Diş İltihabına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş iltihabına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca diş iltihabına ne iyi gelir evdediş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel  yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Diş iltihabına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Diş iltihabına ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve diş iltihabı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bu tür sorunu olan kişiler diş iltihabına kesin çözümdiş iltihabına çözüm, diş iltihabı kaç günde geçer, diş iltihabına iyi gelen şeyler sorgulamasıyla iltihaplı diş için doğal tedavi yolları aramaktadır. Diş iltihabına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Diş İltihabına Ne İyi Gelir?


Diş iltihabına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Diş iltihabı ne iyi gelir evde , diş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.


Diş iltihabı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Diş iltihabı evde tedavi yöntemleri
 • Diş iltihabı doğal tedavi yöntemleri
 • Diş iltihabı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Diş iltihabı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Diş iltihabı ilaçları

Diş İltihabı Nasıl Geçer?


Öncelikle bu sağlık sorunu nedeniyle oluşan belli başlı belirtilerin hafifletilmesi ve kişilere uygun tedavi yönteminin başlatılabilmesi için yapmanız gereken ilk işlem bir diş doktoruna başvurmak olacaktır. İlk aşamada bunu yapmanızda oldukça fayda vardır. Bu şekilde, başvurmuş olduğunuz diş doktoru tarafından, sizi rahatsız eden diş ağrısı ve görsel olarak rahatsızlık veren diş şişmesi gibi bir takım rahatsız edici belirtileri de beraberinde getirip  yol açan diş iltihabı rahatsızlığının nedeni kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Bu durumla birlikte, bazı kişilerde ve vakalarda diş iltihabı problemi yutma ve bir takım solunum zorlukları gibi belli başlı sağlık sorunu belirtilerine sebep olup yol açabilecek kadar ilerlemiş bir boyuta gelip sebep olabilmektedir. Oluşan bu durumda, kişiler aksatmadan hemen acil servise gitmeli ve bir doktordan destek alarak danışmalıdır.

Diş iltihabı problemi için uygulanabilecek olan  tedavi yöntemleri daha ayrıntılı olarak şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Periapikal apse tedavisi: Periapikal apse problemi söz konusu olduğunda, apse problemini gidermek ve apsenin içinde bulunan sıvıyı kolay bir şekilde çıkarmak için doktorlar tarafından kişilere ilk olarak kök kanal tedavisi uygulanmaktadır. Eğer diş çok kötü bir durumdaysa kısaca öldüyse, ölen dişin içerisine güzel bir şekilde delik açabilmek için doktor tarafından dişe dişçi matkabı ile bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Bu esnada da apse içerisinde olan irin kolay bir şekilde dışarı çıkarılmaktadır. Bir takım hasarlı dokular da kolay bir şekilde çıkarıldıktan sonra bu bölgede daha fazla enfeksiyonun oluşmasını önlemek amacı için dolgu malzemeleri ile bu açıklıklar kolay bir şekilde doldurulmaktadır.
 • Periodontal apse tedavisi: Diş apsesi sorunu eğer periodontal ise, oluşan iltihabın birikmiş olduğu periodontal cep yine doktor tarafından bir takım işlemler doğrultusunda iyice temizlenmekte ve tedavi edilmektedir. Sonrasında ise, diş eti tekrar doktor tarafından dişin üstüne getirilmektedir. Bu şekilde dişin kolay bir şekilde iyileşmesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda, meydana gelebilecek olası enfeksiyonların da oluşması kısa bir süre içersin de önlenebilmektedir.

Diş apsesi problemi zaman içerisinde, zorlama yapılmadığı durumlarda kendi kendine de kolay bir şekilde ilerlemeyi durdurabilse de maalesef tam anlamıyla iyileşme gözlenmemektedir. Oluşan apse problemi patlasa, aksa ya da meydana gelen diş ağrısı gibi bir takım sorunlar durmuş olsa bile, sağlığınızı etkileyecek olan iltihap problemine neden olan diş problemi hala devam ettiği için bu enfeksiyonun da yeniden tekrarlaması muhtemel bir durumdur.


İnsizyon

Diş apsesi üzerinde birikmiş olan iltihabın akıtılması için doktor tarafından bir takım tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Başvurduğunuz doktor, yerel anestezi  yöntemini uygulamakta ve bu durum sonrasında ise küçük bir kesi yaparak bakterileri içeren irini kolay bir şekilde akıtmakta ve rahatlamanıza yardımcı olmaktadır.


Antibiyotik Tedavisi

Antibiyotik kullanımı herkes için uygun değildir bu sebeple antibiyotik tedavisine muhakkak doktorunuzun tavsiyesi üzerine başlamalısınız, diş iltihabı sorununa yol açmış olan ve apse probleminin içerisin de biriken bir takım bakterileri öldürmek amacı için sık sık tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Aynı zaman da diş hekimleri x-ışınları taramasından sonra da kişilerde diş iltihabını tespit ettikleri zaman, genellikle antibiyotik olan penisilin ilacını reçete etmektedir. Bu gibi bir takım durumlarda, hastanın penisiline karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığı da dikkate alınmalıdır. Çünkü bu durum oldukça hayati bir kıstas oluşturmaktadır.

Antibiyotik ilaçlar ile tedavi uygulamak meydana gelen diş ağrısı ve diş iltihabı sorununu büyük ölçüde hafifletmeye yardımcı olmakta ve aynı zamanda oldukça başarılı sonuçlar elde etmeye de katkı sağlamaktadır. Tedavi sürecine başladıktan sonra genellikle 2 gün gibi bir süre içerisinde oluşan belirtiler de hafifleyebilmektedir.

Eğer enfeksiyon sadece apse olan alan ile sınırlıysa, antibiyotik ilaçlarla tedaviye gerek duyulmayabilmektedir. Diğer bir yandan, eğer enfeksiyon eğer ağızda bulunan diğer dişlere, çeneye ya da ağız içerisinde ki diğer bölgelere yayılmışsa, antibiyotik tedavisi reçete edilecektir. Fakat bu duruma doktorunuz karar vermelidir.


Tuzlu Su Gargarası

Apse problemi yaşayan kişiler bazı durumlarda doktora başvurmadan ya da ilaç kullanmadan da kendi kendine patlama ihtimali bulunmaktadır. Bu durumda, sıcak ve bir miktar tuz ile hazırlanmış olan tuzlu su gargaralarıyla ağzın iyice çalkalanması oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir. Bu şekilde ağız içerisinde oluşmuş olan iltihabın aktığı bölge kolay bir şekilde yumuşamakta ve hızlı bir şekilde temizlenmektedir. Aynı zamanda, iyileşme sürecini de büyük ölçüde hızlandırabilmektedir.


Ağrı Kesiciler

Diş iltihabı problemi beraberinde bir takım başka sıkıntılara da yol açabilmektedir. Bu sıkıntılardan bir tanesi de şiddetli diş ağrısı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan bu gibi sağlık sorunları durumlarında dozajı çok yüksek olmayan ve ciğerlerinize zarar verme oranı daha düşük olan bir takım ağrı kesicilerden kolay bir şekilde faydalanılabilmektedir. İbuprofen, parol, dolarex gibi ağrı kesiciler bunlara örnek verilebilir ve oluşan ağrıyı da kolay bir şekilde hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Bu durum ile birlikte, maalesef sadece oluşan ağrıyı gidermekte, meydana gelen apse sorunu üzerinde herhangi bir iyileştirici özellik göstererek  görev görmemektedir.


Kök Kanal Tedavisi

Kök kanal sorunu tedavisi hem enfeksiyonun güzel bir şekilde temizlenmesine hem de sorunlu dişin çok daha fazla zarar görüp hasar almadan kurtarılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Öncelik olarak, oluşmuş olan apse sorununun olduğu bölgenin temizliği sağlanır ve apsenin içi güzel bir şekilde boşaltılmaktadır. Sonrasında ise, dişin pulpa odası denilen kısmı ve kök kanalları özel bir dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır.


Dişin Çekilmesi

Bazı durumlarda tedavi yöntemleri işe yarayamayabiliyor. Bu durum dişin durumuna ve kişiden kişiye göre değişen bir sorundur. Herkese aynı tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Bazı dişlere kök kanal tedavisi uygulanamayabilir. Bu durumun sebebi dişin kurtarılacak bir kısmının kalmaması yani bu tedavi yöntemi için geç kalınmış olmasıdır. Bu sebeple oluşan enfeksiyonu onarmak ve ortadan kaldırmak için hasar gören diş doktor tarafından çekilmektedir. Fakat bazen dişin çekilmesi bile enfeksiyonun tam anlamıyla ortada kalkmasına yardımı olmayabilmektedir. Enfeksiyonun tam anlamıyla ortadan kaldırılması için yumuşak dokular doktor tarafından iyice onarılmalı ve temizlenilmelidir.


Diş İltihabı Ameliyatı

Bazı kişilerde diş iltihabı ilerleyebilmekte ve ağızın ya da boğazın hatta bazen iç organlara bile yansıyacak şekilde diğer alanlarına yayılmış olabilir. Oluşan ve yayılan bu iltihap, tıbbi bir müdahale ile yani ameliyatla kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Oluşan apse probleminin hala onarılmaması ve iyileşmemesi ya da kök kanal tedavisinden sonra bile genişlemesi gibi bir takım ters giden durumlarda ise büyük olasılıkla ameliyat ve kök ipuçlarının doldurulması, aynı zaman da tanısal biyopsi yapılması gerekecektir.


Hastanede Tedavi

Ciddi diş problemi ve çene bölgesinde enfeksiyonlarının hastanede doktor tarafından tıbbi müdahaleler ile tedavi edilmesi gerekmektedir çünkü bir takım ikincil enfeksiyonlar ve komplikasyonlar hayatı büyük ölçüde tehdit edebilmektedir.


Diş İltihabı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş iltihabı problemi tanısı ve tedavisi için ilk olarak diş hekimine başvurulmaktadır. Eğer diş doktorunuz iltihabın ilerlediğini söylerlerse ve başka bölümlere de başvurmanız gerektiğini söylerlerse muhakkak başvurmalısınız.


Diş İltihabına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Diş iltihabına ne iyi gelir evde , diş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş iltihabına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde diş iltihabı tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Tuzlu su

Tuz yalnızca yemeklere lezzet veren bir mineral değil aynı zamanda pek çok sağlık sorununa iyi gelen bir bileşendir, oluşabilecek bir takım enfeksiyon, ağrı ve oluşan iltihabı büyük ölçüde onararak azaltabilmektedir. Sıcak ve tuzlu olmuş olan su enfeksiyonun ağız içerisinde ki bir diğer bölgelere yayılmasını önlemektedir.

Hazırlanışı:

 • Bir çay kaşığı tuzunu (rafine edilmemiş deniz tuzu, Epsom tuzu veya sıradan tuz) bir bardak ılık su ile güzel bir şekilde karıştırın.

Bu suyla ağzınızı durulayın.


Karbonat

Karbonat pek çok sağlık sorununa iyi gelen bir bileşendir, dişlerin mineral elementlerinin yenilenmesi ile sonuçlanmış olan tükürüğün pH düzeyini büyük ölçüde dengelemeye iyi gelmekte ve yardımcı olmaktadır. Bu şekilde, enfeksiyon problemine  karşı etkili ve koruyucu bir kalkan oluşturmaktadır.

Hazırlanışı:

 • Bir kap içerisine yaklaşık yarım çay kaşığı kabartma tozu ve tuz ekleyin.

Islak pamuklu bir top kullanarak, bu karışımdan az miktarda alın ve rahatlamak için enfekde olmuş olan bölgeye güzel bir şekilde uygulayın.


Elma sirkesi

Elma sirkesi  pek çok sağlık sorununa iyi gele ve aynı zamanda etki göstere bir besin ögesidir. Aynı zamanda bu mucizevi besin ögesi meydana gelen diş iltihabı problemini ve beraberinde gelen diş şişmesi sorunu için evde kullanılabilecek basit bir tedavi yöntem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Etkilenmiş olan bölgeyi güzel bir  şekilde dezenfekte ederken aynı zaman da ağrıyı ve oluşan iltihaplanmayı da büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek antiinflamatuar ve dezenfektan özellikler de sunmaktadır.

Hazırlanışı:

 • Yaklaşık bir çorba kaşığı kadar çiğ, filtrelenmemiş elma sirkesini ağzınızda birkaç dakika boyunca gargara yaparak tutun.
 • Gargara yaparken yutmamaya dikkat ederek birkaç dakika sonra tamamen tükürün.
 • Ardından ağzınızı temiz ve ılık su yardımı ile güzelce durulayın. Bu işlemi gün içersin de birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek ise, yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesini bir bardak su ile karıştırıp gün içerisinde iki kez içmektir.

Hangi yöntemi kullanmak istediğiniz tercihinize bağlı olmaktadır. Fakat midenizde sıkıntı varsa içmemenizi onun yerine gargara yapmanızı öneririz.


Diş İltihabına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Diş iltihabına ne iyi gelir evde , diş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş iltihabına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirdiş iltihabına kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Diş iltihabı problemi gibi pek çok diş problemlerinin oluşmasını önlemeye çalışmak, önüne geçmeye çalışmak her zaman bilinen en doğru yöntemdir. Uygulanmış olan önleme yöntemleri ile aynı zamanda diş ve diş eti problemlerinin engellenmesi garanti olmasa da, bu problemlerin riskini de büyük ölçüde azaltmak mümkün olabilmektedir. Diş ve diş eti sağlığını büyük ölçüde desteklemek için faydalı olabilecek bir takım tavsiyeler ise şu şekildedir:

 • Diş kontrollerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde gidin ve diş temizliğine oldukça fazla özen gösterin.
 • Dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile iki dakika boyunca gün içerisinde iki kez gece ve gündüz olacak şekilde fırçalayın.
 • Dişleriniz ve diş etleriniz arasında ulaşılması zor noktaların temizlenmesi için günlük olarak diş ipi kullanmaya çalışın. Kürdan kullanmak dişlerinize zarar verebilir.
 • Herhangi bir dişte gevşeme ya da herhangi bir incelme ve kırılma varsa, mümkün olduğunca kısa bir sürede diş doktorunuzdan randevusu alın.
 • Çok fazla şekerli yiyeceklerin ve şekerli içeceklerin tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırın. Tatlılar ve gazlı içecekler boşluklara ve diş çürümelerine büyük ölçüde yol açabilmektedir. Bu durumda da diş apseleri kaçınılmaz bir sağlık sorunu olabilmektedir.

Eğer gün içerisinde sık sık ağız kuruluğu yaşamaya bu gibi durumlara eğilimli bir yapınız varsa, bu da bir takım boşluklara ve enfeksiyonlara bir zemin hazırlayabilmektedir. Ağzınızda herhangi bir kuruma hissettiğiniz anlarda mümkün olduğunca su içmeye ve şekersiz sakız çiğnemeye çalışın. Bu şekilde salya üretimi teşvik edilecektir ve ağız kuruluğu da giderilmiş olacaktır. Aynı zamanda sakız çiğnemenin yanı sıra bol bol su tüketmeye de özen gösterin.


Diş İltihabına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Diş iltihabına ne iyi gelir evde , diş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Diş iltihabına bitkisel çözüm yöntemleri;


Sarımsak

Bakterilerle mücadele etmek için sarımsak birebirdir. Çiğ sarımsak suyu enfeksiyonu öldürmeye yardımcı olabilmektedir. Sarımsak suyunu enfekte olan alana uygulayabilirsiniz. Böylece, hem enfeksiyonla savaşılmakta hem de dişin şişkinliği ve ağrısı hafiflemektedir.


Karanfil yağı

Karanfil yağı enfeksiyonla mücadele edebilmektedir. Diş ağrısı ve diş eti hastalıklarında mükemmeldir. Enfekte bölgeye uygularken daha dikkatli olmalısınız. Çok fazla basınç uygulamamaya özen gösterin.


Nane yağı

Nane yağı, diş ağrısı problemini hafifletmek için eski zamanlardan beri bilinen etkili bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemini uygularken parmak uçlarınıza bir miktar nane yağı alın ve enfekte olan bölgeye güzel bir şekilde ve hafifçe masaj yapın. Apse sebebi ile oluşmuş olan diş ağrısı problemi gibi sağlık sorunu durumunda uygulandığı zaman hemen etki göstererek bir rahatlama sağlayacaktır.


Zencefil

Lifli zencefil kökü, diş apsesi sorunu için oldukça etkili ve harika bir bitkisel tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Zencefil bitkisi oldukça güçlü ve etkili bir anti bakteriyeldir ve bu sebep ile de oluşan diş ağrısı ve diş çürümesi gibi bir çok sağlık önemli bir nedeni olmuş olan ağız içerisinde ki mikroplarla savaşılmasını büyük ölçüde sağlayabilmektedir.


Patates

Patates yalnızca sofralarımıza konuk olan her yemeğe yakışan besin ögesi değildir. Aynı zamanda sağlık sorularına da iyi gelen etkili ve besleyici bir besindir. Ham bir şekilde olan patates antiseptik olarak kabul edilmektedir.  Bu patates enfeksiyonu gidermek için harikalar yaratabilmektedir. Aynı zamanda oldukça zengin bir potasyum kaynağı olarak da karşımıza çıkmaktadır, bu sebep ile olukça etkili ve harika bir şifacıdır. Enfekte olan bölge üzerinde ki bakterileri temizlemiş olduğu için, apse problemi olan dişlerde güvenilir bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.


Siyah çay

Siyah çay poşeti diş iltihabı problemini büyük ölçüde  azaltmaya ve dindirmeye yardımcı olabilmektedir. Çayın içerisinde bulundurduğu  tanen maddesi, meydana gelen ağrıyı ve iltihaplanmayı büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Bu duruma ek bir durum olarak, enfeksiyona karşı büyük ölçüde mücadele eden ve ağız hijyenini destekleyebilen bir takım antioksidanlar içermektedir.


Susam tohumu

Susam pek çok pasta ve böreklerde tat vermek amacı ile kullanılan fakat pek çok sağlık sorununa iyi gelen oldukça etkili olan bir bitkidir. Aynı zamanda susam bitkisi oldukça etkili ağrı kesici özellikler de taşımaktadır. Ayrıca, içerisinde bulundurduğu bileşenlerden dolayı bakteriyel enfeksiyonu azaltabilmektedir. Yaklaşık 4 çay kaşığı kadar susam tohumunu ve bir bardak su içerisinde 5 dakika kadar bir süre kaynatın. Etkilenmiş olan bölgeye suyu güzel bir şekilde uygulamak için pamuklu bir top kullanmaya özen gösterin. Yaklaşık her gün 2-3 defa bu yöntemi tekrarlayabilirsiniz.


Zerdeçal

Zerdeçal, pek çok sağlık sorununa iyi gelen aynı zaman da antibiyotik, antiseptik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan oldukça güçlü ve şifalı bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Meydana gelen diş apselerine bağlı bir durum olarak ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi için de mükemmel bir çözüm olarak karşımıza çıkabilmektedir. Aynı zamanda ağız da meydana gelen iltihaplanmayı da büyük ölçüde azaltabilmektedir.


Soğan

Soğan bitkisi yalnızca yemeklerde kullanılan bir bitki değil aynı zaman da antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahip olan etkili bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra bu mucizevi bitki aynı zamanda diş iltihabının tedavisinde de sık k sık kullanılabilmektedir. Kullanıldığı zamanda, diş üzerinde ki şiddetli ağrıyı kontrol altına alınmasını da sağlayabilmektedir. Basit bir şekilde yaklaşık birkaç dakika çiğ soğanı çiğneyebilirsiniz ya da ham soğanları parçalarını kesip diş etinizin ya da meydana gelen ağrılı dişin üzerine yerleştirerek  koyabilirsiniz.


Sonuç

Diş iltihabına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca diş iltihabına ne iyi gelir evdediş iltihabına ne iyi gelir doğal ve diş iltihabına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Genelde bu tür sorunu olan kişiler diş iltihabına kesin çözüm, diş iltihabını ne kuruturdiş iltihabına çözüm, diş iltihabı kaç günde geçer, diş iltihabına iyi gelen şeyler sorgulamasıyla iltihaplı diş için doğal tedavi yolları aramaktadır. 

Diş iltihabına ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment