Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bel ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca bel ağrısına ne iyi gelir evdebel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Bel ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Bel ağrısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu, Suna Dumankaya, Ahmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve bel ağrısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde bel ağrısı sorunu olan kişiler belim ağrıyor ne iyi gelir, belim tutuldu ne iyi gelirzeytinyağı bel ağrısına iyi gelir mi, bel ağrısına iyi gelen ilaçlar ve kremler gibi aramalarla doğal bel ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Bel ağrısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bel ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Bel ağrısına ne iyi gelir evde , bel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Bel ağrısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Bel ağrısı evde tedavi yöntemleri
 • Bel ağrısı doğal tedavi yöntemleri
 • Bel ağrısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Bel ağrısı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Bel ağrısı egzersizleri
 • Bel ağrısı fizik tedavi
 • Bel ağrısı kremleri
 • Bel ağrısı İlaçları

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?


Gün içerisinde yapılmış olan hareketler ve ağır aktiviteler sebebi ile ya da belin gün içerisinde aşırı bir şekilde zorlanması sonucu oluşan şiddetli bel ağrılarında genellikle bu ağrıyı yaşayan kişilerin kısa bir süre dinlenmesi ya da bir doktora başvurarak evde tedavi yöntemleri uygulamaları oldukça faydalı olabilir. Fakat, oluşacak bel ağrısı tıbbi bir sebepten dolayı gelişiyorsa, bu kişilere doktor tarafından uygulanacak ilaç tedavisi durumu hafifletebilmektedir. Bu ilaç tedavi de işe yaramadığı takdir de kişilere cerrahi yöntemlerin uygulanması uygun görülebilir ya da cerrahi yöntemlerin yanı sıra fizyoterapi de bir seçenek olabilir.

Bel ağrısı tedavisi daha ayrıntılı olarak aşağıda vermiş olduğumuz şekilde açıklanabilmektedir:


İlaç Tedavisi

 • Reçetesiz Ağrı Kesiciler

Kişilerde oluşan ve meydana gelen bel ağrısını bir miktar daha hafifletebilmek için doktora başvurduğunuz da sizlere doktor tarafından reçetesiz steroid olmayan bir takım antienflamatuar ilaçlar tavsiye edilebilmektedir. Bu tavsiye edilen ilaçlar bel ağrısını hafifletebilmek de ve kişinin günlük aktivitelerini çok daha kolay bir şekilde yapmasını ve aktif bir şekilde hareket edebilmesini sağlayabilmektedir. İbuprofen olmuş olan ağrı kesiciler etki edebilirken, parasetamol gibi ilaçlar muhtemelen herhangi bir fayda sağlayamayacaktır. Bu sebep ile bir doktora danışmanız gerekli olabilmektedir.

 • Reçeteli Ağrı Kesiciler

Reçetesiz steroid olmuş olmayan antienflamatuar ilaçlar kişilere herhangi bir etki sağlamadığı takdirde, doktorlar tarafından dozu çok daha yüksek olmuş olan bir takım ağrı kesiciler önerilebilmektedir. Bu tip ilaçlar yalnızca kısa bir süre için uygun olmaktadır.

 • Kas Gevşeticiler

Bel ağrısı rahatsızlığının tedavisi doktora başvurduğunuz takdir de doktor sizin için kas gevşetici ilaçları reçete edilebilmektedir. Kas gevşetici ilaç sizin sinir sisteminize büyük oranda odaklanarak kas gerginliğini ve spazmını büyük oranda azaltmaktadır. Bu kas gevşeticiler kullanıldığı takdirde oluşan bel ağrısı büyük oran da hafiflemektedir. Bunun ile birlikte, kronikleşmiş olan bel ağrıları için kas gevşeticiler etkili olmayabilmektedir.

 • Antidepresanlar

Fakat bazı vakalarda aşırı şekilde stres ya da anksiyete sebebi ile bel ağrısı oluşup gelişebilmektedir. Bu gibi durumlar da, antidepresan ilaçların bir belirti olmuş olarak gelişen bel ağrısını da hafifletebileceği büyük oranda düşünülmektedir. Kullanılmış olan antidepresanlar sadece bel ağrısını geçirmek amacı için kullanılmamaktadır. Antidepresanlar yalnızca doktor tarafından uygun görüldüğü takdirde reçete edilmektedir. Doktor reçete etmediği halde bu ilaçları kullanmak oldukça tehlikeli ve zararlı olabilmektedir. Bu sebep ile doktora danışmadan kullanmanız önerilmemektedir.


Koruyucu Bel Destek Kemeri

Bel ağrısı rahatsızlığını büyük oran da hafifletmek için koruyucu bel destek kemerlerinden büyük oran da faydalanılabilmektedir. Fiziksel terapi programı ile birlikte kullanılmış olduğunda şiddetli bel ağrılarını hafifletmek konusunda oldukça başarılı olabilmektedir. Aynı zamanda ameliyattan yanş cerrahi uygulamalardan sonra da sırt desteği kullanılabilmektedir.


Fizyoterapi

Hareket ve hareketlilik konusunda uzmanlaşmış bir sağlık uzmanı olmuş olan fizyoterapist ya da uzmanlık eğitimi almış başka bir doktor aşağıdakileri tedavileri uygulayabilmektedir:

 • Fiziksel aktivite, hareket, kas güçlendirme, postürü kontrol etmeyi ve germeyi içeren bir egzersiz programı
 • Masaj ya da omurga manipülasyonu gibi manuel tedavi

Kayropraktik tedavi (elle tedavi) ya da osteopati gibi tamamlayıcı tedavileri de denemek isteyebilirsiniz. Bu tedavilerin geçerliliği genellikle doktorlar tarafından kontrol edilememektedir, fakat bazı kişiler de kayropraktik tedavi gibi tedaviler de uygulandığı takdirde faydalı olabilmektedir. Daha önce deneyim edinmediğiniz ve faydasından emin olmadığınız bir tedavi yöntemini denemeden önce mutlaka bir doktordan detaylı bir şekilde bilgi almalısınız.


Psikolojik Terapiler

Bel ağrısı sürekli olmuş olarak devam ettiğinde ve kişinin hayata uyum sağlaması ve adapte olmasını zorlaştırmak da, aktif kalmasını engellemekte ve iyileşme süresini büyük ölçüde uzatmaktadır.

Yaşamış olduğunuz şiddetli bel ağrılarınız gün içinde yapmanız gereken işleri aksatıyor ve sizi mutsuz ediyorsa ve siz bu sebep ile kendinizi hayattan soyutluyorsanız, bir psikiyatriste başvurmanız gerekmektedir. Psikolojik terapiler uygulandığı takdir de daha mutlu olmanız ve bu duygularla başa çıkmanıza büyük oranda yardımcı olabilmektedir. Yapacağınız egzersizler ile birlikte bilişsel davranışçı terapi (CBT) isimli konuşma terapisi de önerilebilmektedir. Aynı zaman da, bir takım nefes alma egzersizleri gibi rahatlatıcı tekniklerden de büyük oranda yararlanabilirsiniz.


Bel Ağrısı Ameliyatı

Bel ağrısı rahatsızlığı sebebi ile ameliyat ya da cerrahi yöntemlerin uygulanması nadir bir durum da olsa bazen yaşanmaktadır. Cerrahi tedavi genellikle hasta diğer uygulanan tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen hastalar için uygulanır. Bel ağrısı vakalarında ya da cerrahi yöntemler ile düzelecek spesifik bir sebep sonucunda bel ağrısı rahatsızlığı gelişmişse yapılmaktadır. 6-12 haftalık cerrahi olmuş olmayan tedavilerden sonra iyileşmeyen şiddetli bel ağrısı problemin de doktorunuz da önerdiği takdir de cerrahi yöntemler bir seçenek haline gelebilmektedir.

Dekompresyon cerrahide, spinal kolondan bir sinir kökü üzerinde baskı yapmış olan her ne varsa özenle uygulanacak olan cerrahi operasyonda çıkarılmaktadır. Bu fıtıklaşmış bir disk ya da küçük bir kemik çıkıntısı da olabilmektedir. Bel ağrısı rahatsızlığı için iki ana tip dekompresyon bulunmaktadır.


Mikrodisektomi

Mikrodisektomi, siyatik ağrısına sebep olmuş olan fıtıklaşmış bir diske müdahale etmek ve uygulanmış olan minimal invaziv bir prosedürdür.


Laminektomi

Laminektomi, bir sinir ya da çoklu sinir köklerini sıkıştırmış olan kemik ya da yumuşak doku tabakasının bir kısmının cerrahi uygulamalarla çıkarılması işlemidir. Spinal stenoz zayıflığı olmuş olan bir kişi için genel olarak bir laminektomi uygulanmaktadır.


Spinal Füzyon Cerrahisi

Füzyon cerrahi tedavisi kısaca, iki ya da çok daha fazla komşu vertebral kemik arasında bulunan yumuşak dokuların ortadan kaldırıldığı ve kemik ya da metal ile değiştirildiği bir takım cerrahi prosedürü içermektedir.


Lomber Disk Protezi

Bazı vakalar da, dejeneratif disk problemini iyileştirmek ve tedavi etmek için füzyon cerrahisine bir alternatif olarak disk protezi yerleştirilebilmektedir.


Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bel ağrısı rahatsızlığı ve tanısını koymak ve tedavi etmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne başvurabilirsiniz.


Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Bel ağrısına ne iyi gelir evde , bel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda bel ağrısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde belağrısı tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Soğuk kompres

Buz yardımı ile yapılmış olan soğuk kompresler ağrı ve şişmeyi büyük oranda azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Eğer bulunduğunuz ortam da buz soğuk bir parça et ya da bir paket dondurulmuş sebze de kullanabilirsiniz. Hemen hemen aynı etkiyi yaratacaktır.

 • Buz var ise yaklaşık bir bardak ezilmiş buzu plastik bir torbaya koyup herhangi bir havluyla sarın. Bel ağrısının şiddetli olan bölgesi üzerinde 10-15 dakika boyunca tutarak bekletin.
 • Her uygulama esnasın da yarım saat kadar bekleyerek tekrar tekrar bu uygulamayı yapın.

Sıcak kompres

Sıcak kompres uygulaması aynı zamanda vücutta ki kan dolaşımını büyük oran da uyarmakta, bu da belin etkilenmiş olan bölgesine şifalı besin maddelerinin taşınmasını sağlamaktadır. Aynı zaman da, beyne gönderilmiş olan ağrı mesajlarını da engellemektedir. Bu şekilde ağrı şiddeti yüksek olan bel ağrılarını bir nebze de olsa hafifletmiş olabilirsiniz.

 • Sıcak suyla dolu olmuş olan küvetin içerisin de dinlenebilir ya da güzelce sıcak bir duş alabilirsiniz.
 • Aynı zamanda, sıcak su şişesi ya da ısıtma yastığı bir diğer alternatifleri de deneyebilirsiniz. Sıcak su torbası da bu uygulamalardan herhangi biri olabilir.

Epsom tuzu

Epsom tuzu kişilerde meydana gelen şiddetli ağrıyı hafifletmek de ve iltihabı da büyük oranda iyileştirerek rahatlatmaktadır.

 • Epsom tuzunu bir miktar sıcak su ile karıştırarak kalın bir macun haline getirerek bir karışım elde edin. İçerisine küçük bir havluyu batırıp fazla suyu sıkın. Bu suyunu sıktığınız havluyu ağrıyan bel bölgesinin yakınına ve çevresine güzel bir şekilde koyun.
 • Aynı zaman da banyo suyun da ki iki bardak Epsom tuzu ekleyebilir ve bu su içerisin de yarım saat boyunca vücudunuzu güzel bir şekilde ıslatabilirsiniz.

Süt

Süt, içerisinde bol miktarda kalsiyum (Ca) bulunmaktadır. Kalsiyum aynı zamanda vücudun güçlü kemiklere ve sağlıklı kaslara sahip olabilmesi için ihtiyacı olan zengin bir mineraldir. Kişilerin gün içerisinde vücutlarına yeterli miktarda kalsiyum almasını sağlamak, bel ağrısı rahatsızlığını büyük oranda hafifletmeye ve önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu sağlık problemi için düzenli olarak süt içip, tüketebilirsiniz.


Bitkisel yağlar

Bel ağrısı problemi yaşayan kişilerin bir bitkisel yağ ile masaj yapmaları bu burada bulunan bel kaslarının rahatlamasına ve ağrının büyük miktarda dinerek hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.

 • Okaliptüs yağı
 • Badem yağı
 • Zeytin yağı
 • Hindistancevizi yağı

gibi bitkisel yağları kullanabilirsiniz. Kullanacağınız bitkisel yağı sıcak olacak fakat vücudu yakmayacak bir şekilde hafifçe ısıtın ve güzel bir şekilde ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulayın.


Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Bel ağrısına ne iyi gelir evde , bel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda bel ağrısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken ve birey olarak bizim üzerimize düşen birtakım uyulması gereken sorumluluklar vardır.

Örneğin;

 • Eğilirken dizlerimizi bükerek eğilmek.
 • Spor yaparak tüm eklemlerimizi kuvvetlendirmek.
 • Yattığımız yatağı ortopedik olmuş olarak seçmek.
 • Eşya kaldırırken onu kendimize yakın tutarak kaldırmak.
 • Sigara kullanımını azaltmak yahut tamamen bırakmak.
 • Beslenmemize dikkat etmek.

Uzun bir süre oturmamız gereken bazı işler ile uğraşıyorsak kendimize küçük küçük molalar yaratarak vücudumuzu büyük oranda dinlendirmek başlıca sorumluluğumuz dâhilinde olmuş olan konulardır.

Daha sonrasında hekimlerimizin çizdiği rotada hareket etmek oluşan bel ağrılarımıza iyi gelecek faktörler arasında yer almaktadır.


Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Bel ağrısına ne iyi gelir evde , bel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda  bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Bel ağrısı bitkisel çözüm yöntemleri;


Zencefil

Pek çok sağlık problemini tedavi etmeye yardımcı olmuş olan zencefil bitkisi, bel ağrısı rahatsızlığı tedavisinde de oldukça fazla kullanılabilmektedir. Zencefil sebzesinin sahip olmuş olduğu antienflamatuar bileşikler, bel ağrısından kurtulmayı büyük oranda sağlayabilmektedir.


Sarımsak

Sarımsak pek çok sağlık sorununa iyi gelen aynı zamanda antibiyotik etkisi gösteren bir sebzedir. Aynı zamanda sarımsak bel ağrısı tedavisine de büyük oranda yardımcı olabilecek bileşenleri içermektedir. Bel ağrısı rahatsızlığı için sarımsağı çiğ olarak yiyebilirsiniz. Aynı zamanda sarımsak yağı ile belinize güzelce masaj da yapabilirsiniz.


Papatya

Yaklaşık bir bardak sıcak su içerisine papatya ekleyerek papatya çayı hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu papatya çayını gerilmiş olan kas dokularını büyük oranda rahatlamayı sağlayarak, bel ağrısının sebebini ya da ilgili belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Hazır bir şekilde paketlenmiş papatya çaylarını kolay bir şekilde marketlerden ya da aktarlardan satın alabilir ya da kendi evinizde kurutulmuş papatyalar ile çayınızı hazırlayabilirsiniz.


Aloe vera

Aloe vera, özellikle artrit ile ilgili oluşan bel ağrısı problemini büyük oranda hafifletmeye yardımcı olması için yaygın olmuş olarak kullanılmaktadır. Aloe vera ile hazırlanmış olan içecekler bol miktarda bulunmaktadır. Bazı insanlar aynı zamanda, taze aloe vera bitkisi ile etkilenmiş olan bölgelere güzel bir şekilde masaj yapmanın bel ağrısını hafiflettiğini belirtmektedir.


Kedi pençesi

Bu antiinflamatuar bitki, şişmeyi ve ağrıyı azaltmaya büyük oranda etki ederek yardımcı olmaktadır. Omurga artriti, sakroiliak eklem iltihabı ve fıtıklaşmış olan diskler gibi bel problemlerine de genellikle iyi bir yanıt vermektedir, çünkü bu durumlarda ağrının temel sebebi oluşan şiddetli iltihap sorunudur.


Okaliptüs

Okaliptüs bitkisinin pek çok sağlık etkisi vardır. aynı zamanda bu bitkinin büyük oranda soğutma özelliği bulunmaktadır, bu sebep ile, özellikle topikal olmuş olarak uygulandığı takdir de, bel ağrısını büyük oranda soğutarak rahatlatabilmektedir. Okaliptüs yaprakları tanen isimli maddeleri içermektedir. Bu madde, iltihabı ve buna bağlı olmuş olarak oluşan şişmeyi hafifleterek ağrıyı büyük oranda azaltabilmektedir.


Fesleğen

Fesleğen yaprağı, içerisinde öjenol, sitronellol ve linalool gibi bir takım önemli yağları içermiş olan bir bitkidir. Fesleğenin içerisinde bulunmuş olan bu yağların, bel ağrısı rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılabilen antienflamatuar ve ağrı kesici özellikleri bol miktarda bulunmaktadır.


Zerdeçal

Bel ağrısı rahatsızlığı için bitkisel ilaçlar söz konusu olmuş olduğunda bilinen ve en popüler olarak kullanılan seçeneklerden biri zerdeçal olabilmektedir. Zerdeçaldan çay yaparak ya da topikal olmuş olarak uygulamak ve bu durumdan yararlanmak mümkündür.


Kediotu

Pek çok kişi uyku problemi ve uykusuzluk sıkıntısı yaşamaktadır ve kaygı için rahatlatıcı özelliği sebebi ile kediotundan bol miktarda yararlanmaktadır. Bu rahatlatıcı özellikler kaslara kadar uzanır ve oluşan sinir duyarlılığını azaltmaya yardımcı olur. Bu sebep ile, kas spazmları, kas sızdırmazlığı, gerginlik ve kas burkulmaları sonucu oluşmuş olan bel ağrılarını da büyük oranda hafifletebilmektedir.


Sonuç

Bel ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca bel ağrısına ne iyi gelir evdebel ağrısına ne iyi gelir doğal ve bel ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. 

Genelde bel ağrısı sorunu olan kişilerin belim ağrıyor ne iyi gelir, belim tutuldu ne iyi gelirzeytinyağı bel ağrısına iyi gelir mi, belim ağrıyor ne yapsam geçer gibi aramalarla doğal bel ağrısı tedavisi, bel ağrısına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (3)
Add Comment
 • Lale mert

  Sürekli bel ağrısı yasamaktayım sebepleri ne olabilir.

  • N&N

   Sürekli bel ağrısı yaşıyorsanız öncelikle MR çektirerek sorunun kaynağının doktorlar tarafından tespit ettirmelisiniz. Bulgulara göre ameliyat, fizik tedavi gibi yöntemlerle sorun giderilebilmektedir. Takviye olarak bel ağrısı için doğal yöntemler uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

 • nesrin

  Zeytin yağı bele iyi gelir mi bu konuda görüşlerinizi alabilirmiyim. teşekkürler