Bel Fıtığına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca bel fıtığına ne iyi gelir evdebel fıtığına ne iyi gelir doğal ve bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Bel fıtığına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Bel fıtığına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve bel fıtığı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bel fıtığı sorunu olan kişiler bel fıtığına kesin çözüm ve fizik tedavi bel fıtığını geçirir mi, evde fıtık tedavisi gibi aramalarla doğal bel fıtığı tedavisi yolları aramaktadır. Bel fıtığına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Bel Fıtığına Ne İyi Gelir?


Bel fıtığına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Bel fıtığına ne iyi gelir evde , bel fıtığına ne iyi gelir doğal ve bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Bel fıtığı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Bel fıtığı evde tedavi yöntemleri
 • Bel fıtığı doğal tedavi yöntemleri
 • Bel fıtığı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Bel fıtığı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Bel fıtığı egzersizleri
 • Bel fıtığı fizik tedavi
 • Bel fıtığı kremleri
 • Bel fıtığı İlaçları

Bel Fıtığı Nasıl Geçer?


Pek çok kişi son zamanlarda artış gösteren bel fıtığı problemini, hastalığını yaşamaktadır. Bel fıtığı hastalığı, kişinin durumuna göre tedavi süreçleri değişiklik gösterebilmektedir. Bel fıtığı hastalığının ilk tedavi süreci için başlangıç olarak kısa bir süre dinlenme, gün içerisinde yapmış olduğu aktivitelerin belli bir miktar sınırlandırılması, ağrı kesici ilaçlardan yardım alma ve kademeli olarak fiziksel aktivitenin artırılması tavsiye edilmektedir. Daha az ve daha hafif vakalarda, genellikle fıtık olmuş olan disk kendi kendini onararak iyileşebilmektedir. Pek çok zaman kişiler cerrahi yöntemlere başvurmak zorunda kalmamaktadır.

Bel fıtığı tedavisi daha ayrıntılı olarak şöyle açıklanabilmektedir:


Bel Fıtığı İlaç Tedavisi

Fıtık halini almış olan disk sebebi ile oluşmuş olan ağrı ve iltihabı hafifletmek, aynı zamanda gereken tedaviyi hızlandırmak amacı için reçete edilebilecek bazı ilaçlar şu şekildedir:

 • Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen gibi steroidal olmuş olmayan antiinflamatuar ilaçlar
 • Kas gevşeticiler
 • Kortikosteroidler
 • Opioidler
 • Antidepresanlar

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı rahatsızlığı söz konusu olmuş olduğunda, doktorların en son seçenek olarak hastalara sunduğu çözüm olarak cerrahi yöntemler düşünülmektedir. Son raddeye gelmeden ameliyat önerilmemektedir. Bel fıtığı rahatsızlığı için ameliyat belli başlı şartlar altında bir seçenek olabilmektedir bu şartlar şu şekildedir:

 • En az 4 haftalık bir süreç olmuş olan ve cerrahi bir operasyon olmayan bir tedavi ile iyileşme göstermeyen bacak ağrısı varsa ve belirtiler normal aktivitelere ve işe müdahale edebilecek kadar kötü bir hale gelmişse.
 • Zayıflık, hareket kaybı ya da anormal derece de hassasiyetiniz varsa.
 • Testler, fıtıklaşmış olan diskin cerrahi olarak tedavi edilebileceğine karar vermişse (doktor tarafından.)

Bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan ve ameliyat geçiren hastalarda oldukça hızlı bir şekilde iyileşme ve toparlanma sağlanabilmektedir. Tabi ki bu durum hastanın yaşına ve bünyesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun ile birlikte uzun vadede, ameliyat ile tedavi edilmiş olan hastalarla ameliyat yaşamadan tedavi olmuş olan hastalar benzer aktivite kapasitesine sahip olabilmektedir.

Bu durum yine hastanın bünyesine ve fıtığın şiddetine bağlı olmuş olarak değişiklik gösterebilmektedir. Hatta bazı zamanlar bazı hastalarda fıtık ameliyatından hemen sonra ek diskler için yeni cerrahi uygulamaların yapılması bile gerekli bile görülebilmektedir.

Bel fıtığı için uygun olabilecek cerrahi seçenekler şunlardır:

 • Diskektomi
 • Perkütan diskektomi
 • Laminotomi ve laminektomi

Hastanın durumuna göre bazı cerrahlar tarafından yapılan cerrahi müdahalelerde fıtıklaşmış olan diski yok edip ortadan kaldırmak için küçük kesikler ya da enjeksiyonları içeren bazı bir takım teknolojiler tercih edilip kullanılmaktadır. Bu duruma verilebilecek örnekler arasında endoskopik diskektomi ve elektrotermal tedaviler bulunmaktadır. Bu uygulanmış olan teknikler deneyseldir ve kesinliği henüz tam anlamıyla kanıtlanmamıştır.

Lazer diskektomi, fıtıklaşmış bir diski çözmek için lazer tedavisinin uygulanarak kullanılması olarak bilinir. Bu uygulanan lazer teknolojisi bir takım cerrahlar tarafından yaklaşık birkaç yıldır kullanılmaktadır. Fakat bu duruma rağmen, etkinliği ve tam anlamıyla güvenliği ile ilgili yapılmış olan çalışmaların eksikliği sebebi ile deneysel bir durum olarak kabul edilmektedir.


Diğer Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı hastalığı ile ilgili tıbbi ve cerrahi yöntemler dışında faydalı olmuş olabilecek diğer bir tedavi yöntemleri arasında ise şunlar yer almaktadır:

 • Kronik ağrı yönetimi programları
 • Bel fıtığı fizik tedavi
 • Rehabilitasyon programları
 • Tamamlayıcı tıp

Eğer hastaysanız ve fıtıklaşmış bir diskin tedavi edilmesi için uğraşıyorsanız bu aşama da tamamlayıcı ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. Kafanıza göre ya da çevreden almış olduğunuz tavsiyeler üzerine ilaç kullanmak sakıncalı olabilir.

Bazı hastalar tıbbi tedavi ile birlikte destekleyici olmuş olarak aşağıdaki gibi tamamlayıcı tıp seçeneklerinden yardım alabilmektedir:

 • Akupunktur
 • Omurganın manipülasyonu
 • Masaj

Bel Fıtığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel fıtığı hastalığı ya da tanısı ve tedavisi için genellikle nöroloji, genel cerrahi, fizik tedavi ve ortopedi bölümlerine başvurulabilmektedir. Başvurduğunuz doktor sizi başka bir bölüme de yönlendirebilir.


Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Bel fıtığına ne iyi gelir evde , bel fıtığına ne iyi gelir doğal ve bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda bel fıtığına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde fıtık tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Sıcak su ile fıtık tedavisi

Sıcaklık pek çok ağrıyı iyileştirmekte etkilidir. Isı tedavisi bel fıtığı hastalığında yaşanmış olan ağrıyı hafifletmek amacı için oldukça etkili bir tedavidir. Adet döneminde de oldukça sık kullanılmış olan sıcak su torbası bel fıtığı probleminde de oldukça etkili olabilmektedir. Yalnızca sıcak su torbasını hazırlamak yeterli olacaktır ve fıtıktan etkilenmiş olan bölge üzerine yaklaşık 10 dakika boyunca uygulamak yeterli olacaktır. Sıcak su torbası ile uygulanan bu yöntem bel ağrısını hafifletmek için oldukça faydalı olabilmektedir. Daha iyi sonuçlar elde edebilmek için ise gün içerisin de iki ya da üç kez ılık ya da sıcak ile dul alıp yıkanabilirsiniz.


Buz

Buz ile uygulanacak tedavi yöntemi aynı zamanda vücutta ki iltihabı ve şişkinliği de azaltmak için oldukça etkilidir. İnce bir bez içerisine bir parça buz koyup bezi iyice bağlayın. Yavaş yavaş ağrıdan etkilenmiş olan bölge üzerine uygulayın. Bu uygulamayı gün içerisinde iki ya da üç kez uygulamak zaman içerisinde vücuttaki iltihabın ve ağrının azalmasını büyük ölçüde sağlayacaktır. Yine de, düzenli bir şekilde devamlı olarak buz ile uygulanan bu tedaviyi uygulamadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır.


Dimetil sülfoksit

DMSO ya da dimetil sülfoksit bir organik sülfür bileşiktir. Sülfür bileşikleri yeni hücreler oluşturarak yaşamı sürdürmeye büyük ölçüde yardımcı olmasının yanı sıra, vücudu büyük ölçüde temizlemek için de benzersiz bir tedavi yöntemidir. Bu sebep ile, DMSO rüptüre diskin tedavi edilmesi için oldukça etkilidir.


Epsom tuzu

Epsom tuzu da bel fıtığı rahatsızlığını tedavisinde oldukça fazla kullanılan ve bilinen en makul ve etkili ağrı giderici tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu durumu basit bir şekilde anlatmak gerekirse, banyo suyuna yaklaşık olarak 1 ve 4 bardak arası bir miktar epsom tuzu eklemeniz yeterli olacaktır. Tuzu ekledikten sonra ılık su ile doldurun küveti. Tuz birkaç dakika içerisin de tamamen su içerisinde çözünecektir. Bu küvet içerisinde vakit geçirmeniz bel fıtığı ağrısı için oldukça ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.


Bel fıtığı için egzersiz

Bu tedavi yöntemi muhtemelen bel fıtığı hastalığı için uygulanabilecek en sağlıklı ve en kolay tedavi yöntemlerinden birisidir. Fakat egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Genellikle, bel fıtığı ağrısından kurtulmak amacı için çoğunlukla germe egzersizleri yapılmaktadır.


Akupunktur

Akupunktur tedavisi pek çok hastalık için uygulanmakta ve oldukça etkili olmaktadır. Aynı zamanda, bel fıtığı için de uygulanmış olan akupunktur, ve belirli noktalara tedavi iğneleri yardımı ile delme işlemini içeren Çinliler tarafından kullanılan tedavi yöntemidir. Bel fıtığı problemi için oldukça etkili olabilmektedir. Fakat, bu tedavi yöntemini deneyimli uzmanların yapması gerekmektedir.


Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Bel fıtığına ne iyi gelir evde , bel fıtığına ne iyi gelir doğal ve belfıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda bel fıtığına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

Bel fıtığı doğal çözüm, iyileştirmeye ya da belirtilerini bir miktar da olsa hafifletmeye yardımcı olabilecek evde tedavi yöntemleri sizler için yazdığımız aşağıdaki tedavi yöntemleri olabilmektedir:


Dinlenmek

Dinlenmek her insanın gün içerisinde yapması gereken bir işlemdir. Alelade bir şekilde dinlenmek doğru değildir. Bu sebeple dinlenmek için kendinizi en rahat hangi pozisyonda hissediyorsanız o pozisyonu seçin. Uzanırken başınızın ya da dizlerinizin altına küçük ya da orta boy bir yastık koyabilirsiniz. Çok uzun süre boyunca hareketsiz bir şekilde aynı pozisyonda kalmamaya da özen göstermelisiniz.


Yürüyüş yapmak

Gün içerisinde her 2 ya da 3 saatte bir 10-20 dakika boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Evde ya da iş yerinde yürüyüş yaparken ya da işinizi hallederken vücudunuzda bacak ağrısı yaşamanıza sebep olmuş olabilecek mesafelerden kaçınmaya özen göstermelisiniz.


Ağrı kesici ilaçlar almak

Bazı durumlarda meydana gelen bel ve bacak ağrıları kişiyi oldukça fazla rahatsız edici olabilmektedir. Bu ağrılar ile baş edebilmek için ağrı kesici ilaçlardan büyük ölçüde yardım alabilirsiniz.


Sıcak veya soğuk kompres uygulamak

Sıcak ya da soğuk kompresleri deneyebilirsiniz. Bu iki yönteminde bel fıtığı hastalığı tedavisine olmuş olan yardımı tıbben tam anlamıyla kanıtlanmış olmasa da, hastalar tarafından ağrının belirtilerini hafifletilmesine yardımcı olmuş olduğu belirtilmektedir. Bu tedavi yöntemi şu şekilde uygulanabilmektedir:

 • Her 2 ila 3 saatte bir 15 ila 20 dakika boyunca düşük veya orta bir ayarda bir ısıtma yastığı
  kullanın.
 • Isıtma peti kullanabilir ya da yerine geçmesi için sıcak bir duş alın.
 • Tek kullanımlık ısı sargısı 8 saate kadar dayanabilmektedir.
 • -Her 2 ila 3 saatte bir 10 ila 15 dakika süreyle buz paketi uygulayın.
 • – Buzu kesinlikle doğrudan cilde temas ettirmeyin.
 • Mutlaka öncesinde bir ince bir havluya sarın.

Kısa bir süre dinlendikten sonra eski fiziksel aktivite düzeyinize geri dönebilmek için herhangi bir doktordan ya da fizyoterapistten yardım alınması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde sizin için uygun olan egzersizler kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Stabilizasyon egzersizleri, sırtın korumasını sağlamak amacı için gövde kaslarını güçlendirmeye de yardımcı olabilmektedir.


Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?

Bel fıtığına ne iyi gelir evde , bel fıtığına ne iyi gelir doğal ve bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda  bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Bel fıtığı bitkisel çözüm yöntemleri;

Zerdeçal

Kurkumin zerdeçalın içerisinde bulunmuş olan oldukça aktif bir bileşendir. Bu bileşik hem anti enflamatuar ve hem de antioksidan olmuş olarak işlev görmektedir. Sırt bölgesinde oluşmuş olan iltihabı gidermeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Kişilerde disk kayması sonucu dışarı sızan aşırı sıvıyı ortadan kaldırmaya destekçidir.


Acı biber

Acı biber yalnızca yemeklere lezzet katan bir baharat türü değildir aynı zamanda bel fıtığı için şifa olarak kabul edilen etkili doğal bir maddedir. Fıtıkta etkilenmiş olan bölge üzerine biber ve bir miktar sudan oluşan bir macunu uygulamak oldukça yardımcı olabilmektedir. Tedavi amaçlı olarak acı biber çayı da demleyebilir ve tüketebilirsiniz ya da bu çayı problemin olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz.


Sarı kantaron

Sarı kantaron bitkisi antioksidan, antienflamatuar, antidepresan ve antibakteriyel gibi çeşitli terapötik özelliklere sahip bir bitkidir. Kantaronun içerdiği bir bileşik olmuş olan hiperforin, inflamasyonu etkili bir şekilde gidermekte ve vücudu sırt ağrısından kurtarmaktadır.


Haşhaş

Haşhaş doğal bir antienflamatuar ve analjezik olmuş olarak bilinmektedir. Bu da onu bel fıtığı için tedavi edici bir hale getirmektedir. Küçük parçalar haline getirdiğiniz haşhaş bitkisi yapraklarını su ile güzel bir şekilde karıştırarak bir hamur haline getirin. Etkilenmiş olan bölge üzerine uygulamak yeterlidir. Sıcak olması için bu karışıma birazcık sıcak su ekleyebilirsiniz.


Kırk kilit otu

Atkuyruğu ya da kırk kilit otu olmuş olarak bilinen bu bitki mineraller açısından oldukça yüksektir. Otu su ile bir miktar kaynattıktan sonra içmek kırık kemikler ya da yaralanan bağlar için oldukça faydalı olabilmektedir. Hazırladığınız kırk kilit otu çayını gün içerisinde en az 4 kez içebilirsiniz.


Çarkıfelek çiçeği

Çarkıfelek çiçeği disk kaymasına faydalı olabilecek antispazmodik uçucu yağlar içermektedir. Bu da hem iltihabı hem de ağrıyı azaltmaktadır. Bu özel yağ ile etkilenen bölgeye güzelce masaj yapabilirsiniz, bunun ile birlikte doktora danışarak kapsül halinde de alınabilmektedir.


Sonuç

Bel fıtığına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca bel fıtığına ne iyi gelir evdebel fıtığına ne iyi gelir doğal ve bel fıtığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Bel fıtığına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment