Basura Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Basura ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca basura ne iyi gelir evdebasura ne iyi gelir doğal ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Basura ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Basura ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluSuna DumankayaAhmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve iç ve dış basur problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde basur sorunu olan kişiler basur neden olurbasur nasıl olur, basura iyi gelen bitkilerbasura ne sürülür gibi aramalarla doğal basur tedavisi yolları aramaktadır. Basura ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Basura Ne İyi Gelir?


Basura ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Basura ne iyi gelir evde , basura ne iyi gelir doğal ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Basur için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Basur evde tedavi yöntemleri
 • Basur doğal tedavi yöntemleri
 • Basur bitkisel tedavi yöntemleri
 • Basur tıbbi tedavi yöntemleri
 • Basur ilaçları
 • Basur kremleri

Basur Nasıl Geçer?


İç ve dış basur problemi pek çok kişinin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur ve bu sağlık sorunu genellikle kendi kendine kolay bir şekilde iyileşmektedir. Bu durum ile birlikte, bazı vakalarda basur sorunun belirtileri durumun şiddetine göre biraz daha ciddi olabilmekte ya da bu durum sık sık meydana gelip tekrarlayabilmektedir. Bu gibi sağlık durumlarında, yapılabilecek uygun tedavi yöntemleri ile basur problemi kolay bir şekilde kontrol altına alınabilmektedir. Basur sorununu tedavisinde sık kullanılan tedavi yöntemleri ise genellikle evde uygulanan tedavi yöntemleridir.

Evde uygulanan tedavi yöntemleri işe yaramadığı takdirde doktor tarafından reçete edilen ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler de bu sağlık sorununa iyi gelebilmektedir.


İlaç Tedavisi

Basur problemine iyi gelebilecek ve tedavi sürecinde sizin yanınızda olarak yardımcı olabilecek bir takım ilaçlar vardır bu ilaçlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kremler, Merhemler ve Fitiller

Basur rahatsızlığının şiddetini azaltmak ve bu problemi rahatlatmak için kullanılan pek çok krem, merhem ve fitil bulunmaktadır. Bu merhem, krem ve fitilleri eczaneden kolay bir şekilde temin edebilirsiniz, fakat doktor dahilinde kullandığınız zaman bu krem ve merhemlerin hangisinin sizin için iyi geldiğini daha iyi bilirsiniz. Bir diğer yandan, bu sağlık sorunu çözmek için bir takım ilaçlara maruz kalmamakta ve basur rahatsızlığını tedavi ederken ilaçsız bir şekilde yapmış olacaksınız. Fakat eğer basur probleminizin durumu ilerlediyse ve sıkıntı yaşıyorsanız kullanmış olduğunuz krem ve merhemler, maalesef sadece iltihap ve şişkinlik gibi belirtileri hafifletmeye yardımcı olmaktadır.


Basur Memesinin Tedavisi

Meydana gelen iç basur sorunu durumunda, basur içten anüsün dışına doğru çıkabilmektedir. Dışa doğru çıkan bu basur, eğer şişerse ve bir şekilde tedavi edilmezse, oluşmuş olan basur dokusunda kişiler kansız kalmakta ve basur oluşan bölge enfekte olabilmektedir. Bu gibi sıkıntıları yaşayan vakalarda hastanın durumuna göre cerrahi bir müdahale ve ameliyat gerekli görülebilmektedir.


Tromboze Basur Tedavisi

Tromboze basur sorunu halk arasında ki ismi ile boğulmuş basur problemi olarak da bilinmektedir. Pek çok zaman, kişilerde ıkınma sonucunda dışa doğru çıkan basurun sıkışması ve bu bölgede kan pıhtısının birikmesi sonucu olmaktadır.

Oldukça rahatsız edici ve şiddetli ağrılı bir basur sorunu çeşidi olan tromboze basur durumunda, pıhtılaşmış olan alanın düzelmesi ve giderilmesi için bir doktor tarafından cerrahi bir işlem uygulanır gibi neşter kullanılarak alınmaktadır. Keskin, şiddetli ve rahatsız eden basur ağrısı devam etmiş olsa da bu durum bir süre sonra yerini daha donuk ve sakin bir ağrıya bırakmaktadır. Yaklaşık birkaç gün sonrasında ise küçük küçük kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu kanamaların oluşması durumun da ılık bir suyla banyo yapmak ve banyonun yanı sıra acıyı dindirmek için ağrı kesici içmek oldukça faydalı olabilmektedir.


İç Basur Tedavisi

İç basur rahatsızlığı meydana geldiğinde ve geliştiği takdirde, vücutta herhangi bir kanama yoksa basur sorunu belirtileri ortaya çıkmayabilmektedir. Bu durum ile birlikte, azar azar kanama ya da basur memesi gibi herhangi bir sağlık durumu oluşmuşsa, evde kolay bir şekilde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ve doktor tarafından reçete dahilinde kullanılan ilaç tedavisi oldukça etkili ve faydalı olabilmektedir.


Dış Basur Tedavisi

Dış basur sağlık sorunu durumun da, ilk olarak amaç hastalarda ve bulunduğu ortamda gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Anüste ve anüs çevresinde meydana gelmiş olan tahrişler sebebi ile bağırsak hareketlerinden ve emilim tamamlandıktan sonra o alanı temizlemek biraz zorlayıcı olabilmektedir. Bu durum önemli bir sorun oluşturduğu takdirde, bir doktor tarafından uygulanacak cerrahi yöntemler ile basurun alınması gerekebilmektedir.


Basur Ameliyatları

Basur sorunu eğer meydana geldikten sonra iyileşme görülmediyse ya da bu durum sık sık tekrarlanıyorsa ve kişilerde kalıcı ağrı ya da kanama gibi ciddi sağlık problemlerine yol açıp sebep oluyorsa, doktor tarafından ameliyat etkili bir seçenek olarak değerlendirilebilmekte ve hastaya sunulmaktadır.

 • Lastik bant ligasyonu: Yalnızca bir hastanede ve bir cerrahın uygulayabileceği bu tedavi yöntemi ile, basur sorununun olmuş olduğu damarın etrafına doktor tarafından bir miktar sıkı bir lastik bant yerleştirilmektedir. Bu şekilde, kanamanın asıl kaynağı kaybolmaktadır. İşlem uygulandıktan sonra 1-2 gün içerisin de biraz dolgunluk ve rahatsızlık hissedilebilmektedir. Bazı hastalarda az miktarda kan da görülebilmektedir.
 • Skleroterapi: Skleroterapi işleminde, basur sorunun içine bir miktar kimyasal enjekte edilmektedir. Bu şekil de basur sorunun boyutu azaltılabilmektedir.
 • Lazer tedavisi: Bu sağlık sorunun lazer tedavisi, iç basur rahatsızlık yaralarını ve sertleşmiş basur sorunlarını tedavi etmek amacı için kullanılabilmektedir.
 • Hemoroidektomi: Basur ameliyatı olmuş olan hemoroidektomi, tüm basur sorun çıkarılmasını içeren bir cerrahi müdahaledir. Çok fazla şiddetli olmuş olan ve sürekli bir şekilde devamlı olarak tekrarlayan basur problemleri için düşünülebilmektedir. Bunun ile birlikte, oluşabilen bir takım enfeksiyonlara, küçük küçük kanama ve stenoz (kanal daralması) gibi yan etkilere sebep olmuş olabilmektedir.

Basur İçin Hangi Doktora Gidilir?

Basur rahatsızlığı tanısı ve bu rahatsızlığın tedavisi için herhangi bir hastanede proktoloji (basur ve anorektal hastalıklar) bölümüne başvurulmaktadır.


Basura Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Basura ne iyi gelir evde , basura ne iyi gelir doğal ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda basura ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Evde basur tedavisi için uygulanacak yöntemler.


Buz kompresi

Evde kolay bir şekilde yapılabilecek oldukça basit tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin başında en çok bilinen buz kompresi gelmektedir. Buz soğuk olduğu için, kan damarlarını sıkıştırmaya, şişmeyi azaltmaya ve oluşan ağrıyı da büyük ölçüde hafifletip kesmeye yardımcı olmaktadır.

Etkilenmiş olan alana küçük bir buz torbası veya kısmen eritilmiş küçük buz parçalarını bir beze güzelce sarıp sorunlu bölgeye doğrudan yaklaşık 10 dakika boyunca aralıklı şekillerde uygulayın. Basur sorunu geçene kadar ve yok olana kadar bunu gün içerisinde birkaç kez yapabilirsiniz.


Elma sirkesi

Elma sirkesi pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Elma sirkesini basur sorunu içinde kullananların sayısı oldukça fazladır. Özellikle saf ve doğal (evde yapılmış) elma sirkesi basur sorununu düzenleyip hafiflemesine yardımcı olabilmektedir. Dış hemoroitler için pamuklu bir top alıp bunu güzel bir şekilde elma sirkesi ile ıslatın. Anında rahatlama sağlanması için bu pamuğu doğrudan basurun oluştuğu bölge üzerine uygulayın. Bu bölgeye doğrudan sirke uygulamanın basur üzerinde bir süre sızı ve ağrıya neden olabileceğini fakat bu durumun hemen etki ederek, anında kaşıntıyı ve oluşan acıyı azaltacağını da lütfen unutmayın.

İç basur sorunu için, su ile yaklaşık bir çay kaşığı sirke tüketmek, meydana gelebilecek ağrıyı ve kanamayı rahatlamaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.


Ilık su banyosu

Gün içerisinde ılık su ile banyo yapmak, hem basur sorunun sürecini ve iyileşme hızını arttırmak da hem de basur sorunun sebebi ile oluşan tahrişi ve şiddetli kaşıntıyı büyük ölçüde dindirip hafifletmektedir.

Gün içerisinde ılık su ile güzel bir duş almak aynı zamanda vücuttaki kan akışını düzenlemekte ve teşvik etmektedir ayrıca sağlık sorunu yaşayan kişiyi büyük ölçüde rahatlamaktadır. Ev içerisin de bu şekilde duş alıp banyonun kullanılması için en iyi yol, bir sitz banyo kiti almaktır. Bu kit, tuvalet koltuğunuzun üzerine oturmuş olan plastik bir cihazdan meydana gelmektedir.


Lif

Lif içeren gıdalar, bağırsakların vücut hareketleri sırasında bulunan suyun azaltılması için atılacak olan dışkıyı vücuttan kolay bir şekilde atmaya ve yumuşatmaya yardımcı olmaktadır. Bu sebep ile beslenmenize ya da diyetinize yulaf, arpa, kahverengi pirinç, darı, kinoa, mısır ve buğday gibi tahıllı ve lif bakımından zengin olan yiyecekleri eklemeyi düşünebilirsiniz.

Tam tahıllı ürünler, sebze ve meyveler, meydana gelen kanamanın ve oluşmuş olan iltihap, enfeksiyon ve bir diğer belirtilerin büyük ölçüde azalıp hafifletilmesinde oldukça etkili olan iyi sayılabilecek oranda lif içermektedir. Bu ürünler aynı zamanda, kolon sisteminin çok daha hızlı ve etkili şekilde çalışmasını teşvik etmektedir.


Basura Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Basura ne iyi gelir evde , Basura ne iyi gelir doğal ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda basura ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Hemoroid yani basur sorununu önlemenin en etkili yöntemlerinden biriside dışkı ihtiyacı hissettiğiniz an yapmaktır bu durumun ertelenmemesi oldukça tehlikeli ve risklidir. Bu durum ile birlikte, hem hemoroit sorunun önüne geçerek oluşmasını önlemek hem de eğer bu sorun oluşmuş ise de oluşan sorunun belirtilerini büyük ölçüde hafifletmek için faydalı olabilecek bir takım tavsiyeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Yüksek lifli yiyecekler tercih etmek
 • Bol sıvı tüketmek
 • Lif takviyeleri kullanmak
 • Tuvaletteyken ıkınmaktan kaçınmak
 • Dürtü hissedildiği anda tuvalete gitmek
 • Bolca egzersiz yapmak
 • Aşırı kilo söz konusuysa kilo vermek
 • Uzun süre oturmaktan kaçınmak

Not:

Kodeine dayalı olan ağrı kesiciler gibi kabızlığa sebep olabilecek ilaçları kullanmaktan kaçınmanızda da fayda vardır.


Basura Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Basura ne iyi gelir evde , basura ne iyi gelir doğal ve basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda basura ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız. Basur için bitkisel çözüm yöntemleri;


Aloe vera

Aloe vera bitkisi pek çok sağlık alanında kullanılan ve oldukça faydalı olan bir bitkidir. Aloe vera bitkisi cilt sorunları için birebir olmasının yanı sıra basur tedavisine de oldukça fazla yardımcı olup tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Hem antiinflamatuar hem de terapötik özelliklere sahip olan bu mucizevi aloe vera, basur sebebi ile oluşmuş olan tahrişi de büyük ölçüde azaltabilmektedir. İç ve dış basur sorunu için kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.


Badem yağı

Badem yağı oldukça etkili ve güçlü etkiye sahip olan bir yağ olarak bilinmektedir. Aynı zamanda badem yağı bir yumuşatıcı özelliği göstererek pek çok sağlık sorununda da sık sık kullanılıp tercih edilmektedir. Bu yağ, cilt tarafından kolay ve hızlı bir şekilde emilebilmektedir. Bu sebep ile, basur sorunu tedavisinde oldukça fazla etkili olabilmektedir. Tahriş olan bölgeyi nemlendirmekte, enfeksiyon ve iltihabı da büyük ölçüde azaltmaktadır. Aynı zamanda, meydana gelen kaşıntı hissini de azaltıp hafifletebilmektedir.


Zeytinyağı

Basur sorununu tedavi etmek amacı için zeytinyağı oldukça fazla kullanılan ve ideal olan bir seçenektir. Tahriş olan alanı büyük ölçüde yatıştırmaktadır. Aynı zaman da, antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için enfeksiyonu ve iltihabı büyük ölçüde önleyebilmektedir. Kan damarlarının elastikiyetini arttırarak , susuz kalan sert dışkıların yaratabileceği tahribatı da büyük oranda azaltmaktadır.


Limon suyu

Bir bardak su içerisine eklenmiş olan bir miktar zeytinyağı ve bir miktar limon suyu basur sorunun tedavisine büyük oranda etki ederek yardımcı olabilmektedir. Düzenli olmuş olarak tüketilmiş olan bu karışım, gastrointestinal sistemdeki iç korumayı teşvik etmekte ve oluşabilecek olan kuruluğu daönlemektedir. Bu durumun yanı sıra bağırsak hareketleri de belli bir düzene girmektedir.


Hindistancevizi yağı

Hindistancevizi yağı oldukça etkili ve güçlü bir antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antiseptik olarak bilinmekte ve sık sık tercih edilip kullanılmaktadır. İyice temizledikten sonra anüs bölgesine katkısız bir şekilde satılan hindistancevizi yağını sürerek doğrudan uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde hem tahriş olan bölge yumuşayacak hem de iyileşme süreci büyük ölçüde hızlanacaktır.


Çay

Çay içerisinde bulunmuş olan tannik asit, basur sorunu sebebi ile oluşmuş olan şişkinlik, acı ve ağrıların azaltılmasına yardımcı olma gücüne sahip bir bitkidir. Tüketmiş olduğunuz poşet çayı kullandıktan sonra çay poşetini yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenmiş olan bölgeye güzel bir şekilde uygulayabilirsiniz.


Sarımsak

Basur sorunu için kullanılabilecek etkili olan bir diğer güçlü bitki de sarımsak olarak bilinmektedir. Sarımsak bitkisinin içerisinde bulunmuş olan güçlü bir bileşik de alisindir. Bu bileşen basur sorunu ile büyük ölçüde savaşmak için etkili olan antibakteriyel özellikler de sunmaktadır. Aynı zamanda sarımsak vücutta ki kan basıncını düşürmeye yardımcı olmakta ve oldukça etkili, güçlü bir antioksidan olarak çalışmaktadır.


Patates

Yaklaşık 2 orta boy patatesi güzel bir şekilde yıkayın ve bu yıkamış olduğunuz patatesleri küçük küçük küpler halinde parçalara kesin. Bir blender yardımıyla bu küçük küp parçalarını iyice ezerek sıvı hale gelene kadar iyice ezip karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı eğer kuru hissediyorsanız, içerisine birkaç çay kaşığı su ilave edin. Karışımı temiz bir mendil ya da ince bir gazlı bez bandajı üzerine güzel bir şekilde yayın ve yarıya kadar katlayın. Sonrasında ise bu hazırladığınız uygulamayı basur sorunu olan bölgenin üzerine yaklaşık 5-10 dakika kadar duracağı şekilde uygulayın. Bu uygulama basur sorununu büyük ölçüde dindirip ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.


Kimyon

Bir miktar kimyon tohumlarını güzel bir şekilde toz haline getirin. Bir toz oluşturmak için hazırlamış olduğunuz bu tozdan yaklaşık 1 çorba kaşığı alın ve üzerine bir miktar su ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı anal bölgenize uygulayın ve yaklaşık olarak 15-20 dakika boyunca açık tutun. Bu uygulayacağınız yöntemi gün içerisinde iki kez ya da üç kez tekrarlayabilirsiniz.


Sonuç

Baş ağrısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca baş ağrısına ne iyi gelir evdebaş ağrısına ne iyi gelir doğal ve baş ağrısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Basura ne iyi gelir İbrahim SaraçoğluSuna DumankayaAhmet Maranki gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve iç ve dış basur problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelere yer verdik. Genelde tansiyon sorunu olan kişiler basur neden olurbasur nasıl olur, basura iyi gelen bitkilerbasura ne sürülür gibi aramalarla doğal basur tedavisi yolları aramalarına basura ne iyi gelir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment