Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dudak çatlamasına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca dudak çatlamasına ne iyi gelir evdedudak çatlamasına ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve dudak çatlaması problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde sivilce sorunu olan kişiler dudak çatlamasına kesin çözüm gibi aramalarla doğal dudak çatlaması tedavisi yolları aramaktadır. Dudak çatlaklarına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde , dudak çatlaması ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Dudak çatlaması için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Dudak çatlaması evde tedavi yöntemleri
 • Dudak çatlaması doğal tedavi yöntemleri
 • Sivilce bitkisel tedavi yöntemleri
 • Dudak çatlaması tıbbi tedavi yöntemleri
 • Dudak çatlaması kremleri
 • Dudak çatlaması İlaçları

Dudak Çatlakları Nasıl Geçer?


Dudak çatlaması hemen hemen her insanın başına gelen bir sağlık problemidir. Genellikle soğuk havalarda daha fazla karşılaşılmaktadır. Fakat pek çok başka sebebi de olabilir. Bu sebep ile eğer kronikse mutlaka herhangi bir cilt doktoruna başvurarak bu çatlamaların asıl sebebini öğrenmelisiniz, bu dudak çatlamalarının herhangi başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek ve buna göre doktor kontrolünde bir tedavi uygulamak esastır.

Karaciğerlerden ya da vücudun diğer organlarında meydana gelen rahatsızlıklar sebebi ile de dudakta belli çatlamalar meydana gelebilmektedir. Bu sebep ile basit görülmemesi gereken bir durumdur. Fakat doktora göründüyseniz ve ciddi bir durum değilse yani mevsimsel ve cilt yapısından kaynaklanan sorunlardan dolayı ise aşağıda sizler için sıraladığımız doğal/bitkisel tedavi metodları dahil diğer tedavi yöntemlerini de dudak tedavinizde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.


Dudak nemlendiricisi kullanma

Dudakların üzerinde ki ter bezlerinin yok denecek kadar az olmuş olması sebebi ile dudaklar da sürekli bir şekilde kuruma meydana gelebilir ve nemliliğini kaybeden dudak ilerde çatlayabilir. Dudak nemlendiricileri oldukça kullanışlı olup aynı zamanda bu nemlendiriciler ile dudakların kurumasının önüne geçilebilir. Dudak nemlendiricisi alırken dikkat edilmesi gerekir. Basit ve herhangi bir nemlendiriciden uzak durulmalı ve kaçınılmalıdır. Bu sebep ile nemlendirici alırken içeriği bilinmeyen nemlendiriciler kullanılmamalıdır.

İçerisinde bol miktarda kimyasal bulunan nemlendiriciler, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceğinden dolayı için solüsyonlar ile elde edilmiş olan dudak nemlendiricilerin kullanılması çok daha iyi olacağından dolayı bunlar tavsiye edilir. Bu tarz nemlendiricileri kozmetik ürün satılan yerlerden almak yerine eczanelerden alınması çok daha sağlıklı olacaktır.


Su ile yıkama

Su ile yıkama yöntemi de dudak kuruluğunun ve dudak çatlaklıklarının önüne geçen bir başka yöntemdir. Su ile yıkama yönteminde, kuruyan dudakları nemlendirmek ya da dudakta meydana gelen çatlama sonucu kanayan dudakların dezenfeksiyon işlemini yapmak için uygulanan en kolay ve pratik yollardan biridir. Kurumuş olan dudakların nemlendirilmesi için oldukça önemli bir rol oynayan su, aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için kanayan çatlakların iyileşirken mikrop kapmasını da önler.

Dudakları su ile yıkarken özenli ve dikkatli olunması gereklidir. Yıkama işleminde el yardımı ile dudaklar ovulacaksa bu yumuşak ve yavaşça yapılmalıdır. Çünkü kurumakta olan ve git gide çatlayan hassas dudak yapısı, sert bir fiziki hamle sonucu daha büyük zararlar görebilir ve daha büyük yarıklar oluşabilir.


Soğuk pres uygulama

Dudak çatlamaları kanama ya da yarılma şeklinde gerçekleşir ise soğuk pres tedavisi de uygulanabilir. Özellikle çatlamakta olmuş olan bölgede morluklar ve şişlikler oluşmuşsa buz gibi soğuk malzemelerle çatlayan bölgeye soğuk pres uygulanmalı ve tedavi süreci hızlandırılmalıdır. Soğuk pres işlemi uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Çok fazla uygulandığı zaman başka sorunlara sebebiyet verebilir. Soğuk pres işlemi tek seferde en fazla 2 dakika yapılmalıdır. Aksi takdirde dudaklar soğuktan dolayı çok daha fazla çatlayabilir.


Dudak çatlaması ameliyatı

Dudaklarda oluşmuş olan yarıklar çok büyük ise ciddi boyutlara gelmişse dikiş atılması gerekebilir. Bu tarz durumlarda hemen bir doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Yarılan bölgelere dikiş atılmaması sonucu yara enfeksiyon kapabilir ve bu bölgelerde iltihaplanmalar meydana gelebilir. Yaranın açık kalması böylesine önemli sorunlara yol açacağı için yaranın dikiş atılarak hemen kapatılması gerekir. Yaranın kapatılmaması ve burada oluşan enfeksiyonun diğer bölgelere yayılması halinde ciddi cilt problemleri oluşabilir. Bunun için enfeksiyon kapan bölgenin dikkatlice ve düzenli bir şekilde temizlenmesi gerekir.


Dudak çatlaması için hangi doktora gidilmelidir

Dudak çatlamaları için devlet ya da özel hastanelerin cildiye bölümlerine başvurulmalıdır ve bölümlerdeki doktorlara gidilmelidir.


Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde , dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda dudak çatlamasına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Dudak nemlendiricisi kullanma

Dudaklarda ter bezlerinin yok denecek kadar az olması sebebiyle sürekli kuruma meydana gelebilir ve nemliliğini kaybeden dudak ilerde çatlayabilir. Dudak nemlendiricileri ile dudakların kurumasının önüne geçilebilir. Dudak nemlendiricisi alırken dikkat edilmesi gerekir ve içeriği bilinmeyen nemlendiriciler kullanılmamalıdır. İçerisinde bol miktarda kimyasal bulunan nemlendiriciler, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebileceği için doğal solüsyonlarla elde edilen nemlendiricilerin kullanılması tavsiye edilir.


Su ile yıkama

Su ile yıkama, kuruyan dudakları nemlendirmek veya çatlama sonucu kanayan dudakların dezenfeksiyon işlemini yapmak için en kolay ve pratik yollardan biridir. Kuruyan dudakların nemlendirilmesi için önemli bir rol oynayan su, aynı zamanda doğal bir dezenfektan olduğu için kanayan çatlakların mikrop kapmasını önler. Dudakları su ile yıkarken dikkatli olunması gereklidir. Yıkama işleminde el yardımı ile dudaklar ovulacaksa bu yumuşak ve yavaşça yapılmalıdır. Çünkü kuruyan ve çatlayan hassas dudak yapısı, sert bir fiziki hamle sonucu daha büyük zararlar görebilir ve daha büyük yarıklar oluşabilir.


Soğuk pres uygulama

Dudak çatlamaları kanama veya yarılma şeklinde gerçekleşirse soğuk pres tedavisi uygulanabilir. Özellikle çatlayan bölgede morluklar ve şişlikler oluşmuşsa buz gibi soğuk malzemelerle çatlayan bölgeye soğuk pres yapılmalıdır. Soğuk pres işlemi uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Soğuk pres işlemi tek seferde en fazla 2 dakika yapılmalıdır. Aksi takdirde dudaklar soğuktan daha fazla çatlayabilir.


Öneriler

Dudak çatlağı her insanın başına gelebilecek olan bir problemdir ve bu sağlık problemine pek çok etken sebep olmuş olabilir, bu sebeple dudak çatlağı problemi ile karşı karşıya kaldığınız da öncelikle başka bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için hemen bir doktora başvurmalısınız. Özellikle karşılaştığınız kronik dudak çatlakları başka hastalıkların da habercisi olabilir.

Ciddi kronik dudak çatlakları şu hastalıklardan kaynaklanabilir:

 • Diyabet
 • Kawasaki Hastalığı: Çok nadir olsa da bu hastalığın belirtileri arasındadır dudak çatlaması.
 • Sjögren Sendromu
 • Makrositoz: Kırmızı kan hücrelerinin aşırı miktarda artmasıyla oluşur.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar. HIV ve diğerleri.

Yukarıda sıralamış olduğumuz ciddi hastalıklarında dudak çatlamasına yol açabileceğini göz önünde bulundurarak dudak çatlamasını hafife almadan ve asla ihmal etmeden doktorunuza başvurarak teşhis ve tedaviyi belirlemeli ve akabinde gerekirse bitkisel/doğal yöntemlerde tedaviye destek olmalısınız. Ufak bir sıkıntı gibi gözükmüş olsa da oldukça tehlikeli bir sağlık sorunu da olabilir.


Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde , dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Dudak çatlaklarına ne iyi gelir doğal

Dudak çatlaması her insanda oluşabilecek bir sorundur. Fakat bu sorun için tedavi aramak en önemli durumdur. Dudak çatlaklığı tedavisinden verim almak ya da sadece sıralayacağımız unsurlardan uzak durmak bile belki de dudak çatlaması sorunlarını gidermede etkili bir sonuç olabilir. Dudak çatlaması sorununa sebep olmuş olan unsurlardan uzak durmak bile bazen problemin çözülmesini sağlar.

Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı tuz tüketimi dudak çatlamasına neden olabilmektedir, bundan dolayı tuz tüketimini azaltmalısınız.
 • Dudak yalamak tam aksine dudak çatlaması problemini arttırır, dudak yalamasından kaçınmalısınız.
 • Sigara içmek dudak çatlamasına neden olur, sigaranın içerdiği kimyasal maddeler dudak yapısını bozar.
 • Burun tıkanıklığına izin vermeyin. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan nezle, grip gibi hastalıklar burun tıkanıklığına neden olur, bu durumda ağızdan nefes alınıp verildiği için dudaklar kurur. Bundan dolayı burunun sürekli açık olması sağlanmalıdır.
 • Güçlü soğuk rüzgar ve fırtınalardan dudakları koruyun, böylesi durumlarda dudaklarınızı atkıyla kapatın.
 • A, B, C, B2, E vitaminleri eksikliği de dudak kurumasına neden olabilir, bu vitaminleri içeren
  besinleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde , dudak çatlamasına ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Su

Su vücudumuz için en gerekli olan minerallerin başında gelmektedir. Dudak çatlamalarına en çok düzenli olarak su alımı yapılmaması neden olmaktadır. Vücut kendisi için gerekli suyu kullandığında su azalmakta ve bu sebeple cilt ve dudak kuruluğu oluşumu gözlemlenmektedir. Bunun için sağlıklı oranlarda ve her gün su alımı yapılmalıdır. Bu oran genellikle gün içerisinde yaklaşık 2 litre olarak bilinmektedir. Su içme isteği olmasa bile gün içinde yaklaşık 2 litre su tüketmelisiniz. Susama durumu olduğunda zaten vücut aşırı şekilde susuz kaldığı için bu sinyali vermektedir. Bunun için her gün düzenli olarak su alımı yapılmalıdır.


Bal

Bal pek çok tedavi amacı ile kullanılan doğal bir besindir. Oldukça fazla etkili olmuş olan bal aynı zamanda doğal antibiyotikler arasında yer almaktadır. Hakiki balı dudak çatlaklarını tedavi etmek amacı ile de kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken bu balı parmaklarınızla dudaklarınıza dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulayın ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımı ile güzelce yıkayın. Çatlaklık geçene kadar bu uygulamaya devam edin. Bal; dudak dokularını olduğundan daha fazla güçlendirip, aynı zamanda beslemenin yanında enfeksiyondan kaynaklanan dudak çatlaklarını gidermeye de etkili ve yardımcı olur.


Merhem

Merhem dudak çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan ürünlerin başındadır. Fakat merhem kullanımından önce dudaklardaki ölü derilerin temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu sebep ile öncelikli olarak dudak çatlağını iyileştirmeye çalışmadan önce çatlak dudaktaki derinin dökülmesinin ve yeni derinin çıkmasının sağlanması gerekmektedir.


Diş fırçası

Dudak üzerinde ki ölü deriyi kaldırmak amacı için aynı zamanda diş fırçaları da kullanılabilir. Fırçayı dudağınız tam bastırmadan dairesel hareketlerle çatlayan dudaklara yavaş yavaş uygulayın ve ölü derinin tamamen dökülmesini sağlayın. Daha sonra bu bölgeye merhem sürün. Merhem oldukça etkilidir ve özellikle kış aylarında sürülmelidir.


E vitamini

E vitamini ya da gliserin bazlı olmuş olan dudak merhemleri de yardımcı olabilir. Eczanelerden merhem alırken E vitamini ve gliserin içerip içermediğine dikkat edin. Bu oldukça önemlidir.


Dudak Balsamı

Soğuk iklimlerin hakim olduğu Rusya özellikle sibirya bölgesinde dudak balsamları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de Ağrı, Erzurum, Kars gibi doğu illeri kış aylarını oldukça sert geçirmektedir. Yurt dışın da bu balsamını bizde pek alışık bir durum olmuş olmasa da o bölgelerde bu balsamını erkekler de kullanır. Asıl sebebi ise kış aylarında soğuktan kaynaklanmış olan bu dudak çatlamaları problemine karşı dudak balsamı oldukça etkilidir.

Sabah dışarı çıkmadan önce ve gün içerisinde birkaç defa uygulamak oldukça kolay be mümkündür. Dudak balsamları doğal hazırlandığında sadece dudak çatlağını geçirmekle kalmaz aynı zamanda dudak dokusunu besler, hücreleri onarır ve yeniler. Bu sebeple dudaklarınız soğuktan çatlıyorsa ve kötü bir görünümü varsa, dudak balsamı kullanarak bu durum ile başa çıkabilirsiniz.


Ultra Nemlendiriciler

Ultra nemlendiriciler kullanmak için çatlak dudaklara ilk aşamada yağ sürmek en etkili tedavi yöntemlerdendir. Kullanılacak olan yağlar kuru dudakları nemlendirirken kurumakta olmuş olan derinin atılmasını da sağlarlar. Bu da nemlendirirken dudağınıza bakım yapmanıza ve iyileşme sürecini arttırmaya yardımcı olur.

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Badem Yağı
 • Jojoba Yağı
 • Zeytinyağı
 • Kuşburnu Yağı

Çatlamış olan dudaklara sürülebilecek ve kısa sürede etkili sonuçlar alınabilecek yağ türlerinin başında gelmektedirler.


Sonuç

Dudak çatlamasına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca dudak çatlamasına ne iyi gelir evdedudak çatlamasına ne iyi gelir doğal ve dudak çatlamasına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve dudak çatlama problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyeler bulunmuşlardır. Genelde dudak çatlaması sorunu olan kişiler dudak çatlaklarına kesin çözüm gibi aramalarla doğal dudak çatlaklarına tedavi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara dudak çatlamasına ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment