Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca cilt kuruluğuna ne iyi gelir evdecilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve cilt kuruluğu problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde cilt lekeleri sorunu olan kişiler cilt kuruluğuna kesin çözüm ve cilt kuruluğuna krem gibi aramalarla doğal cilt kuruluğu tedavisi yolları aramaktadır. Cilt kuruluğuna ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?


Cilt kuruluğuna ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Cilt kuruluğuna ne iyi gelir evde , cilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Cilt kuruluğu için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

  • Cilt kuruluğu evde tedavi yöntemleri
  • Cilt kuruluğu doğal tedavi yöntemleri
  • Cilt kuruluğu bitkisel tedavi yöntemleri
  • Cilt kuruluğu tıbbi tedavi yöntemleri
  • Cilt kuruluğu için kremler
  • Cilt kuruluğu İçin Maskeler

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?


Cilt kuruluğu sorunu hemen hemen herkesin başına gelebilen bir sağlık problemidir. Cildinizi nemlendirmediğiniz dönemlerde çok daha fazla yaşayabilirsiniz bu sağlık sorununu. Genellikle bu durumlarda dermatoloji tarafından onaylanmış nemlendiriciler kullanarak, uzun ve normalden çok sıcak banyolardan kaçınmaya özen göstererek ve bazı makyaj malzemeleri yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedavi etmek kolay ve mümkündür. Eğer yaşamış olduğunuz cilt kuruluğu gereğinden fazla ise ve bu cilt kuruluğu cildin çok fazla pürüzlü bir hale gelmesine de sebep olmuş oluyorsa, bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz size laktik asit ya da üre içermiş olan kremleri kullanmanızı tavsiye edebilir.


Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Kremler

Cilt kuruluğu problemi pek çok sebepten oluşuyor olabilir. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir sağlık sorunudur. Cilt kuruluğu yaşıyorsanız eğer bir doktora görünmekte fayda var çünkü cilt kuruluğu atopik dermatit (egzama), iktiyoz (balık pulu derisi hastalığı) ya da sedef hastalığı gibi çok daha ciddi bir cilt hastalığının belirtisi olmuş olarak ortaya çıkıyor olabilir ve eğer böyle bir durumdan dolayı cilt kuruluğu yaşıyorsanız, doktorunuz ev bakımına ek olarak, bazı kremleri ve merhemleri ya da bir diğer tedavi yöntemlerini reçete edebilmektedir.


Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Losyon

Bazen bazı kişilerde yaşanan cilt kuruluğu problemi, cilt üzerinde bir takım kızarıklık ve kaşıntıya da sebep olmuş olan dermatite yol açabilmektedir. Bu gibi tuhaf etkiler ile karşılaşıldığında, doktor tarafından karşılaşılan bu durumlara uygun, uygulanan tedaviler hidrokortizon içeren losyonları içerebilmektedir. Bu sayede cilt eski nem oranına geri dönmektedir.


Islak Pansuman

Yaşamış olduğunuz cilt kuruluğu ile doktora başvurduğunuz da yapılan teşhisler sonrası cilt üzerinde meydana gelmiş olan bazı çatlaklar durumunda doktorunuz bu enfeksiyonu önlemek amacı için ıslak size bir takım ıslak pansumanlar önerebilmektedir.


Cilt Kuruluğune İyi Gelen Nemlendiriciler

Cilt kuruluğu dendiği zaman akla ilk gelen nemlendiricilerdir. Nemlendiriciler cildin suyu tutmasını sağlamak amacı için son derece faydalı ve cilt kuruluğunu önleyebilecek kolay bir yöntemlerdir. Kullanmış olduğunuz nemlendiriciyi gün içinde birkaç kez kullanmak ve özellikle banyodan sonra kullanmak çok daha etkili olabilmektedir. Aynı zamanda çok fazla sıcak su ile duş almak da cilt kuruluğuna sebep olabileceğinden dolayı duş alırken ılık su kullanmaya özen gösterin. Ilık duştan sonra cildi nemlendirmek cilt kuruluğunun önüne büyük ölçüde geçmeye yardımcı olacaktır. Eczanelerde satılan nemlendiricilerin içerisin de eucerin ve cetaphil maddelerin bulunmuş olması, nemlendiricilerin çok daha iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır.


Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar

Cildiniz oldukça kuruysa tedavi amaçlı cilt nememlendirici özellikleri bulunmuş olan kozmetik ürünleri de kullanılabilmektedir. Cilt kuruluğu çok ciddi ise bebek yağı gibi yoğun olan yağları uygulamak oldukça olumlu bir sonuç verebilmektedir. Genellikle bebek yağı ya da bitkisel yağlar cilt üzerinde nemlendiricilerden çok daha uzun bir süre kalabilmektedir, böylece suyun buharlaşarak cilt yüzeyinden çıkmasını önleyebilmektedir. Cilt kuruluğunu önlemek için bebek yağını tercih edip kullanabilirsiniz.


Vazelin

Cilt kuruluğu tedavisi için bir diğer seçenek ise vazelin gibi yağlı ve tedavi edici bir merhem kullanmaktır. Bu tarz merhemler kullanmak genellikle hem çok etkili hem de çok yoğun olduğundan dolayı etkilidir, bu sebep ile, vazelini özellikle geceleri kullanmak çok daha doğru olup olumlu sonuçlar verebilmektedir.


Cilt Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir

Cilt kuruluğu için bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog) başvurabilirsiniz.


Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Cilt kuruluğuna ne iyi gelir evde , cilt cilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt kuruluğuna ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Şeker ve limon suyu

Limon suyu ve şeker yardımı ile cildi ovmak cildin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmuş olmasına yardımcı olur. Limonda bulunmuş olan C vitamini cilt tonunu eşitler, ciltteki lekeleri giderir ve kuru cildi önlemek amacı için cilt hücresi büyümesini teşvik eder. Peeling yapar iken, şekerin pullu özellikleri cildinizi temizlemeye yardımcı olur ve kuru ciltten kurtulmak amacı için nemi hapseder ve kilitler.


Süt kreması

Süt kremasında bulunmuş olan laktik asit, kuru cildin pul pul dökülmesini ve kurumasını önlemeye oldukça fazla yardımcı olur. Diğer bir yandan, yatıştırıcı özelliği sebebi ile cildin hassas pH ve seviyelerini korumada oldukça etkili olabilmektedir. Süt kremini oldukça etkili ve mükemmel bir nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.


Süt

Süt kalsiyum bakımından oldukça zengin ve pek çok tedavi yönteminde yardımcı olan bir besindir. Cilt kuru ve kaşıntılı ise böyle bir ciltten kurtulmanıza yardımcı olmuş olan antiinflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca, barındırdığı laktik asit, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin nemi muhafaza etme yeteneğini arttırır. Süt tüketerek nem oranınızı sabit tutup cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz.


Yumurta

Bir yumurta ile bir çay kaşığı bal ve ½ çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu yumurta ve yağ karışımını yüzünüze sürün ve birkaç dakika yüzünüzde bekletin. Ardından ılık su yardımı ile bu yumurta yüzden arındırılır. Yumurta, yüzünüzü her zamankinden çok daha fazla yumuşak ve esnek kılacak kremsi bir madde olma özelliği taşımaktadır. Bu sebep ile hafta da bir ya da iki kez bu yöntem ile cildinizi besleyip kuruluktan arındırabilirsiniz.


Yoğurt maskesi

Cilt kuruluğunu yaşayan herkesin asıl ama cildi bir an önce iyileştirmek ve bunun için en iyi yolu bulup cildi tahrip etmeden ölü hücreleri uzaklaştıran nazik ve nemlendirici bir peeling kullanmaktır. İçerisine bal ve şeker eklenen yoğurt, cildinizde ki kuruluğu tedavi etmekte ve laktik asidi temin edebilmektedir. Şeker herhangi bir lekelenmeyi ortadan kaldırırken, bal da cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.


Karbonat

30-60 dakika boyunca karbonatlı su ile yapılmış olan banyo, cilt kuruluğunun önüne geçip tedavi yöntemine yardımcı olabilmektedir. Bir fincan karbonatı ılık su dolu küvete ekleyin. Banyodan sonra, havlu ile (ya da hava kurumalı) cildinizi nazikçe kurutmanız önemlidir.


Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yüz bölgesinden yaşanmış olan cilt kuruluğu için en etkili evde tedavi yöntemlerinden biri olabilmektedir. Ayrıca, cilt kuruluğuna sebep olmuş olan ve sağlık koşullarına etki edebilecek antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Yulaf ezmesi eklediğiniz banyo suyu ile yıkanmanız cilt kuruluğunu gidermenize ve tedavi etmenize oldukça büyük bir ölçüde yardım edebilmektedir.


Elma sirkesi

Kuru, kaşıntılı küçük bir cildiniz varsa, bir parça pamuğu sirkeye batırın ve cilde uygulayın. Kaşınma ve kurulukta aşırı hassasiyet yaşıyorsanız, banyo suyunuza iki veya üç fincan sirke ekleyin ve 15 ile 30 dakika boyunca vücudunuzu bu suyla ıslatın.


Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Cilt kuruluğuna ne iyi gelir evde , cilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Sıcak suyu ve banyo süresini kısıtlayın

Çok sıcak bir su kullanmayı ve çok uzun ya da sık banyo yapmayı biraz kısıtlayın. Çünkü uzun süre banyoda kalmak ya da çok sıcak su kullanmak yalnızca kirleri ve ölü derileri değil aynı zamanda cildin doğal yağlarını da azaltmaktadır. Banyoda kalma sürenizi 5-10 dakika kadar tutabilirsiniz. Genellikle çok sıcak su ile banyo yapmak yerine banyo yapabilecek kadar sıcak yani ılık bir su kullanmaya özen gösterin.


Sert sabunlardan kaçının

Temizleme kremlerini ya da nazik cilt temizleyicilerini ve nemlendirici içermiş olan banyo ya da duş jellerini kullanmak her zaman cilt için çok daha doğru olabilmektedir. Yağ katkılı olmuş olan hafif sabunları tercih etmelisiniz. Ya da bitkisel sabunları tercih edebilirsiniz. Deodorant ve antibakteriyel deterjanlar, parfüm ve alkolden kaçınmak cilt kuruluğunu önlemek için oldukça etkili bir yöntemdir.


Banyodan sonra nemlendirici kullanın

Banyo ya da duş sonrası havlu yardımı ile kurulandığınızda, havluyu cilt üzzeirne sert bir şekilde uygulamak yerine hafif dokunuşlarla uygulamak ve cildinizin biraz daha fazla nemli bir şekilde kalmasını sağlamak çok daha doğru olacaktır. Duş sonrasında cildinize yağ ya da nemlendirici bir krem uygulayarak cildin nemini korumasını sağlayın.


Bulunduğunuz ortamı nemlendirir

Sıcaklık, kuruluk ya da kapalı bir hava cilt hassasiyetini artırabilmektedir. Cilt kuruluğundan sonra kaşın ya da pullanma da ortaya çıkabilmektedir. Dışarı çıktığınız zaman, hep çantanızda ufak bir nemlendirici bulundurmanız oldukça faydalı olabilmektedir. Bulunduğunuz ortamdaki havayı nemlendirmek de diğer bir seçenektir. Bunun için nemlendirici cihazlar kullanıyorsanız, bakteri ve mantarları önlemek için cihazınızı temiz tutmaya özen gösterin.


Doğal kumaşlar tercih edin

Cildinizin sağlığı pek çok sebepten bozulabilir bu nenle hemen hemen cilt sağlığınız için her zaman daha nazik kumaşlar tercih edin. Pamuk ve ipek gibi doğal kumaşlar sizin için çok daha avantajlıdır cildin nefes alabilmesini sağlamaktadır. Diğer bir yandan, yün doğal bir kumaş olmasına rağmen cildi tahriş etme riski bulunmaktadır.


Kıyafetleri cildi tahriş edecek boyalar ve parfümler içermeyen deterjanlarla yıkamaya özen gösteriniz

Cilt kuruluğu cildiniz de kaşıntıya sebep olmuş oluyorsa, bu bölgelere su sıkmak kaşıntıya ve rahatlamaya yardımcı olabilir. Eğer cildinizde bir enflamasyon durumu var ise, en az % 1 hidrokortizon içermiş olan, hidrokortizonlu bir krem ya da merhem kullanılabilmektedir. Fakat, bu kremler için mutlaka doktorunuzdan bir tavsiye almalısınız. Tüm bu önlemler cilt kuruluğu belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmuş olmuyorsa, bir doktora başvurmakta fayda vardır.


Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Cilt kuruluğuna ne iyi gelir evde , cilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Zeytinyağı

Zeytinyağı pek çok antioksidan ve cildiniz için faydalı olmuş olan sağlıklı yağ asitleri içermektedir. Vücudunuzun her bölgesine ve her yerinde kuru cildi rahatlatabilir ve iyileştirebilir. Normal nemlendiricinizi sürmeden önce cildinize sızma zeytinyağı sürebilirsiniz.


Jojoba yağı

Jojoba yağı vücudun doğal olmuş olan sebum yapısı için oldukça faydalıdır. Bu jojoba yağını her cilt türü için mükemmel bir nemlendirici kılar. Ayrıca antiinflamatuar özellikleri cildinizi de cildi yatıştırmaya da oldukça fazla yardımcı olur.


Avokado

Avokado, cildi yumuşak ve pürüzsüz hale getiren doğal yağ açısından zengin olduğu için cilt kuruluğunu tedavi etmede mükemmeldir. Olgunlaşmış avokadolarla hazırlayacağınız maskeler cilt kuruluğunu iyileştirmek için oldukça etkili olabilmektedir. Avokado ile pek çok cilt maskesi yapabilirsiniz. cilt tipinize göre avokadonun içerisine hangi karışımı koymanız gerektiğini araştırmalısınız.


Bal

Bal pek çok sebepten dolayı oldukça faydalı ve besleyici bir besindir. Aynı zamanda bal maskesi ile yapılan cilt bakımları da oldukça etkilidir. Bal cildi besleyerek nem oranını sabit tutmaya yardımcı olur. Yüzünüze ve vücudun diğer kuru olan bölgelerine bir miktar balı sürün ve 10 dakika boyunca bekletin. Sonrasında ılık bir duş alın. Gün boyunca ışıl ışıl kalacak yumuşak ve parlak bir cilt için size yardımcı olacaktır.


Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı, doğal bir nemlendirici olarak çalışmaktadır. Bu sebep ile, kuru, kabarmış cildin yumuşak ve pürüzsüz hale getirilmesinde oldukça etkilidir. Cildin nem kaybını telafi edebilecek miktarda yağ asidi içerir. Özellikle geceleri uygulandığında cilt tarafından kolayca emilmektedir. Bu nedenle cildi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.


Hintyağı

Hintyağı, cilt kuruluğuna karşı cildi koruyan recinoleic asit ve E vitamininin doğal terapötik güçlerini içermektedir. Bu, cildinizdeki tüm yabancı maddeleri uzaklaştırmak için doğal bir büzücü gibi davranmaktadır. Cilt tarafından kolayca emilmekte ve cildin tamamen beslenmesini sağlamaktadır. Bu sebep ile hintyağını cilt kuruluğu yaşadığınız dönemlerde kullanabilir ve tercih edebilirsiniz.


Aloe vera

Aloe vera pek çok açıdan cilde iyi gelmekte ve cilt sorunları için kullanılmaktadır. Aloe vera, cilt problemleri için mükemmel bir bitkidir. Cilt kuruluğu için aloe vera kremlerini, maskelerini ve özlerini kullanabilirsiniz. Bu cilt problemlerinin biriside cilt kuruluğu olmuş olduğundan cilt kuruluğu tedavisinde de aleo vera kullanabilir ve cilt kuruluğunu giderebilirsiniz.


Sonuç

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca cilt kuruluğuna ne iyi gelir evdecilt kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve cilt kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.


Comments (0)
Add Comment