Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Adet düzensizliğine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca adet düzensizliğine ne iyi gelir evdeadet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Adet düzensizliğine ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve adet düzensizliği problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde adet düzensizliği sorunu olan kişiler adet düzensizliğine kesin çözüm ve adet düzensizliği için ne yapmalı gibi aramalarla doğal adet düzensizliği tedavi yolları aramaktadır. Adet düzensizliğine ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir?


Adet düzensizliğine iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Adet düzensizliğine ne iyi gelir evde , adet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Adet düzensizliği için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Adet düzensizliği evde tedavi yöntemleri
 • Adet düzensizliği doğal tedavi yöntemleri
 • Adet düzensizliği bitkisel tedavi yöntemleri
 • Adet düzensizliği tıbbi tedavi yöntemleri
 • Adet düzensizliği için ilaçlar

Adet Düzensizliği Nasıl Geçer?


Adet döngüsü her genç kızın ve her kadının her ay yaşadığı mensturual döngüdür. Adet düzensizliği ise bu dönemin oldukça düzensiz olmuş olduğu dönemdir. Bu durum her ne kadar genellikle tedavi ihtiyacı duyulan bir sağlık sorunu olmuş olmasa da, bazı düzensiz durumlarda kadın doğum doktoruna başvurulması gerekebilmektedir.

 • Adet dönemleri arasında ya da cinsel ilişki sonrasında kanama veya lekelenme
 • Kanamanın çok ağır olması (her bir saatte bir ya da iki kez ped değiştirme ihtiyacı duymak)
 • Kıyafetleri ya da yatağa geçecek kadar çok ağır kanama yaşama
 • Adet günlerinin 7 günden daha fazla sürmesi
 • 1 ay boyunca birden fazla adet görme

Adet düzensizliği nasıl geçer

Adet düzensizliği yaşayan kişiler bu düzensizliği pek çok sebepten yaşıyor olabilir. Stresli bir dönemden geçmek, çok üzülmek, bir sorunu kafaya takmak adet düzensizliği yaşanmasına sebep olabilmektedir. Adet düzensizliği problemi yaşanması durumunda ise, doktor sizden adet döngüsü, yaşam tarzı ve tıbbi geçmiş hakkındaki bilgileri sorarak öğrenmek isteyecektir. Uygulanacak olan tedavi de öğrenmiş olduğu bilgiler doğrultusunda adet düzensizliğinin asıl sebebine bağlı olmuş olacak şekilde değişecektir.


Kontraseptif Yöntemler (Doğum Kontrol Yöntemleri)

Bu tedavi yöntemi adet düzensizliklerinde en çok uygulanan tedavi yöntemidir. Birkaç ay boyunca normale dönmeden devam eden adet düzensizlikleri için doktor gerekli gördüğü takdirde, kontraseptif yöntem uygulayabilmektedir. Yeni alınmaya başlanmış olan kontraseptif haplar düzensiz kanamalara sebep olmuş oluyorsa, doktor alternatif herhangi bir hap türüne geçmenizi önerebilir. Sizin için bu hapı reçete yazabilir. Doktorunuzun size reçete olarak yazdığı her ilacı düzenli kullanmaya özen göstermelisiniz.


Amenore (Adet Görememe) Tedavisi

Amenore, yani adet dönemini görmeme durumu ergenlik dönemine rağmen menstrüasyonun hiç başlamaması (birincil amenore) ya da başlamış olsa bile daha sonra en az 3 ay (ikincil amenore) durmuş olan menstrüel dönem eksikliğidir. Amenore durumunda bir doktora başvurulmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır. Uygulanacak olan temel tedavi, altındaki sebebii belirlemek ve bunu tedavi etme üzerine odaklanmaktadır. Genellikle, bu durum için hormon replasman tedavisi uygun görülmektedir.


Menoraji (Aşırı Adet Kanaması)

Menoraji sağlık problemi , adet kanamasının aşırı fazla olmuş olması durumudur. Kanamanın uzun sürmesi durumunda kişi kan kaybına sebep olabilmektedir. Altta yatmış olan asıl sebebi bilindiği takdirde, tıbbi ya da cerrahi tedavi yöntemlerde kolaylıkla ygulanabilmektedir. Traneksamik asit (antifibrinolitik) kanamayı % 40’a kadar azaltabilmektedir. Cerrahi müdahaleler arasında ise endometriyal ablasyon (rahim iç tabakasının yakılması) ya da histerektomi (rahmin alınması ameliyatı) bulunmaktadır.


Ağrı Kesiciler

Hafif ve orta şiddette ağrı ya da oluşan kramplar, ibuprofen ya da asetaminofen gibi bilinen ağrı kesicilerin yardımı ile az bir miktar da olsa hafifletilebilmektedir. Adet ağrılarında ve kramplarında aspirin kullanmak tavsiye edilmemektedir, çünkü bu ağrı kesici çok daha ağır kanamalara sebep olmuş olma riskini arttırmaktadır. Ilık bir su ile banyo yapmak ya da duş almak ya da bir ısıtma yastığı kullanmak da krampları gidermek için oldukça etkili olabilmektedir.


Rahim Miyomlarının Tedavisi

Rahim miyomları tıbbi ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Hafif olarak gözlemlenen belirtiler bazı ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınabilmektedir. Diğer bir yandan, ağır kanamalara sebep olmuş olan miyomlarda ise (fe) demir takviyeleri de reçete edilebilmektedir. Doktorun reçete ettiği düşük dozda doğum kontrol hapları ya da progesteron enjeksiyonları da miyomların neden olmuş olduğu ağır kanamayı kontrol etmeye bir miktar yardımcı olabilmektedir.

Miyom boyutunu küçültmek ve çok fazla ağır kanamayı kontrol etmek amacı için hormon baskılayıcı ilaçlar da kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar vücudun östrojen üretimini düşürmekte ve bir süre menstruasyonu durdurmaktadır. İlaçların yardımı ile tedavi edilemeyen miyomların olmuş olması durumunda ise cerrahi yöntemler bir seçenek haline gelebilmektedir. Uygulanmış olan cerrahi yöntem miyomların şekline, boyutuna, türüne ve bulunmuş olduğu konumuna bağlı olmuş olarak değişebilmektedir.

Miyomektomi, basit ya da ufak olmuş olan miyomun çıkarılması ile yapılan bir ameliyatıdır. Daha büyük, çok daha fazla ağrılı olmuş olan ve ağır kanamalara yol açmakta olan miyomlarda ise histerektomi yöntemi kullanılmaktadır. Histerektomi sırasında miyomlar rahim ile beraber alınmaktadır.


Endometriozis Tedavisi

Endometriozis için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, ağrı kesici ilaçlar rahatsızlığı hafifletmeye çok fazla yardımcı olabilmektedir. Doktor tarafından reçete edilmiş doğum kontrol hapları gibi hormon tedavileri, rahim dokusunun aşırı büyümesini önlemeye ve adet dönemlerindeki aşırı kan kaybı miktarını azaltmada etkili olduğu sayılabilmektedir. Çok daha ağır vakalarda, menstrüel periyotları geçici olarak durdurmak için hormon baskılayıcı tedaviler ya da progesteron kullanılabilmektedir.

Pelvis ya da karın bölgesinde aşırı endometrial doku büyümesini önlemek ve gidermek için ise cerrahi müdehale gerekebilmektedir. Rahimin ciddi hasar görmesi durumunda, son bir çare olarak histerektomi yapılabilmektedir.


Adet Düzensizliği İçin Hangi Doktora Gidilir

Adet düzensizliği tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır.


Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Adet düzensizliğine ne iyi gelir evde , adet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet düzensizliğine ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Elma sirkesi

Elma sirkesi, adet döngüsünün düzenli olmasını sağlayan insülin ve kan şekeri düzeylerini kontrol altına almaktadır. Bir bardak su içerisine 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip birkaç kez karıştırdıktan sonra yemekten önce gün içeriisnde bir kez içmek, adet düzensizliğini önlemeyi sağlayabilirsiniz.


C vitamin

C vitamini, adet döngüsünü kontrol etmiş olan rahim astarını oluşturan östrojen üretimine büyük ölçüde katkıda bulunmakta ve yardımcı olmaktadır. Portakal, elma, domates, çilek gibi c vitamini açısından zengin olmuş olan meyve ve sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz.


Sıcak kompres

Adet günleri, adet gecikmeleri ve adet düzensizliği sırasında yaşanan kramplar ve sırt ağrısı için sıcak su şişesi, ısı yastığı ya da sıcak havlu gibi yöntemler kasları rahatlamaya yardımcı olabilmektedir. Özellikle, alt karın bölgesine uygulandığında etkilidir. Alternatif olarak, sıcak bir banyo almak da vücudu rahatlatabilmektedir.


Diyet

Adet döngülerini belli bir düzene sokmak ve genel vücut sağlığını desteklemek amacı için evde yapılabilecek en basit ve en kolay tedavi yöntemi düzenli ve sağlıklı bir biçimde beslenmektir. Aşırı kafein (kahve, sigara, çay, alkol), şeker ve doymuş yağ içermiş olan gıdalar ve içecekler, vücudun doğal hormonal dengesini etkileyebilmekte ve adet döngüsünü bozabilmektedir.


Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Adet düzensizliğine ne iyi gelir evde , adet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet düzensizliğine ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.

 • Düzenli olarak egzersiz yapın, ancak aşırı egzersiz yaparak vücudu yormaktan kaçının.
 • Yoga ya da meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulayarak stresi uzaklaştırın.
 • Besin değerleri (vitamin, mineral gibi) yüksek gıdaları tüketin ve sağlıklı bir diyetle beslenin.
 • Fazla kilonuz varsa, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışın ve sağlıklı kiloyu koruyun.
 • Sigara içmekten ve uyuşturucu kullanmaktan kaçının.
 • Aşırı seyahatlerden kaçının. Kendinize dinlenme zamanları ayırın.
 • Doğum kontrol haplarını aşırı dozda kullanmayın.
 • Aşırı miktarda karbonhidrat almayın.
 • Kafeinli içeceklerden ve alkollü içkilerden uzak durun.

Adet Düzensizliğine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Adet düzensizliğine ne iyi gelir evde , adet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Zencefil

Zencefil, menstrüel dönemleri düzenlemeye ve adet kanaması sırasında oluşmuş olan şiddetli kremp ve şiddetli ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Menstrüasyon düzeni geliştirmekte, bu sebeple de, geciken ya da aşırı yaşanan döngüleri düzene sokmaktadır.


Tarçın

Tarçın çok fazla tüketildiği zaman adet gecikmesi yapabilecek olan bir bitkidir. Bu gecikmeler bazen adet düzensizliği olarak algılamanıza sebep olabilir. Fakat aynı zamanda tarçın bitkisi, adet döngüsünü düzenlemek ve menstrüel krampları azaltmak amacı için de kullanılmakta ve çok fazla faydalı olabilmektedir. Ayrıca, insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmuş olan maddeler içermektedir. Polikistik over sendromu bulunan kadınlarda da etkili olduğu düşünülmektedir.


Zerdeçal

Zerdeçal bitkisi vücut içerisinde ki hormon seviyelerini belli bir miktar düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Hormonal dengesizliğinin de adet düzensizliğine sebep olmuş olduğu bilinmektedir. Diğer bir yandan, antispazmodik ve antiinflamatuar olduğu için adet sancılarını ve adet ağrılarını da hafifletebilmektedir.


Rezene

Rezene, düzenli menstrüel akışı teşvik edebilen güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bitkidir. Bu sebep ile, adet düzensizliğiyle mücadele etmekte oldukça etkili olduğu düşünülmektedir.


Kabak çekirdeği

Adet döneminin düzensiz görülen dönemleri düzeltmek amacı için bilinen en etkili çarelerden birisi de kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği, hormonları dengelemeye yardımcı oldmuş oluğundan menstrüasyon döngüsünün düzenlenmesinde oldukça faydalı olabilmektedir. Ayrıca, fosfor, magnezyum, manganez, bakır, çinko, demir ve protein açısından oldukça zengindir.


Maydanoz

Maydanoz oldukça lezzetli ve pek çok faydası olan bir sebzedir. Maydanoz, adet döngüsünün düzene sokulmuş olması ve adet akışının normalleştirilmesi içerisin de kullanılmış olabilen faydalı bir bitkidir.


Aloe vera

Aloe vera bitkisi hemen hemen her cilt sorununda etkili olan bir bitkidir. Aynı zamanda aloe vera adet kanamasından sorumlu olmuş olan hormonların üretimini artırabilmektedir. Bu sebep ile de, adet döngüsünün standart düzene girmesine yardımcı olabilmektedir. Diğer bir yandan, adet dönemi esnasın da uygulanması tavsiye edilmemektedir.


Papaya

Papaya, düzensiz adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilmektedir. Rahim kasları üzerinde olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Stres ve menopozla ilişkili düzensiz dönemler için özellikle yararlıdır. Ayrıca, C vitamini, karoten, folat, potasyum, pantotenik asit, B vitaminleri, magnezyum, bakır ve lif açısından da zengindir.


Nar suyu

Her gün nar suyu içmek düzensiz olmuş olan adet döngüsünü normale döndürmeye oldukça yardımcı olabilmektedir. Bir bardak taze sıkılmış nar suyu en idealidir.


Meyve ve sebze suları

Meyve ve sebze suları adet döngüsünün düzenlenmesine oldukça yardımcı olmaktadır. Özellikle, üzüm suyu ve havuç suyu adet düzensizliği riskini azaltmak için en etkili meyve sularıdır.


Nane

Kurutulmuş nane ve bal karışımı adet düzensizliği için uygulanabilecek oldukça avantajlı bir bitkisel tedavi yöntemidir. Adet düzensizliğine iyi gelebilmiş olan bu yöntem, ayrıca menstrüel krampları hafifletmeye de oldukça yardımcı olabilmektedir.


Sonuç

Adet düzensizliğine ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca adet düzensizliğine ne iyi gelir evdeadet düzensizliğine ne iyi gelir doğal ve adet düzensizliğine ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.


Comments (0)
Add Comment