilerde ki bağırsakların büyük ölçüde uyarılmasına da yardımcı olmaktadır. Bazı durumlarda gaz sancısını ya da gaz ağrısını gidermek amacıyla yapılan karın masajı meydana gelen gaz belirtilerini çok daha kötüleştirebilmektedir. Bu sebeple doğru egzersizi seçmeye özen göstermelisiniz.


Yemekleri Yavaş Yavaş Çiğnemek

Yemekleri yutmadan önce iyice çiğnemek (bir parça et için yaklaşık çiğneme sayısı 20 olmalıdır.), besinleri yutarken besin ile birlikte çok fazla hava yutmamaya özen göstermek ve karbonhidrat bakımından olukça zengin içecekleri tüketmekten kaçınmak, kişilerde meydana gelen karın şişkinliğini, mide yanmasını, gaz sancısı ve gaz sıkışmasını bir miktar da olsa önleyebilmektedir.


Laktoz İntoleransına Dikkat Etmek

Laktoz intoleransı bulunmuş olan kişilerin süt ve süt ürünlerini tüketmeden önce laktaz alması bünyesi için faydalı olabilmektedir. Bunun ile birlikte, genellikler danışılan doktorlardan alınan cevaplar neticesinde bu gibi sağlık sorunlarını yaşayan kişilerin mümkün olduğunca süt ve süt ürünlerinden kaçınması ya da az miktarda tüketmesi önerilmektedir.


Hava Yutmaktan Kaçınmak

Kronik olmuş olarak gaz ağrısından ve gaz sancısından mustarip olmuş olan kişilerin, besinleri çiğneyip yutarken besin ile beraber hava yutma gibi durumlara oldukça fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Yutulan hava bünyede gaz sıkışmasına ve gaz sancıları yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu hava yutmaktan kaçınmak için bir takım yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında sakız çiğnemekten kaçınmak, sert şekerlemeleri emerek tüketmemek ve ağız protezlerinin iyice oturtulması bulunmaktadır.


Gaz Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gaz sıkışması yaşayan ve gaz sancılarından mustarip olan kişilerin bu problemin tanısı ve tedavi sürecine başlaması için gastroenteroloji bölümüne başvurulmaktadır.


Gaz Sancısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Gaz sancısına ne iyi gelir evde , gaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda gaz sancısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde gaz sancısına kesin çözüm için uygulanacak yöntemler.


Elma sirkesi

Pek çok alanda kullanılan ve neredeyse her derde deva olabilen elma sirkesi, kişilerde meydana gelen gaz sancısı, gaz şişkinliği ve hazımsızlık ile mücadele etmeye de büyük ölçüde yardımcı olabilmekte ve bu sorunları çözebilmektedir.. Elma sirkesinde bulunmuş olan doğal enzimler vücut içerisinde ki sindirim sürecini büyük ölçüde desteklemektedir. Hem mideyi hem de oluşan gaz sancılarını ve gazı rahatlatarak kişinin gaz sancısı çekmesini önleyerek kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.


Karbonat

Sodyum bikarbonat olmuş olarak adlandırılan karbonat, bağırsakların içerisinde ki aşırı gazı vücuttan atmak, rahatlatmak ya da gidermek için bir antiasit gibi oldukça etkili bir şekilde çalışmaktadır. Limon suyu ile birlikte kullanılmış olduğunda ise çok daha fazla etkili olabilmektedir.

Diğer bir yandan, meydana gelen her gaz şişkinliğinde ve gaz sancısında karbonat kullanımı ya a karbonat ve limon karışımından oluşan bu tedavi etkili karışımı her zaman kullanmak maalesef doğru olmayabilmektedir. Geçici bir çözüm olmuş olan karbonatın uzun vadede kullanımı sağlıklı değildir. Çok fazla kullanılmış olduğu takdirde mideye ve iç organlara bir takım zararlar vererek yan etkilere sebep olabilmekte ve başka hastalıklara sebep olabilmektedir.


Tavsiyeler

 • Laktoz intoleransının varlığı söz konusu ise, laktaz takviyeleri almak vücutta ki laktozu sindirmeye büyük ölçüde yardımcı olmakta ve gaz sıkışması, gaz sancıları, gaz şişkinliğini büyük ölçüde azaltmaktadır. Laktaz takviyesi için doktorunuzdan tavsiye alınız.
 • Gazı tetiklediğini deneyim edindiğiniz gıdaları tüketmekten kaçının.
 • Çok yağlı, kızarmış ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan gıdaları tüketmekten kaçının. Bunlar sindirimi zor olmuş olan gıdalardan ve gaz şişkinliğine neden olabilmektedir.
 • Süt ve süt ürünlerini sınırlandırın ya da kendinize göre tüketimini planlayın.
 • Büyük öğünler yerine küçük öğünlerle yemek yiyin.
 • Yemekleri çok hızlı bir şekilde tüketmeyin.
 • Gıdaları iyice çiğnedikten sonra yutun. Yutarken hava yutmaktan kaçının.
 • Sakız çiğnemekten ve pipetle içecek içmekten kaçının. Bunlar hava yutmaya yol açabilmektedir.
 • Sigara kullanıyorsanız sigara kullanmayı bırakın. Kişi sigara içerken bir miktar hava yutmaktadır.
 • Sindirim sistemini uyarması için ılımlı seviyede fiziksel aktivite içinde olun.
 • Kokuyu azaltması için kükürt içeren gıdaları tüketmekten kaçının.

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Gaz sancısına ne iyi gelir evde , gaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda gaz sancısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirgaz sancısı nasıl geçer kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Diyet Değişiklikleri

 • Günlük olmuş olarak yiyecek ve içeceklerinin ne yiyip içtiğinizi bilmek için günlüğü tutmak faydalı olacaktır. Aynı zaman da neyin gaz sıkışmasına neden olduğunu tespit edip o yiyeceklerden kaçınmalıdır.
 • Süt ürünlerinde kısıtlamalar yapmak, yoğurt gibi laktozu düşük ürünleri tercih edilmelidir.
 • Kızarmış yiyecekler ve gazlı içeceklerden kaçınmalıdır.
 • Yüksek lifli gıdaların tüketimini geçici olarak azaltmalıdır.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

 • Daha küçük porsiyonlarla yemek
 • Yiyecekleri olduğundan daha yavaş yemek ve iyice çiğnemek
 • Sakız çiğnemekten, sert şekerlemeleri emmekten ve pipetle içecek içmekten kaçınmak
 • Ağız protezlerinin tam ve sağlam oturtulması
 • Sigarayı bırakmak
 • Düzenli egzersiz yapmak

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Gaz sancısına ne iyi gelir evde , gaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Gaz sancısına bitkisel çözüm yöntemleri;


Zencefil

Zencefil oldukça sağlıklı ve pek çok alanda kullanabileceğimiz bir besindir. Pek çok faydası bulunan zencefilin gaz sancılarına ve gaz sıkışmasına da iyi geldiği bilinmektedir. Bağırsakların üzerinde ki gazın vücuttan atılmasına yardımcı olma ve sancıları dindirme gibi bir takım özellkleri bulunmaktadır. Oldukça güçlü ve etkilimi olmuş olan bu bitki, aynı zamanda sindirim sistemini de etkileyerek midenin ve bağırsakların hızlı bir şekilde boşalmasına ve besinlerin hızla kana geçmesine yardımcı olmakta ve bağırsak sistemini büyük ölçüde rahatlatmaktadır.


Tarçın

Tarçın tatlı isteğimizi bastıran ve mutlu hissetmemizi sağlamasının yanı sıra pek çok sağlık alanında da sıkça kullanılmaktadır. Bu mucizevi baharatın mideyi yatıştırmaya ve gaz sancılarını, gaz sıkışmalarını önlemeye büyük ölçüde yardımcı olmakta ve karın bölgesin de daha fazla gazın birikmesini önlemektedir. Tarçın, mide asidi üretimini azaltarak gaz sıkışmasının ve gaz sancısının ortaya çıkmasını engellemektedir. Aynı zamanda, gaz sebebi ile oluşmuş olan belirtileri de büyük ölçüde rahatlamaktadır.


Rezene

Rezene pek çok sağlık alanında kullanılan ve oldukça etkili olan bir bitkidir. Hemen hemen her derde deva olan rezene bitkisi aynı zamanda gaz sancısı, gaz sıkışması için de oldukça fazla tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Hatta rezene, gaz şişkinliği söz konusu olmuş olduğunda ilk başvurulan bitkilerden biri olmuş olması ile bilinmektedir. Hızlı bir şekilde gaz sancısını ve gazı rahatlatmayı başaran rezene bitkisi, özellikle küçük yaşlarda ki çocuklarda ya da bebeklerde görülen kolik ağrıların hafiflemesi için de oldukça iyi bir seçenek olabilmektedir.


Nane

Nane, yemeklerimize oldukça lezzetli bir tat veren ve pek çok sağlık sorununa iyi gelen bir bitki olarak bilinmektedir. Bu lezzetli bitkinin gaz sancısı ve gaz sıkışmalarına da iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli kullanılan nane bitkisi gaz sancısı gibi sindirim problemlerini hafifletmek için faydalı olabilen ve etkili olan bir besindir. Ağrıları yatıştırmada da benzersiz olmuş olan nane, kasları gevşeterek hem gazın giderilmesini sağlamakta hem de krampları yatıştırmaktadır.


Papatya

Papatya çayı oldukça sık tüketilen ve insanlar tarafından sevilen bir bitki çayıdır yaklaşık bir bardak papatya çayı pek çok sindirim sistemi rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir güce sahiptir. Bağırsaklarda gazın birikmesini önleyebilen papatya çayı aynı zaman da sıkışan gazın rahatlatılmasına da etki edebilmektedir.


Limonlu çay

Limonlu çay gaz sancısını hafifletebilecek yöntemlerden bir diğeridir. Bu çay yalnızca gaz sancılarını ve gaz sıkışmasını hafifletmekten ziyade aynı zamanda sindirim problemlerine de büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bu limonlu çay hemen hemen her çayda kullanılabilmektedir. Yani limonlu çay içmek istiyorsanız limonu, pek çok çaya ekleyerek kolayca hazırlayıp tüketebilirsiniz.


Hardal

Sarı hardal, mide içerisinde ki asit üretimini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Sindirimi desteklediği için gaz şişkinliğini ve gaz sebebi ile oluşmuş olan ağrıyı da büyük ölçüde rahatlamakda oldukça faydalı olacak bir sostur.


Sarımsak

İyileştirici güçleri olmuş olan sarımsak, pek çok vitamin, karbonhidrat, polisakkarit, inülin ve insan vücudu için gerekli olan iyot, kalsiyum, fosfor, magnezyum, eser elementler gibi bazı mineralleri içermektedir. Sindirim sürecini birçok açıdan destekleyen sarımsak, gaz problemiyle de mücadele etmektedir.


Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, gaz şişkinliği ve gaz ağrısı için faydalı olabilmektedir. Bağırsak sisteminde ki sürecin çok daha verimli olarak işlemesi için yardımı bulunan inülin maddesini içermekte olan kuşkonmaz, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin büyümesine destek olmaktadır.


Elma

Özellikle mikro besinler, vitaminler ve meyve asitleri bakımından oldukça zengin olmuş olan elma, sindirim sistemine pek çok açıdan yardımcı olabilmektedir. Pektin, protopektin ve pektin asitleri içermiş olduğu için sindirimi desteklemekte, lif kaynağı olduğu için de bağırsak aktivitesini teşvik etmektedir. Bu sebeple gaz sancısı ve gaz sıkışmalarını bir miktarda olsa önlemektedir.


Muz

Muz pek çok besin değeri taşıyan ve potasyum bakımından oldukça zengin olan bir meyvedir. Bu özelliklerinin yanı sıra bir de gaz giderici olmuş olma özelliği taşıyan muz, sindirim sürecini de büyük ölçüde desteklemektedir. Bol miktarda potasyum ve A vitamini içermiş olduğu için şişkinliğin nedenlerini serbest bırakmaktadır.


Sonuç

Gaz sancısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca gaz sancısına ne iyi gelir evdegaz sancısına ne iyi gelir doğal ve gaz sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Karında gaz sancısına ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment