Ayak Mantarına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ayak mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca ayak mantarına ne iyi gelir evdeayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir. Ayak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulacaksınız.

Ayak mantarına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve ayak mantarı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde mantar sorunu olan kişiler ayak mantarına kesin çözüm ve ayak mantarı tedavisi gibi aramalarla doğal mantar tedavisi yolları aramaktadır. Ayak mantarına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?


Ayak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Ayak mantarına ne iyi gelir evde , ayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Ayak mantarı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Ayak mantarı evde tedavi yöntemleri
 • Ayak mantarı doğal tedavi yöntemleri
 • Ayak mantarı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Ayak mantarı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Ayak mantarı kremleri
 • Ayak mantarı ilaçları

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?


Ayak mantarı pek çok kişinin yaşayabileceği bir sağlık sorunudur. Bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Ayak mantarı tedavisinde izlenebilecek ilk basit yöntemleri sizler için aşağıda sıraladık. Sıralamış olduğumuz bu yöntemler hem mantar tedavisin de hem de olası mantar enfeksiyonlarının gelişme riskini de azaltabilmektedir.

 • Ayaklar her gün dikkatlice yıkanmalıdır. Özellikle, parmak aralarının her gün yıkanmasında
  fayda vardır.
 • Giymeden önce hem ayakların hem de çorapların iyice kuru olduğundan emin olunmalıdır.
 • Terin oluşturduğu ıslaklığı önlemek için pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Çorapların
  günlük olarak kullanılması en doğrusu olacaktır.
 • Cildin hava almasını sağlayan malzemelerden yapılan ayakkabılar tercih edilmelidir. Hava
  almayan ayakkabıların içinde mantarın gelişmesi için uygun bir ortam oluşmaktadır.-
 • Ayakkabıların tamamen kuru ve terden arınmış (mümkünse ayakkabıların güneş altında
  kurumasına izin verin) olduğundan emin olunması gerekir.
 • Ortak soyunma odalarında, yüzme havuzlarında, duşlarda ve ayağın enfeksiyonlara açık
  kaldığı zeminlerde açık sandaletler tercih edilmelidir.

Ayak Mantarı İlaç Tedavisi

Antifungal tedavi yani mantar tedavisinde kullanılan ilaçlar ile uygulanan tedavi yöntemleri bu belirtilerin hafifletilmesine ve enfeksiyonun temizlenmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Bu tedaviler arasında sizler için yazmış olduğumuz aşağıdaki belirtiler bulunmaktadır:


Topikal antifungal ilaçlar

Antifungal kremler, jeller, merhemler, spreyler ya da doktor tarafından reçete edilen bazı tozlar kullanılabilmektedir. Bu mantar ilaçlarının hem reçetesiz hem de reçeteli olmuş olanları bulunmaktadır ve eczanelerden kolay bir şekilde temin edilmektedir. Antifungal ilaçlar mantar oluşumunun gözlemlendiği yani ayak parmaklarının arasına ve ayağın diğer bir enfekte olan alanlarına uygulanmaktadır.

Ayak mantarı tedavisinde kullanılan bu antifungal ilaçları talimatlarına göre kullanmak önemlidir:

 • Cildi iyice temizleyin, tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra kremleri ve
  merhemleri uygulayın.
 • Etkilenen bölgeyi örtecek kadar ilaç uygulayın.
 • Cilt üzerinde fazla ilaç kalmayana kadar kremleri ya da merhemleri yedirmek için hafifçe
  ovun.
 • Mantarın yok edildiğinden emin olmak için ilaçları önerilen uzunlukta uygulayın. Bazı ilaçların
  belirtiler kaybolduktan sonra bile 1-2 hafta boyunca kullanılması gerekebilmektedir.

Antifungal tabletler

Ayak mantarının bulaşıcı olmuş olmasından dolayı ayağın oldukça geniş bir bölümüne yayılması ya da cilt mantarının antifungal kremlere ve merhemlere olumlu cevap vermemesi durumunda, doktor antifungal tabletleri reçete ile verebilmektedir. Ayakta oluşan mantarın aynı zamanda ayak tırnaklarına yayılması söz konusu olmuş olduğunda da antifungal tabletler doktorlar tarafından önerilebilmektedir.

Mantar enfeksiyonu için uygulanmış olan antifungal tedavi her mantar için ve her kişi için uygun olmayabilmektedir. Hamile ya da emziren kadınların ya da karaciğer hastalığı gibi hastalığı olmuş olan kişilerin antifungal tabletleri kullanması genellikle önerilmemektedir. Bu sebep ile doktor tarafından reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır.

Bazı kişiler antifungal tabletlerle etkileşime girebilecek diğer ilaçları da kullanabilmektedir, bu sebep ile, düzenli olarak kullanılan tüm ilaçlar hakkında ilacı reçete eden doktor bilgilendirilmelidir. Genelde çocukların da antifungal tabletler kullanması önerilmemektedir. Bu sebeple bilinçsiz ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız.

Ayak mantarının giderek gelişmesi durumunda, iş, okul ya da spordan uzak durulması zorunlu değildir. Bunun ile birlikte, ayak mantarı iyileşene kadar, pul pul olmuş olan derinin çevreye dağılmaması için ayakları kapalı tutmakta fayda vardır. Ayrıca, oluşan bu enfeksiyonun cildin diğer alanlarına yayılma riski bulunduğu için mutlaka cildi şiddetli kaşımaktan ve çizmekten kaçınılmalıdır. Hem tahrişe sebep olabilir hem de bulaşarak yayılma ihtimali vardır.


Ayak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir

Ayak mantarı teşhisi ve tedavisi için dermatoloji (cilt hastalıkları uzmanlığı) bölümüne başvurulmaktadır.


Ayak Mantarına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Ayak mantarına ne iyi gelir evde , ayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak mantarına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Sirke

Sirke içerisinde bulunan maddeler doğrultusunda asidik özelliği taşımaktadır. Bu sebep ile, mantarları öldürmeye ve ciltte bulunmuş olan alkalin seviyesini ciddi anlamda düşürmeye yardımcı olmaktadır. Böylece enfeksiyonun hızla bir şekilde yayılması engellenmektedir. Ayrıca bu durum iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.

İçerisine sirke eklenmiş olan suyun içinde ayaklarınızı yaklaşık 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Sonrasında ise ayaklarınızı kağıt havlu yardımı ile iyice kurutun. Ayrıca, sirkeye batırdığınız pamuğu 20 dakika kadar enfekte alanlara da uygulayabilirsiniz.


Yoğurt

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek amacı için sade yoğurt kullanılabilmektedir. Sade yoğurt içerisinde bulunmuş olan probiyotikler laktik asit üretmek sureti ile mantarların büyümesini kontrol altında tutabilmektedir.

Ayak mantarı olan kişiler pamuğu sade yoğurda batırarak ve güzel bir biçimde enfeksiyonlu bölgeye yavaş yavaş uygulayın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekleyin ve daha sonra ılık su yardımı ile durulayın. Bu yöntemi gün içerisin de iki kez uygulayabilirsiniz.


Ayak mantarına tuzlu su ve karbonat

Ayak mantarı karbonat: Hangi fungal enfeksiyon türü olmuş olursa olsun, tuzlu su hepsini tam anlamıyla öldürebilmektedir. Enfekte cildinizi her bardak için 1 çay kaşığı tuz eklediğiniz su içerisinde 10 dakika kadar bekletin. Cildi
yumuşak bir havlu yardımı ile kullanarak iyice kurulayın ve ardından daha sonra karbonatı uygulayın. Bu, uygulayacağınız yöntem enfeksiyonun yayılmasını önleyecektir. Cilt mantarı için en iyi ev ilaçlarından biridir.


Süt

Süt besleyici pek çok besin içerir, kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt oldukça faydalı bir besindir. İçerisinde bulunan pek çok besin yönünden zengindir çünkü yağ, protein ve laktik asit bakımından oldukça doludur. Pek çok ticari ürün sütün antiinflamatuar özelliklerinden yararlanılarak üretilmektedir. Süt banyoları yapılması ya da etkilenen bölgeye uygulanması cildi rahatlatmakta ve cilt enfeksiyonlarının sebep olmuş olduğu kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.


Ayak Mantarına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Ayak mantarına ne iyi gelir evde , ayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak mantarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Ayak mantarına ne iyi gelir

Ayak mantarını önlemenin en iyi yolu ayakları kuru tutmaya özen göstermektedir. Bunun ile birlikte, ayak mantarı gelişmesi durumunda, düzenli olarak ayak hijyenine dikkat etmek ve antifungal ilaçlar kullanmak durumu kontrol altına almaya yardımcı olabilmektedir.

 • Ayak mantarını önleme ve tedavi etme yöntemlerinden bazıları ise şunlardır:
 • Ayakları antibakteriyel bir sabunla yıkayın.
 • Duş ya da banyo yaptıktan sonra ayaklarınızı iyice kurutun.
 • Aşırı nemi absorbe etmek için mantar önleyici tozlar ve kremler uygulayın.
 • Çoraplarınızı sık sık, özellikle egzersiz veya terleme sonrasında değiştirin.
 • Ortak duşlar veya havuzlar kullanırken veya spor salonuna giderken kauçuk sandaletler giyin.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Ayak mantarına ne iyi gelir evde , ayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Sarımsak

Sarımsak içerisinde ajoene isimli bir madde içermektedir. Bu sarımsağın içermiş olduğu madde hem güçlü antifungal hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu sebep ile, ayak mantarı da dâhil pek çok mantar enfeksiyonu ile mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir. Hem yiyebilir hem de topikal olarak uygulayabilirsiniz.


Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, doğal bir antiseptiktir ve mantar enfeksiyonu tedavi etmek de yardımcı olabilmektedir. Çay ağacı yağ merhemi cilt mantarını tedavi etmek için gün boyunca mantardan etkilenen bölgeye uygulanmalıdır.


Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağında bulunmuş olan iyileştirici özellikler, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde oldukça büyük bir şekilde etkili olabilmektedir. Yağ, enfekte olmuş olan alanı yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirirken burada oluşan kaşıntıyı da hafifletebilmektedir.


Zerdeçal

Zerdeçal pek çok yönden oldukça sağlıklı olan bir baharat türüdür. Aynı zamanda doğal antibiyotik özelliklerine sahip olan bir besindir. Her türlü bakteri ve mantar enfeksiyonlarından vücudu kurtarmaya yardımcı olabilmektedir.


Aloe vera

Aloe vera, neredeyse tüm cilt sorunlarında kullanılabilen bir bitkidir. Cilt üzerindeki etkileri oldukça olumlu ve güzeldir. Aleo vera, cilt enfeksiyonlarından kurtulmak için de mükemmel bir yöntem olabilmektedir. Güçlü bir antifungaldır ve çok sayıda cilt problemi için tamamen doğal olmuş olan bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple ayak mantarı tedavilerinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.


Lavanta yağı

Lavanta yağı, antifungal özelliklere sahip olmuş olan oldukça güçlü bir yağdır. Bu sebeple, ayak mantarların öldürülmesinde de oldukça etkili olabilmektedir. Lavanta yağı hoş, güzel kokulu olmuş olduğu için dışarı çıkarken bile etkilenmiş cilde uygulayabilirsiniz.


Kızılcık suyu

Kızılcık meyvesi, cilt enfeksiyonları olmuş olan mantarlardan korumak amacı için antifungal ve antibakteriyel özellikler sunmaktadır. Cildin düzensizliğini iyileştirmek için şekersiz kızılcık suyunu birkaç gün boyunca gün içerisinde bir bardak kadar içebilirsiniz.


Yeşil çay

Güçlü antioksidan, antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklerinden dolayı yeşil çay oldukça faydalı bir bitkidir. Cildi fungal enfeksiyonlardan ve diğer enflamasyon durumlarından korumaktadır.


Çay

Topikal olarak uygulanmış olan çay, ayak mantarını tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir. Çay, mantarın ilerlemesini engelleyebilen ve doğal bir büzücü olan tanen asidini içermektedir. Ayrıca, ayaklardaki nemin arındırılmasını da sağlayabilmektedir.


Tarçın

Tarçın hem antifungal hem de antiperspirant özelliklere sahip olduğu bilinen oldukça güçlü bir bitkidir. Bu nedenle, ayak mantarının tedavisine yardımcı olabilecek oldukça etkili ve güvenilir bir tedavi yöntemi halini alabilmektedir.


Zeytin yaprağı

Zeytin yaprağı antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu sebep ile, ayak mantarına neden olmuş olan mantarları öldürmeye de yardımcı olabilmektedir. Farklı mantar ve maya enfeksiyonlarından kurtulmak amacı için zeytin yaprağı ekstraktı da kullanılabilmektedir.


Soğan

Soğan, antibiyotik, antiinflamatuar olmanın yanı sıra, antifungal özelliklere de sahiptir. Ayak mantarı tedavisinde de oldukça faydalı olabilmektedir. Soğan, mantarların etkili bir şekilde öldürebilmekte ve yayılmasını önleyebilmektedir.


Sonuç

Ayak mantarına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca ayak mantarına ne iyi gelir evdeayak mantarına ne iyi gelir doğal ve ayak mantarına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır. Ayak mantarına ne iyi gelir tedavisi nasıldır yazımız içerisinde bulunan konular içerisinde yerini almıştır.


Comments (0)
Add Comment