Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Evde, Doğal Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

0

Adet sancısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalışacağız. Ayrıca adet sancısına ne iyi gelir evdeadet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisindedir.

Adet sancısına ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu gibi herbalistler kesin çözüm yollarını aramışlar ve adet sancısı problemi olanlara doğal ve bitkisel tavsiyelerde bulunmuşlardır. Genelde adet sancısı sorunu olan kişiler adet sancısına kesin çözüm ve adet sancısını ne keser gibi aramalarla doğal adet ağrısı tedavisi yolları aramaktadır. Adet sancısına ne iyi gelir yazımıza başlıyoruz.


Adet Sancısına Ne İyi Gelir?


Adet sancısına iyi gelir tedavisi nasıldır alt başlığı ile inceleyeceğimiz konular şu şekilde olacaktır. Adet sancısına ne iyi gelir evde , adet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında olacaktır.

Adet sancısı için uygulanan tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün.

 • Adet sancısı evde tedavi yöntemleri
 • Adet sancısı doğal tedavi yöntemleri
 • Adet sancısı bitkisel tedavi yöntemleri
 • Adet sancısı tıbbi tedavi yöntemleri
 • Adet sancısı için ilaçlar

Adet Sancısı Nasıl Geçer?


Adet ağrısı sorunu hemen hemen her ay her kadının yaşamış olduğu bir tür sağlık sorunudur. Adet sancısı için uygulanmış olan pek çok tedavi genellikle, bu durumun birincil dismenore ya da ikinci dismenore olup olmadığına bağlı olmuş olarak değişebilmektedir.

Bu durum genel olarak, şu şekilde açıklanabilmektedir:


Birincil Dismenore Tedavisi

Birincil dismenore sağlık sorunu için uygulanmış olan tedavi kişilerde oluşmakta olan adet sancısını bir miktar hafifletmeyi amaçlamaktadır. Bu şekilde, adet sancısından muzdarip olmuş olan hasta, gündelik hayata daha kolay bir şekilde adapte olabilmekte ve günlük faaliyetlerini çok kolay bir şekilde yerine getirebilmektedir. Evde ortak tedavi yöntemleri arasında ise ılık ve sıcak banyolar, ısıtma petleri ve bir takım egzersizler bulunmaktadır.

Bir takım basit tedavi yöntemlerinin olumlu bir takım sonuçlar vermemesi durumunda, yapılan ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. İlaç tedavileri ise genellikle, birincil dismenore sorununa yol açmış olan sürecin baskılanmasını ya da menstrüasyon sırasında mevcut olmuş olan endometrial hücrelerin sayısını azaltmayı hedeflemektedir.


İlaç Tedavisi

Birincil dismenore sağlık sorunu için başlangıç tedavisi olarak genellikle steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar ya da hormonal kontrasepsiyon ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar doktor tarafından reçete edilmelidir.

 • Steroid Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar

Basit analjezikler, birincil dismenore sebebi ile oluşan adet ağrısı, adet kramplarıyla da adet sancısını hafifletmek için uzun zamandır kullanılmış olan bir yöntem olması ile bilinmektedir. Birincil dismenore sentezini yani prostoglandin üretimini baskılamaya da yardımcı olmuş olan bu ilaçlar, özellikle ergenlikte tercih edilmektedir. Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen en sık kullanılmış olan ilaçlar arasında bulunmaktadır. Oldukça uzun süreli olmuş olarak kullanılması uygun görülmeyen bu gibi ilaçlar geçici olarak adet sancısını bir miktar hafifletmektedir.

 • Hormonal Kontrasepsiyon

Steroid olmuş olmaayan antiinflamatuar ilaçlar genellikle adet ağrısının, adet krampların sancısının hafifletilmesinde etkili olabilmektedir. Diğer bir yandan, bu tedavi yönteminin başarısız olmuş olduğu hastalar da bulunabilmektedir. Bu durum da, kullanılmakta olan bir diğer yöntem ise hormonal kontrasepsiyondur.

Hormonal kontraseptifler, rahim astarında üzerilen prostoglandin seviyelerini azaltmak ve burada oluşan kasılmaların şiddetini hafifletmektedir. Aynı zamanda, endometriyal bezlerin akvitesini kısıtlayarak endometrozis gelişimini de önlemek amaçlanmaktadır.

Kullanılan bazı hormonal kontrasepsiyon yöntemlerinin arasında, doğum kontrol hapları ve kontraseptif halka (spiral) gibi yöntemler de bulunmaktadır. Fakat bu tedavilere başlamadan önce doktora görünmeniz ve doktor tarafından onay alıp, ilaçları reçete dahilinde kullanmanız gerekmektedir. Bu rahatsızlıklar da bu konuda doktorunuzdan çok daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.


Diğer Yöntemler

Birincil dismenore rahatsızlığının tanısı, herhangi bir iç obstrüksiyon yani tıkanıklık sonucu gelişmediği durumunda bulunmaktadır. Bu sebep ile, uygulanabilecek tüm tedavi yöntemleri genellikle bu belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır. Kişinin hayatına normal bir şekilde devam etmesini engellemeyen bu duruma yardımcı olabilecek diğer faydalı yöntemler şunlar olabilmektedir:

 • Stresli durumlardan kaçının
 • Sıcak bir banyo yapın ya da sıcak bir kompres kullanın
 • Uzun ve yavaş tempolu yürüyüşleri tercih edin
 • Yağlı gıdalardan kaçının
 • Yoga gibi meditasyon yöntemlerini deneyin

İkincil Dismenore Tedavisi

İkincil dismenore tedavisini ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve altta yatmış olan durumlar için uygulanabilecek cerrahi yöntemler içermektedir.

 • İlaç Tedavisi

İbuprofen gibi iltihap önleyici ilaçlar, rahimde gelişmekte olan ve burada ilgili olmuş olarak oluşan herhangi bir ağrı, kramp ya da sancı söz konusu olduğunda, iltihabı tedavi etmek amacı için kullanılabilmektedir. Bu tür antiinflamatuar ilaçlar oluşan ağrının ve krampın şiddetini hafifletmeye yardımcı olmaktadır, ancak ağrı kesici ilaç tedavisi ikincil dismenore durumunda yeterince uygun ve etkili olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda diğer bir seçenek ise, östrojen ve progestin hormonu kontrolünü sağlamış olan doğum kontrol haplarıdır. Bu haplar doktor reçetesi dahilinde alınmalıdır. Bunlar genellikle hormonları düzenlemeye ve oluşan dengesizlikleri azaltmayı sağlamaktadır.

 • Cerrahi Yöntemler

İkincil dismenore sorununun sebepleri arasında bulunan endometriozis ve rahim miyomları durumunda ise, aşırı doku büyümesini ve tümörleri düzeltmek için cerrahi yöntemler gerekli görülmektedir.


Uterin Arter Embolizasyonu (Ameliyatsız Miyom Tedavisi)

Ameliyatsız yani diğer bir adı ile ayakta tedavi yöntemi olarak da nitelendirilen uterin arter embolizasyonu, rahim fibroidlerinin ya da miyomlarının büyümesini durdurmak için uterus kan damarlarını küçük parçacıklar ile bloke etmeyi içermektedir.


Rahim Miyomlarının Alınması

Uygulanabilecek bu cerrahi yöntem, miyomun konumuna bağlı olmuş olarak vajina ya da karın yolunda yapılmış olan küçük bir insizyon (kesi) ile gerçekleştirilmektedir. Böylece miyom alınabilmektedir.


Endometriozis Ameliyatı

Bu genellikle kısa vadeli olarak ağrıyı hafifletmektedir, fakat maalesef, endometriozis durumunun tekrarlanmasının önüne geçilememekte ve bu durum engellenememektedir. Dokunun yeniden büyümesi hormonal tedavi yöntemleri ile geciktirilmektedir.

Pelvis ya da karın bölgesinde aşırı endometrial doku büyümesini gidermek için ise cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Rahimin ciddi hasar görmesi durumunda, son bir çare olmuş olarak histerektomi yapılabilmektedir.


Histerektomi

Rahmin tamamen çıkarılması tipik olarak sadece son çare olarak gerçekleştirilmektedir.


Adet Sancısı İçin Hangi Doktora Gidilir

Adet sancısı, krampla tanısı ve şiddetli adet ağrısı tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır.


Adet Sancısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi Yöntemleri?


Adet sancısına ne iyi gelir evde , adet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet sancısına ne iyi gelir evde uygulanabilecek yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Adet sancısına sıcak su torbası iyi gelir mi

Sıcaklık, kasılmalar sebebi ile sancıya sebep olmuş olan kaslar üzerinde rahatlatıcı ve gevşetici bir etki yaratmaktadır. Bu neden ile ağrı ve krampları hafifletmek için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan pek çok araştırmaya göre, en az ağrı kesiciler kadar etkili bir durum olabilmektedir. Adet sancılarını hafifletmek amacı için karın bölgesine ısıtma yastığı ya da sıcak su torbası koyabilir veya bunların yanı sıra sıcak bir duş alarak rahatlayabilrsiniz.


Epsom tuzu

Epsom tuzu temelin de magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Magnezyum sülfatın ise antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, güçlü bir ağrı kesici de olabilen epsom tuzu, sancıların, ağrıların ve krampların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir. Adet dönemlerinde bu tuzu kullanarak ağrı ve sancıları azltabilirsiniz.


Turşu suyu

Turşu içerisinde yüksek oranda sodyum içermektedir. Bu sebep ile adet sancılarını hafifletmek için oldukça etkili olabilmektedir. Egzersiz sonrasında meydana gelen krampları ve kas ağrılarını hafifletmesi için kullanılan turşu suyu, adet ağrılarıyla da mücadele edebilmektedir.


Adet sancısına yoğurt iyi gelir mi

Yoğurt gün içerisinde yaklaşık bir kase kadar tüketilmesi gereken bir besin ve kalsiyum deposudur. Hem kalsiyum hem de D vitamini açısından oldukça iyi bir kaynak olmuş olan yoğurt, bu sebep ile adet sancılarını hafifletebilmekte ve pek çok menstrüasyon problemi ile mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir.


D vitamini

D vitamini, adet sancılarına yol açmış olan prostaglandin üretimini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu sebep ile de, adet sancılarını ve kramplarını hafifletme yeteneği bulunmaktadır. D vitaminini almak için balık, peynir, yumurta sarısı, portakal suyu ve mısır gevreği gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.


Adet sancısına pekmez iyi gelir mi

Adet ağrısına ve adet sancısına yardımcı olabilecek diğer bir evde uygulanabilecek tedavi yöntemi ise pekmez içmektir. Pekmez, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından oldukça fazla zengin olan bir besindir. Oldukça besleyici olması ile birlikte, kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve rahim duvarlarında bulunmuş olan kasları yumuşatmaktadır. Neticede de, adet sancıları ve diğer belirtileri için benzersiz bir çare olmaktadır.


Adet Sancısına Ne İyi Gelir Doğal Tedavi Yöntemleri?


Adet sancısına ne iyi gelir evde , adet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet sancısına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Su

Gün içerisinde 2,5-3 litre kadar su tüketimi özellikle adet dönemlerindeki şişkinlik ve kramplara karşı etkili olmuş olur. Gün içerisinde yeteri miktar su tükettiğiniz takdirde adet ağrılarının ve krampların şiddetini azaltmış olursunuz. Özellikle bu dönemde artan tatlı isteğine karşı koyabilmek için su içimini arttırmalı ve şeker dengesini sağlayabilmek için su şişenizin içine 1 çubuk tarçın koyarak denemelisiniz.


Balık

Omega 3 yağ asitleri ve D vitamini yönünden zengin somon gibi yağlı balıklar adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Her iki besin öğesi de kramp ve sancıların azalmasında etkilidir. Şişkinlik şikayetinin de azalması için kızartma yapmaktan kaçınmalı fırında buğulama veya ızgara yöntemlerini seçmelisiniz. Ayrıca balığın yanında yapacağınız havuçlu bir salata da yine krampları etkisizleştirmek için çok etkili olacaktır.


Adet sancısına ananas

Ananas pek çok açıdan faydalı ve besleyici bir besindir. Sulu olmuş olması ve tatlı tadı ile şeker ihtiyacınızı karşılayarak ağrı ve krampların azalmasında, ödemin giderilmesinde en etkili besinlerin başında gelmektedir. Özellikle adet dönemi şişkinliklerinin giderilmesi için her bir iki dilim ananas yerseniz adet dönemi şikayetlerinizin azaldığını görebilirsiniz.


Adet sancısına ne çayı iyi gelir

 • Yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın portakal çayı ve nane limon çayı, adet süreci içinde değişen tüm vücut fonksiyonlarınızın düzenli şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Yeşil çay ödem oluşumunu azaltır ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Kırmızı meyve çayları (ahududu, kuşburnu, kızılcık, yaban mersini vb.) ise içeriğindeki antioksidan kapasitesi ile rahatlatıcı etki gösterir ve kramp şikayetlerini azaltır.
 • Tarçın portakal çayı artan tatlı isteğinizi bastırmada en etkili bitki çaylarının başında gelir.
 • Nane limon çayı ise şişkinlik, gaz ve bulantı şikayetlerinizin azalması için yine içmeniz gereken çaylar arasındadır. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta güvenilir kaynaklardan elde edilen, saklama ve üretim koşulları belli olmuş olan çaylardan tercih etmeniz olmalıdır.

Adet sancısına bitter çikolata

Tatlı yemek kişinin mutluluk hormonunun artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda çikolataya ve tatlıya en fazla ihtiyaç duymuş olduğumuz dönem adet dönemidir. Adet döneminde yine yapacağınız doğru tercihler ile tatlı atağınızı bastırabilirsiniz. Kalori değeri yüksek olmuş olan tatlılar yerine yiyeceğiniz 20 gram bitter çikolata sizi mutlu ederken antioksidan etkisi ile kasların gevşemesine, rahatlamaya ve ağrıların azalmasına destek olur. Hem az kilo almış hem de ağrılarınızdan kurtularak mutlu olmuş olursunuz.


Muz

Eğer egzersiz yapıyorsanız egzersiz öncesi kramp oluşumunu engellemek ve önüne geçmek için muz tüketebilirsiniz. Aynı zamanda adet sancı ve kramplarının azalması amacı için de en çok tavsiye edilen besinlerin başındadır. Adet döneminde yiyeceğiniz 1 muz bile adet kramplarınızı ve sancılarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.


Tarçınlı süt

Her gün sabah uyandığınız da içeceğiniz tarçınlı ılık süt, kalsiyumun da yüksek etkisi ile kramplara karşı oldukça etkili olacaktır. Tarçın ile tatlandırdığınız sütünüz biraz daha tatlı olmuş olacağından dolayı yaşayacağınız tatlı atağınızın oluşmasını engelleyerek önüne geçer Eğer süt içtiğiniz de şişkinlik ve gaz şikayetiniz artıyorsa laktozsuz süt deneyerek tüketebilrisiniz.


Egzersiz

Her zaman olmuş olduğu gibi adet döneminde de egzersizi ihmal etmemek oldukça çok önemlidir. Gün içerisin de orta tempoda yürüyüşler yaparak kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.


Öneriler

Adet sancısı genellikle normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da doğal tedavi yöntemleriyle hafifletilebilmektedir.

 • Diyet değişiklikleri (proteini arttırmak, şeker ve kafein tüketimini azaltmak gibi)
 • Vitamin takviyeleri
 • Düzenli egzersiz
 • Göbek bölgesine ısıtma yastığı uygulama
 • Karın masajı
 • Stresli durumlardan kaçının
 • Sıcak bir banyo yapın ya da sıcak bir kompres kullanın
 • Uzun ve yavaş tempolu yürüyüşleri tercih edin
 • Yağlı gıdalardan kaçının
 • Yoga gibi meditasyon yöntemlerini deneyin

Adet Sancısına Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavi Yöntemleri?


Adet sancısına ne iyi gelir evde , adet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler hakkında hazırladığımız yazımızda adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir inceleye çalışacağız.


Adet sancısına nane iyi gelir mi

Adet ağrısı ve adet sancısı ile ilişkili olmuş olan pek çok belirti de ortaya çıkabilmektedir. Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi bazı belirtiler bunların arasında bulunmaktadır. Bu durumda,bilinen en etkili bitki ise kesinlikle nanedir. Hem mide problemlerini hafifletmekte hem de ağrıyı sakinleştirebilmektedir.


Adet sancısına zencefil

Zencefil, adet sancılarını hafifletebilmektedir, fakat bundan çok daha özel olmuş olarak, sancıya sebep olmuş olan prostaglandin düzeylerini kontrol altına alabilmektedir. Aynı zamanda, yorgunluk ile mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir.


Fesleğen

Fesleğen bitkisi , adet sancıları ve kramplarını hafifletmek için etkili olabilen oldukça güçlü bir bitkidir. Doğal bir analjeziktir ve bu sebep ile de, deyim yerindeyse sancıyla başa çıkarak savaşabilmektedir.


Adet sancısına tarçın

Tarçın tatlı ve şeker isteğini azaltacak ve adet ağrıları için oldukça etkili bir besindir. Fakat fazla kullanıldığı takdirde adet düzensizliği ve adet gecikmesi de yapabilmektedir. Tarçın, adet sancısını hızlı bir biçimde hafifletmeye yardımcı olabilecek antispazmodik, antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahip olmuş olan bir baharattır. Aynı zamanda, lif, kalsiyum, demir ve manganez için de mükemmel bir kaynaktır. Bu sebeple kullanılması oldukça faydalıdır.


Adet sancısına rezene

Antispazmodik, fitoestrojenik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan rezene bitkisi, rahim içerisinde ki kasların gevşemesine yardımcı olmakta, ağrı, sancı ve krampları hafifletmektedir.


Adet sancısına maydanoz suyu

Maydanoz bitkisi pek çok açıdan faydası olan bir bitkidir. maydanoz aynı zamanda içerisinde, apiol ve miristisin içermektedir. Bunlar, adet döngüsü sürecini hızla uyarmakta ve şiddetli ağrı, kramp ve sancıları hafifletebilmektedir. Bu sebep ile, maydanoz hem adet düzensizliklerini hem de ağrılarını ortadan kaldırmak için oldukça etkili olabilmektedir.


Keten tohumu

Adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise keten tohumudur. Sahip olmuş olduğu esansiyel yağ asitleri sebebi ile, progesteron üretimini stabilize etmeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Rahim fonksiyonunu düzenlemekte ve doğurganlıkla ilgili pek çok problemleri tedavi etmektedir.


Adet sancısına papatya çayı iyi gelir mi

Gevşetici özellikleri bulunan papatya çayı, rahim duvarlarının gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Genişleyen rahim duvarları sayesinde adet ağrısı azalmaktadır. Aynı zamanda, hem antispazmodik hem de antiinflamatuar olmuş olduğu için sancıya sebep olmuş olan pek çok problem ile mücadele edebilmektedir.

Gevşetici özellikleri bulunmuş olan papatya çayı, rahim duvarlarının gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, hem antispazmodik hem de antiinflamatuar olmuş olduğu için sancıya sebep olmuş olan pek çok problem ile mücadele edebilmektedir.


Adet sancısına yeşil çay

Yeşil çay, kateşin isimli flavonoidler barındırmaktadır. Bu da onu hem doğal bir antioksidan hem de ağrı ve iltihap hafifleticisi haline getirmektedir. Güçlü bir analjezik olarak da görülmektedir.


Adet sancısına limon iyi gelir mi

Limon içerisinde bulunmuş olan antiinflamatuar özellikler, şiddetli adet sancılarından kurtulmaya yardımcı olabilmektedir. Diğer bir yandan, adet sırasında kaybedilen kanın onarılması için gerekli olmuş olan demiri içermektedir. Üreme ve bağışıklık sistemi için benzersiz olan C vitamini açısından da iyi bir kaynaktır.


Sonuç

Adet sancısına ne iyi gelir nasıl geçer tedavisi nasıldır sitemizde detaylı olarak işlemeye çalıştık. Ayrıca adet sancısına ne iyi gelir evdeadet sancısına ne iyi gelir doğal ve adet sancısına ne iyi gelir bitkisel yöntemler incelediğimiz konular içerisinde yer almıştır.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.