Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni nasıl anlaşılır? Topuk dikeni başlangıcında olan ya da topuk dikeni geliştirmiş olan herkes belirti yaşamayabilmektedir. Bununla birlikte, bazı hastalar oldukça can sıkıcı belirtilere maruz kalabilmektedir.

Çoğu zaman, uyuduktan ya da ayağı dinlendirdikten sonra birkaç adım atıldığında, topuk altında rahatsız edici bir ağrı hissedilmektedir. Diğer bir spesifik belirtisi de topuk dibinde gelişen hafif bir kemiksiz çıkıntıdır.

Topuk dikeni vakalarında, genellikle bu durum başka bir sağlık sorunu için ayak bölgesi incelendiğinde tesadüfen teşhis edilmektedir. 

Topuk dikeninin ortak belirtileri şunlar olabilmektedir:

  • Sabahları ayağa kalkarken topukta hissedilen bıçak gibi keskin bir ağrı
  • Günün geri kalanında topukta hissedilen donuk bir ağrı
  • Topuk önünde inflamasyon ve şişlik
  • Etkilenen bölgeden yayılan ısı
  • Topuk altında küçük, görünür kemik benzeri bir çıkıntı
  • Yalınayak yürümeyi zorlaştıran topuk altındaki hassasiyet noktası 

Yukarıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması söz konusuysa, doktor sorunu belirlemek için ayağının röntgenini çekmek isteyecektir. Çıkıntının bir röntgende görülmesi, o kişinin topuk dikeni geliştirdiğinden emin olmanın tek yoludur. 

Plantar Fasiit Belirtileri

Plantar fasit hem bir topuk dikeni nedeni hem de topuk dikeni ile karıştırılan bir sağlık sorunudur.

Plantar fasiit, ayak tabanında ağrı ve hassasiyet hissedilmesine yol açmaktadır. Bu hassasiyet, genellikle topukta olmakla birlikte, ayağın tamamı da etkilenebilmektedir.

Ağrının kaynağı ayak önü ile topuk arasında kalan ayak altındaki plantar fasya isimli dokudur. Bu alanda meydana gelen herhangi bir zorlanma ya da yaralanma ayak tabanında ağrıların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Plantar fasyada gelişen iltihaplanma topuk kemiği ile birleşiği yerde topuk dikeninin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Topuk dikeni genellikle plantar fasiitin ileri evrelerinde görülmektedir.

Plantar fasiit yürümeyi ve koşmayı zorlaştırabilmektedir. Sabahları veya otururken ya da arabadan indikten sonra ayak tabanında bir sertlik ve rahatsızlık hissedilmektedir.

Plantar fasiit, sert yüzeylerde yalınayak yürümeyi de acı verici bir hale getirebilmektedir. Bazen ayağın dibi ısınmakta, şişmekte ve yumuşamaktadır.

Kaynaklar

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk Dikeni Belirtileri” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön