Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca diş ağrısına ne iyi gelir evdediş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Diş ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Diş ağrısına ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluAhmet Maranki ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve diş ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bu tür sorunu olan kişiler diş ağrısına kesin çözüm, 20 diş ağrısına ne iyi gelir ve evde diş ağrısına çözüm, kırık, iltihaplı, dolgulu diş ağrısını iyi gelen şeyler sorgulamasıyla diş ağrısına doğal tedavi yolları aramaktadır. Diş ağrısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir evde , diş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Diş ağrısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Diş ağrısı evde tedavi yöntemleri
 • Diş ağrısı doğal tedavi yöntemleri
 • Diş ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Diş ağrısı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Diş ağrısı ilaçları

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?


Diş ağrısı herkesin yaşayabileceği bir sağlık problemidir. Bu ağrı oldukça şiddetli ve yerinde duramayacak şekilde sızlatan bir acı olabilmektedir. Diş ağrısının zorluğundan bahsetmek için doğum sancısından sonra en fazla acı veren durum olduğu da söylenmektedir. Bu sebeple diş ağrısı çekmemek ve ağız sağlığını korumak için gerekli önemlerin alınması oldukça önemlidir. Diş ağrısı için tedaviye başlamak istiyorsanız diş doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Doktor oluşan ağrının nedenine ve diş üzerinde oluşmuş olan hasara bağlı olarak tedavi şeklini ve sürecini değiştirebilmektedir. Bunun yanı sıra bununla birlikte, genel olarak diş ağrısından ve sızısından kurtulmanın en etkili yolu, oluşmuş olan enfeksiyonu tedavi etmek ve diş çürüğü varsa, bu dişi onarmak (kanal tedavisi, dolgu, vs.) ya da son çare olarak dişi kökünden çekmektir.

Diş ağrısına yol açan bazı diş problemlerinin tedavileri aşağıda belirttiğimiz şekilde olabilmektedir:


Diş Çürüğünün Tedavisi

Diş çürüğü söz konusu olmuş olduğunda, diş üzerindeki çürük olan parça çıkarılmakta ve oluşmuş olan bu boşluk doktor tarafından dolgu ile kapatılmaktadır. Bazı durumlar da bu boşluk çok derin bir yapıda olmuş olduğunda ya da içerisine pulpaya girmiş ise, köke doktor tarafından kanal tedavisi işlemi uygulanmaktadır. Diş tedavi edilmediği takdirde, bu durum çok ciddi enfeksiyonların oluşmasına ve ağız sağlığının yanı sıra başka hastalıklara da yol açabilmektedir.


Kanal Tedavisi

Kök kanal tedavisinde, dişin altında bulunmuş olan sinir ve kan damarları diş oyularak altına inilip sinirlere kolayca ulaşılmakta ve bu sinir, kan damarları ortadan kaldırılmaktadır. Sonrasında ise dişin kök kanal sistemine inert dolgu malzemesi uygulanmakta ve diş sağlığına kavuşturulmaya çalışılmaktadır.

Bazı diş problemlerinde dişlerde ya da ağızın belli bölgelerinde apse oluşumuna rastlanılabilmektedir. Doktorunuz kök kanal tedavisi uygulanmadan önce eğer ağız içinde ya da dişte, diş apsesi oluşmuşsa, buradaki enfeksiyonun kontrol altına alınması için öncesinde antibiyotik tedavisi uygulanmasını isteyebilmektedir. Bazı durumlarda, diş çok fazla hasar almışsa ve diş etine ya da çene kemiğine zarar verme riski varsa, diş doktor tarafından çekilebilmektedir.


Diş Eti Apsesi Tedavisi

Periodontal apse yani bir başka değiş ile diş eti apsesi için lokal anestezi altında basit bir drenaj prosedürü uygulanmaktadır. Bu süreçte etkilenen diş etindeki tartar ve kalıntılar da doktor tarafından gerekli işlemlerle temizlenmektedir. Temizlenen alan, antimikrobiyal olan bir takım sıvılarla durulanmaktadır. Bu gibi durumlarda iyileşme sürecini hızlandırmak için antibiyotik uygulanabilmektedir fakat her hasta için geçerli değildir, dişin durumuna ya da hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Apsenin ciddiyetine bağlı olmuş olarak oral antibiyotikler de verilebilmektedir.


Diş Kaplaması

Meydana gelebilecek diş çatlaması ya da diş kırıkları sebebi ile oluşmuş olan bir diş ağrısı şikayetiniz varsa, doktora danışmalısınız. Dişinizin durumuna göre doktor tarafından dişinize kuron kaplama yapılabilmektedir. Bu yöntemde, eksik olmuş olan diş yapısının çok daha fazlasının bozulmasını engellemek için porselenden yapılmış kaplamalar ya da metal destekli porselen kaplamalar da kullanılmaktadır.


20’lik Diş Tedavisi

Bu diş problemi herkes tarafından yaşanan bir problem değildir. Genetik yapılardan ve evrimden dolayı yeni nesillerde 20’lik diş çıkmayabilmektedir. Bazı durumlarda ise bu arka kısımda çıkan 20’lik dişler ağıza baskı yaparak kişinin zorlanmasına ve tedavi sürçlerine başvurmasına sebep olabilmektedir. Bir takım tedavi yöntemleri ile evde tedavi edilebilmektedir fakat genellikle evde tedavi yöntemleri 20’lik diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olamaya bilmektedir. Bu gibi durumlar da, 20’lik dişlerin çekilmesi bile söz konusu olabilmektedir.

Diş hekimi 20’lik dişin bulunmuş olduğu bölgeye işlemden önce lokal anestezi uygulanmaktadır. Sonrasında ise dişi çıkarmaya çalışmaktadır. Yapılması gerekli olan durumlarda, dişi çıkarmak için çevresinde bulunmuş olan etlere ufak ufak kesikler yapılabilmektedir. Bu işlem normal şartlarda yalnızca birkaç dakika sürmektedir, fakat bazı vakalarda ve bazı kişilerde bu süre 20 dakika ya da daha fazla olabilmektedir. Bu durum kişinin ağız yapısına ve doktorun el çabukluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.


Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş ağrısı, diş çekimi ve diş ile ilgili sorunlar ve bu sorunların tanısı ve tedavisi için devlet hastanelerinde ya da özel diş hastanelerinde diş hekimine başvurulabilmektedir.


Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Diş ağrısına ne iyi gelir evde , diş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde diş ağrısı tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Tuzlu su

Diş ağrısı ve sancısı için evde uygulanabilecek en kolay ve en basit yöntemlerden biri tuzlu su ile hazırlanmış karışımdan yapılan gargaradır. Bu yöntem için, bir bardak sıcak suyun içerisine yaklaşık yarım yemek kaşığı kadar tuz eklenmekte ve iyice çözünene kadar karıştırılmaktadır. Durulama suyu olmuş olarak kullanılan tuzlu su, ağızdaki şişkinliği ve iltihabı oldukça fazla etki ederek azaltmakta, aynı zamanda da, ağız içinde ve dişte meydana gelen enfeksiyonla mücadele etmek için de bakteriler ile savaşmaktadır.


Karbonat

Karbonat, diş sancısına ve diş ağrısına yardımcı olabilecek antiinflamatuar özelliklere sahip bir besin ögesidir. Bu sebep ile, diş ağrıları ile birlikte oluşan iltihap, enfeksiyon ve aynı zamanda diş şişkinliğini büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Aynı zamanda, antibakteriyel de olmuş olduğu için diş ve diş eti enfeksiyonlarıyla mücadele edebilmekte ve ağız sağlığınızı korumanıza büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.


Yağ çekme

Yağ çekme yöntemi oldukça eski olan bir tedavi yöntemidir. Diş enfeksiyonları, diş eti kanamaları, diş eti iltihabı ve bir diğer ağız problemlerini tedavi etmek için eski dönemlerden beri oldukça fazla kullanılmaktadır. Hindistancevizi yağı, antiinflamatuar ve antimikrobiyal etkileri bulunmuş olan lorik asidini içermektedir. Bu sebep ile, diş ağrısı için yağ çekmede bir seçenek olarak karşımıza çıkabilmektedir.


Hidrojen peroksit

Hidrojen peroksit kimyasal etkileri olan fakat aynı zaman pek çok ağız gargaralarının içerisinde yer alan kuvvetli bir asittir, enfeksiyonu ve dişte oluşan rahatsızlığı büyük ölçüde hafifletebilmektedir. Genellikle, enfekte dişler için kullanılmaktadır, ancak unutulmamalıdır ki, bu da, tüm evde tedavi yöntemleri gibi diş ağrısı için geçici bir tedavidir. Aynı zamanda hidrojen peroksit derişik bir halde gargara olarak kesinlikle kullanılmamalıdır. Kuvvetli asit olmuş olduğundan dolayı kişilerde ciddi hasarlara ve sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.


Buz

20’lik diş ağrısını büyük bir oranda hafifletmek için buz paketi uygulamaları oldukça faydalı bir yöntem olabilmektedir. Buz torbasını bir havluya sardıktan sonra şiş olmuş olan bölge tarafındaki yanağın üzerine bastırmadan koyabilirsiniz. Bu yöntem hem ağrıyı hafifletmekte hem de inflamasyonu büyük ölçüde azaltmaktadır.


Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Diş ağrısına ne iyi gelir evde , diş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdirdiş ağrısına kesin çözüm yollarını inceleye çalışacağız.


Diş Ağrısını Önleme Yöntemleri

Diş ağrısından ve bir diğer diş problemlerinin oluşmasını önlemenin en iyi yolu ağzı sağlığı, diş ve diş eti sağlığına dikkat etmekten geçmektedir. Diş ve diş eti sağlığını desteklemek için yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden birkaçını sizin için sıraladık, bunlar:

 • Şekerli yiyecekleri ve içeceklerin tüketimini sınırlandırın. Bu tür gıdaların arada sırada tüketilmesi daha doğru olacaktır.
 • Dişlerinizi gün içerisinde iki kez florür içeren bir diş macunu ile fırçalayın. Bunu yaparken diş etlerini ve dili de hafifçe fırçalayabilirsiniz. Böylece genel ağız temizliği sağlanmış olmaktadır.
 • Diş ipi kullanarak dişlerin arasını temizleyin. Sonrasında gargara olarak da kullanabilirsiniz.
 • Sigara içmeyin. Sigara içmek bazı diş problemlerinin daha da kötüleşmesine sebep olabilmektedir.
 • Diş ve diş eti problemlerini önlemenin bir diğer yolu da, düzenli olarak ( yılda iki kez) diş hekimine gitmektir. Diş muayenelerinin sayesinde oluşabilecek problemler çok daha öncesinden kontrol altına alınabilmektedir.
 • Çocukların her altı ayda bir diş muayenesi yaptırmaları önerilmektedir, böylece diş çürüğü erken tespit ve tedavi edilebilmektedir.

Tavsiyeler

 • Sert ya da şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın. Sert yiyecekleri çiğnemek ağrıyı daha da kötüleştirebilmektedir. Şekerli gıdalarda bulunmuş olan şeker ise, diş etlerine girebilmekte ve enfeksiyonunu çok daha fazla tetikleyebilmektedir.
 • Diş etlerinin kızarmasını engellemek için bol su için.
 • Enfeksiyonun minimumda tutulması sağlamak için, dişlerinizi her öğünden sonra hafifçe fırçalayın ve enfekte diş alanında olabildiğince kaliteli diş ipi kullanın.
 • Ağrıyla mücadele edebilmek için ağrı kesiciler kullanın.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Diş ağrısına ne iyi gelir evde , diş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Diş ağrısına bitkisel çözüm yöntemleri;


Sarımsak

Sarımsak pek çok sağlık alanında tedavi amaçlı kullanılan ayrıca oldukça lezzetli bir besin olarak karşımıza çıkan antibiyotik özelliklere sahip bir mucizedir. Bu mucize aynı zamanda diş ağrısını hafifletmek için de oldukça faydalı olabilen bir bitkidir. Bu güçlü ve etkili olan sarımsak antiviral, antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Bu sebep ile de, diş ağrısıyla rahatlıkla mücadele edebilmekte ve ağrıyı kolay bir şekilde hafifleterek rahatlamaya yardımcı olmaktadır.


Karanfil

Karanfil, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Diş ağrısına yol açmış olan enfeksiyon ile mücadele etmeye yardımcı olan antienflamatuar, antibakteriyel, antioksidan ve anestezik özelliklere sahip bir bitkidir. Ağzınıza atacağınız küçük karanfil parçası diş ağrısı ve diş sancısı için oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda hoş kokusu ile günlük hayatta ağız kokusunu önlemek için de kullanılabilmektedir.


Buğday çimi

Buğday çimi diş çürüğü sebebi ile oluşmuş olan diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel özelliklere sahip bir bitkidir. Gargara yöntemi olarak kullanılabilen bu tedavi şekli, diş etlerinin üzerindeki toksinleri çekmektedir. Bu şekilde burada oluşmuş olan enfeksiyon kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve diş ağrısı hafiflemektedir.


Vanilya ekstratı

Vanilya ekstratı içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde diş ağrısı problemi yaşandığın da anında rahatlama sağlayabilecek evde kolay bir şekilde uygulanabilecek etkili bir yöntemdir. Ağrıya hemen müdahele edebilecek güçlü antiseptik ve analjezik özelliklere sahip olmasından dolayı kısa sürede acıya etki ederek diş ağrısını ortadan kaldırmaktadır.


Kekik yağı

Kekik yağı oldukça sağlıklı bir bitkidir ve pek çok sağlık alanında kullanılmaktadır. Aynı zamanda diş ağrında da oldukça etkilidir ve sadece diş ağrısını hafifletmekle kalmamakta, aynı zamanda bakterileri öldürmeye de yardımcı olabilmektedir. Diş üzerinde ve diş etlerinde gelişmiş olan şişliği de hafifletebilen kekik yağı, analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.


Zencefil

Zencefil, diş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilen evde kolay bir şekilde uygulanan doğal bir yöntemdir. Ağızda oluşmuş olan şişliği ve iltihabı azaltabilmektedir. Aynı zaman da, güçlü bir ağrı kesicidir. Yemeklerinizin içinde ya da yoğurdun içerisinde karıştırarak kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Diş ağrınızın geçmesinde oldukça etkili bir yöntem olacaktır.


Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, fenolik bileşikler içermektedir. Bu sebep ile de, antiinflamatuar özelliklere sahiptir. İltihaplanma nedeniyle oluşmuş olan diş ağrısını hafifletmekte ve iltihapla da büyük ölçüde mücadele etmektedir.


Tarçın

Tarçın, bal ile birlikte kullanılmış olduğunda, diş ağrısını hafifletmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Güçlü bir antiinflamatuar ve antimikrobiyaldir. Balın yatıştırıcı, antimikrobiyal ve antiseptik özellikleriyle birleşince diş ağrısı için ideal bir hal almaktadır. Bu sebeple diş ağrılarının tedavisinde bu yöntemi seçerek evde diş ağrısından kurtulabilirsiniz.


Nane

Nane çayının pek çok faydası ve ağız içini uyuşturma özelliği bulunmaktadır. Bu durumun sebebi ise içerinde bulundurduğu ferahlatıcı etkisi olan mentoldür. Diş ağrısı sırasında dişler ve diş etleri üzerinde bir soğutucu gibi çalışabilmektedir. Aynı zamanda, tahrişi ve iltihaplanmayı da büyük ölçüde azaltmaktadır.


Çörek otu yağı

Çörek otu yağı, özellikle diş, diş eti ve ağız problemleri için kullanılmış olan bir yağ olması ile bilinmektedir. Yaraların büyük ölçüde iyileşmesini ve onarılmasını desteklemektedir. Aynı zamanda, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu nedenle, diş ağrısını ve şişliğini azaltabilmektedir.


Sonuç

Diş ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca diş ağrısına ne iyi gelir evdediş ağrısına ne iyi gelir doğal ve diş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. 20 lik diş ağrısına ne iyi gelir kesin çözüm ve tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment