Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Evde, Doğal ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Ağız kuruluğuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca ağız kuruluğuna ne iyi gelir evdeağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Ağız kuruluğuna ne iyi gelir Ahmet MarankiSuna Dumankayaİbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve ağız kuruluğu problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde ağız kuruluğu sorunu olan kişiler ağız kuruluğu nasıl gider ve ağız kuruluğu nasıl önlenir, ağız kuruluğuna ilaçağız kuruluğuna iyi gelen diş macunu, ağız kuruluğuna hangi bitki iyi gelir gibi aramalarla doğal ağız yarası tedavisi yolları aramaktadır. Ağız kuruluğuna ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir?


Ağız kuruluğuna ne iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Ağız kuruluğuna ne iyi gelir evde , ağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.


Ağız kuruluğu için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Ağız kuruluğu evde tedavi yöntemleri
 • Ağız kuruluğu doğal tedavi yöntemleri
 • Ağız kuruluğu bitkisel tedavi yöntemleri
 • Ağız kuruluğu tıbbi tedavi yöntemleri
 • Ağız kuruluğu ilaçları

Ağız kuruluğu nasıl geçer?


Ağız kuruluğu problemi hemen hemen herkesin sık sık yaşayabileceği sağlık sorunlarından bir tanesidir. İlk aşamada bu sağlık sorununu ile baş edebilmek için kişiler sık sık sıvı tüketmeye çalışmaktadır. Fakat bazı durumlarda meydana gelen ağız kuruluğu sorununun sebebi az sıvı tüketiminden kaynaklanmayabilmektedir .Ağız kuruluğu sorunu kişiden kişiye ve duruma bağlı olarak farklılık gösterebilir ve değişebilmektedir. Yaşanan ağız kuruluğu probleminin tedavisi genellikle üç alanda yoğunlaşmaktadır:

Ağız kuruluğu probleminde altta yatan bir takım tıbbi durumların teşhis edilip, tedavi edilmesi

 • Diş çürümesinin önlenmesi
 • Mümkünse tükürük akışının artırılması. ( genellikle sakız çiğnemek oldukça etkili olabilmektedir.)
 • Ağız kuruluğu problemi ve bu problemin altında yatan sorunun belirlenip tıbbi durumların teşhisi ve tedavisinin olması

Ağız kuruluğu problemi eğer kolay bir şekilde düzeltilebilecek ve değişebilecek sağlıkla ilgili herhangi bir durumdan kaynaklanıyorsa, başvurduğunuz diş hekimi ya da doktorunuz bu sağlık sorunları ile ilgili bir takım işlemler uygulamayı ve yaşam tarzınızla ilgili bazı değişiklikleri yapmayı teklif edebilir ve göz önünde bulundurabilir.

Örnek verecek olursak ağız kuruluğu problemi, kişilerde depresyon ve anksiyete, ağrı, sızı, incinme, alerjiler (antihistaminikler ve dekonjestanlar), diyare, üriner inkontinans, hipertansiyon ve Parkinson hastalığı gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir takım ilaçların bilinen ortak bir yan etkisi olabilmektedir. Meydana gelen bu ortak rahatsızlıklardan herhangi birisi için ilaç kullanırsanız, diş hekimi ya da doktorunuz sizin için daha uygun  bir ilacı önererek söyleyerek ilacınızı değiştirebilir ya da aynı ilaca devam etmenizi söyleyerek bu ilacın dozajını yeniden ayarlayabilir.

Bu durum ile birlikte, ağız kuruluğu sorununun sebebi eğer tıbbi bir sorun varsa ve bu altta yatan tıbbi durumun tedavisine herhangi  bir şekilde müdahale edilemiyorsa, evde kolay bir şekilde doğal tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi de tükürük akışını artırmanın yollarına odaklanabilmek olabilir.  Örnek verecek olursak, ağız kuruluğu problemi, bazı durumlarda uygulanan tıbbi müdahalenin ve tedavinin kendisinden kaynaklanabilmektedir, (radyasyon ya da kemoterapi tedavileri ağız içerisinde, kulak altında ve çene altında bulunmuş olan tükürük bezlerine doğrudan etki edebilmektedir) ya da hastalığın kendisinin de (Sjögren sendromu, Alzheimer hastalığı, inme) bir sonucu olarak karşımıza çıkabilmektedir.


Diş Çürümesini Önleme

Her insanda tükürük bezi bulunmaktadır. Tükürük, önemsiz gözükmüş olsa da oldukça önemli ve gereklidir vücudumuz için, aynı zamanda yaşayabilmemiz içinde oldukça gereklidir. Vücutta üç tane tükürük bezi bulunmaktadır. Kulak altında, çene altında ve ağız içerisinde olmak üzeredir. Bu tükürük bezlerinin ürettiği tükürükler ise pek çok şeyi yapabilmemize yardımcı olur bu duruma en büyük örnek olarak yiyecek ve içecekleri çiğneyip, sindirmek olarak verebiliriz.

Aynı zamanda tükürük, sadece yiyecekleri çiğnemeye ve sindirmeye yardımcı olmakla kalmaz, bunların yanı sıra, doğal anti bakteriyel ağız temizleyicisi olarak da görev görür. Tükürük olmadan yaşamak pek mümkün olmadığı gibi az tükürük olduğu zaman ise, diş çürümesi ve dişeti hastalığı gibi pek çok sağlık sorununu yaşamak da çok daha yüksek olasıdır. Eğer ağız kuruluğu sorununuz ve probleminiz varsa, aşağıda bulunan maddelere, ağız sağlığı ve ağız hijyeni gibi bazı alışkanlıklarına büyük ölçüde önem gösterip, dikkat etmeniz gerekir.

Bunlar:

 • Dişlerinizi gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere en az iki kez fırçalama tekniklerine dikkat ederek güzel bir şekilde fırçalayın, ancak tercihen, her yemek yedikten sonra ve her gece yatmadan önce fırçalamanız çok daha iyi ve etkili olabilir.
 • Her gün diş ipi kullanın. Kürdan kullanmak dişlerinize ve ağız salığınıza zarar verebilir. Bu sebep ile diş ipi kullanmak daha doğru olacaktır.
 • Florür içeren bir diş macunu kullanmayı tercih edin. Aksi halde dişlerinize ve diş minenize büyük ölçüde zarar verebilirsiniz.
 • Yılda en az bir ya da iki kez bir checkup ve temizlik için diş hekimini ziyaret etmelisiniz. Bu durum genellikle göz ardı edilmiş olsa da  sağlık sorunu olan ya da olmayan herkesin yapması gereken bir durumdur. Başvurduğunuz diş hekiminiz, dişlerinizi sağlıklı tutmak için düzenli bir şekilde günlük olarak bir florür içeren durulama suları ya da onun yerine florür jölesi kullanmanızı uygun görüp, tavsiye edebilir.

Tükürük Üretiminin Artırılması

Ağız kuruluğu problemi ile başvurduğunuz diş hekiminiz ya da doktorunuz eğer tükürük üretiminiz üzerinde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsa size suni tükürük ürünlerinin yani yapay tükürük ürünlerinin kullanımını önerebilir. Bular genellikle bazı diş macunu, ağız gargaraları ve ağız kuruluğu olan kişiler için özel olarak yapılmış ve formüle edilmiş nemlendirme jöleleri de mevcuttur. Bu ürünler hakkında diş hekiminizden ya da doktorunuzdan daha fazla ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Doktorunuz yapay (suni) tükürük yapan bileşenler yerine, tükürük bezlerine etki ederek, tükürüğün doğal üretimini artıran bir ilaç da reçete edebilir.

NOT:

Sjögren sendromuna sahip olan hastalarda (kuru gözlerle, ağız kuruluğuyla, kuru ciltle ve kas ağrısı ile ilişkili olan otoimmün bir hastalık) ağız kuruluğu sorununu gidermek ve tedavi etmek için başka bir ilaç da reçete edebilir.


Ağız Kuruluğu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kuruluğu probleminin altında yatan asıl nedeni bulmak ve bu problemi tedavi edebilmek için herhangi bir kulak, burun, boğaz uzmanına ya da bir diş hekimine başvurabilirsiniz. Doktorunuz sizin durumunuza göre başka bir doktora yönlendirebilir.


Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Ağız kuruluğuna ne iyi gelir evde , ağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız kuruluğuna ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Bol sıvı tüketimi

Bazı durumlarda sıvı tüketmemek ağız kuruluğu problemine sebep olabilir. Bu nedenle ağız kuruluğu probleminin en yaygın nedenlerinden biri olarak da bilinmektedir.  Bu durumda doğal tedavi yöntemleri ile yapılabilecek en iyi şey, vücudun sulu kalmasını sağlamak için gün içerisinde ki su tüketimini sıvı alımını artırmaktır. ( yaz aylarında minimum 2 litre maksimum 3 litre su tüketilmesi vücudun nemli kalması bakımından önemlidir.) Bu şekilde vücudun nemlendirilmesi daha fazla tükürük üretilmesini ve meydana gelen ağız kuruluğu problemi belirtilerinin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

 • Gün içerisinde bol miktarda su tüketin. Eğer su içemiyorsanız, küçük buz parçalarını emebilirsiniz.
 • Yüksek miktarda su içeren ananas, karpuz ve salatalık gibi sebzeleri tüketin.
 • Meyve suları ya da sebze suları için.
 • Her gün 1 ile 2 bardak hindistancevizi suyu da içebilirsiniz.
 • Yeşil çay ya da papatya çayı gibi bitki çaylarını içebilirsiniz. (fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz, hamilelerin ise uzak durması gereken bir konudur.)
 • Güveç ve çorba gibi yumuşak ve sıvı yemekleri tercih edin.
 • Aynı zamanda, sıvı kaybını tetikleyebilecek kafeinli içecekler, gazlı içecekler ve alkollü içkilerden de uzak durun ve kaçının.

Yağ çekme

Yağ çekme, ağzınızı nemli tutmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle, ağız kuruluğu problemi tedavisinde oldukça faydalı olabilmektedir. Aynı zamanda, ağız bakım ve sağlığının da korunması ve ağız kokusu ortadan kaldırmasına da etki edebilmektedir. Yağ çekme, hindistancevizi yağı, susam yağı ya da başka herhangi yenilebilir bitkisel bir yağ ile yapılabilir.

UYGULANIŞI:

 • Ağzınıza 1 çorba kaşığı katkısız hindistan cevizi yağı koyun.
 • Yaklaşık 15 dakika yağ iyice çalkalayın.
 • Dışarı atın ve ağzınızı ılık su yardımı ile durulayın.
 • Dişlerinizi her zamanki gibi fırçalayın.
 • Bu yöntemi sabahları yemek yemeden önce tekrarlayın.

Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Ağız kuruluğuna ne iyi gelir evde , ağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Alınabilecek bazı önlemlerle ağız kuruluğu probleminin önüne geçmek ve önlemek bazen zor olsa da mümkündür. Buna yardımcı olabilecek bazı tavsiyeler ise şu şekildedir:

 • Ağız kuruluğunu önlemek ve ağzınızı nemli tutmak aynı zamanda mukusunu gevşetmek için gün içerisinde bol bol sıvı tüketmeye özen gösterip, su için. Gün boyunca su içmek ve gece suyunuzu yatağınızın yanında bulundurmak sağlığını ve ağız kuruluğu probleminiz için oldukça faydalı olabilir.
 • Şekersiz sert şekerler ya da şekersiz aperatifleri tüketebilirsiniz. Şekersiz sakız da çiğneyebilirsiniz (şekeri ksilitol içeren sakızlar). Bu şekerleri emme ve çiğneme eylemleri, tükürük akışını uyarmaya yardımcı olur. Ayrıca sakız çiğnemek tükürük üretimini de bol miktarda arttırmaktadır.
 • Yemek yaparken içerisine, et suyu, çorba, soslar, kremler ya da bir miktar tereyağı ekleyerek nemlendirin. Serin ya da oda sıcaklığında yumuşak, nemli bir takım yiyecekleri yemeye özen gösterin.
 • Ticari ağız durulamaları alkol ya da bir takım peroksit içeren gargaradan uzak durarak kaçının. Aksi halde bu maddeler ağzınızı daha  fazla kurutacaktır.
 • Tuzlu gıdalar, kuru gıdalar (örneğin, krakerler, ekmek, kurabiye, kuru tavuk, balık, kurutulmuş meyve, muz) ve yüksek şeker içeriği olan gıdalar ya da içeceklerden kaçınarak uzak durun.
 • Alkol ya da kafein içeren içeceklerden kaçının bu besinlere örnek verecek olursak, kahveler, çaylar, kolalar, çikolata içeren içecekler bol miktarda kafein barındıran besinlerdir. Aynı zamanda alkol tüketimi arttıkça idrara çıkmayı artırdığı için bu durum vücutta su kaybına neden olur. Alkolün yanı sıra kafein de ağzı kurutur. Ayrıca bazı meyve suları (portakal, elma, üzüm, greyfurt, havuç ve domates suyu) gibi asit içeren içeceklerden uzak durmalısınız.

Ağız kuruluğu problemine bağlı bir durum olarak oluşan tahrişi en aza indirmek ve azaltmak için bilinen diğer ipuçları şu şekildedir:

 • Baharatlı ya da tuzlu gıdaları tercih etmeyin. Bunlar kuru bir ağız içerisinde bir takım sızıya ve ağrıya sebep olabilir.
 • Sigara kullanıyorsanız kullanmayı bırakın.
 • Tahrişi azaltmak için dudaklarınıza nemlendirici uygulayın.
 • Dişlerinize ve diş etlerine yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken diş fırçalama tekniklerine dikkat etmelisiniz.
 • Dişlerinizi florür içeren bir diş macunu ile fırçalayın. Bu durum diş minenizin ve dişlerinizin sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Evinizdeki nemi artırmak için özellikle geceleri nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Ağız kuruluğuna ne iyi gelir evde , ağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal  ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Arnavut biberi

Arnavut biberi, ağız içerisinde bulunan tükürük bezlerini uyararak tükürük üretimini arttırabilmektedir. Bu nedenle, ağız kuruluğu i problemi için etkili bir yöntem olabilmektedir. Aynı zamanda, ekşi, tatlı, tuzlu ve acı lezzetleri daha iyi ayırt edebilmeniz için damak tadınızı arttırarak güçlendirmenize de yardımcı olur.


Rezene tohumu

Rezene tohumlarının içerisinde bulunan flavonoidler  ağız içerisinde ki tükürük akışını tetiklemekte ve bu nedenle de, ağız kuruluğu sorunundan kurtulmaya büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Diğer bir yandan, ağız kuruluğu sorununa eşlik eden kötü nefes kokusu ile de büyük ölçüde mücadele etmeyi sağlayabilmektedir.


Aloe vera

Son zamanlarda pek çok sağlık alanında kullanılan aleo vera bitkisi aynı zaman da ağız kuruluğu problemini de tedavi etmeye destek olarak yardımcı olabilecek bir bitkidir. Ağızda meydana gelen kuruluğu önlemeye yardımcı olurken, ağız içerisinde ki hassas dokuların da korunmasını sağlamakta ve damak tadınızı arttırmaktadır.


Üzüm çekirdeği

Üzüm çekirdeği yağı, ağız kuruluğu sorununu ve belirtilerini ortadan kaldırmaya büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir. Aynı zaman da nemlendirici özelliği olan bu yağ, ağzınızı kaplamaya da yardımcı olur ve makul bir süre nemli kalmasını sağlar. Bu yağ pek çok mineral ve E vitamini açısından zengin olması, ağız içerisinde oluşabilecek herhangi bir yaranın oluşmasını ve iyileşmesini de destekleyerek yardımcı olacaktır.


Kakule

Ağız kuruluğu problemi yaşıyorsanız her yemekten sonra kakule tohumlarını çiğneyerek giderebilirsiniz.  Kakule bitkisi ve tohumları, ağzı nemlendirmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kötü ağız kokusu probleminden kurtulmakta da oldukça etkilidir.


Limon

Limon suyu, tükürük bezlerini uyararak, tükürük üretimini arttırmaktadır, bu sebeple, ağız kuruluğu sorununu hafifletebilmektedir. Ayrıca, asidik yapısı sebebiyle limon, ağzınızda bulunan bakterileri temizlemeye ve kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmaya da yardımcı olabilir.


Zencefil

Pek çok açıdan etkili ve sağlığa faydası olan zencefil bitkisi, ağız kuruluğu sorununu tedavi etmeye de destek verip yardımcı olabilmektedir. Zencefil, tükürük bezini tetikleyerek tükürük üretimini uyarabilmektedir, bu durum da, ağız kuruluğu problemini önlemektedir. Aynı zamanda, ağzınızı daha uzun süre taze hissetmenizi de sağlayabilir.


Biberiye

Biberiye pek çok sağlık sorununa iyi gelen ve evde kolay bir şekilde hazırlanabilecek bitkisel gargaralara eklenebilecek harika bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Biberiye bitkisi, ağız kuruluğu problemini etkili bir şekilde tedavi etmektedir. Aynı zamanda ağız içerisinde oldukça etkili ve canlandırıcı bir his de yaratmaktadır.


Sonuç

Ağız kuruluğuna ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca ağız kuruluğuna ne iyi gelir evdeağız kuruluğuna ne iyi gelir doğal ve ağız kuruluğuna ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.

Genelde ağız kuruluğu sorunu olan kişiler ağız kuruluğuna kesin çözüm, ağız kuruluğu nasıl önlenirağız kuruluğuna iyi gelen bitkiler ve ağız kuruluğu ilacı gibi aramalarla doğal ağız yarası tedavisi yolları aramaktadır. Tüm bu sorulara ağız kuruluğunu giderici yöntemler  nelerdir yazımızda yer verdik.


Comments (0)
Add Comment