Cilt Mantarına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Cilt mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca cilt mantarına ne iyi gelir evdecilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Cilt mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Cilt mantarına ne iyi gelir Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu ve Suna Dumankaya gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve cilt mantarı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mantar sorunu olan kişiler cilt mantarına kesin çözüm ve cilt mantarı tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Cilt mantarına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Cilt Mantarına Ne İyi Gelir?


Cilt mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Cilt mantarına ne iyi gelir evde , cilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Cilt mantarı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Cilt mantarı evde tedavi yöntemleri
 • Cilt mantarı doğal tedavi yöntemleri
 • Cilt mantarı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Cilt mantarı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Cilt mantarı kremleri
 • Cilt mantarı ilaçları

Cilt Mantarı Nasıl Geçer?


Cilt mantarı oldukça fazla görülen bir sağlık sorunudur. Cilt mantarı için uygulanmış olan iki temel yöntem vardır. Bunlardan birisi antifungal ilaçları kullanmak ve oluşan nemi önlemek için alınmakta olan belli başlı tedbirleri kapsamaktadır. Mantar enfeksiyonları tipik olmuş olarak antifungal ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu ilaçları doktor reçetesi dahilinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdire çok daha ciddi cilt sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.


Antifungal İlaç Tedavisi

Pek çok mantar sorunu yaşayan cilt enfeksiyonları cildin yüzeyinde meydana gelmiş olduğu için genellikle enfekte alana topikal antifungal tedavileri doğrudan uygulamak oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.


Kremler, Losyonlar ve İlaçlar

 • Cilt mantarı sorunu için krem, losyon ve ilaçlı tozlar şeklinde çeşitli antifungal tedavi yöntemleri gibi pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Eczanelerden de reçetesiz olarak bu cilt mantarı ilaçlarını temin etmek mümkün olabilmektedir.  Fakat sizler yine de bir doktor dahilinde bu ilaçları almaya özen göstermelisiniz. Cilt mantarları sorununa eğer örnek vermek gerekirse, kafa derisinde oluşan mantar enfeksiyonları için antifungal şampuanlar, atlet ayağı gibi mantar enfeksiyonları için ise spreyler temin edilebilmektedir. Bu konuda eczacınızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.
 • Bunun ile birlikte, oluşmakta olan cilt mantarı enfeksiyonu cildin çok daha fazla ve geniş bir alanını kaplıyorsa ya da tırnaklarınızı veya kafa derisini etkiliyorsa, doktorunuz size genellikle tablet formunda olmuş olan daha güçlü bir antifungal ilacı reçete edebilir. Hangi ilaçların oluşan mantar için etkili olacağını bilemeyeceğiniz için bir doktora danışmanızı öneririz.
 • Cilt mantarı enfeksiyonlarında topikal olmuş olarak uygulanan ya da ağız yolu ile yani oral yol ile alınan antifungal ilaçlar genellikle etkili olmaktadır. Bazen topikal tedaviler cilt üzerinde tahrişin meydana gelmesi ya da kullanılan oral ilaçlar midenin bulanması gibi pek çok yan etkilere sebep olabilmektedir. Tedavi gördüğünüzde bile enfeksiyonun geri gelme ve tekrar mantar oluşma riski bulunmaktadır.
 • Genellikle, bu belirtiler ortadan kalkmış olduğun da yaklaşık iki hafta boyunca topikal tedavileri de kullanmaya devam etmeniz ve doktorunuz tarafından tavsiye edilmektedir. Bu uygulanacak olan tedavi sürecine birkaç hafta devam etmeniz ya da ayak tırnağı mantarı gibi enfeksiyonlar için yaklaşık on sekiz (18) aya kadar bazı tedavileri uygulamaya devam etmeniz de gerekebilmektedir. Bu süreç için doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.
 • Eğer reçetesiz bir şekilde antifungal ilacını kullanıyorsanız, cilt mantarı enfeksiyonunuz olmuş olduğundan tam anlamı ile emin olmalısınız. Bazen yeni bir döküntü daha önce teşhis edilmiş bir mantar enfeksiyonu gibi de görünebilmektedir. Fakat, cilt mantarı teşhisi hakkında herhangi bir şüpheniz varsa ya da reçetesiz uygulamaya çalıştığınız ilaç tedaileri herhangi bir şekilde tedaviye yanıt vermiyor ve ise yaramıyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Cilt Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir

Cilt mantarı tanısı ve tedavisi için dermatoloji bölümüne başvurulmaktadır.


Cilt Mantarına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?

Cilt mantarına ne iyi gelir evde , cilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt mantarına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Elma sirkesi, pek çok açıdan faydası olan bir sıvıdır. Aynı zamanda elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonu için kullanılabilen güçlü bir tedavi yöntemi olarak da bilinir. Antimikrobiyal özellikler içermesi sebebi ile, elma sirkesi mantar enfeksiyonu ile mücadele edebilmektedir Ayrıca, hafif asidik bir yapısı olmuş olduğu için enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olmakta ve iyileşme sürecini oldukça hızlandırmaktadır.

 • Bir bardak ılık su içerisine iki yemek kaşığı elma suyu sirkesini karıştırın ve gün içerisinde iki kez bu suyu için.
 • Diğer bir seçenek olarak ise, elma sirkesini eşit miktarda su ile basit bir şekilde seyreltin ve daha sonra etkilenen cilt üzerine topikal olarak güzelce  uygulayın. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Enfekte cilt bölgesini bu solüsyonda 30 dakika bekletebilirsiniz. Bittiğinde ise bu alanı bir havlu ya da kurutucu ile iyice kurutun.

Yoğurt

Bir mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için canlı, aktif kültürleri içeren sade ve şekersiz yoğurt kullanabilirsiniz. Sade yoğurtta bulunan probiyotikler, laktik asit üreterek mantarların büyümesini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

 • Pamuğu yoğurda batırın ve enfekte alanlara uygulayın. 30 dakika kadar bekletin ve sonra ılık su ile durulayın ve kurulayın. Enfeksiyon temizlenene kadar bu ilacı günde 2 kez uygulayabilirsiniz.
 • Vajinal enfeksiyon durumunda, yoğursa bir tampon daldırın ve iki saat boyunca vajinaya yerleştirin. Bunu günde iki kez yapın.
 • Ayrıca, sade yoğurdu günlük olarak tüketmeye çalışın. Enfeksiyon tamamen gidinceye kadar günde iki ya da üç bardak sade yoğurt yiyebilirsiniz.

Cilt Mantarına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Cilt mantarına ne iyi gelir evde , cilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt mantarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Cilt mantarı enfeksiyonun gelişme riskini azaltmak amacı için atabileceğiniz bazı adımlar bulunmaktadır.

Tavsiyeler aşağıda belirttiğimiz gibi sıralanmaktadır:

 • Banyodan sonra cildinizi dikkatlice kurutmak
 • Gevşek giysiler ve iç çamaşırı giymek
 • Cildinizin nefes almasını sağlamak için pamuklu çoraplar ve doğal lifli iç çamaşırlarını seçmek
 • Havlu, saç fırçası ve tarak gibi eşyaları ortak kullanmaktan kaçınmak
 • Mantar sporlarından kurtulmak amacı için çamaşırları iyice yıkamak
 • Aile bireylerinden birinde kafa derisi mantarı varsa, yastık, şapka, tarak veya makası atmak ya da dezenfekte etmek
 • Her zaman yüzme havuzları ve soyunma odaları gibi ortak alanlarda tokyo veya plastik ayakkabı giymek
 • Her iki ya da üç günde bir ayakkabı değişimi yapmak, böylece ayakkabıların kuruması için zaman geçmektedir (özellikle ayak mantarıın engellemeye yardımcı olması için)
 • Terledikten sonra giysileri hemen değiştirmek (özellikle, egzersiz yaptıktan sonra cildi kuru tutmak için)

Cilt Mantarına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Cilt mantarına ne iyi gelir evde , cilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Sarımsak

Sarımsak pek çok açıdan faydalı olan bir bitkidir. Aynı zamanda sarımsak oldukça güçlü bir antifungal olarak da bilinmektedir ve dolayısıyla her türlü mantar enfeksiyonu için çok etkili olabilmektedir. Ayrıca iyileşme sürecinde önemli bir rol oynayan antibakteriyel ve antibiyotik özelliklerine sahiptir.


Zerdeçal

Zerdeçal, doğal bir antiseptik, antibiyotik ve antifungal olmuş olabilen bir bitkidir. Aynı zamanda, iyileştirici özellikleri oldukça fazladır ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır bunların yanı sora enfeksiyonun tekrar oluşmasını da önlemektedir.


Kızılcık

Kızılcık pek çok açıdan faydalı olan bir bitkidir. Aynı zamanda kızılcık suyu cilt mantarı enfeksiyonları gibi cilt enfeksiyonları ile mücadele etmeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Bakterilerin mukoza zarlarına yapışmasını engelleyen bir madde içermektedir. Ayrıca, mantarın büyümesini önlemeye yardımcı olmuş olan idrardaki pH seviyelerinin korunmasına ve düzeltilmesini  sağlamaktadır.


Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonlarına sebep olmuş olan mantarları öldürmeye yardımcı olan doğal bir antifungal olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda, antiseptik özelliklere sahip olması sebebi ile enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasını da büyük ölçüde önlemektedir.


Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitlerini içermekte olan son derece faydalı ve doğal bir yağdır. Bu sebep ile de, her türlü mantar enfeksiyonu için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olarak çalışabilmektedir. Bu yağ asitleri, enfeksiyondan sorumlu olmuş olan mantarları öldürebilen güçlü mantar öldürücüler olarak görev görmektedir.


Çay

Çay içerisinde bulunmuş olan tanenler mantar enfeksiyonlarından sorumlu mantarları öldürmeye yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, yanma hissi, şişme ve cilt tahrişi gibi mantar enfeksiyonlarının belirtilerini hafifletebilen, antibiyotik ve büzücü özelliklere de sahiptir.


Kekik yağı

Kekik yağı, mantar enfeksiyonlarından sorumlu mantarlarla mücadele etmekte olan antifungal özelliklere sahip bir yağdır. Diğer bir yandan, antimikrobiyal da olmuş olan bu yağ, mantar enfeksiyonlarını önlemede de oldukça etkili bir olabilmektedir.


Zeytin yaprağı

Zeytin yaprağı cilt mantarını öldürmeye büyük ölçüde yardımcı olan antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahip bir bitkidir. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir, böylece de iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır.


Sonuç

Cilt mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca cilt mantarına ne iyi gelir evdecilt mantarına ne iyi gelir doğal ve cilt mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Cilt mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (1)
Add Comment
 • Mehmet

  Kasıklarımda mantar oluştu. Cilt mantarı bulaşıcımıdır ne kadar sürede geçer.