Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Cilt lekelerine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca cilt lekelerine ne iyi gelir evdecilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Cilt lekelerine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve cilt lekesi problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde cilt lekeleri sorunu olan kişiler cilt lekelerine kesin çözüm ve yüzdeki lekelere ne iyi gelir  gibi aramalarla doğal sivilce tedavisi yolları aramaktadır. Cilt lekelerine ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?


Cilt lekelerine ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Cilt lekelerine ne iyi gelir evde , cilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Cilt lekeleri için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Cilt lekeleri evde tedavi yöntemleri
 • Cilt lekeleri doğal tedavi yöntemleri
 • Cilt lekeleri bitkisel tedavi yöntemleri
 • Cilt lekeleri tıbbi tedavi yöntemleri
 • Cilt lekeleri için kremler

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?


Cilt üzerinde ki, vücudun belli başlı kısımlarında ya da yüz üzerinde oluşmuş olan bazı cilt lekeleri kendinizi kötü hissetmenize, görünümümüzü olumsuz yönde etkilemiş olduğu için pek kişinin ciddi bir problem olarak gördüğü cilt sorunu olmuş olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok kişi bu cilt lekelerinden bir an önce kurtulmak için oldukça emek harcamaktadır ‘’nasıl kurtulabiliriz?’’ diye sormaktadır. Bugün sizlere bunların cenabını vererek cilt lekelerinden kurtulmanızı sağlayacak öneriler vereceğiz.

Yeryüzüne ulaşan güneş ışınları, kış aylarında sık sık karşılaştığımız soğuk hava, zararlı da olmuş olsa pek çok insanın bağımlısı olduğu sigara kullanımı, kadınlar için doğum süreci, gün geçtikçe, yıllar geçtikçe karşılaştığımız yaşlanma süreci ve kullanmış olduğumuz ilaçlar gibi pek çok fazla çevresel faktörler cildinizin üzerinde yüzünüzde cilt lekeleri oluşumuna sebep olmuş olabilir. Ten renginiz açık bir ten rengi (beyaz ten) ya da daha koyu bir ten rengine (esmer, buğday) sahip olmuş olsa da bu cilt problemleri gözükebilir. Oluşmuş olan bu cilt lekeleri cilt üzerinde çok belirgin olmuş olmasalar bile oldukça rahatsız edici bir durumdur.

Cilt lekeleri pek çok sebepten her insan da oluşabilecek bir tür sağlık sorunudur. En çok ve en sık oluştuğu bölgeler genellikle yüz, boyun ve eller olarak bilinmektedir. Genellikle bu bölgelerde oluşmuş olan bu cilt lekeleri için pek çok tedavi yöntemi mevcuttur fakat önlemek amacı için cilt temizliğinize, cilt bakımınıza oldukça özen göstermeli ve cildinize uygun olmuş olan makyaj ürünlerini ya da bakım ürünlerini kullanmak bilinen en doğru yoldur. Aynı zamanda kişilerde olmuşmuş olan cilt lekelerini de gidermek amacı için pek çok etkili çözüm vardır. Bu çözümleri cilt tipinize ve lekelerinize göre seçebilirsiniz.

Günümüzde artık pek çok kişi doğal yollarla ve doğal içerikli olmuş olan krem ve bazı bitkisel yağları, cilt lekelerini tedavi ederek geçirmek amacı için tercih ediyor.


Peeling

Cilt üzerinde oluşan derin yaralar ve koyu renkli lekelerin tedavi edilmesi için kişilere peeling uygulanabilir. Genellikle bu yapılan uygulamada sorunlu olmuş olan cilt katmanı ilk aşamada temizlenir ve daha düzgün bir cilt elde edilir. Dermabrazyon ve peeling maalesef yüzün yalnızca belli bir alanında ve küçük alanlarında uygulanabilir. Aynı zamanda yapılacak olan bu uygulamalar ile kişinin cildinde ki tüm yara izlerini ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir.

Bu yöntemleri uygularken izlerin tedavisin de cilde topikal kremler ve çeşitli ilaçlarda kullanılabilir. Kullanılan bu ilaçlar cilt üzerinde ki lekenin iyileşme süresinde enfeksiyon kapmasını ve daha da büyümesini önlerler.


Cilt lekeleri ameliyatı

Cilt üzerinde ki oldukça derin yara izlerinde lazer ışınları kullanılarak da bu cilt lekelerinin yok edilmesi sağlanabilir. Uygulanan lazer ışınları alt derideki belli başlı bazı pigmentleri etkileyerek cilt lekelerinin ve problemlerinin kısa sürede tedavi edilmesini sağlar.


Cilt lekeleri için hangi doktora gidilir

Hastanelerin Cilt Hastalıkları yani cildiye (dermotoloji) bölümlerine gidilmelidir.


Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Cilt lekelerine ne iyi gelir evde , cilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt lekelerine ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Cilt temizliği

Gün içerisinde cilt temizliğinize özen göstermek oldukça önemlidir. Eğer aşırı yağlı bir cilt tipiniz varsa bu cilt temizliği iki katına çıkmalıdır. Cilt üzerinde ki yağlanmayı önlemek amacı için cildinizi hemen hemen her gün cilt temizliği için kullanılan sabunlar ya da kremler ile temizleyin. Cildinizi temizlerken cilt tipinize uygun ürünleri seçmeye özen gösterin cildi tahriş edebilecek ürünler kullanmaktan da kaçının.

Makyaj temizlemek amaçlı kullanılan alkollü pamuklar, makyaj yaparken kullanılan pürüzlü süngerler ya da bir tür benzer malzemeler ciltte ki yağ üretimini artırabilir ve cilt üzerinde yeni lekelerin oluşmasına yol açabilirler.


Krem

Her gün cildinizi gece uyumadan önce temizlemelisiniz. Ayrıca temizledikten sonra da cildinize uygun bir kremle nemlendirin. Bunu bir rutin haline getirin ve her gece uygulayın. Cildiniz oluğundan daha güzel ve lekeleri oldukça azalmış olacaktır.


Sivilce ve siyah noktalar

Cildinizde ki sivilceleri ve sizi rahatsız eden siyah noktaları sıkmaktan kaçının ve tırnaklarınızla oynayarak bu bölgeleri tahriş etmeyin.


Güneş kremi

Güneşli havalarda dışarı çıkmadan önce en az 15 koruma faktörlü güneş kremleri kullanın. Aksi halde cildinizde ki güneş lekeleri daha da kötüleşir ve yeni lekeler oluşabilir.


Beslenme

Beslenme pek çok açıdan oldukça önemlidir. Cilt lekeleriniz ve cilt sağlığınız için de oldukça önemlidir bu sebep ile beslenmenize dikkat edin. Lif bakımından zengin olmuş olan meyve ve sebzeleri bolca tüketip sağlığınızı korumalısınız. Aynı zamanda beslenme açısından zencefil ve sarımsak tüketmek de cilt lekeleri için oldukça faydalıdır.


Detoks

Vücudu detoks etmek de cilt lekeleri için oldukça olumlu bir tedavi yöntemidir ve cilt lekelerine iyi gelmektedir. Gün içerisinde belli aralıklar da detoks suyu hazırlayıp düzenli olarak tüketmek yaklaşık 6 – 10 bardak su için.


Egzersiz

Orta derecede egzersiz yapmak, kanın detoksifiye edilmesine yardımcı olur ve cildinizi temizler.


Temizlik

Temizlik oldukça önemlidir. Eğer cilt lekesi problemi yaşıyorsanız yastık kılıfınızı her gün düzenli olarak değiştirin, çünkü terlemiş olduğunuzda cildinizde bazı bakteriler oluşur ve bu oluşan bakteriler yüzünüzde oldukça fazla lekelere yol açarak sebep olabilir.


Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Cilt lekelerine ne iyi gelir evde , cilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt lekelerine ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Evde cilt lekelerine ne iyi gelir tedavisi nasıldır diye düşünüyorsanız bunun için doğal cilt maskeleritercih etmelisiniz. İşte cilt lekeleri için maske tarifleri.


Limon suyu – Bal maskesi

•1 çorba kaşığı toz şeker
•1 çorba kaşığı su
•1 adet limon suyu
•1 çorba kaşığı bal

Limon suyu ve bal maskesi, cildiniz için oldukça olumlu yönde etkileyen bir maskedir. Bu maske gece genellikle uygulandığı zaman etkisini gösterir. Öncelikle şeker, su ve yarım limonun suyunu karıştırın ve cildinize dairesel hareketler ile masaj yaparak sürün. Yaklaşık olarak beş dakika kadar beklettikten sonra karışımı temizleyebilirsiniz. Ardından kullanmış olduğunuz limonun bir diğer yarısının suyunu ve balı karıştırarak cildinizin üzerine sürün ve 20 dakika cildinizde bekletin. Ilık su yardımı ile bekledikten sonra yıkayarak maskeyi cildinizden arındırın.


Zerdeçal – Limon suyu maskesi

•1 çorba kaşığı toz zerdeçal
•1 çorba kaşığı limon suyu (limon suyu yerine Hindistan cevizi yağı, yoğurt ya da bal koyabilirsiniz.)

Toz zerdeçal ve limon suyunu bu iki malzemeyi macun kıvamına gelmiş olana kadar karıştırın. Bu karışımı, dairesel hareketlerle birlikte cildinize sürün ve yarım saat boyunca bekletin. Yarım saat beklemiş olduktan sonra soğuk su yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.


Aloe vera maskesi

•1 çorba kaşığı aloe vera jeli
•1 ampul E vitamini
•1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

İlk olarak yapmanız gereken şey, cildinizi temizlemektir. Daha sonra cildinizi temizledikten sonra bu 3 malzemeyi güzel bir şekilde karıştırın ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak sürün. Yarım saat beklettikten sonra ılık su yardımı ile cildinizi iyice temizleyin.


Domates suyu maskesi

•2 yemek kaşığı tereyağı
•1 yemek kaşığı domates suyu

Bu maskeyi yapmak için tereyağını oda sıcaklığına getirmeniz gerekiyor. İki malzemeyi karıştırarak maske kıvamını elde etmelisiniz. Bu karışımı cildinize masaj yaparak sürmelisiniz ve 20 dakika boyunca cildinizde bekletmelisiniz. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile temizleyebilirsiniz. Bu maskeleri bir hafta içerisinde 1 ya da 2 kere cildinize uygulayabilirsiniz.


Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Cilt lekelerine ne iyi gelir evde , cilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Antienflamatuar özelliklere sahip olan elma sirkesi çoğunlukla sivilce ve siyah noktalar gibi cilt lekelerine iyi geldiği bilinmektedir. Sirkenin asidik yapısını seyreltmek için su kullanılmalıdır.


Patates

Patates suyundaki nişasta, pigmentasyonu azaltmaktadır. Cilt lekelerinden kurtulmak için rendelenmiş patatesin suyunu yüze sürmek ve bir süre beklemek yeterlidir.


Aloe vera

Ciltteki yaraları ve cilt lekelerini iyileştiren Aloe vera, yeni cilt hücrelerin oluşumunu hızlandırır. Ayrıca anti enflamatuar özellikleri sivilce oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar. En iyi etki için Aloe vera yapraklarından taze olarak faydalanmalısınız.


Portakal kabuğu

C vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin olan portakal kabuğu, sivilce izlerini ve lekeleri temizlemek için oldukça etkilidir. Bal ve sade yoğurt ile karıştırılan portakal kabuğu ile parlak bir cilt elde edilebilir.


Salatalık

Cilt lekelerine ne iyi gelir dendiğinde akla ilk olarak salatalık gelmektedir. Salatalık cildi yatıştırır, yara izlerini ve lekelerini giderir. Limon suyu ile karıştırılmış salatalık dilimleri kullanılabileceği gibi salatalık rendelendikten sonra suyu da yüze sürülebilir.


Muz kabuğu

Muz kabuğu ciltteki iltihapları ve kızarıklığı azaltan anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Cilt lekelerini yok etmek için muz kabuğunun iç kısmı lekelerin üzerine 5 ila 10 dakika boyunca tutulur ve bu işlem günde 2 – 3 kez tekrarlanır. 


Sonuç

Cilt lekelerine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca cilt lekelerine ne iyi gelir evdecilt lekelerine ne iyi gelir doğal ve cilt lekelerine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.


Comments (11)
Add Comment
 • Sibel

  Merhaba arkadaşım! Bu makalenin harika olduğunu söylemek istiyorum.
  harika yazılmış ve yaklaşık tüm önemli bilgileri içeriyor.
  Bunun gibi daha fazla yayına bakmak istiyorum.

 • Cengiz

  Cilt lekelerine doğal ve bitkisel yöntemleri yazmışsınız. Cilt lekeleri için Evde uyguladığım yöntemlerden fayda göremedim. Cilt lekelerine hangi krem iyi gelir bilgilendirme yapabilirmisiniz.

 • Merve

  gündüz yüzüme limon sürsem lekelenme yapar mı?

  • N&N

   Yüzünüze limon sürdüğünüzde güneşe kesinlikle çıkmamalısınız. Hatta limon içerikli maskeler dahi güneşli ortamda lekelenmeler yapar. Yüze limon uygulamasını genelde akşam yatmadan önce yapınız.

 • Arzu

  Cilt lekeleri neden olur. Önlemenin bir yolu varmı.

 • Demet

  Yüzümde sivilcelenme sonrası lekelenmeler oluştu. Lekeler için bir sürü maske kullandım fakat gecmedi. Sivilce lekeleri için krem kullanmaya karar verdim. Yüzdeki lekeler için en iyi krem hangisi?

 • Selma

  Yüzümde çil gibi lekelenmeler olustu. Krem kullanmak istemiyorum. Cilt lekeleri için en iyi maske hangisi. Birde ne kadar surede etki eder.

 • Tarık

  Yüzümdeki lekelerle başım dertte. Her türlu krem ve losyonu denedim. Fakat hala yüzüm çok kötü durumda. Ergenlik çağındayım sebebi bu olabilirmi.

 • Meryem

  Mükemmel makale Bu sorunlardan birkaçıyla da karşı karşıyayım ..

 • Servet

  Cilt lekelerine kesin çözüm bulan var mı.

 • kennet

  Harika makale! Web sitemizdeki bu harika içeriğe link vereceğiz.