Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk dikeni zamanla topuk kemiğinin altında bir çıkıntı meydana gelmesiyle oluşur. Ufak çıkıntı topuğun altında kalsiyum birikintisinin veya iltihabın zamanla kemikleşmesiyle meydana gelir ve zamanla üzerine basmak, fiziki olarak kişinin yürümesi dahil birçok hareketi yapmasına engel olan ağrıya sebep olur. Tıpta ‘‘plantar fasciit(is)’’ diye adlandırılır.

Topuk dikeninin yalnızca iltihaplanma sonucu oluştuğunu söylemek yanlış olur, bazı hastalıkların da topuk dikenini tetiklediğini söylemek mümkün. Neredeyse bütün yaş gruplarını tehdit eden hastalık, genelde orta yaştaki kadınlarda ve erkeklerde daha sık görülmektedir.

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Esansiyel yağlar: Biberiye veya lavanta gibi saf uçucu yağlar ya da hindistancevizi ve zeytinyağı gibi günlük yağlar antienflamatuar özelliklerinden dolayı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı aynı zamanda etkili bir nemlendirici olduğu için topukların yumuşamasını da sağlamaktadır. Tercih ettiğiniz yağı hafifçe ısıtın ve derin ama nazikçe topuğunuza masaj yaparak uygulayın. 

Elma sirkesi: Her derde deva olan elma sirkesini topuk dikeni için de kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin kemikten fazla kalsiyumu çıkardığı bilinmektedir. Bu nedenle topuk dikeni için etkili olabilmektedir.

Ilık su ile dolu olan küvete birkaç damla elma sirkesi ekleyin ve ayaklarınızı içine sokup topuklarınızı iyice ıslatın. Sonrasında bir havlu ile topuklarınızı kurulayın. 

Keten tohumu yağı: Keten tohumu yağı, iltihaplanmayı engellemeye yardımcı bir omega-3 yağ asidi biçimi olan alfa-linolenik asit bakımından oldukça zengindir.

Ilık suya keten tohumu yağı ekleyin ve bir havluyu suya batırın. Havluyu topuğunuzun etrafına sarın ve üzerine bir ısıtma yastığı yerleştirin. En az bir saat açık bırakın ve bu süre içinde hareket etmekten kaçının. 

Antienflamatuar bitkiler: Zerdeçal, zencefil, kırmızı biber ve kimyon tohumu gibi bazı bileşenler, güçlü antienflamatuar özellikleriyle tanınmaktadır.

Bu nedenle, topuk dikeni ile mücadele ederken bu bitkilerden faydalanabilirsiniz.

1 çay kaşığı toz zencefil, zerdeçal, kimyon tohumlarını veya karabiberi ılık suyla kaynatın. Ağrıyı hafifletmek için bu karışımı içebilirsiniz. 

Topuk Dikeni Evde Tedavi Yöntemleri

Buz: Anında hızlı bir rahatlama sağlaması için buz uygulamaları yapabilirsiniz. Etkilenen bölgeye birkaç dakika boyunca bir buz torbası koymak, şişkinliği ve ağrıyı hafifletmek için etkili olabilmektedir.

Not: Buzu doğrudan topuklarınıza uygulamaktan kaçınmalısınız. Bir buz torbası kullanabilir veya bir havluya sarabilirsiniz. 

Epsom tuzu: Epsom tuzu magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Vücuttaki magnezyumun çoğu da kemiklerde depolanmaktadır.

Suya biraz Epsom tuzu ekleyin ve ayaklarınızı bu suyun içine sokun. Ayrıca, topuklarınıza hafifçe masaj yapmak için de kullanabilirsiniz. 

Karbonat: Topuk dikeni tedavisi için evde uygulanabilecek bir diğer yöntem ise karbonattır. Karbonat topukta biriken kalsiyum kristallerine etki edebilmektedir. Aynı zamanda, pH seviyesinin dengelenmesine de yardımcı olabilmektedir.

Yarım çay kaşığı karbonatı suyla karıştırarak bir macun hazırlayın. Sonrasında masaj yaparak topuğunuza uygulayın. 

Topuk Dikenini Önleme Yöntemleri

Topuk dikeni hemen gerçekleşen ya da ilk tetikleyicide meydana gelen bir sağlık problemi değildir. Bu nedenle, en mantıklı olan topuk dikeni meydana gelmeden önlemeye çalışmaktır. Topuk dikenini önlemek için faydalı olabilecek bazı tavsiyeler şunlardır:

  • Çok sayıda kemer desteği ile doğru ayakkabıları giyin.
  • Farklı amaçlar için uygun ayakkabılar giyin.
  • Egzersizden önce ısının ve gerinin.
  • Egzersiz yaparken kendinizi adım adım hızlandırın.
  • Düz, sert yüzeylerde koşmaktan kaçının.
  • Kilonuza dikkat edin. Kilo vermek veya sağlıklı kilonuzu korumak, topuk dikenlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kaynaklar

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir” hakkında 2 yorum

  1. Geri bildirim: Topuk Dikeni Nedir | N&N

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön